Rychlostkáři mají své vítěze

15. 10. 2020 06:00

Obrázky: 5

Autor: Iveta Šedivá Foto: Lucie Kounická Rubrika: Western & Rodeo Počet přečtení: 253 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V sobotu 19. září proběhlo v Hoštce u Roudnice nad Labem na Ranči Ježkův Mlýn finále v rychlostních disciplínách pod hlavičkou NBHA CZ (National barrel horse association of Czech Republic). Stejně jako ve standardních kolech se i toto finálové skládalo ze dvou disciplín – barrel race a pole bending.

I přes peripetie spojené s koronavirem a nutností přehazovat termíny závodů i místa konání se nakonec podařilo odjezdit všech pět standardních kol, během kterých jezdci získávají body potřebné pro kvalifikaci na finále. Dva jackpotové závody ale musely být bohužel zrušeny. Do Hoštky se sjely více než dvě desítky jezdců včetně reprezentantů z Polska. Byl to souboj nelítostný, leč maximálně spravedlivý, protože jediným rozhodujícím faktorem v těchto disciplínách je pouze dosažený čas, který je měřený elektronickou časomírou na tisíciny vteřiny.

V prvním kole disciplíny barrel race zajela nejlepší čas mladičká, ale zkušená reprezentantka z Polska Julia Duńka (18,572 s), nicméně druhé kolo zajela o chlup rychleji Ester Bystroňová, která se tak s časem 18,536 s stala nejen championkou v barrel race pro rok 2020, ale také High Point Championkou první divize, jelikož za celou sezonu nasbírala v této disciplíně nejvíce bodů.

Skvělé jízdy předvedl Martin Mikula s Merlinem. Dvojice spolu závodí teprve druhou sezonu a s časy 19,056 s a 19,596 s se stali championy druhé i třetí divize. Vítězkou čtvrté divize se stala Natalka Slowik z Polska s časem 20,196 s.

Není velkým tajemstvím, že polští jezdci jsou v rychlostních disciplínách velmi zdatní a v Pole bendig to platí dvojnásob. V konkurenci s českými jezdci se tak postarali o parádní podívanou. V prvním kole zajel velmi slušnou jízdu (22,828 s) Dariusz Rogala z Polska. Favoritka této disciplíny a zároveň také High Point Championka roku 2020 Bára Kodadová zajela v prvním kole čas 23,512 s, který by v konečném pořadí stačil na sedmé místo. Před čtrnácti dny v posledním standardním kole přitom dvojice Bára Kodadová a Speedy Rap Arrow zajeli naprosto bravurní čas pod 22 vteřin, ale hloupá chyba jim místo vítězství zajistila „no time“. Možná i díky tomu se Bára Kodadová a Speedy pustili do druhého kola s daleko větším odhodláním a vyplatilo se. Dvojice zajela čas 21,589 s a Bára Kodadová se tak znovu stala championkou v disciplíně Pole bending pro rok 2020. Championem druhé divize se stal Dariusz Rogala, který zajel celkově druhý nejlepší čas 22,452. Také třetí divize patřila Polákům. Vyhrála ji Anna Spanier, která zajela vyrovnané jízdy v obou kolech (23,596 s a 23,804 s).

Juniorské kategorie jsou v obou disciplínách co do počtu jezdců podstatně slabší než kategorie open. Nejrychleji barelový patern zajela Lucie Kratochvílová, nejlepší druhodivizní čas měla Petra Freyová s Tamarou a championkou třetí divize se stala polská jezdkyně Karolina Rejsz.

Mezi tyčemi se nejrychleji propletla opět Lucie Kratochvílová s Dallanem, která se tak stala juniorskou championkou v obou disciplínách. Championem druhé divize se stala Antonie Krysmanová s koněm Shup Shup. Třetí divize tentokrát neměla vítěze.

Vzhledem k vývoji koronavirové situace v Česku budou jezdci patrně ochuzení o slavnostní předávání cen na galavečeru, který se tradičně koná po skončení sezony. Jezdci i organizátoři si alespoň společně užili zbytek závodního dne a věří, že příští sezona bude již bez nutných změn či opatření. Zároveň doufají, že se uskuteční letos zrušené jackpotové závody a zahraniční evropské šampionáty ve Francii a Itálii, kam v tuto chvíli nemohou jet soutěžit.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: