Rollkur a progresivní seznam léčiv: svět stále více kritizuje FEI

28. 11. 2009 11:00

Obrázky: 2

Autor: Dominika Švehlová Foto: Kateřina Holá, video YouTube Rubrika: Zdraví a veterinární péče Počet přečtení: 6539 Počet komentářů: 16 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Ve středu jsme vás seznámili s nedávným rozhodnutím FEI povolit, aby koně, účastnící se soutěží, měli v těle určitou hladinu některých protizánětlivých/protibolestivých látek. Nyní přinášíme slíbený pohled na názory různých světových jezdeckých „veličin“. Stanovisko ČJF jsme vám přinesli již včera.

O co se jedná? Můžete si přečíst v našem článku FEI opět šokuje: schválila seznam povolených dopingových látek koní. Oficiální stanovisko ČJF otiskujeme ve článku Vyjádření ČJF k antidopingovým a medikačním pravidlům FEI.

Po všech dopingových a výcvikových skandálech v nedávné době byly poslední kapkou do přetékajícího džbánu FEI především dvě (na pohled zcela rozdílné) události:

blue tongue videoNení to tak dávno, kdy světem otřáslo video na Yoube s názvem „blue tongue", kde na CDI v Odense (Dánsko) jezdil Švéd Patrik Kittel v rollkuru hřebce Scandic, kterému téměř po celou dobu z huby visel zmodralý jazyk. Steward FEI byl přítomen a nezakročil, FEI se kritice bránila, že se vlastně nic nestalo a že nebyla porušena žádná pravidla. Koni prý nebylo jednáno nepřiměřeně, protože po celou neprojevil dobu žádný zjevný odpor a poté normálně předvedl svoji úlohu na obdélníku (skončili třetí).

Před pár dny pak téměř celým jezdeckým světem otřásla informace, že na valném shromáždění FEI v Kodani bylo odhlasováno povolení minimálních hladin některých nesteroidních antiflogistik (látky potlačující zánět a bolest) u koní během soutěží. Tak nízké hladiny těchto léků údajně mohou potlačit například svalovou ztuhlost, nikoli však třeba zánět kloubu. Mnohá (především evropská) tištěná i internetová periodika, a to nejen koňská či jezdecká, jsou pohoršena tímto krokem FEI a volají po anulaci proběhlého hlasování ve prospěch „čistých sportovních koní".

Ve světě už nějakou dobu významně sílí tlak veřejného mínění na sponzory akcí, podporovaných FEI, aby ustoupili od smluv, dokud FEI rázně neodsoudí rollkur a další ke koním nešetrné metody. A po posledním valném shromáždění FEI v Kodani se nesouhlas s touto jezdeckou organizací stupňuje. Tzv. „evropská aliance" hodlá blokovat světové jezdecké hry v Kentucky 2010, pokud nebude dodatečně odmítnutý zmíněný „progresivní" seznam léčebných látek. Organizátoři CHIO v Cáchách se dokonce rozhodli nerespektovat nová FEI pravidla ohledně povolených medikací koní. (viz http://special.equisearch.com/blog/horsehealth/2009/11/european-protest-against-fei-medication.html)

Podívejme se, jaký názor na novou medikační politiku FEI mají někteří čelní představitelé jezdeckého sportu:

Wayne Channon, komise pro čistý sport, považuje novou podobu antidopingových a medikačních pravidel FEI za velký krok vpřed: „Jsem potěšen, že byla přepracována veškerá pravidla čistého sportu, ne pouze „progresivní" seznam. Je to pro jezdectví skvělé. Díky tomu bude tento sport průhlednější. Vyjmenovali jsme každou jednu léčebnou látku, kterou nelze použít. A laboratoře po celém světě jsou nyní harmonizovány. Všechny budou testovat na stejnou hladinu. Je to velmi dobrý den pro čistý sport."

Bo Helander ze Švédska: „Pokud FEI akceptuje tento (pozn. red.: tzv. „progresivní") seznam, vyvolá v mnoha zemích poprask. Je to naprosto neakceptovatelné pro welfare koní a mění celou filozofii FEI."

