Sára – hiporehabilitační kůň roku 2020

29. 10. 2020 Michaela Burdová Autor fotek: Sdružení SRAZ

Když ji vidíte v razantním klusu pobíhat po jízdárně a frkat jako před explozí, možná trochu znejistíte. Tohle že má být ten klidný koňský terapeut pro postižené děti? Samozřejmě, že ano. Protože Sára ví, kdy a s kým zařadit správnou rychlost.

Letos poprvé Česká hiporehabilitační společnost vyhlásila anketu o nejpopulárnějšího hiporehabilitačního koně roku a dva koně uvedla do Síně slávy. Ano, jsou to trochu jiní šampioni – ale ve svém oboru musí být stejně precizní a bezchybní jako ti nejlepší koně ze všech sportovních disciplín. Hlasů se sešlo dost na to, že se jednalo o první ročník. Zvítězila huculská klisna Sára ze Sdružení SRAZ na Toulcově dvoře, a to v tvrdé konkurenci opravdu skvělých a zasloužilých nominovaných koní.

Sára je jediný zástupce huculských koní v desítce nominací. Jako kdyby v tom byla určitá symbolika, byli to právě huculové a iniciativa PhDr. Otakara Leiského z Hucul Clubu Zmrzlík, kteří začali klestit cestu hiporehabilitaci v tehdejším Československu – a po více než 50 letech příslušník tohoto plemene zvítězí v anketě o nejpopulárnějšího hiporehabilitačního koně roku. Později se od huculů v hipoterapii ustupovalo kvůli nedostatečně prostorným chodům. Sdružení SRAZ v pražském Toulcově dvoře je však k hipoterapii běžně používá. Začali v roce 1999 s klisnou Lesněnkou z krkonošské Farmy Hucul, následovala další huculská klisna a postupně se stádo rozrostlo nejen o zakoupené koně, ale i o vlastní přírůstky. Proč huculové, to mi zdůvodnila vedoucí hiporehabilitace ve Sdružení SRAZ, Bc. Monika Šťastná Kohoutová, DiS., která se Sárou pracuje.

„Ano, je pravda, že vliv huculů v hipoterapii v posledních 20 letech klesal, kvůli nedostatečné prostornosti pohybu se přecházelo na velké koně. V posledních letech se však do stájí vrací cíleně i menší koně různých plemen. My jsme huculům stále věrní, ale pravdou je, že si cíleně vybíráme huculské koně s optimální mechanikou pohybu pro hipoterapii s prostornějším krokem. Pracujeme velmi často s malými dětmi, a proto je pro nás ideální menší kůň, který nám také umožní na klienta dosáhnout, což je důležité z hlediska cílené terapie i bezpečnosti. Většinou je naším zdrojem chovná stanice v Janově Hoře, kde nám už dopředu dávají tipy na koně vhodné do našeho typu provozu.“

Huculští koně mají silný stádový pud, což může být zdrojem problémů při individuálních terapiích. „Cíleně koně učíme, aby byli schopni fungovat bez přítomnosti jiných koní. Sára s tím nikdy neměla problém. Jednu klisnu silně stádovou tu máme, trvalo to velmi dlouho, ale překonali jsme to,“ říká.

Jak se Sára dostala k hiporehabilitaci?

Do roku 2011 pracovala jen jako jezdecký kůň. Byla velmi specifická – tak jednou týdně jezdce vystřelovala ze sedla. Měla na to svůj velmi efektivní styl (něco na způsob kaprioly), takže když mi ji kolegyně nabídly do hiporehabilitace, měla jsem je za blázny. Jenže se ukázalo, že právě tohle je její parketa. Vyhovovala jí rutinní práce v kroku, kdy oproti jízdárně po ní nikdo nechtěl časté změny, přechody atd.

O přeměně Sáry z dračice na dokonalého hiporehabilitačního koně na webu Toulcova dvora píše Marie Dvořáčková:  

Když jsem se s touhle tmavou hnědkou s velkou hlavou seznámila, byla to divoška a „skalpy“ v podobě shozených jezdců sbírala s železnou pravidelností. Každou chvíli jsme řešili, jestli u nás může s takhle nevypočitatelnou povahou vůbec zůstat. I já jsem u ní párkrát stála a v duchu vyhrožovala prodejem. Jednou ji naše terapeutka vzala mezi klienty hiporehabilitace a na místě poťouchlíka stál zkamenělý anděl v podobě Sáry. A tenhle přerod se od té doby děje denně. Sára ve výběhu cválá, vyhazuje, ale jakmile dostane na záda terapeutickou deku, je to nejzlatější kůň pod sluncem. Milují ji všichni klienti a vypadá to, že ona jejich city sdílí.

Sára je vhodný kůň pro ranou péči, spastiky apod. 

Co vlastně rozhodlo pro nominaci Sáry na koně roku?

„Sára letos v hiporehabilitaci pracuje poslední sezónu a myslím, že lepšího hiporehabilitačního koně mít už nebudu. Nikdy mě nenechala ve štychu, nenechala se ničím rozhodit. Ale co je hlavní, ona nedělala jen to, co jsme ji naučili, ale vložila do terapií svou empatii a cit pro klienta. Práci hiporehabilitačního koně posunula na vyšší úroveň. Například se dokázala vědomě sama od sebe ještě víc přisunout břichem na rampu tak, aby se klientovi lépe nasedalo. Moc ráda s lidmi spolupracuje. Já teď za ní musím sehnat náhradu, což mě moc mrzí, protože je opravdový parťák, na kterého jsem se mohla vždy spolehnout. Bude mi v praxi moc chybět.“

Sára odchází do důchodu – kam?

Vrací se ke svým původním majitelům, kteří dosud mají její 30letou matku. Po ní Sára získala radost z vyhazování – maminka si stále i ve 30 letech ráda vyhodí z kopýtka.

Sára

  • Narozena: 1998
  • Plemeno: huculský kůň
  • Původ: o. 406 Oušor Mars – m. 10/171 Sandra
  • Specializační zkoušky na hiporehabilitaci v pedagogické a sociální praxi (HPSP) a hipoterapii ve fyzioterapii a ergoterapii (HTFE)

Jen za poslední dvě sezóny odpracovala kolem 800–900 lekcí za rok, týdně 20–25 klientů.

 

Poprvé byli také do Síně slávy uvedeni dva koně: 

Další nominovaní koně, všichni si zaslouží úctu a respekt:

  • Besina – klisna nar. 2010, českomoravský belgický kůň, Epona Brno
  • Cyril – val. nar. 1997, Zookoutek PN Jihlava
  • Jenny Aksa Bonanza – kl. nar. 2009, A1/1xQH, Majoránek z.s
  • Trénink – ukrajinský jezdecký kůň, val. nar. 1994, Horticon, z.s.
  • Franciska – kl. teplokrevný typ, nar. 1997, Koníček o.p.s.
  • Dar – nar. 1993, ČT, JO TJ Orion Praha

Medailonky všech nominovaných koní najdete na stránkách České hiporehabilitační společnosti ZDE.

Koně museli mít pro nominaci splněno několik podmínek – být v majetku nebo pronájmu střediska, být v aktivní v hiporehabilitaci, nominovat koně mohl i kdokoliv z veřejnosti prostřednictvím formuláře. Hlasování bylo ukončeno 20. září a výsledky byly vyhlášeny na výroční členské schůzi 24. října, která se ovšem uskutečnila on-line. Vedle ocenění koní byl předán Putovní pohár ČHS, jako poděkování a ocenění práce členům společnosti, kteří pro hiporehabilitaci a společnost pracují s velkým nasazením, byl udělen Darje Hrůzkové z JK Sviadnov. 

Vítězná Sára i další nominovaní koně si zaslouží zviditelnění a respekt k jejich práci. Ti nejlepší jsou opravdové osobnosti, ty ale vyrůstají jen tam, kde v nich umí objevit potenciál, kde s nimi dokážou zacházet a dobře je připravit. 

Odkazy:

Podobné články

Česká hiporehabilitační společnost, z.s. zve na kurz Úvod do hiporehabilitace. Kurz je vytvořen pro laickou i odbornou veřejnost, pro rodiče dětí se…

Po hlubším vhledu do problematiky Hipoterapie ve fyzioterapii a ergoterapii (HTFE) opět zasypávám dotazy paní Bc. Moniku Šťastnou Kohoutovou,…