Seniorským mistrem vytrvalosti Petr Jadlovský

27. 07. 2010 14:00, Aktualizováno 29. 07. 2010 22:54

Obrázky: 6

Autor: Tereza Kucharská Foto: Michaela Litovová Rubrika: Vytrvalost Počet přečtení: 4935 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Po noční bouřce se málokomu chce z vyhřátého spacáku na denní světlo. Teploty přes noc klesly o dobrých 12 stupňů Celsia a účastníkům prvních mezinárodních závodů v Mikulově je ihned po ránu jasné, že je čeká další z extrémně náročných závodů, spojených s napínavým mistrovstvím české republiky seniorů.

Ve dnech 23.-25. 7. 2010 se do malebného Mikulova začaly sjíždět desítky koní na první mezinárodní závody konané tento rok v naší republice a na Mistrovství republiky seniorů. Zázemí pořádajícího klubu JK Mikulov poskytlo všem účastníkům příjemný komfort v podobě pískového kolbiště, na němž probíhaly veterinární kontroly, několika stájí s příjemnými boxy, ale i sprch a občerstvení pro jezdce.

Petr Jadlovský a Arsan - mistři ČR ve vytrvalostiVšichni zahraniční rozhodčí, delegáti i veterináři byli v pátek včas připraveni věnovat se všem koním a jejich jezdcům na vstupních veterinárních prohlídkách, kontrolám trati i zajišťovat plynulý chod předzávodního dne.

V sobotu v 6 hodin ráno na trasu vyjeli soutěžící nejtěžšího závodu - mezinárodního na 136 km -, o hodinu později pak necelé tři desítky českých i slovenských koní (rozděleni do soutěží MČR, CEI* a otevřené S) na trať dlouhou 98 km a během dopoledne i soutěže L na 68 km, Z na 54 km a hobby na 30 km.

Po vydatném dešti a nočních bouřkách připomínala trať mezi vinohrady motocrossovou dráhu plnou kluzkých bahenných úseků, na nichž se těžko šlo člověku samotnému, natož koni. Díky tomu se maximální rychlosti prvních účastníků pohybovaly kolem 17 km/h, nikoliv výše. Limity pro soutěže 12 km/h potrápily řadu závodníků, kteří svou opatrnější jízdu museli místy přerušit a riskovat cvalem na lepších sušších úsecích. Díky náročnosti tratě bylo vyloučeno velké množství koní na kulhání, trasa se stávala s postupem času a množství závodníků horší a rozježděnější a výkony koní obdivuhodnější a obdivuhodnější.

O titul Mistra ČR od počátku bojovali tři žhaví kandidáti: Petr Jadlovský s valachem Arsanem, Lucie Škábová se Žoly, známou svými velice rychlými výkony, a Miroslav Drásal s hřebcem Predátorem, jenž ve Sloupu vybojoval titul juniorského vicemistra. Žoly byla ve druhém kole vyloučena z metabolických důvodů a třetí kolo se tak stalo napínavé právě pro dvě pánské dvojice. Jako první však cílem projel Petr Jadlovský na Arsanovi rychlostí 17,326 a vybojoval tak po dvou letech zpět titul, o půl hodiny později pak dorazil a závěrečnou veterinou úspěšně prošel i Predátor startující svou druhou sezonu s Ing. Miroslavem Drásalem.

Druhou vicemistryní se pak stala Eva Machková na Shagya klisně Sigitě. Mezinárodní soutěž jedné hvězdy na 98 km ovládl též Petr Jadlovský, jako druhý dokončil v mistrovství čtvrtý Antonín Hrdina a Juráš 6, za nimi Veronika Myslivečková s Leikou.

Tereza Kopecká a TuzemecOtevřenou soutěž st. S došla jediná dvojice a umístila se tak na prvním místě: Tereza Kucharská a arabská Sirhael. Cenu kondice se veterináři rozhodli udělit za stupeň S Predátorovi ze stáje La Sard.

Neméně zajímavé byly pozdní dojezdy dvojic z nejdelší mezinárodní soutěže na 136 km: maďarské dvojice Erniko Ódor s Ibrahim P a Eszter Horáci s Obajan Opció obsadily první dvě příčky před domácím Vlastimilem Rejlem a Hamirem 1. V juniorské třídě jako první do cíle přijela Tereza Kopecká a Tuzemec 13 rychlostí 13,17 km/h.

Ani závodníci nižších soutěží se nenechali zahanbit: v závodě L se o prvenství poprali manželé Hladišovi ze Stáje Karolína, kdy zvítězila a zároveň cenu kondice získala Dana s Leknínem před Petrem s Al Sharisou. V soutěži Z pak trasu nejrychleji ve zdraví zvládla Monika Hochmanová a Kadi rychlostí 16,9 km/h.

Celé závody se obešly bez většího zranění, nebýt vytrvalého deště, byla trať světové úrovně a záživně postavená - úseky mírně zvlněné mezi vinicemi střídaly roviny podél hráze Dyje s výhledem na minaret z Lednicko-Valtického areálu střídány výhledem na Karpaty. Perfektně připravené water-pointy i značení crew pointů pro wranglery dodávalo skutečně příjemný pocit z přípravy mezinárodních závodů. Stačí doufat, že se Mikulov stane pravidelným dějištěm závodů této disciplíny a zdejší atmosféru okusí více vytrvalostních dvojic.

Sirhael - vítězka S

A kam zamíří čeští vytrvalci nyní? Nejvíce očekávanou událostí příštích dní je Mistrovství Evropy juniorů a mladých jezdců konané 2.-8.8. v německém Kreuthu, hojnou účast lze očekávat i na tradičních národních závodech ve Vilémově a čeští zástupci snad pojedou reprezentovat i do polské Kuznie Nowowiejské, kde se první zářijový víkend poběží závody CEI*,** i ***.

Krásné fotky opět na www.karminka123.rajce.net, www.jeannej.rajce.net, výsledky již brzy na webu vytrvalosti www.vytrvalost.com.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com