Spolupráce ministerstev má pomoci chovu koní v ČR

Dokument se složitým názvem Memorandum o porozumění a spolupráci při podpoře pořádání sportovních, kulturních a chovatelských akcí s tématikou koní v České republice podepsali v úterý 3. června ministři Jiří Čunek, Ondřej Liška a Petr Gandalovič. Svými podpisy tak stvrdili, že resorty jimž šéfují, budou spolupracovat na chovu a vyžití koní v České republice.

Duší celého projektu je bývalý náměstek ministerstva pro místní rozvoj a sám znalec koní Daniel Toušek. „Dnes už nikdo nevybíjí koně z důvodu, že jejich sílu nahradí traktory. I tak ale u nás nemají 'koňáci' zrovna na růžích ustláno. Jako člověk pocházející z podnikatelského sektoru jsem si uvědomil, že budoucnost koní v České republice nesmí záviset na výši státních dotací. A tak jsem se ještě jako ministerský úředník rozhodl vymyslet způsob, jak by mohlo mnohem více lidí přicházet přímo za koňmi. Zájem lidí a popularita vždycky generují peníze a bez těch se ani v tomto odvětví nikdo neobejde,“ vysvětluje Toušek.

Prvním krokem bylo zpracování odborné studie o chovu a využití koní zpracované MVDr. Čestmírem Olehlou. Ze statistických údajů vyplynulo, že jedna z největších bolestí v tomto sektoru je úroveň vzájemné spolupráce. „Chovatelská a tréninková centra koní jsou jen minimálně propojena se závodišti a ta zase téměř nespolupracují mezi sebou. O tom, že by koňská závodiště měla být i centry společenského, kulturního nebo ekonomického dění ani nemluvě. To ale může mít v dlouhodobé perspektivě pro koně v České republice fatální následky,“ varuje Toušek.

A tak v neformální skupině Touškových spolupracovníků postupně vykrystalizoval nápad propojit chov koní s cestovním ruchem, který spadá do působnosti ministerstva pro místní rozvoj. I přes to, že v mezičase rezignoval Toušek na funkci náměstka, rozhodl se projekt dokončit a navíc přesvědčit o jeho smysluplnosti a potřebnosti šéfy ministerstev zemědělství, školství a místního rozvoje. „Kouzlo celého nápadu spočívá v tom, podporovat projekty, které mají perspektivu pokud možno celoročního provozu a umožní ke koním přivést co možná největší množství lidí. Zdaleka se při tom nemusí jednat jen o dostihy, ale naopak nám jde o využití koní při nejrůznějších kulturních, vzdělávacích, zdravotních a společenských akcích. Lidé jsou dnes ochotni cestovat, ale chtějí zažít něco neobvyklého, zapojit své emoce, být svědkem velkých příběhů... a to všechno dokáží koně dokonale poskytnout. Když se nám podaří alespoň na část těchto projektů nalézt prostředky z Integrovaného operačního programu a Programu rozvoje venkova, mohla by budoucnost koní vypadat mnohem nadějněji,“ věří hlavní iniciátor 'koňského memoranda', které bylo 3. června ministry v Poslanecké sněmovně slavnostně podepsáno.

pozn.red.:

Jiří Čunek - 1. místopředseda vlády, ministr pro místní rozvoj
Mgr. Ondřej Liška - ministr školství, mládeže a tělovýchovy
Mgr. Petr Gandalovič - ministr zemědělství


Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…