Ulf Helgstrand, prezident dánské jezdecké federace: „Pokud tento seznam zavedeme, obávám se, že veřejnost a sponzoři nás sestřelí a budou říkat, že jen chceme snížit počty pozitivních testů. (Pozn. red.: v paměti jsou především dopingové aféry z Olympijských her v Pekingu.) "

Frank Kempermann, ředitel CHIO Cáchy: „My organizátoři musíme prodat sport veřejnosti. Nechápu, jak můžeme prodat sport... s novou politikou NSAIDs na seznamu."

Seznam podpořil veterinář z Jižní Afriky, který se tázal, proč by se neměl zúčastnit velkých závodů kůň, který například den před soutěží šlápl na kámen nebo trpěl mírnou kolikou a byly mu proto podány protibolestivé léky. „Pokud by se to stalo člověku, směl by si vzít Voltaren a mohl by jet. Je přece tak nákladné dopravit koně na závody - a pak by se jich nemohl zúčastnit."

Nové pravidlo povolující podávat koním některé léky před soutěží je v mnoha zemích v rozporu se zákony. Podle Joe Walshe, prezidenta Horse Sport Ireland: „to bude znamenat, že skončíme s různými seznamy pro různé mezinárodní závody, což by zcela zvrátilo účel existence jediného systému, který měl přinést větší přehlednost." Osobě si myslí, že přijetí tohoto seznamu nebude pro sport dobré. Vysvětluje to tím, že pro veřejnost a sponzory bude tzv. kontrolovaná medikace příliš „nejistou půdou".

Vedle Irů se proti „progresivnímu" seznamu velmi výrazně staví i Britové. Na stránkách časopisu Horse and Hound kritizují prezidentku FEI, princeznu Hayu: „Dá se říct, že mnoho změn, které provedla ve FEI, nebylo vůbec pozitivních pro sportovní federaci, která potřebuje reorganizaci - ale vypadá to, že vládne pevnou rukou." A srovnávají Švýcarsko, kde je nulová tolerance platná už 20 let, s USA, kde vládne v této oblasti poměrně velký liberalismus a mnoho léčivých látek je povoleno nejen u sportovních, ale i u dostihových koní. Padl i názor (ničím nepodložený), že vítr vane přímo z USA.

Ostatně americký názor přináší například New Jersey Sports: Zástupci jezdecké federace USA (USEF) považují schválení „progresivního" seznamu za pozitivní krok FEI. Schvalují, že se jezdecký sportovní svět ve svých pravidlech sjednocuje (pozn. red.: přibližuje USA?). Zajímavý je postřeh Chrise Kapplera, prezidenta North American Riders Group: „Nulová tolerance byla příliš imperativní pro organizátory závodů, protože jezdci jezdili jen tam, kde byl nejlepší povrch." Na špatném povrchu podle něho nebylo dosud možné ovlivnit špatné došlápnutí koně protibolestivými látkami (pozn. red.: což by se díky povoleným hladinám NSAIDs možná dalo zamaskovat a kůň by mohl sportovat i na površích, které by mohly potenciálně poškodit jeho končetiny).

Poměrně důležité názory veterinárních lékařů proti „pozitivnímu" seznamu přináší dopis prezidentce FEI, princezně Haye (ve slovenské a anglické podobě jsme ho již ve středu zveřejnili v článku FEI opět šokuje: schválila seznam povolených dopingových látek koní).

injekceJe dobré posílat do soutěží koně, kteří z nějakého důvodu potřebovali 24 hodin před startem dostat protizánětlivý/protibolestivý lék jen proto, že se tím přiblíží lidským atletům? Nebo že se tím sjednotí medikační pravidla po celém světě? Proč tedy nezavedou v USA nulovou hladinu léčivých látek u soutěžících koní? Nebo nejde o koně? Lobovaly některé skupiny, které mají z nějakého důvodu zájem pouštět do soutěží koně ne zcela zdravé či neschopné se při požadovaném výkonu uvolnit? Je etické posílat do náročné soutěže koně, který den předtím šlápl na kámen nebo trpěl mírnou kolikou? Budou veterináři schopni před soutěží stoprocentně zaručit, že se ten kůň nepoškodil natolik, že mu náročný výkon jen nepřitíží - když první příznaky poškození zamaskují povolené léky? Jde o blaho koně nebo o finance, které by majitel kvůli jeho neúčasti v soutěži „vyhodil oknem"? Svůj vlastní názor na tuto problematiku si pak může udělat každý sám...

Online petice

Ještě bychom rádi připomněli online petici proti „progresivnímu" seznamu léčiv. Na adrese http://www.no-fei.com/ se můžete „podepsat" (celé jméno a email, popřípadě vaše webová stránka) pod tento text:
Tato petice je online od 23. listopadu 2009 a zůstane zde minimálně do poloviny prosince. Poté chceme vytisknout podpisy a poslat je FEI.
Podepsaní žádají Federation Equestrian International, aby nepoužila rozhodnutí tzv. „progresivního seznamu". Odporuje ochraně zvířat proti násilí, když umožňuje, aby se soutěží účastnili i ti koně, kteří potřebují léky tlumící bolest. Žádáme FEI, aby se okamžitě opět zaměřila na welfare koní.
"

K 10. hodině 28. listopadu 2009 již bylo pod tímto textem podepsáno skoro 6000 lidí a podpisy přibývají. Autoři se omlouvají, že z technických důvodů nelze zobrazit na stránce všechny podpisy, ale pouze posledních 250. Samozřejmě žádné podpisy se neztratí a všechny budou zaslány FEI.

U petice najdete i Pár slov o „progresivním seznamu": "Od 1. 1. 2010 bude možné aplikovat některé protizánětlivé a protibolestivé látky koním v takovém množství, že budou moct stanout na startu soutěže v nedostatečné kondici. V mnoha zemích toto pravidlo odporuje existujícím zákonům na ochranu zvířat proti týrání.
Na evropské úrovni celá řada národních jezdeckých federací prohlašuje, že nebudou akceptovat tento seznam a doufají, že rozhodnutí o jeho schválení bude zrušeno.
"


Další informace:

O aféře „blue tongue" si můžete přečíst na mnoha stránkách, například na TheHorse.com http://www.thehorse.com/ViewArticle.aspx?ID=15209 nebo DressageDisgrace http://www.dressagedisgrace.com/.

Eurodressage o „progresivním" seznamu http://www.eurodressage.com/news/dressage/fei/2009/fei-newdopinglists2.html.

Horse and Hound jsou novou situací velmi znepokojeni http://www.horseandhound.co.uk/news/397/291966.html a http://www.horseandhound.co.uk/news/397/291885.html.

New Jersey Sports přibližují americký pohled na věc http://www.nj.com/sports/njsports/index.ssf/2009/11/post_7.html.

Irský The Horsedaily se staví, podobně jako Britové, proti rozhodnutí FEI http://www.horsedaily.net/horsedaily.net/Home.html.


Opravdu - a tentokrát ve velmi vážné věci - by nás zajímaly názory vás, našich čtenářů, pro které všechny tyto informace překládáme a zpracováváme. Naši redaktoři pro vás ve dne v noci připravují i vlastní autorské materiály k tématům, související články jsou dole připojeny. Velmi bychom proto ocenili vaši zpětnou vazbu. Netajíme se nesouhlasem redakce s kritizovanými postupy FEI. Prosíme, přihlašte se a vyjádřete své názory k tématu zde v diskuzi pod článkem. I s nimi budeme pracovat dál v nově chystaných projektech EQUICHANNELu. Jde o zdraví koní. Děkujeme!

