Setkání se Simone Blum, světovou parkurovou šampiónkou

22. 04. 2020 06:00

Obrázky: 5

Autor: The Horse Magazine Foto: © Rebecca Ashton Rubrika: Skokové ježdění Zdroj: The Horse Magazine Překladatel: Eva Holubcová, Martina Cerhová Počet přečtení: 1441 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Simone Blum patří mezi nejlepší jezdce světa. Jaká je její klisna Alice a jak se jim spolu daří?

Koně byli v životě Simone Blum od počátku. Celá její rodina pracovala s koňmi a otec Jürgen reprezentoval Německo ve všestrannosti na olympijských hrách v Atlantě 1996. Simone debutovala v kategorii starších jezdců na ryzé klisně DSPP Alice roku 2017 v Poháru národů v Barceloně a pouhý rok poté byla korunována světovou šampiónkou, když zvítězila na Světových jezdeckých hrách v Tryonu a stala se tak první ženou, které se to povedlo od roku 1986.

Po zisku medaile následoval bláznivý, náročný rok. Stihla se nejen vdát, ale i otěhotnět, zatímco byla oceněna FEI jako atlet roku 2018 a také reprezentovala Německo na evropském šampionátu v Rotterdamu. Tam získala v týmech stříbro a jen kousek chyběl k individuální medaili, když skončila čtvrtá v jednotlivcích.

Jaké to bylo, vyhrát Tryon?

Bylo to jako sen. Věděla jsem, že je Alice skutečně dobrá a můžeme vyhrát, byly jsme v nejlepší formě a měly jsme štěstí. Tvrdá práce se vyplatila. Měly jsme předtím dobré výsledky, kvalitní trénink s mým manželem. Byl to perfektní rok a perfektní cesta k vítězství. Ale doufám, že to pro ni nebyl jediný velký úspěch, protože si myslím, že ji čekají další velké věci.

Po vítězství ses ocitla pod drobnohledem médií… poskytovat všechny ty rozhovory, zatímco bys raději jezdila?

Dnes je to již lepší, ale těsně po Tryonu to byla hrůza. Neměla jsem vůbec čas na ježdění, bylo toho prostě moc. Od té doby jsem měla tříměsíční přestávku, což bylo skutečně fajn. Poté jsem začala znovu, od malých soutěží a znovu jsem Alici dostala do formy. To bylo perfektní.

Jak jsi ji dostávala zpět do formy po pauze?

Pracovala velmi lehce, mohla jít na vyjížďku nebo cokoliv, co chtěla. Jezdil ji můj manžel i ostatní. Pak jsme odjeli do Itálie na dva týdny na malé soutěže, potom na čtyřhvězdičkové až pětihvězdičkové soutěže v Mannheimu, a později vyhrála Grand Prix v La Baule. Pauza jí prospěla.

Jak ji udržuješ motivovanou? Nebo s tím nemívá problémy?

Vždy je motivovaná, miluje to. Miluje skákání a závody. Soutěžíme s ní jednou či dvakrát do měsíce, takže jde zhruba 15 soutěží za rok. Minulý rok to bylo asi 10 soutěží.

Je to skutečně speciální kůň!

Je to diva. Ona o sobě ví, že je nejlepší. Miluje mít kolem sebe lidi, ale musí je znát, nemá ráda cizí, to pak kope nebo kouše. Známe se navzájem velmi dobře, mám ji od jejích devíti let a teď je jí dvanáct. Je to velmi speciální kůň. Někdy je příliš temperamentní a má tendenci být nervózní, ale teď myslím, že pro ni máme připravený dobrý plán na sezónu a může tomu dávat 100 % a bez horších výsledků.

Byla jsi známá už dřív, teď jsi však jedna z nejlepších. Cítíš větší tlak?

Ne, myslím si, že je to normální pro každého jezdce, protože jezdec bez koně není nic. Můžete být nejlepším jezdcem na světě, ale pokud nemáte správného koně, můžete jezdit akorát normální soutěže. Každý jezdec zažil tuhle situaci v určité fázi kariéry. Je také důležité mít správný tým. Možná by Alice nebyla tak úspěšná s jiným jezdcem, protože je problémová. Dali jsme jí hodně času, a to bylo pro nás všechny jedině dobře. Některé soutěže byly trochu více stresující, protože nároky byly vysoké, ale člověk se musí soustředit jen na výkon. Je dobré být ve zprávách, ale někdy musíte říci ne, a to jsem se naučila.

Jsi ráda v německém týmu?

Pro mě je týmová soutěž skutečný sport. Šampionáty jsou pro mě velmi velmi důležité, máme dobrý tým a skvělého týmového ducha.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com