Sbohem pro dvojnásobnou vítězku Velké pardubické – bílou Sixteen

4. 09. 2020 10:00

Obrázky: 6

Autor: Eva Holubcová Foto: © Eva Holubcová, archiv EQCH Rubrika: Dostihy Počet přečtení: 1553 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Včera se jako úderem blesku rozletěla koňařskou komunitou smutná zpráva, že ve věku 20 let odešla Sixteen, vítězka Velké pardubické z let 2007 a 2008.

Malá Sixteen byla královnou pro mnoho z nás, nesmrtelnost získala díky zápisu v listině vítězů VP, ale především je zapsaná v našich srdcích. 

Jak to vše začalo?

Sixteen přišla do ČR jako roček z Francie a byla unikátním případem importu, kdy se nakonec v českém chovu objevili také oba dva její rodiče; věhlasný Rainbows for Life (Lyphard) a Semantica (Tel Quel). Sixteen zůstala na dráze nejlepším potomkem Semanticy, ale nakonec i přes původní myšlenku v chovu kvůli svým zdravotním problémům využita nebyla, z prvotního připouštění nezabřezla.

Filmový producent pan Bouček Sixteen koupil jako odstávče na francouzské dražbě Vente d'Elevage roku 2000 za skromné peníze, pouhých 3 811 €, a umístil ji k Váňovým do tréninku. Málo se ví, že ačkoliv Sixteen na rovině odběhla 17 startů a žádný nevyhrála, zase tak špatně si nevedla. Už jako dvouletá zabodovala v pardubické jedničce pro dvouleté, kde byla pátá, zvítězila pozdější derby-vítězka Ohne Sorge a třetí byl jeden z nejdražších nákupů v historii našeho turfu, Sweet Answer. Jako tříletá Sixteen šla klasickou Jarní cenu klisen, doběhla 8., a Cenu hřebčína Napajedla, tam brala 9. místo. Nikdo si ale už nepamatuje, a proč také, že byla pak čtvrtá v klasických Oaks. Absolvovala i slovenské Oaks, ale tam došla předposlední. Kobylka měla tedy nakonec slušnou rovinovou kariéru, byť nikdy na rovině nevyhrála.

Cesta k Velké pardubické

Jako čtyřletá už přešla primárně do překážkového provozu, i když s několika odskoky do rovin. Byla sice malá, ale bojovná a rychlá; a to bylo nakonec pro úspěch na překážkách podstatné. Byla totiž esencí toho, co dělá plnokrevníka plnokrevníkem. Na překážkách v letech 2004 až 2012 absolvovala celkem 44 startů, ze kterých 10 vyhrála. Debut ve Francii ale nedopadl nejlépe, protože upadla. Ale první prohrání z kapsy výhry nevyhání. A ta první životní výhra nakonec přišla, jak jinak v Pardubicích, kde si vyhrála dvojkovou steeplechase jako čtyřletá. V pěti letech se ukázala ve velkém stylu dvěma výhrami v italském Meranu s J. Bartošem v sedle a následným druhým místem v Ceně Vltavy o dni VP. To už bylo jasné, že s ní se musí opravdu počítat pro velké věci. To potvrdila výhrou v Ceně Labe 2006 o rok později, kde po tuhém boji porazila nešťastného Bargiela. V sezóně 2007 si napřed vyhrála trojku v Kolesách a srpnovou kvalifikaci pro Velkou pardubickou, Velkou cenu Skansky nad Cieszymirem a Maskulem. Do VP 2007 odskakovala s náhradním jezdcem Dušanem Andrésem, aby ji zadrženě, neoddiskutovatelně vyhrála.

V dalším roce měla netradiční cestu do VP, napřed vyhrála lehce v červnovém Meranu a v červenci byla druhá v mostecké steeplechase, aby pak už šla rovnou do říjnové Velké pardubické. Tu absolvovala již se svým stálým jezdcem Bartošem. Velký finiš svedli dva bílí koně, Amant Gris s Markem Stromským a Sixteen s Josefem Bartošem. Ačkoliv jasně vyhrál Amant Gris, byl později diskvalifikován pro neobjetí točného bodu a vítězkou od zeleného stolu se tak stala Sixteen. 

Sezónu 2009 absolvovala devítiletá Sixteen s jedním vítězstvím, a to v srpnové kvalifikaci pro VP, kde porazila zadrženě o 11 délek mj. pozdějšího vítěze VP Tiumena. Tiumen jí to ale ve VP 2009 vrátil, když ji odsunul na druhé místo. 

Ale ačkoliv si Sixteen v Pardubicích moc dobře vedla i další dvě sezóny, už na výhru nedosáhla a odvážela si „jen“ pěkná umístění. Jenže mezi ně patřilo i další umístění ve VP! Byla třetí za Tiumenem a Amant Grisem ve VP 2010 a druhá za Tiumenem ve VP 2011. S dostihovou kariérou se rozloučila symbolicky, když roku 2012 byla ve VP zadržena. 

Celková životní bilance bělky na dostihové dráze mezi léty 2002–2012 byla:

  • 61 startů
  • 10 vítězství
  • 9 133 731 Kč výher

Bilance Sixteen ve Velké pardubické

  • 2007 – vítězka
  • 2008 – vítězka
  • 2009 – 2. místo
  • 2010 – 3. místo
  • 2011 – 2. místo
  • 2012 – zadržena

Důchod

Sixteen původně měla jít do chovu a také byla roku 2013 připuštěna Suteki Shinsukekun ve Střelicích, ale nedopadlo to.  Další pokusy už podniknuty nebyly a klisna posledních osm let trávila pěkný důchod na Brandejsově statku v Praze – Suchdol, kam ji umístil její celoživotní majitel, pan Bouček. I přes to, že ji trápila narkolepsie a jiné problémy, měla se dobře a byla navštěvována svými četnými obdivovateli, kteří na ni nezapomněli. Také o ní byl natočen film jednoduše pojmenovaný Sixteen, ale jeho umělecké pojetí příliš dostihové příznivce nenadchlo. Ale je to další památka na ni, která zůstala.

Sixteen zůstává i nadále v srdcích všech fanoušků jako hrdinka Velké pardubické a jako taková nebude zapomenuta.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: