Spokojený kůň, kreativní kůň?

Autor fotografie/fotografií: Gabriela Rotová
Autor článku: Gabriela Rotová

Co myslíte? Bude aktivněji hledat a nacházet nová řešení environmentálních a sociálních výzev a problémů kůň, který má plně uspokojeny všechny své potřeby, nebo naopak ten, kterému se v naplnění jeho potřeb brání? Který z nich bude s vyšší mírou pravděpodobnosti schopen inovací – ten spokojený, nebo ten strádající? Nový vědecký výzkum přinesl překvapivé zjištění!

V rámci behaviorálních výzkumů se stále živě diskutuje o tom, zda zvířata vyvíjejí inovativní řešení především v reakci na potřeby, tj. z nutnosti, nebo zda jsou kreativnější v těch situacích, kdy jsou plně uspokojeny jejich základní životní potřeby a mají dostatek příležitostí k tomu, aby mohli rozvinout nové typy chování. Prof. Konstanze Krüger z Nürtingen-Geislingen University of Economics and Environment a jeho kolegové Laureen Esch a Richard Byrne se právě tuto otázku pokusili zodpovědět v rozsáhlé studii věnované inovativnímu chování koní.

V rámci experimentu tým kontaktoval 632 majitelů a chovatelů koní prostřednictvím podrobného on-line dotazníku a souběžně také na internetových platformách vyhledal a následně analyzoval velké množství videí zobrazujících neobvyklé inovace a „kreativní“ chování koní. Celkem bylo v rámci výzkumu analyzováno chování 427 koní, 3 mul a 4 oslů. Ve výsledku bylo zdokumentováno 1011 případů inovativních aspektů chování koňovitých, které byly následně relevantním způsobem vyhodnoceny.

Výsledky výzkumu

Výsledky tohoto výzkumu v řadě první doložily, že počet různých typů inovací a frekvence prezentace konkrétních inovací neovlivňují individuální charakteristiky (vliv nemá pohlaví, věk, plemeno). Přestože bylo pozorováno několik typů inovací souvisejících s únikovým a potravním kontextem, jako podstatně významnější spouštěč inovativních projevů chování se ukázala vysoká kvalita welfare, pohodlí a možnost koní prožívat hry a sociální stádové aktivity – právě tyto atributy totiž inovativní chování generovaly. A to je v mnoha ohledech překvapivé!

Studie odhalila zajímavý rozpor mezi frekvencí opakujících se typů inovativního chování a počtem různých typů zjištěných inovací: první ukazuje potenciálně inovativní chování v reakci na potřebu, zatímco druhé naznačuje inovace, které se objevují v důsledku příležitostí. Koně v rámci studie vykazovali omezené spektrum zjevně cílených inovací a opakovali je s vysokou frekvencí v pro ně nepříznivých situacích (při útěku, hledání potravy, při vynucených konfliktech, nevhodné manipulaci). 

Ze získaných dat vyplynulo, že koně, kteří byli drženi v podmínkách zvláště vhodných pro daný druh – byla přítomna vysoká kvalita welfare – se projevovali zvláště inovativně. Když nebyli drženi v individuálním ustájení, ale ve skupinách a měli neomezený přístup na pastviny a ke krmivu, objevoval se u nich nejvyšší počet různorodých inovativních typů chování. Zvířata s neomezeným kontaktem s jinými koňmi měla tendenci opakovat inovativní chování častěji (obvykle více než 20krát) než zvířata s omezeným kontaktem (obvykle 11 až 20krát). Tento výsledek koreluje s již prokázaným zjištěním, že management ustájení a způsob, jak je s koňmi manipulováno, významně ovlivňuje chování a emoce koní.

Zjištěno tedy bylo:

  • Nejvyšší míru inovativního chování projevili ti koně, kteří měli každodenní neomezený přístup na pastviny – tito koně vykazovali více typů nového chování než koně, kteří měli přístup na pastvinu omezený. (GLM: N = 746, SE = 0,25, z = 2,12, p = 0,03).
  • Více inovativního chování projevili ti koně, kteří byli krmeni objemovým krmivem neomezeně, tito koně měli tendenci vykazovat více typů inovativního chování než ti, kteří měli omezený přístup k objemovému krmivu. (GLM: N = 746, SE = 0,17, z = 0,25, p = 0,8).
  • Nejvyšší míru inovativního chování projevili ti koně, kteří měli dostek sociálních kontaktů, tito koně projevili více odlišných typů inovací než koně, kteří měli sociální kontakt omezený (GLM: N = 746, SE = 0,28, z = -5,61, p <0,001).

Obrázek: Osa x ukazuje počty různých typů zaznamenaných inovací a osa y frekvenci každého čísla v populaci, přičemž 0 = 0 % a 1 = 100 % testovaných zvířat. Zelené pruhy zobrazují neomezené podmínky chovu a modré pruhy omezené podmínky chovu pro a) omezený nebo neomezený přístup ke krmivu, b) omezený přístup na pastvinu v počtu dní v týdnu nebo dni, c) trvalý nebo dočasný kontakt s jinými koňovitými, a d) individuální nebo skupinové ustájení. Statistické rozdíly mezi zelenými a modrými pruhy jsou v grafu b, c a d symbolizovány * = p <0,05 a *** = p <0,001.

Závěr

Lze tedy říci: koně produkují cílené inovace a opakují toto chování s vysokou frekvencí v reakci na naléhavou potřebu potravy a svobody pohybu nebo v podmínkách sociálního konfliktu. Rozmanitější inovace ale vymýšlí, když mají dostatek příležitostí ke hře a sociálním kontaktům a když jsou drženi v dobrých podmínkách.

Nezdá se vám to? Když se nad výsledky výzkumu trochu zamyslíme, snadno najdeme paralelu. Jestliže budete relativně chudý malopodnikatel, kupříkladu pekař, budete plést a pést housky a den za dnem splácet úvěr. S inovací přijdete až ve chvíli, kdy o vaše housky přestane být zájem. V tu chvíli vymyslíte preclík a zkusíte se tak znovu vrátit do hry, zvítězit v náročném konkurenčním boji o zákazníky. Kdo ale vymyslí lehounký nadýchaný máslový dort? Ten, kdo má nadbytek všech zdrojů, kdo si v klidu a v pohodě pohraje, má náladu, čas a prostředky i na nákladnou a velmi nejistou investici. Tedy ten, kdo bez uzardění klidně všechno stokrát spálí. Tak trochu nadneseně – jen ze spokojeného pekaře může být excelentní cukrář! :) 

Z tohoto úhlu pohledu se jeví jako docela logické, že jen ti koně, kteří mají dostatek sociálních kontaktů a kterým se daří velmi dobře, jsou schopni vykázat obzvláště vysokou míru inovativního chování. Takže – je váš kůň obzvláště kreativní? Vymýšlí pořád nějaké „ptákoviny“? Prima! Daří se mu po všech stránkách skvěle! Má dobrou náladu a dostatek prostoru i příležitostí vyzkoušet i ještě nevyzkoušené! Netruchlete, radujte se! Nemáte doma pekaře, ale cukráře! 😀

 

Použité zdroje

  • Konstanze Krueger, Lauree Esch, Richard Byrne: Need or opportunity? A study of innovations in equids. Published September 27, 2021.
  • Kummer H, Goodall J. Conditions of Innovative Behaviour in Primates. Philos Trans R Soc Lond. B Biol Sci. 1985; 308: 203–214.
  • Krueger K, Esch L, Farmer K, Marr I. Basic Needs in Horses?—A Literature Review. Animals 2021; 11 pii: 1798. pmid:34208615
GALERIE
PODOBNÉ ČLÁNKY

Kdy parkuroví koně dosahují výkonnostního vrcholu a jak dlouho na něm zůstávají?

Kdy elitní skoková esa dosahují nejvyšší výkonnosti? A jak dlouho na parkurovém Mount Everestu zůstávají? ...

Mykóza vzdušných vaků – když kůň krvácí z nosu

Mykóza vzdušných vaků je diagnóza, kterou bohužel zná jen nemnoho majitelů koní. Toto onemocnění se stáv...

Zůstaňte v kontaktu
info@equichannel.cz
Sledujte nás na
Důležité odkazy
Copyright 1997 - 2025 by EQUICHANNEL.cz
Webové stránky od 200solutions

Zapomenuté heslo

Přihlásit se