Ride Like a Girl... australský film desetiletí?

23. 09. 2021 06:00

Obrázky: 7

Autor: Gabriela Rotová Rubrika: Koně v umění Počet přečtení: 1950 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Film Ride Like a Girl měl v Austrálii premiéru 26. září 2019 a již první víkend po svém uvedení kin se stal kasovním trhákem. Tržby činily 1 684 858 USD s kumulativním součtem 2 377 731 USD. Prakticky ihned měl našlápnuto k tomu, aby se stal nejlépe vydělávajícím filmem roku 2019. Dospělí diváci plakali, film měl ovace ve stoje. Mluvilo se o australském filmu desetiletí... Jak to, že u nás ticho po pěšině?

Že by žánr?

Pokud bychom chtěli pojmenovat žánr, do kterého by se úspěšně dal film „Ride Like a Girl“ napasovat, asi by nám nezbývalo, než zaškrtnout kolonku životopisné sportovní drama. Jenomže Ride Like a Girl se od této škatulky v mnoha ohledech odpoutal a ne nadarmo o něm kritika hovoří jako o jednom z nejlepších australských filmů desetiletí.

Zvýšeného zájmu a popularity se ovšem filmu u nás nedostalo. Zřejmě nám jsou bližší sportovní drama, jako je Barva peněz Martina Scorseseho nebo Million Dollar Baby Clinta Eastwooda. Dost možná nám chybí sdílené emociální zaujetí pro dané téma. Austrálie je totiž jiná... nejen, že u protinožců je zima, když u nás teploměr atakuje třicítky, ale dostihy tam mají úplně jiný sociokulturní náboj. Když se běží Melbourne Cup, jen málokterý Australan s každým cvalovým skokem svého favorita nedýchá. To, co se v celé Austrálii v tento den odehrává, nesnese srovnání s vlažným zaujetím Čechů pro Velkou pardubickou. Právě proto je tento dostih nazýván „race that stops the nation“, právě proto Australany tento film tak mocně zaujal. 

Melbourne Cup 2015 & Michelle Payne

Film vypráví životní příběh australské dostihové jezdkyně Michelle Payne. První ženy v historii, která dokázala zvítězit v nejprestižnějším dostihu Austrálie, v Melbourne Cupu. Síla, kterou film má, nespočívá jen ve sportovním výkonu, díky kterému se tato žena zlatým písmem zapsala do dějin světového turfu, ale i v těžko definovatelných křehkých detailech, které dláždí její nesnadnou a klikatou cestu životem.

Australská žokejka Michelle Payne se narodila v roce 1985 na farmě v Miners Rest jako nejmladší z deseti dětí Paddyho a Mary Payneových. Michellina matka Mary tragicky zahynula při automobilové nehodě, když bylo Michelle pouhých šest měsíců. Michelle a její sourozence tedy vychovával otec, který chod rodiny zcela podřídil své vášni – chovu a tréninku dostihových koní. Odvážná a ambiciózní Michelle vyrostla v dostihovém prostředí a od nejútlejšího dětství se motala kolem koní. Bylo tedy vcelku nevyhnutelné, že Michelle již jako patnáctiletý teenager následovala profesní dráhu svých – v dostihovém průmyslu angažovaných – bratrů a sester a svůj první dostih vyhrála v sedle koně Reigning, kterého trénoval její otec Paddy.

Kariéra Michelle Payne ale nebyla kariérou bez fyzických a emociálních výzev a Michelle se nevyhnula nepřízeň osudu. V březnu roku 2004 absolvovala v Sandownu dostih v sedle koně Vladivostok, sto metrů za cílem ale kůň upadl. Michelle utrpěla frakturu lebky, traumatický hematom a otok mozku. Incident měl vážné následky, Michelle se znovu učila mluvit, chodit... přesto se ale nedokázala dostihů vzdát.

Skutečně úspěšný byl pro Michelle rok 2009, kdy zvítězila v sedle koně Allez Wonder v Gr. 1. dostihu Toorak H. a následně jí byla významným australským trenérem Cummingsem nabídnuta možnost jet v Caulfield Cupu. Dlouho se jí ale štěstí nedrželo. V roce 2012 následoval další velmi vážný pád, který rovněž vyžadoval dlouhou rekonvalescenci.

Michelle musela vzdorovat nejen následkům zranění a častým problémům s váhou, ale i výzvám, který pro ni jako pro ženu připravil mužský šovinismus světa dostihů. Ve svém proslovu, který pronesla k australskému národu poté, co zvítězila v Melbourne Cupu, se mimo jiné k problematice machismu, s kterým se po celou svou kariéru potýkala, velmi otevřeně vyjádřila a dostala se tak do povědomí světových médií.

Michelle Payne zvítězila v kultovním Melbourne Cupu v roce 2015 v sedle koně Prince of Penzance. Tento v tu dobu šestiletý valach, trénovaný Darrenem Weirem, nastoupil do Melbourne Cupu jako naprostý outsider s kurzem 100:1. Co sázkový kurz ale nedokázal zohlednit, byl interní a dlouhodobý vztah, který se vytvořil mezi „Princem“ a jeho jezdkyní. Michelle tehdy řekla: „Dostih není jen o síle, do výsledku je toho zapojeno mnohem víc, musíte koně pochopit, přimět ho, aby se pro vás pokusil zvítězit, já ženu koně a on žene mě – je to o trpělivosti, citu pro koně, o porozumění.“

To, že v jejích slovech zrnko pravdy bude, dokládá i její kariéra. Na svém kontě má přes 700 umístění, včetně pěti vítězství v „Group One“. Dnes úspěšně vede své vlastní tréninkové centrum Nottingham Farm se sídlem v Ballaratu a i zde se drží hesla, že koně je nutné pochopit. Každý z koní má individuální tréninkový plán a sama jezdí své svěřence v práci, aby přesně věděla, kde se koně aktuálně nachází a čeho jsou schopni.

Australský film desetiletí?

Pod taktovkou někoho menšího, než je Rachel Griffiths, by se z libreta „Ride Like The Girl“ snadno dalo udělat uslzené kýčovité kino nebo hodina a půl dějepisu, které by jen těžko zachránila skvělá kamera a úhledná choreografie. Ale v rukou Rachel Griffiths, kterou mimochodem jistě znáte z filmů a televizních seriálů, jež jí přinesly mnoho prestižních ocenění, vznikla nádherná věc, která rozbuší srdce a drží se hesla, že méně je někdy o dost více.

Nelze nezmínit ani herecké výkony, které hodnotu filmu podtrhly. Teresa Palmer, která ve filmu představuje Michelle, je jako zjevení. Těžko uvěřit, že nežije, ale hraje. Je právě tak přesvědčivá jako další z hlavních postav filmu i Michellina života, kterou je Michellin bratr Stevie Payne, který pracuje jako ošetřovatel u trenéra Darrena Weira, a to přestože se narodil s Downovým syndromem. Ve filmu hraje Stevie sám sebe a jeho výkon je skutečně hodný nejvyšších ocenění, v některých momentech je nemožné uvěřit, že je mentálně postižený a neznalý hereckého řemesla. Filmový otec Michelle, Sam Neill, který je ve světové kinematografii vcelku nepřehlédnutelný, zde rovněž exceluje a nabídl divákům v mnoha ohledech víc, než kdy jindy. Byl pravdivý, upřímný a přirozený a to doslova omračujícím způsobem.

Vidět nebo nevidět?

Pokud nejste emociálně vyprahlým cynikem, nebudete nejspíše litovat ani sekundy, kterou strávíte sledováním tohoto překvapivě inspirativního poselství. Život Michelle Payne totiž říká: „Pokud věříte, zvítězíte.“ A to i tehdy, když si vaše okolí myslí, že jste naprostý outsider...

Okno nejen pro dostihové fanoušky... :)

Hnědák Prince of Penzance se narodil v roce 2009 v hřebčíně Rich Hill na Novém Zélandu. V Melbourne Cupu v roce 2015 startoval jako jeden z historicky největších outsiderů s kurzem 100 : 1. Pro představu – favoritem dostihu byl japonský šampion Fame Game s kurzem 4 : 1, kterého následoval britský valach Trip To Paris, čerstvý vítěz slavného Ascot Gold Cupu. Do svého fenomenálního vítězství v Melbourne Cupu absolvoval Prince of Penzance 24 startů, přičemž celkem třiadvacetkrát měl v sedle Michelle Payne. Ta s ním mnoho prožila i mimo dostihovou dráhu. Princ měl vleklé zdravotní problémy, prodělal těžkou koliku, dvě náročné ortopedické operace a na jeho úspěšné rekonvalescenci měli nemalou zásluhu jak trenér Darren Weir, tak i Michelle a její bratr Stevie, který u trenéra Weira jako ošetřovatel pracoval.

Pedigree of Prince Of Penzance (NZ), bay gelding, 2009
Sire
Pentire (GB)
1992
Be My Guest (USA)
1983
Northern Dancer Nearctic
Natalma
What A Treat Tudor Minstrel
Rare Treat
Gull Nook (GB)
1983
Mill Reef Never Bend
Milan Mill
Bempton Blakeney
Hardiemma
Dam
Royal Successor (USA)
1999
Mr. Prospector (USA)
1970
Raise a Native Native Dancer
Raise You
Gold Digger Nashua
Sequence
Only Royale (IRE)
1989
Caerleon Nijinsky
Foreseer
Etoile de Paris Crowned Prince
Place d'Etoile (Family: 9-e)

 

Článek o první ženě, která vyhrála Melbourne Cup, si můžete přečíst také ZDE.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com