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. bkocovsky

  Politické nekorektnosti

  16:29 - 28. 11. 2009

  Vyjádřit se k takovémuto tématu je opravdu ošemetné. Barva pleti, náboženské vyznání, ekologie, rasová příslušnost, i drogy (doping), jsou tak citlivé věci, že jakýkoliv oponent od "vytyčené linie" je smeten davem.
  Pokud se něco odhlasovalo většinou, tak to tak většina chtěla a jelito kopyto platí to.
  Podle mne jde pouze o legalizaci stávajícího stavu a lidi nebudou do koní cpát další a další "vynálezy", v naději, že ještě nejsou na testovacím seznamu, jak se to děje u lidí.
  Jestliže se několik veterinářů, kteří svou praxi provozují pouze slovně a v oblasti společensko-teoretické, rozhořčeně ozve a pořádně nahlas křičí, ještě pořád to není většina.
  Proč je v textu zdůrazně tučně veterinář z jižní Afriky nechápu. To jako že je z Afriky, tak je to blbec ? Nebo že je to negr a tak nemá co Evropanům kecat do dopingu ?
  Možná ve svém důsledku jde politický boj o moc, dojde k rozdělení FEI na jednotlivé frakce, a bude klid.

 • 2. jaja

  rasismus :-))

  16:38 - 28. 11. 2009

  Reaguje na 1.

  Ale kuš, ty hned za vším vidíš rasismus :-)) Je tučně, protože tučně jsou uvedená jména těch, jejichž citace se tu objevují. Bohužel ze zdroje jsem se nedozvěděla jméno toho veterináře, ani barvu jeho pleti, pouze to, že byl z JARu. Je mi jedno, kdyby byl z ČR, taky ho vytučním. Nezáleží na tom, odkud je, zaujal mě jeho názor. Stejně jako další citované názory.

 • 3. cavallol

  KONEČNĚ

  20:01 - 28. 11. 2009

  Můžeme jne děkovat že se tímto veřejnost konečně začala zabývat ! A děkovat equichannelu (hlavně Dominice Švehlové a myslím že i Heleně Gornerové), že to zde uveřejnují !!!

 • 4. bkocovsky

  Ve formuláři nejsou chyby

  03:37 - 29. 11. 2009

  nevidím tam rasismus. Jen tak vidím lehkou nevyváženost názorů, nebo spíše skutečností v článku uvedených. Tím pořád reaguji na článek a nikoli na holou skutečnost.

 • 5. jaja

  nevyváženost názorů

  09:35 - 29. 11. 2009

  Bohužel moc víc názorů není k dispozici - zahraniční média se k této kauze staví převážně negativně. Mluvím stále o "progresivním" seznamu - nikoli o dalších seznamech. Názory PRO říkají, že se tím země sjednocují, že se pravidla přibližují pravidlům pro lidské atlety, že se startujícím koním odblokuje svalová ztuhlost, že budou moct startovat koně, kteří měli nějakou menší nehodu den před závody, kterou lze "zvládnout" protibolestivými léky, že budou moct startovat i na horších površích, že budou protizánětlivými léky "chráněni" proti případným menším zánětům, k nimž dojde během soutěže... To jsem z těch názorů vyzobala v tomto a minulém článku.
  Naopak PROTI je názorů dost méně :-) O to jsou argumenty pádnější. Pominu argument, že to může odradit sponzory akcí, protože budou mít pocit, že majitelé budou u koní maskovat spoustu "drobných" nepřipraveností, ztuhlostí, zdravotních problémů. Velmi pádné argumenty jsou ty, že kůň který potřebuje dostat protizánětlivý/protibolestivý lék relativně krátce před soutěží, prostě není 100% zdráv a/nebo na soutěž připraven (i svalová ztuhlost o něčem podstatném vypovídá). Druhý argument říká, že když není 100 % OKa dostane lék, který potlačí byť drobné patologické projevy, pak se díky zamaskování problému mohou z drobností během soutěže stát závažné škody ma zdraví. Dále: Veterináři nebudou mít možnost poznat drobné příznaky toho, že kůň není zcela OK a nebudou moct mu z tohoto důvodu zakázat další pokračování v soutěži.

  Osobně si myslím, že článek je kupodivu ke skutečnostem dost vyvážený výcuc toho, o čem se píše ve světě na téma progresivního seznamu a je především obrazem nálady, jaká ve světě panuje vůči FEI a všem jejím omylům a přešlapům a nedostatkům. Až se té vyváženosti divím, protože se opravdu nesnažím být nestranná :-))

 • 6. HelenaG

  fakta

  10:45 - 29. 11. 2009

  Reaguje na 4.

