Rozhovor s mistryní ČR ve všestrannosti Eliškou Orctovou

27. 07. 2018 14:00

Autor: Tisková informace Foto: Facebook Dostihový spolek a.s. Rubrika: Všestrannost Zdroj: Dostihový spolek a.s. Počet přečtení: 986 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

„Pro mě je odměna titul, víc nepotřebuju,“ říká letošní mistryně České republiky ve všestrannosti.

Jednadvacetiletá jezdkyně Eliška Orctová bezesporu patří k hvězdám české všestrannosti. Na svém kontě už má dva tituly juniorské mistryně České republiky a po letošním šampionátu je už trojnásobnou mistryní i mezi mladými jezdci. Reprezentantka stáje JC Rusek hattricku dosáhla v Pardubicích v sedle Westwinds Diego.

Svůj první trénink absolvovala v sedmi letech, jako devítiletá už byla na prvních oficiálních závodech. Účastní se i mezinárodních mítinků. Jak sama říká, na všestrannosti se jí líbí kombinace tří disciplín, protože miluje adrenalin v krosu a eleganci a souznění s koněm v drezuře.

Eliško, dvojnásobná juniorská mistryně, trojnásobná mistryně mladých jezdců… Jak to děláte?

Jak to dělám? No, dřina a dřina (směje se). A určitě při nás na mistrovství republiky stojí i štěstí. Ale v posledních letech se opravdu nevěnuji ničemu jinému. Je to dennodenní práce a tohle je odměna za tu práci, kterou s celým týmem odvádíme.

S jakými očekáváními či pocity jste jela do Pardubic? Obhajovat titul je přeci asi jen náročnější…

Upřímně, letos jsem do Pardubic jela se smíšenými pocity, hlavně kvůli minulému týdnu. Byli jsme na Mistrovství Evropy a bohužel jsme s mým druhým koněm nedokončili. A tak jsem si říkala, že by se to aspoň mohlo povést tady, abychom si zase vylepšili náladu a chuť. Chtěla jsem to tak moc, až jsem byla před parkurem nervózní, jak jsem dlouho nebyla. Zase na druhou stranu si člověk říká, že na těchto stupních soutěží startuje dlouho, že už by měl být se vším smířený. Nějaké zkušenosti už máme a na ty jsem spoléhala. Naštěstí to dobře dopadlo.

Jak byste zhodnotila ty tři dny? Která z disciplín vám sedla nejvíc?

S Diegem je to takové všelijaké, co se týká drezurní zkoušky. On je to hodně kůň s horkou hlavou, takže drezura a aréna na něj působí opačným způsobem, než bych chtěla. Ale šel výborně, stihl se dostat do relaxu.

V krosu je to naprostý „ferrari“, tam se jenom řídí, to je prostě jeho. Takže z krosu mám nejlepší pocit. A v parkuru skáče výborně, ale vždycky se může stát, že chybka někdy přijde. Ale ten kros jsem si na něm opravdu užila nejvíc.

Byl kros náročný?

V některých částech byl náročný, ale byl postavený velice korektně, bylo to příjemné pro koně. Nebylo tam nic, co by je mělo někde vyvádět z míry a že by se člověk bál, že by tam měl být problém. Krosy byly nádherně připravené a neměla bych ani jednu výtku k nim.

Jak se odměníte vy i váš kůň?

Koník určitě dostane plno pamlsků a pochvaly a teď i odpočinek, který si zaslouží. A já? Pro mě je odměna ten titul, asi víc nepotřebuju (usmívá se).

Jaké jsou vaše další plány?

Za čtrnáct dnů ještě startujeme na předkole Zlaté podkovy a s Bonusem máme v plánu finále Zlaté podkovy. Uvidíme, jestli bude startovat i Diego. A pak se zapůjčenou kobylou od Jaroslava Hatly (dvojnásobný účastník olympijských her – pozn.red.) budeme startovat taky na finále Zlaté podkovy.

Rozsáhlou fotogalerii naleznete na Facebooku Dostihového závodiště Pardubice

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: