Špičkoví koně Isabell Werthové: jejich rodina a chovatelé

28. 01. 2020 06:00

Obrázky: 8

Autor: The Horse Magazine Foto: © archiv Horse Magazine Rubrika: Chov koní Zdroj: Horse Magazine Překladatel: Eva Holubcová, Martina Cerhová Počet přečtení: 1669 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Kdo odchoval skvělé koně Isabell Werthové, Bellu Rose a Emilia? A co je zač jejich rodina?

Heinrich a Wilhelm Strunkovi odchovali dva současné hvězdné koně Isabell Werthové, třetího v žebříčku WBFSH 2018, Emilia (po Ehrenpreis z matky po angloarabském Cacirovi), a čtvrtou v žebříčku, Bellu Rose (Belissimo M z jiné matky po Cacir). Oba koně pocházejí z rodiny zakládající klisny chovatelského programu Strunkových, a to Pik Dame, která je po skvělém Pilatus (jehož matka byla po bezkonkurenčním Duellantovi) a z klisny po Allerhand.

Tyto informace jsme získali díky velmi nápomocné Sarah Schallerové, která spravuje plemennou knihu westfálského teplokrevníka. Sdělila nám, že oficiálním chovatelem obou koní Isabell Werthové je ZG Strunk, což je zkratka pro bratry Strunkovy a manželku Wilhelma, Heike. Bratři chovají koně už dlouho, zatímco Heike se zapojila před několika lety. ZG je zkratkou pro „Zuchtgemeinschaft“, což lze volně přeložit jako „chovatelské sdružení“.

Sarah nám také poskytla údaje o rodině Belly Rose a Emilia, které pochází z knihy „Zucht-schätze – Bedeutende Stutenfamilien in Westfalen“, kterou napsal Franz-Josef Neuhaus.

Rodina obou špičkových drezúrních koní, westfálských teplokrevníků, začíná u zakládající klisny chovu Strunkových, Pik Dame po Pilatus z Astrid po Allerhand. Bratři koupili ryzku jako tříletou, kdy byla na elitní výstavě oceněna jako státem prémiovaná klisna. Pik Dame zůstala se Strunkovými po dlouhých 25 let, než uhynula jako 28letá roku 1999. Její otec Pilatus je velmi známý plemeník ve Wesfálsku a dal nejen jednoho, ale rovnou dva legendární plemeníky – Pilota a Polydora.

Pik Dame

První dcerou Pik Dame byla Comtess po Carrera, která se stala velmi důležitou klisnou ve stádě Strunkových klisen v Bochumu. Comtess byla opakovaně zapouštěna proslulým Frühlingsballem. Spojení dalo plemeníky Francisco I a Francisco II v letech 1981 a 1983, a mezitím se roku 1982 narodila klisna, později pojmenovaná Franziska. Franziska je bábou Belly Rose; ze zapouštění angloarabem Cacirem se narodila Cedra II, matka Belly Rose.

Pilot

I samotná Pik Dame byla zapouštěna Frühlingsballem a dala z tohoto spojení výjimečného skokana, ryzého Feiner Kerla, který byl jedním z top koní Nicka Skeltona v 80. letech, vítězili spolu na mezinárodních Grand Prix. Pravá sestra Feiner Kerla pojmenovaná Flair zůstala v chovu Strunkových a dala klisničku Celinu po Cacir. Celina je matkou druhého westfálského koně Isabell Werthové, Emilia po Ehrenpreis. Kromě toho také dala licencované hřebce Fiderglanz I a II.

V současné době Strunkovi chovají už mnohem méně, než tomu bylo dříve a zaměřují se pouze na chov pro drezúru. Nicméně kvalita rodiny byla upevněna, stejně tak jako pohyb a jezditelnost. S pomocí pečlivě vybíraných spojení je pak cílem udržet kvalitu rodiny a produkovat špičkové koně jako Bella Rose a Emilio.

Cacir

Mateřský otec obou koní, Cacir

Mateřský otec obou hvězd angloarab Cacir se narodil ve Francii roku 1981 a později působil v německém chovu ve Westfálsku a Porýní, zatímco jeho starší polobratr, bílý Inschallah AA po Israel byl významný v oldenburské PK a je dobře znám jako otec klisny Elektia V, matky Rohdiamanta a Royal Diamonda.

Rohdiamant

Matka Cacira a Inschallaha, Resena, byla dcerou Nitharda z matky Infante po Xylene. Cacir byl velmi populární během jeho působení na stanici v Gevelsbergu v letech 1989 až 1996, lokální stanici státního hřebčína na hranicích Porýní a Westfálska. V tuto dobu připouštěl přirozeně, takže počet klisen, které mohl připustit, byl limitován. I přes slibné potomstvo byl po několika letech prodán, ale během let, kdy stál v Gevelsbergu, bratři Strunkovi byli přesvědčeni o kvalitě hřebce. Heinrich Strunk si dodnes pamatuje skvělou konstituci a pohyb Cacira, které přenášel i na své potomstvo. Jelikož se Strunkovi vždy zaměřovali na jezditelnost ve svém chovatelském programu, Cacir byl vhodným partnerem pro jejich chovné klisny za účelem dalšího rozvoje chovatelských plánů. Právě proto byl Cacir v Gevelsbergu častým partnerem pro klisny z jejich stáda.

Inschallah

A výsledky se dostavily.  

Isabell a Emilio

 

Bella Rose

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com