Škola lehkosti Philippe Karla: Jak narovnat křivého koně

14. 11. 2008 10:15

Autor: Dominika Švehlová Seriál: Škola lehkosti Philippe Karla Počet přečtení: 14440 Počet komentářů: 14 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Není snad na světě koně, který by nebyl křivý - čili přirozeně ohnutý na jednu stranu a uhýbající zádí ze stopy. Aspoň trochu zkušený jezdec ví, že s takovým koněm je těžké pracovat, nelze ho jezdecky pořádně uvolnit ani procvičit a jakmile dojde na složitější cviky, je zle - aspoň na jednu ruku. Narovnání koně je proto průběžným cílem, o který usilujeme během celého výcviku koně...

Kůň přirozeně křivý doprava napíná levou otěž a pravá je prověšená. Má křivý krk a tedy přetíženou levou lopatku, ta mu utíká doleva.

> kruhy na levou ruku zmenšuje, na kruzích na pravou ruku utíká ven.
> cval na pravou nohu bývá v pořádku, do levého cvalu však nechce naskočit nebo v něm utíká.
> v lehkém klusu to jezdce táhne k tomu, aby vysedal podle diagonály LP-PZ.

Příčinou křivosti jsou jednostranně stažené krční svaly (zde pravé). Proto je třeba je uvolnit, aby kůň byl ochoten se ohnout doleva na pokyn jezdce. Protože i ten nejkřivější kůň se třeba za mrkví bez problému ohne vlevo.

A první krok, předcházející každé ohnutí a uvolnění krku, je zase uvolnění huby. Tím se „odemkne“ čelistní kloub a s ním i krční svaly. Pak lze ohýbat jeho krk, aby se krční svaly protáhly a povolily na obě strany. Pak můžeme pokračovat dále:

A to je ohnutí krku doleva při ježdění. Tím se přesune rovnováha koně na pravou lopatku a jsme na prvním stupínku k narovnání. K tomu účelu slouží několik cviků, od jednoduššího ke složitějšímu:

1) Ježdění v oblouku na pravou ruku v kontrasestavení.
1. První krok je ten, že kůň jde doprava, ale ohnutý je doleva.

2. Pak k tomu přidám „neck reining“, čili obě otěže působí doprava, levá otěž je přiložená na krk koně, je-li potřeba, pravá otěž může jít od krku doprava, „otevře se“.

3. K tomu se přidá sed, kdy jezdec více zatíží pravou sedací kost. Sed totiž koni ukazuje směr pohybu.

Tímto postupem jezdec přivede předek před záď, čili koně narovná. Pokud se kůň brání a jde vlevo, pak cvik provádíme v rohu jízdárny, to mu nedovolí utíkat ven.

Křivost má ale i další následky: Kůň naučí více odrážet levou zadní nohou, ale méně s ní jde pod tělo, pravou zadní nohou se zase moc nesune, ale došlapuje lépe pod tělo, protože kroky dělá oběma stejně dlouhé, ale z výchozí pozice je tato noha už více vepředu.

Z tohoto důvodu se pro narovnání koně používají i další cviky, při nichž se gymnastickým procvičováním rozvíjí kapacita obou zadních nohou. Patří sem kromě výše uvedené práce na kruzích i stranové pohyby:

2) Dovnitř plec

Při dovnitř plec vpravo má takto křivý kůň tendenci
-    zalomit krk dovnitř
-    strkat plec na stěnu
-    strkat záď dovnitř.
DP vpravo bude tak spíš podobná traversu.

Proto musíme koně:
1.    minimálně ohýbat
2.    ale chtít větší odstup od stěny (lze použít otěže stylem „neck reining“ a jimi vytlačit předek doprava a přitom dobře sedět na levé sedací kosti, abychom udržel směr pohybu vlevo podél stěny).

Při dovnitř plec vlevo má kůň pro změnu:
-    rovný krk
-    hodně padá lopatkou dovnitř
-    zádí "štrajchá" o stěnu.

Jezdec proto musí:
1.    ohnout ho hodně doleva
2.    udržovat malý odstup od stěny (sedí výrazněna pravé sedací kosti).

Touto prací se kůň učí být symetrický.

Pokud by se kůň hodně bránil uvedeným pomůckám v dovnitř pleci, je třeba ho zastavit a začít od začátku: čili uvolnit hubu, naohýbat krk na obě strany a pracovat nejdříve na kruhu v kontrasestavení. Řídíme se Baucherovým principem: „pozice předchází akci“ – což znamená, že nejdříve dostaneme koně do požadované pozice, držení těla (výše popsaný odstup, ohnutí), které mu nastoluje ty nejvhodnější podmínky pro korektní provedení cviku, pak po něm chceme provést cvik.

3) Renver

Kůň křivý doprava (čili dutý vpravo) má velké problémy udělat poloviční překrok doleva, ale doprava ho provede vcelku bez potíží. Při překroku doleva se totiž následkem své křivosti automaticky ohne vpravo a nebude chtít křížit nohy doleva. A máme tu hned dva problémy najednou: ohnutí + křížení nohou.

Co tedy dělat?
Je úplně zbytečné, až kontraproduktivní do nekonečna opakovat poloviční překrok vlevo v domnění, že se to kůň „jednou naučí“, protože tím jen opakujeme problém, ale neřešíme ho. Ve výsledku se kůň začne bránit. Proto musíme situaci řešit jinak: Vysvětlíme koni poloviční překrok v kroku a ještě předtím nastavíme situaci tak, že se jeho pohyb bude podobat překroku, ale bude pro začátek vzhledem k jeho problémům jednodušší. Takže budeme postupovat následujícím způsobem, krok po kroku, od jednoduššího ke složitějšímu – vždy s ohledem na schopnosti a možnosti koně:

1. Kruh vpravo, ohnutí vlevo – čili projíždět v kroku oblouky a kruh na pravou ruku v kontrasestavení. Tím přesuneme váhu koně na pravou lopatku a odlehčíme původně přetíženou levou lopatku.

2. Ještě lepší bude, když přitom vytlačíme záď koně ven.

A už jsme v renveru na kruhu. Tento renver už vypadá skoro jak poloviční překrok doleva, má stejné ohnutí a kůň stejně kříží nohy - vlevo, jen jde zatím doprava, což je pro něj jednodušší (jinými slovy je to skoro poloviční překrok doleva, ale kůň jde po pravé lopatce – je to pro něho přirozenější pohyb a přitom kříží nohy vlevo a je ohnutý vlevo jako v polovičním překroku). Kůň se tímto cvikem naučí rovnováze na pravé lopatce, která mu vzhledem k jeho přirozené křivosti dělala problémy, a získá také větší kapacitu křížit nohy doleva.

3. Tento pohyb koně naučíme v kroku a z něho můžeme zkusit poloviční překrok v kroku. Až poté budeme koně učit renver na kruhu v klusu a z něho poloviční překrok v klusu.

4. Pak lze kombinovat cviky následujícím způsobem za sebou: poloviční překrok > renverem změnit směr > poloviční překrok atd. atd. (= poloviční překrok > vytlačit záď ven a otočka o 180° a zase poloviční překrok).Do renveru je pak třeba se vrátit kdykoli, když jezdec cítí, že se poloviční překrok vlevo rozpadá. V renveru totiž napraví rovnováhu koně a přitom vlastně cvik nepřeruší.


V příštím díle seriálu se už dostaneme k práci jednotlivých koní na kurzech s Philippe Karlem na Marienhofu (Spillern, Rakousko).

Další díly

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Patricie

  Skvělé

  11:08 - 14. 11. 2008

  Skvělý a inspirativní článek, díky moc :-) už se těším na další díl o práci s konkrétními koňmi.

 • 2. ...

  :o)

  11:18 - 14. 11. 2008

  Dík.

 • 3. Markéta P.

  Dotaz

  13:49 - 14. 11. 2008

  Mám dotaz. Remonta, křivule obecná. Řeším to mj i tím, že ji nechávám chodit rovně do kopce. Připadá mi, že se při chůzi do kopce snaží sama rovnat. Co na to Karl?

 • 4. lavera

  :-)

  14:24 - 14. 11. 2008

  jeee :-) a ty obrázky, picasso hadr :-)

 • 5. Caiman

  Jen tak dal:)

  17:03 - 14. 11. 2008

  Konecne nekdo presne vyjadril co clovek na krivem koni citi a jak v tomto pripade postupovat.

 • 6. jaja

  Dotaz

  17:47 - 14. 11. 2008

  Reaguje na 3.

  Píšu si dotaz a zeptám se. Bohužel on na meilech neexistuje a další kurz bude až v dubnu (měl letos na jaře zdravotní problémy a tím se mu rozhodilo časově vše naplánované, takže kurzy se posouvají o ca 2-3 měsíce).<br />

 • 7. jaja

  :-)

  17:48 - 14. 11. 2008

  Reaguje na 4.

  Žejo! Vlastní výtvor čmáraný přímo na počítači :-DDD Zápisky a doprovodné obrázky v sešitě se mi nechtělo skenovat :-)

 • 8. radka

  vliv hřívy na křivost koně

  19:07 - 15. 11. 2008

  Chtěla bych se zeptat, jak velký vliv na křivost koně má jednostranná hříva na krku a zda zmenšení křivosti může ovlivnit i zkrácení x protrhání x úplné ostříhání dlouhé, husté a rychle rostoucí hřívy. Děkuji. Radka

 • 9. zam

  vliv hřívy na křivost koně

  14:39 - 19. 11. 2008

  Reaguje na 8.

  Nevím, ale myslím si, že spíš jde o to, že pokud má kůň dlouhou hřívu na jednu stranu, nevědomky jezdec koně vede nakřivo, protože ta hříva překáží při pohledu na hlavu koně a jezdec má pocit, že kůň nejde rovno, ikdyž jde s hlavou srovnanou.

 • 10. Koník

  Dotaz

  13:23 - 09. 12. 2008

  Chci se zeptat kdy se kurz koná, kde a kolik stojí??? Děkuju moc. Studuju to od toho minulého, je to paráda, koníček je hned lepší.Je suprovej.

 • 11. jaja

  Dotaz

  08:28 - 10. 12. 2008

  Reaguje na 10.

  Kurz se koná v Rakousku, dosud byl ve Spillernu u Vídně, ale místo se bude měnit. Takže tuto informaci zatím sama nevím a čekám, až se ozvou organizátoři. Termín je začátkem dubna, takže času dost. Co se týče účasti, mám obavu, že už diváky nevezmou, ale oopět - je to otázka na organizátory. Jde o to, že snahou je udělat stálou skupinu lidí, jezdců i diváků, kteří budou vidět vše od začátku do konce, pokud někdo dojde "uprostřed" kurzu, může být už dost mimo. Osobně si sice myslím, že to až tak hrozné není, protože základy se říkají u praxe stále, i když třeba teorie jde stále dopředu... Cena je poněkud na české poměry nepříznivá :-( diváci platí za jeden čtyřdenní kurz 230 euro, k tomu je třeba připočíst jídlo, ubytování, cestu. Ale stojí to za to :-) Těch kurzů bude ještě 5, jedná se o ucelené tříleté vzdělávání (10 kurzů, lépe řečeno 9 + 1 se zkouškami).

 • 12. jaja

  vliv hřívy na křivost koně

  08:31 - 10. 12. 2008

  Reaguje na 8.

  Tak to slyším poprvé... myslím, že to snad hříva neovlivní... Ale fakt jsem o tom ještě nidky nepřemýšlela :-) Možná je to opravdu optický klam, jak píše MartinaP. Prý hříva přirozeně padá na tu stranu, na kterou je kůň od přírody ohnutý. Takže by proto? <br />Osobně nemám ráda dlouhé husté hřívy u teplokrevných koní :-) Protrhávám na ca 7-8 cm a mám klid. U koní barokního typu je to jiná, to bych hřívu nechala a splétala do podélného copu třeba. Ale představa, že se mi žíně motají mezi rukama votěžích, semi nelíbí (a že jsem tak kdysi v oddílech jezdila anadávala :-) jenže tenkrát se s hřívama nic nedělalo).

 • 13. Koník

  Dotaz

  12:06 - 11. 12. 2008

  Reaguje na 11.

  Děkuji za info, je to opravdu moc pěněz. Myslela jsem si že to bude v Praze, nebo někde jinde v naší rep. Tak mi bede muset stačit vaše psaní.Ikdyž naživo je to vždy lepší. Každopádně už teď se těším na nové díly.

 • 14. Hannah

  dotaz

  19:48 - 23. 01. 2009

  Děkuji za skvělé články Školy lehkosti i přeložení knihy. Chci se zeptat, zda budete také překládat DVD P.Karla? <br />K výše uvedenému článku mám také jeden dotaz: v oblouku na pravou ruku mám zatěžovat pravou sedací kost, čímž ukazuji koni směr pohybu? Je to tak vždy nebo jen v kontra sestavení? Je možné, že jsem se setkala s tím, že to někdo učí úplně obráceně?<br />A ještě - co s holeněmi, kam s nimi (konkrétně na již zmíněném oblouku doprava, viz.tento článek). Děkuji moc za Vaši odpověď.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com