Středočeská druhá kvalifikace chladnokrevných koní poprvé ve Smolotelích

13. 07. 2010 15:00

Obrázky: 23

Autor: Ivana Čelikovská Foto: Ivana Čelikovská Rubrika: Sport chladnokrevníků Počet přečtení: 10162 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V sobotu 3. července 2010 se od 10 hodin v krásném prostředí Smolotel u Příbrami uskutečnila další kvalifikace na MČR 2010 v těžkém tahu a ovladatelnosti v kládě. Celá akce se nesla v duchu památky Stanislava Kulandy.

Přihlížející rodina Kulandových věnovala do soutěže krásný pohár, který byl připraven pro absolutního vítěže tohoto klání.

poháry s fotografií pana Kulandy

Pořadatelé manželé Krištofíkovi odvedli velký kus práce a připravili velmi zajímavou trať. Více jak dvě stovky diváků tak sledovali vynikající výkony jednotlivých závodníků. Na celé chladnokrevné klání dohlížel sbor rozhodčích ve složení Jiří Zasadil a Roman Vácha.

První soutěží byla ovladatelnost v kládě, která odráží skutečnou práci v lese. Je to způsob, jak získat dříví z lesa šetrným a ekologickým způsobem, proto i překážky ukazují, co vše se někdy při práci v lese musí překonávat a jak důležitá je souhra koně a kočího.

Na startu ovladatelnosti se sešlo čtrnáct koní, což je na první ročník velmi pěkný počet. Trať byla připravená s velkou pečlivostí. Po projetí startem...

Jaroslav Dány a Rygoš na startu

... čekal dvojice slalom, následovalo rampování, ...

Jaroslav Dány a Rygoš při rampování

... přes průjezd mezi stromky a překonání dřevěného můstku z klád...

Miroslav Krištofík a Blek na mostku

... se už dvojice blížila k divácky velmi atraktivnímu brodu:

Savana a Sadílek Miroslav - brod

Po překonání brodu, otočce za ním, opětném projetí vody a dalšího lesíku už následovalo couvání...

Pan Bartoš a Baron při couvání

... a podsmyk. Ten někteří koně překonávali s rozvahou a jiní ho skákali.

Roman Červený a Šibal - podsmyk

Zajímavé a technicky náročné překážky většina koní i kočích zvládla bez problémů, přestože některým koním se nechtělo na můstek z klád a jiným zas namočit si nohy ve vodě při překonávání brodu. Nakonec všichni až na Barona pana Bartoše brodem prošli. Někdy se při překonávání vody více namočil kočí nežli kůň. Celou trať dokonce klisna Savana absolvovala i se svým hříbětem, které se zkušeně drželo maminky.

Nejrychleji trať projel kůň Borek pana Miroslava Krištofíka (s časem 3 minuty 59 sekund) a zajistil si tak první místo. Na druhém místě se umístil další kůň pana Krištofíka Blek (s časem 4 minuty 10 sekund) a třetí opět domácí pan Krištofík a jeho kůň Míša (s časem 4 minuty 21 sekund).

Pořadí dalších dvojic:
4. Červený Roman, kůň ŠIBAL
5. Blažo Libor, kůň PIŠTA
6. Blažo Libor, kůň ŠOHAJ
7. Dány Jaroslav, kůň RYGOŠ
8. Louda Jan, kůň KARYN
9. Sadílek Miroslav, kůň SAVANA
10. Chromý Roman, kůň NERO
11. Fenko Jan, kůň KOPEL
12. Moulík, kůň SÁRA
13. Fenko Václav, kůň LEON
14. Bartoš, kůň BARON

Kopel a Fenko Jan - těžký tahPo přestávce, kdy se kočí, koně i diváci občerstvili, následoval těžký tah, kde jedenáct soutěžících předvedlo obdivuhodné výkony již ve vyřazovacích kolech. Konečných 1650 kg tažených 5,3 metrů vyneslo hřebci Kopelovi a panu Janu Fenkovi první místo. S 1600 kg se umístil na druhém místě Blek pana Krištofíka (20 m) a třetí byl Šibal pana Červeného s 1600 kg, které utáhl na 2,9 m.

Další pořadí:
4. Chromý Roman, NERO, 1500 kg, 7,3 m
5. Dány Jaroslav, RYGOŠ, 1400 kg, 18,4 m
6. Fenko Václav, LEON, 1300 kg, 4,7 m
7. Sadílek Miroslav, SAVANA, 1200 kg, 5,5 m
8. Bartoš, BARON, 1200 kg, 5,3 m
9. Moulík, SÁRA, 1100 kg, 20 m
10. Blažo Libor, PIŠTA, 1100 kg, 3,0 m
11. Blažo Libor, ŠOHAJ, 1000 kg, 20 m

Absolutním vítězem celé soutěže se stal pan Miroslav Krištofík, který si převzal pohár z rukou Ludmily Kulanové, manželky Stanislava Kulandy.

Závěrem už lze pouze dodat chválu na výborně připravenou akci, poděkovat všem sponzorům, bez kterých by se akce jen stěží uskutečnila a popřát, aby se tyto závody staly ve Smolotelích tradicí a byly ještě úspěšnější, než ty letošní.

Celou galerii z akce můžete vidět na http://celik.rajce.idnes.cz/Tah_Smolotely/.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 4 čtenářů. Celkový počet bodů: 20.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com