S Jiřím Machkem o budoucnosti Národního hřebčína

21. 10. 2013 21:00

Obrázky: 2

Autor: EquiTV Rubrika: EquiTV Počet přečtení: 2782 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Ve středu 2. října 2013 byl do funkce ředitele Národního hřebčína Kladruby jmenován Ing. Jiří Machek. Štáb internetové televize EquiTV.cz využil této příležitosti a pouhé dva týdny po jeho nástupu do funkce s ním připravil exkluzivní rozhovor...

Ing. Jiří Machek je za posledních pět let pátou osobou v této vedoucí funkci Národního hřebčína Kladruby. Většina hipologů však doufá, že s jeho příchodem začíná nová éra, která vnese do hřebčína více světla a důvodů k optimismu.

Ing. Jiří MachekIng. Jiří Machek je totiž doslova kladrubským rodákem a v hřebčíně díky svým rodičům, kteří zde pracovali, vyrůstal. „Jako dorostenec jsem dokonce za tehdejší plemenářský podnik Kladruby nad Labem startoval na jezdeckých závodech a po absolvování střední veterinární a vysoké zemědělské školy jsem zde přesně před 20 lety - konkrétně 1. října 1993 - nastoupil jako asistent pro chov koní do svého prvního zaměstnání," prozradil mj. Ing. Jiří Machek.

Následně po zahraničním angažmá v pozici pracovního jezdce a krátkém působení v privátním sektoru pracoval od roku 1999 na ministerstvu zemědělství. Nejprve jako referent pro chov koní a později jako ředitel odboru živočišných komodit, vrchní ředitel sekce zemědělských komodit a nakonec jako ředitel odboru rostlinných komodit.

Funkci ředitele Národního hřebčína nepřebírá v jednoduché době. Některé osoby z bývalého vedení této organizace a z dalších firem čelí obvinění ze zločinů pletichy a sjednávání výhody při veřejné zakázce a také pokusu o poškození finančních zájmů EU, a to ve spojitosti s již dvakrát zrušeným tendrem na obnovu a modernizaci Národního hřebčína, jež má být financována ze zdrojů Evropské unie - konkrétně z fondu Integrovaného operačního programu.

Aktuálně již od září běží třetí tendr. Uzávěrka nabídek na modernizaci stájí, několika dalších budov (celkem 17 objektů) a venkovních ploch v areálu je 15. listopadu, kdy budou otevírány obálky. Pokud se nevyskytnou výraznější komplikace, tak k uzavření smlouvy s dodavatelem by mohlo dojít na přelomu roku, příp. v průběhu ledna. Všechny opravy pak musí být hotovy do konce roku 2014.

Otázek v rozhovoru pro EquiTV.cz padla celá řada. Dozvíte se např., jak je Ing. Machek spokojen s fungováním Rady plemenné knihy starokladrubského koně. Zda hrozí snížení dotací, které by se citelně dotklo i podpory chovu starokladrubských koní. Také nás zajímalo, jestli jsou mezi předešlými řediteli NHK lidé, se kterými by rád např. externě spolupracoval.

Téma, které jistě zajímá všechny, je zmíněné výběrové řízení na obnovu kladrubského hřebčína za 300 milionů korun. To bylo v červnu letošního roku zrušeno a vypsán byl tendr nový. Z úst nového ředitele uslyšíte, co vše bude potřeba udělat pro to, aby hřebčín nakonec o peníze z evropských fondů nepřišel, a co všechno by se podle vás mělo změnit po dokončení obnovy kladrubského areálu.

EquiTVHřebčín v Kladrubech zůstal v letošním roce pro veřejnost uzavřen - nekonaly se zde prohlídky. Jak tomu bude v příštím roce? I o tom byla řeč! Samozřejmě nemůžeme vynechat ani sportovní prezentaci zástupců Národního hřebčína a pořádání akcí v Kladrubech.

To vše a mnohem více se dozvíte z rozhovoru na EquiTV.cz - S Jiřím Machkem o budoucnosti Národního hřebčína.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: