Informace o závodech koňských spřežení

 • Nebanice opanuje 29. ročník Světového poháru spřežení

  16. 07. 2021 08:00 − Zveřejněn před 20 dny

  Deník.cz Milovníci koní a nejen ti si přijdou po tři dny na své. Ano, přesně tak. Ve sportovním areálu v Nebanicích totiž bude k vidění od čtvrtka 15. července do neděle 18. července 29. ročník Světového poháru spřežení, který pořádá jezdecký oddíl TJ Agro Cheb za podpory města Chebu, Karlovarského kraje, obce Nebanice a dalších významných sponzorů.

  Autor: Daniel Seifert Spřežení Přečteno: 187x

 • Soutěže spřežení CAN1* Slatiňany 21 V sobotu 10. července 2021 hostil Hřebčín Slatiňany, který je součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem, jednodenní soutěže spřežení CAN1*. Celkem 28 kočárů postupně absolvovalo drezurní zkoušku, která se konala na novém venkovním kolbišti Na Rembáni, následně je čekala v zámeckém parku Slatiňany překážková jízda mezi kužely.

  Autor: Tisková informace Spřežení Přečteno: 244x

 • Jednodenní závody spřežení CAN1* ve Slatiňanech

  30. 06. 2021 10:00 − Zveřejněn před 36 dny

  Jednodenní závody spřežení CAN1* ve Slatiňanech Národní hřebčín Kladruby nad Labem pořádá v sobotu 10. července 2021 v hřebčíně Slatiňany jednodenní závody spřežení pro jezdce jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží.

  Autor: Tisková informace Spřežení Přečteno: 273x

 • Vozataj z Krumlova přesedlal na koně z traktoru, jezdí už čtyřicet let

  16. 02. 2021 10:00 − Zveřejněn před 170 dny

  Deník.cz Čtyři desítky let se už věnuje vozatajskému sportu Jiří Nesvačil z Moravského Krumlova. „Je to krásný, adrenalinový sport. Je fyzicky náročný, ale můžete se mu věnovat i do pokročilejšího věku,“ říká zkušený vozataj.

  Autor: Martin Moštěk Spřežení Přečteno: 349x

 • Jak dopadl Český pohár spřežení 2020

  1. 12. 2020 11:00 − Zveřejněn před 247 dny

  Spřežení Oficiální výsledky Českého poháru spřežení pro rok 2020 dle jednotlivých kategorií jsou zveřejněny.

  Autor: Tisková informace Spřežení Přečteno: 574x

 • Jirásek vybojoval bronz při Finále Zlaté podkovy

  9. 09. 2020 08:00 − Zveřejněn před 330 dny

  Deník.cz Po mnoha letech se Zdeněk Jirásek z JK Robousy účastnil v Humpolci, kde se konal již 55. ročník Zlaté podkovy (jeden z nejprestižnějších vozatajských závodů u nás), soutěže dvojspřeží. V posledních letech při tomto závodě startoval v kategorii čtyřspřeží, v té letošní sezóně však závodí pouze s dvěma koňmi, ale tu další sezónu 2021 se, věřme, vrátí...

  Autor: Iva Kovářová Spřežení Přečteno: 426x

1 2 3 40

Soutěže spřežení jsou jednou z disciplín jezdeckého sportu. Podmínkou k účasti v oficiálních soutěžích spřežení je složení Zkoušky základního výcviku jezdce spřežení. Vozatajské soutěže, soutěže koňských spřežení, jsou obvykle vícedenní soutěže, v rámci kterých vozataj se spřežením absolvuje drezurní zkoušku a posouzení spřežení, terénní jízdu (maratón) a překážkovou jízdu.

Soutěže koňských spřežení

Soutěže se rozdělují na soutěže spřežení kompletní, které jsou dvou až čtyřdenní (nejčastěji 3 dny). První den probíhá drezurní zkouška spřežení (zkouška A), která se koná na obdélníku o rozměrech 40 x 80 m nebo 40 x 120 m. V rámci drezurní zkoušky absolvuje spřežení speciální úlohy a proběhne posouzení spřežení. Druhý den v kompletních soutěžích spřežení probíhá terénní zkouška (zkouška B), která má tři části a obsahuje překážky. Překážky jsou pevné, průjezdy jsou označeny praporky, projíždějí se ve správném pořadí na čas a mohou obsahovat shoditelné prvky. Třetí den probíhá překážková jízda, vozatajský parkúr (zkouška C). Zde překážky tvoří plastové kužele s míčky, průjezdy z bariér ve tvaru U, L, přítomen může být i vodní příkop. Všechny překážky jsou shoditelné, chod koňského spřežení je libovolný. Kromě kompletních soutěží spřežení jsou vypisovány i soutěže spřežení kombinované, které trvají jeden až dva dny, nebo soutěže spřežení dílčí, které se konají jeden den a obsahují jen drezuru spřežení nebo pouze parkur spřežení nebo jen terénní zkoušku, maraton. Při soutěžích koňských spřežení se hodnotí stav spřežení a kondice koní, celkový dojem koní ve spřežení, styl spřežení, vybavenost postrojů a vozů a korektnost a dojem jezdců a spolujezdců spřežení. Soutěží spřežení se mohou účastnit jak koně, tak i pony, a to v kategoriích jednospřeží, dvojspřeží (eventuálně v tandemu) a čtyřspřeží.

Nejčtenější články