  Dva dny jsem mj. procházela diskuzní skupiny z celého světa. Weby časopisů, tištěných i elektronických, které publikují v angličtině a francouzštině (na ostatní si netroufnu). Tázala jsem se ve všech těch skupinách, zda mají odkazy na aktuální témata na webu probíraná. Zda existují vědecké studie k rollkuru a chtěla jsem odkazy na něco, co souhlasí s povolenou medikací. Veškeré ohlasy této veřejnosti byly 100% negativní, a to na obě témata!

  Bude dobré, když tedy pod článek doplníš důvody, proč seznam podpořit a nějakou faktickou argumentaci zastánců, abys ho pomohl rozšířit o další obzory. V češtině, prosím, se zdroji, ať si z toho mohou vzít své i ostatní čtenáři. Děkuji za pomoc.

 • 7. bkocovsky

  Názor

  17:55 - 29. 11. 2009

  Reaguje na 6.

  Nechci uvádět zdroje a pátrat po nějakých studiích a podobně. Pouze vyjadřuji svůj názor, jak jsem byl jako čtenář pod článkem vyzván.
  Pořád se domnívám, že se jedná pouze o legalizaci současného stavu, takže o žádnou novinku. :-)

 • 8. palomka

  Odsuzuji

  19:55 - 29. 11. 2009

  Odsuzuji FEI za toto rozhodnutí. Je vidět, že jde hlavně o peníze, ale tohle je už opravdu moc. Nechápu, jak mohou srovnávat koně s lidkým atletem. Te kůň si nevezme brufen sám, ani nikonu neřekne co a proč mu je a ani se nemůže bránit. Je to podle mne nehumánní. A to, že se legalizuje něco nekalého, co se děje sice už dávno (jak naznačuje bkocovsky) určitě není krok vpřed. Spíš naopak. FEI by měla dbát především na blaho zvířat a ne dovolit jejich sprosté zneužívání a znásilňování za vidinu peněz.

 • 9. Czarowniczka

  Nevěřícnost

  22:19 - 29. 11. 2009

  Začínám ve vrcholovém jezdeckém sportu postrádat jezdeckou etiku a chování ke zvířeti s ní spojené. Nechápu a nerozumím. Vidím pouze dosažení maximálních výsledků za maximální cenu. Pro mne obrovské rozčarování - kůň začíná být opravdu pouze sportovním náčiním, o partnerství nemůže být řeč.

 • 10. Radana Romany

  !!!

  08:51 - 30. 11. 2009

  Jsem absolutně proti postoji FEI. Odsuzuji používání koní jako cvičebního nástroje! Zakázala bych jak rollkur, tak různé další při nejmenším sporné tréninkové metody a hlavně jakékoliv "tlumící" léky. Je to svinstvo nejvyššího stupně. Nechápu, jak může někdo srovnávat koně s atlety, atlet je člověk, který se sám rozhodne, zda si nějaký medikament vezme a je schopen zvážit následky, ale kůň nám nepoví, že s tím nesouhlasí!!! Je mi na zvracení z toho, že vůbec někoho taková věc napadne. Chraňme koně!!!!

 • 11. cariad

  jenom špička ledovce

  09:27 - 01. 12. 2009

  Bohužel, řekla bych že ve sportu koňském (parkur, drezura, reining, cokoliv) pokud se dělá na vrcholné úrovni, už o blaho koní opravdu nejde, a to dost dlouho. Připravit na tyto extrémně těžké soutěže koně tak, aby se při nich dříve či později nezrušil ať fyzicky, nebo psychicky totiž sice jde, ale trvá to velmi dlouho (ztráta oproti konkurenci) a výsledek pak často vypadá i trochu jinak, než by si rozhodčí představovali, z čehož plyne neúspěch. Tudíž poslední akce FEI je pouze výrazným projevem trendu, který už je tu dlouho, je to takový test, kam až veřejnost nechá sportovce zajít. Jestli můžu projevit svůj názor (extremistický :) ), tak sport provozovaný jen pro vítězství, neřkuli pro peníze, absolutně odmítám, a to v jakékoliv podobě. Pohled na sešněrované koně na parkuru mě těší zhruba stejně jako pohled na černé i bílé mužatky na překážkové dráze. Pohyb má rozvíjet a udržovat tělo a mysl v kondici, ne je huntovat. Zdravé a veselé soutěžení pro otestování vlastních/koních schopností je akceptovatelné, pokud se vede ohleduplně ke všem soupeřům i k sobě, zejména ale ke svému koni.

