Sedlo musí sedět

14. 10. 2021 Pavla Růžičková Autor fotek: Veronika Řezníčková

Sedlo je nejdůležitější spojnice mezi koněm a jezdcem. Jen když optimálně pasuje, má kůň radost z pohybu. Špatně padnoucí sedlo může vést k nejrůznějším problémům, proto patří výběr sedla, související měření a hodnocení koně pouze do rukou odborníka. O této problematice si přečtěte článek z říjnového Jezdectví.

Jedním z nich je pan Thomas Büttner z Drážďan. „Měření koně a napasování sedla je nesmírně důležité. Mladého koně bychom měli kvůli sedlu přeměřovat do sedmi let života jednou ročně, protože jeho postava se značně mění, růst kostry se uzavírá až v sedmi letech. U starších koní stačí měření každým druhým rokem. Pohodlí koně a jeho zdraví spolu totiž velmi úzce souvisejí,“ vysvětluje sympatický sedlář a pokračuje. „Hřbet koně se mění také po úrazu, když kůň delší dobu stojí, u klisny po hříběti. Na zádech koně se projeví i změna stáje, protože jiné krmení, jiná voda, jiné okolí a jiná hierarchie ve stádě znamená pro koně stres. Velmi důležitou roli hraje samozřejmě také tréninkový stav koně, jeho osvalení. Pasování sedla na dobře osvaleného koně v plném tréninku přináší samozřejmě méně problémů.“

V sedlářství Thomase Büttnera berou koně velmi podrobně pod lupu pomocí několika měřicích systémů. Nejjednodušším systémem je takzvaný Saddle-Check, jednotný systém měření, který vyvinul Spolkový svaz sedlářů ve spolupráci se sedlářskými znalci Německé jezdecké federace (FN). Cílem byl jednotný, a pokud možno jednoduchý systém měření koňského hřbetu.

Data se získávají pomocí pěti barevných ohebných pravítek, která se přikládají na předem definované body koňského hřbetu, a jedné speciální vodováhy. Naměřené hodnoty se zanášejí do tabulky, aby bylo následovně možné trojrozměrně zobrazit hřbet koně a perfektně napasovat sedlo. Podle archivovaných hodnot je možné sledovat a se sedlářem nebo veterinářem vyhodnocovat vývoj koně. „Zrovna včera jsme zde měli zákazníky, kteří si nechají měřit koně pravidelně již několik let a vyhodnocovali jsme jeho vývoj. Jsou to velmi zajímavé údaje,“ vypráví pan Büttner.

Data získaná a uložená díky jednotnému spolkovému měřicímu systému umí trojrozměrně a precizně vymodelovat patentovaný zobrazovač „Pferderückenabbilder TOMAX®“, pomocí kterého lze optimálně napasovat sedlo. Stačí jediné kliknutí myší a zobrazovač před námi poslušně modeluje koňský hřbet. „Tlustý fríz,“ identifikuje pan Büttner mrknutím oka model během jediného krátkého pohledu.

K přesnému měření koňského hřbetu slouží také mobilní 3D-scanner Horseshape, jehož předvedení přichází právě na řadu. Naskenuje záda koně, získaná data opět může použít zobrazovač, slouží k přesné dokumentaci změn koňského hřbetu a jsou ideálním základem k napasování sedla. Protože pouze perfektní obraz zad koně je základem perfektně sedícího sedla.

Oproti již předvedeným statickým metodám zohledňuje měření tlaku sedla také jezdce a zobrazuje tlak během pohybu. K měření se na koňská záda pokládá speciální měřicí podložka vybavená senzory. Těch se v podložce skrývá 480 a podrobně měří tlak sedla na záda koně. Tyto hodnoty jsou bezdrátově přenášeny do počítače a zobrazeny pomocí 3D grafiky.

Průběh pohybu je v počítači vizualizován a doplněn videonahrávkou koně. Dá se přesně odvodit, co probíhá při pohybu. Zpomalením záběrů lze analyzovat každý jednotlivý bod, je vidět, kde kůň našlapuje, kde sedí jezdec křivě, prostě úplně všechno. Červené body označují vysoký tlak, přičemž momentální zvýšený tlak není problém, dokud nedosahuje průměrná hodnota červených hodnot. Zásah do sedla bývá vhodný, i když se jedná jen o malá místa, kde tlak koně přímo nepoškozuje. Protože úkolem sedla je rozprostřít váhu jezdce rovnoměrně na velkou plochu hřbetu koně, aniž by ho někde tlačilo.

„Použitím této měřicí podložky se také dají dobře odhalit skryté vady,“doplňuje pan Büttner. „Proto se výborně hodí nejen při koupi nového sedla, ale i při zkoušení staršího, používaného modelu.“ Důležité samozřejmě je, aby měřicí přístroje používal zkušený sedlář, protože sedlo je třeba odpovídajícím způsobem upravit.

Po změření koně a volbě sedla pak sedlo putuje k pečlivé úpravě do dílny. Na velkých pracovních stolech leží několik na součástky rozložených sedel jako obrovské puzzle a zdá se, že tohle už nikdo nemůže dát dohromady. Pan Büttner sahá po sedlovém polštáři. „Tenhle musíme kompletně nově vycpat, náplň už úplně ztvrdla, jen si sáhněte,“ a předvádí tvrdý vnitřek. „Podle intenzity používání sedla by sedlové polštáře měly být nově plněny každé dva až tři roky,“ připomíná sedlář. „Jinak to je jako krásné auto na starých kolech. K čemu mi je super kára, když kvůli kolům nemůžu jezdit rychle?“

Upravovány ale nejsou jen sedlové polštáře. Napasovat lze i kostru sedla. Pan Büttner hned vykouzlí několik modelů koster. „Tohle je Passier, Prestige, Kieffer, Stübben,“ vypočítává. Jedna kostra je z umělé hmoty, další z kůže a kovu. Jedna kostra sestává z ocelového rámu a pružících řemenů. Sedlář hned demonstruje, jak taková kostra sedla krásně pruží na hřbetě koně.

Jak je takové napasování důležité, musí každému dojít nejpozději ve chvíli, kdy drží takovou kostru v ruce. Důležité jsou údaje z červeného měřicího pravítka, vybavuji si měřicí systém. Jinou kostru sedla potřebuje kůň hubený a jinou tlustý. „Je to jako s botami,“ potvrzuje pan Büttner, „když nesedí, můžete zkusit třeba jiný pár ponožek, ale stejně to nebude ono. A když vám jsou boty malé, nepomůže vůbec nic.“

Pod dobře padnoucí sedlo patří jen co nejtenčí podložka, a ta slouží výhradně k ochraně sedla před koňským potem, dozvídáme se dále. Vybavuji si sbírku deček některých slečen z naší stáje. Čím tlustší a barevnější, tím lepší, je zřejmě jejich heslo. A ještě potřebují výšivky a kamínky… Upravit se dá dokonce plastová kostra sedla. Svrchu a zezdola je třeba ji nahřát infračervenou lampou a za tepla tvarovat. Tento speciální mechanismus působí na sedlo symetricky ze dvoustran, nahřívání se speciální vlnovou délkou trvá dvě hodiny, aby se nepoškodila kůže.

„Měsíčně změříme tak osmdesát až sto koní,“ vypočítává Tom Büttner. „Většinou tím jednodušším způsobem, pomocí počítače asi tak pět z nich.“ Celý servis okolo pasování sedla je jak z říše pohádek. Zákazník přijede se svým koněm na místní jízdárnu. Záda koně změří různými metodami a provedou přesnou kontrolu polohy sedla. Na jízdárně pak vyzkouší nové sedlo při všech chodech. A zatímco se sedláři dají do práce s upravováním sedla, může si kůň odpočinout v padoku pro hosty a jezdec strávit dvě tři hodiny na procházce nebo po nákupech. Pak se ještě jednou nasedlá, jezdí a měří pro kontrolu a domů si zákazník odváží sedlo, které opravdu perfektně sedí. Pro dobro koně tady pracuje ruku v ruce nejmodernější technika a tradiční řemeslo.

 

Další zajímavé články najdete v říjnovém Jezdectví, které si nyní můžete koupit i v online verzi.

Podobné články
Závody spřežení jsou adrenalinovou záležitostí a jedinečnou podívanou

Další tři zcela odlišná a naprosto jedinečná jezdecká odvětví, která obohacují jezdecký sport a činí ho naprosto výjimečným. Od klasického ježdění se…

V předchozím článku jsme nakousli poněkud lifestylovější téma týkající se oblečení a vzhledu jezdců. Jeho smyslem bylo připomenout, že ježdění je…