 • 12. veronika33

  Smutná pravda

  10:33 - 01. 12. 2009

  Bohužel musím zase souhlasit s výše napsaným a je mi z toho docela smutno, kuň jako nástroj a prostředek k zisku a "slávě" sice mám licenci ale jsem moc ráda, že mně sportování na takovéto úrovni minulo, koníci jsou na pastvině, můžu docela říct že stará kobča toho umí dost, mladé obsedám ve své nejlepší víře a to mi stačí, je to prostě hnus a dokud tato civilizace nevymře a nezačne se od začátku tak se to nezmění.Kdyby jim ty koně uměli nakopat pozadí bylo by jen dobře, vlastně proto vznikl rollkur protože se kůň začal bránit. Ach jo.

 • 13. karol

  súťaženie

  11:14 - 01. 12. 2009

  Dnes platí, že nie je dôležité zúčastniť sa ale vyhrať za každú cenu.

 • 14. Barbora Šnajdrová

  "Koňáci" ?

  14:26 - 01. 12. 2009

  Nechápu jak lidi koňáci tohle mohou svým koním udělat. Každý začíná jezdit právě kvůli své lásce ke koním. Ta se ale potom mění ve chtíč k vítězství a z koňáků kteří koně milují celým svým srdcem a nikdy by jim vědomě neublížili sahají k takovým ohavnostem jako je toto. Na jezdectví jsem koukala dříve na poslední z "čistých" sportů kde jde stále hlavně o porozumění a lásku ke koním, kde je vše o koních a lidech kolem nich kteří nejsou ničeho špatného schopni. Dnes je ale vše hon za penězmi a slávou... a stím už je pozdě něco dělat. Bohužel :-(

 • 15. cariad

  to zase prr :)

  11:39 - 03. 12. 2009

  Reaguje na 14.

  Nebyla bych tak pesimistická. Hele - jaké je procento drsných vrcholových sportovců a drsných nevrcholových z celkového množství koňáků? Nekoukám teď jen na ČR, ale obecně. Samozřejmě procento fakt nevím, ale bude určitě malé. Zato bych řekla že je velké procento lidí, kteří mají třeba pár svých koní a snaží se pro ně udělat max. třeba neví moc jak na to, ale přemýšlí, učí se, zjišťují že to jde jinak. Začínají objevovat kouzlo pomalých cest a postupů, trvalou udržitelnost vztahů a pokroků. Upouštějí od svých původních závodních ambicí a nejdřív se snaží vystavět základy. Jenže nejsou tolik vidět jako ty drsné celebrity. U nás je specifické klima, že i lidi co mají stejné cíle v sobě navzájem hledají mouchy, a jasně že je najdou, když se dost zasnaží. To blokuje spolupráci a společné úsilí o zlepšení, každý pomalu na svém dvorečku objevuje pravdy, které už jsou třeba objevené, a ztrácí tím čas, který mohl věnovat nějakému vylepšení. To mě štve víc, ale i s tím rozhodně jde něco dělat, můžem začít každý u sebe, že jo ;)

 • 16. MiK.

  Nejde o vrcholovost

  12:12 - 03. 12. 2009

  Reaguje na 15.

  je to legalizace dopingu vlastně. Pro mě srovnatelné, jako by bylo beztrestně povoleno krást věci do částky 10tis například.
  Lidí, co volí delší cestu je minimum. Málo kdo kouká tolik dopředu. .

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 3 čtenářů. Celkový počet bodů: 13.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: