Rekordní 125. Velká pardubická pro Marka Stromského a Nikase

12. 10. 2015 13:00

Obrázky: 23

Autor: Monika Suchánková Foto: Monika Suchánková Rubrika: Dostihy Počet přečtení: 8313 Počet komentářů: 9 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

FOTOGALERIE // Stejně jako každý rok se i letos druhou říjnovou neděli obrátila téměř veškerá pozornost do města perníku - Pardubic. Zde byla na programu již 125. Velká pardubická s Českou pojišťovnou. Na letošní startovní listině se neobjevil žádný vítěz Velké pardubické z předchozích let. Kdo tedy usedl na uvolněný trůn?

Hlavní program byl naplánovaný až na neděli, ale již v sobotu závodiště nabídlo bohatý program. Oproti létům minulým, kdy se sobotní program před překážkovým vrcholem sezóny skládal především z rovinových dostihů, se letos diváci mohli těšit na změnu v podobě čtyř překážkových a pouze tří rovinových dostihů.

Fotogalerie nejen 125. Velké pardubické s Českou pojišťovnou

Prvním dostihem přes proutěné překážky, který zahajoval dostihový program, byla Cena Arnošta z Pardubic podporovaná Dopravním podnikem města Pardubic, a.s. (IV. kat, 3 200 m, pro 4leté a starší koně). Start byl naplánovaný na pravé poledne. Nepříjemný pád se zrodil na zkušebním skoku, kde Fantastic Life shodil svého jezdce. Z vítězství se nakonec radoval Illuminati (am. Gonzague Cottreau, tr. Neuberg Filip, Paradise Park) před Laurian, Ready for Bond, Santander a Our Present.

Illuminati

Dalším dostihem byl Nagroda Toru Wyścigowego Partynice - Wroclaw - ZLATÁ SPONA TŘÍLETÝCH (Proutky, II. kat, 3 200 m, 3leté). Ihned po startu šel do vedení Northerly Wind a vypracoval si několikadélkový náskok. Přibližně v polovině dostihu se Pacino a Kifaaya úspěšně rozhodli dotáhnout se na čelo. A právě Kifaaya (ž. Josef Váňa, tr. Holčák Radek, Monte Negro) si doběhl pro lehké vítězství. Druhý finišoval Norherly Wind před Commander Patten, Reki a Pacino.

Kifaaya

Hlavním dostihem sobotního odpoledne byl KŘIŠŤÁLOVÝ POHÁR podporovaný společností BOHEMIA SEKT, s.r.o. (Proutky, NL. kat, 4 100 m, pro 5leté a starší). Menší problémy měl na zkušebním skoku Veni Vidi Vici, ale ustál to a mohl se postavit na start. V průběhu dostihu se na čele střídali Ange Guardian a Saras, ale ani jeden z nich nedosáhl na vítězství. To nakonec získal krásným závěrem Čáriray (ž. Dušan Andrés, tr. Popelka Stanislav, Sectori Ševčík- Vlachovice) před Adiutant, Meny Bay, Angr Guardian a Sorgenio.

Čariray

Jediná steeplechase odpoledne byla Cena společnosti RETIA a EXCALIBUR GROUP (IV. kat, 3 900 m, pro 5leté a starší). Ve druhé půlce dostihu přiostřil tempo Jantar (ž. Petr Tůma, tr. Blecha Jan, DC Zámrsk MUDr. Bruna) a nepustil před sebe nikoho až do cíle. Další umístění si rozdělili Playbec, Elegant Devil, Pyšný Páv a Mister Aviation.

Jantar

Dalším dostihem byla Cena podporovaná Advokátní kanceláří JELÍNEK&Partneři s.r.o. (rovina, IV. kat, 2 900 m, pro 4leté a starší). Jednalo se o první rovinový a zároveň jediný dostih amazonek. Z vítězství se mohl radovat Pat´s Gold (ž. Vendula Korečková, tr. Popelka Stanislav, Stajňa Corinne ČR) před Playstarabad, Cherries, Carry the Glory a Polonaise.

Pat's Gold

Dostih určený pro amatéry nesl název Premio Ippodromo di Merano - Menoriál Carlo Biffi (rovina, IV. kat, 3 200 m, pro 4leté a starší). Pro vítězství si doběhla Dekatmie (am. Martina Luková, tr. Popelka Stanislav, Lokotrans). Za ní se seřadili Lord Beccari, Paulinka, Cruel Mole Joe a Mainly Rocco.

Dekatmie

Dostih ke 125. výročí pardubického Portera - Memoriál Ambasciatore Paola Faiola (rovina, IV. kat, 3 200 m, pro 3leté) byl poslední v sobotním programu. Před cílovou rovinou se na první místo posunula Linngrid (ž. Ondřej Velek, tr. Vocásková Helena, Stanislav Chudáček), kde vydržela až do cíle. Za ní doběhli Modřín, Kopretina, Mahony a Lady´s Man.

Linngrid

Nedělní dostihový program byl slavnostně zahájen v 11 hodin dopoledne, kdy Státní hymnu zazpívala operní pěvkyně Eva Urbanová.

Za necelou půl hodinu byl již připraven první dostih, který nesl název Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. - Cena Jana Kašpara (Stcc, NL. kat, 4 500 m, pro 5leté a starší koně). Po startu šla do čela Waikita, ale po nějaké chvíli ji vystřídali Tymian a Ascover. Druhý jmenovaný měl pád na Hadím příkopu společně s Lincolnem, naštěstí se to obešlo bez vážnějších následků. V cílové rovince o vítězství bojovalo několik koní, ale ten nejlepší byl nakonec Stretton (ž. Jaroslav Myška, tr. Olehla Čestmír, MVDr. Wrbna Racing) před Barakin, Moderator, Al Bustan a Tymian.

Stretton

Druhým dostihem byla Cena Pivovarů Staropramen - Cena Laty Brandisové (Stcc, NL. kat, 4 200 m, pro 4leté a starší klisny). Zde si pro lehké vítězství doběhla Arcione (ž. Jaroslav Myška, tr. Myšková Štěpánka, Jerie&syn). Za ní finišovaly Delight My Fire, Natalie, Loire a Regine. Pro žokeje Jaroslava Myšku nemohl nedělní dostihový den začít lépe.

Arcione

Cena ČASCH podporovaná společností Bělecký Mlýn (Stcc, NL. kat, 4 400 m, pro 4leté koně) se stala lehkou kořistí pro Marmitona (ž. Jan Faltejsek, tr. Radek Holčák, Elektromontáže Mička), který se pohyboval téměř celý dostih na čele. Další umístění si rozdělili Tzigane du Berlais, Talent, Silk a Turdus.

Marmiton

Čtvrtým dostihem byla Cena hejtmana Pardubického kraje - Cena Vltavy (Stcc, NL. kat, 4 500 m, pro 5leté a starší koně). Na Irské lavici ztratil svého jezdce Stztorm a další pád se zrodil na Dropu, kde z Pudříka vystoupil jeho jezdec. Pro lehké vítězství si nakonec doběhl Charme Look (ž. Barbora Málková, tr. Růžičková Martina, Orling) před Zugor, Sheron, Kindly Boy a Handsome Jack.

Charme Look

V Poplerově memoriálu podporovaném firmou Elton hodinářská a.s. PRIM MANUFACTURE 1949 (Stcc, NL. kat, 3 300 m, pro 5leté a starší koně) nasadil ostré tempo Guillermo, ale při přechodu na oranici ztratil svého jezdce. Pro vítězství si doběhl Shaman (ž. Josef Váňa, tr. Holčák Radek, K-K Metal), kterému se podařilo završit hattrick v tomto dostihu. Za ním se seřadili Ryana, Usockem, Terebesz a Catch Life.

Shaman

Do Ceny společnosti VCES a.s. - Cena Labe (Stcc, L. kat, 5 200 m, pro 6leté a starší koně) poslal především trenér Olehla silnou dvojici v podobě Hegnuse a Reapera. Po startu šel do čela veterán Rubín, ale ke konci mu došly síly a z dotovaných míst vycouval. Pro lehké vítězství si docválal spolufavorit Hegnus (ž. Raffaele Romano, tr. Olehla Čestmír, MVDr. Ševců). Další umístění si rozdělili Rabbit Hawk Wing, Vandual, Dalmacio a Floridas. Reaper měl v průběhu dostihu pád.

Hegnus

Jediná steeplechase v nedělním programu byla Stříbrná trofej Profireal Group (NL. kat, 4 400 m, pro 4leté a starší koně). Zde se sešlo poměrně málo početné startovní pole, pouhých pět koní. Po startu šel do čela Timi D'Altea, který nasadil vlažné tempo. Přibližně kilometr před cílem se od startovního pole odpoutal největší favorit Khalshani (ž. Dušan Andrés, Tůma Pavel, Stáj Charvátová) a doběhl si pro několikadélkové vítězství. Na dalších místech se seřadili Valtz, Mazhilis, Americky Sen a Timi D'Altea.

Khalshani

Posledním dostihem byla již samotná 125. Velká pardubická s Českou pojišťovnou (Stcc, L. kat, 6 900 m, pro 6leté a starší koně). Na letošní startovní listině se sešlo celkem 22 jmen, pouze jedno ze zahraničí. Na slavnostní přehlídku přivedla celé startovní pole trojnásobná vítězska Velké pardubické z let 2012 až 2014 Orphee des Blins.

Jako největší favorit nastupoval do dostihu Rabbit Well (ž. Josef Váňa). Sázkaři také hodně věřili Universe of Gracie (ž. Jan Faltejsek) a Zarifovi (ž. Josef Bartoš). Na startu proběhlo vše bez komplikací a do dostihu odskočili všichni.

Universe of Gracie jako první překonává Taxis

Hned po startu se na čele usadil Universe of Gracie. První pád se zrodil na překážce č. 4, tedy na Taxisově příkopu, kdy Nebrius (ž. Jakub Kocman) skočil pod hranu příkopu a svalil se na zem. Dalším koněm, který skončil na Taxisu, byl Pareto, kterému se do cesty připletl padající Nebrius. Oba pády se obešly bez zranění. Největší karambol přišel o dvě překážky dále, na Popkovickém skoku, kde měli pád Al Jaz (ž. Josef Sovka), Sokol (ž. Thomas Garner), Ter Mill (ž. Ondřej Velek) a Sherardo (ž. Lukáš Sloup). K další nešťastné situaci došlo o několik chvil dále, když volný Pareto srazil Peintre Abstrait (ž. Cevin Chan) a jezdec z něho spadl. Další pád se zrodil na skoku č. 10 - Anglický skok, kde spadl Amaragon (ž. Martin Liška). Menší problémy měl Zarif (ž. Josef Bartoš) na Dropu. Takové štěstí neměl Gauner Danon (ž. Sertash Ferhanov), kdy jeho jezdec vypadl ze sedla.

Před příchodem na travnatý ovál a posledními třemi skoky se na čele zformovala skupinka několika koní, ale před posledním skokem šel do čela Nikas (ž. Marek Stromský, tr. Popelka Stanislav, Castor), kde vydržel až do cíle. Druhý dokončil Ribelino (ž. Pavel Kašný) před Zarifem (ž. Josef Bartoš), Universe of Gracie (ž. Jan Faltejsek), Rabbit Wellem (ž. Josef Váňa), Kasimem (ž. Marcel Novák) a Lorainem (ž. Jaroslav Myška). Dostih ještě dokončili Modena (ž. Dušan Andrés), Templář (ž. Kevin Guginon), Pasquini Rouge (ž. Jordan Duchene) a Klaus (ž. Raffaele Romano). Hipo Jape (ž. Petr Tůma) a Orix (ž. Vlastislav Korytář) byli zastaveni.

Padl i časový rekord Velké pardubické z roku 2008 08:58,49. Nikas zaběhl nový rekord v hodnotě 08:55,29. Pro žokeje Marka Stromského je to jistá satisfakce po Velké pardubické roku 2008, kdy tehdy s Amant Grisem doběhli na prvním místě, ale byli diskvalifikováni.

Nikas

Kompletní výsledky obou dostihových dní najdete na www.dostihyjc.cz/vysledky a k přečtení také doporučujeme komentář Martina Cápa: Velkou pardubickou vyhrál Nikas, "prokletí" žokeje Marka Stromského skončilo, fotogalerie ZDE.

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. veselam

  Zranění koně

  14:43 - 12. 10. 2015

  Podstatně mi zde chybí informace o tom, jak dopadli koně a žokejové po karambolech, zejména na Popplerově skoku. Na stránkách ekoaktivistů se kdosi zmiňoval o utržené koňské noze. Nemá někdo relevantní info?

 • 2. such.monika

  zranění

  15:37 - 12. 10. 2015

  Reaguje na 1.

  I přes nějaké ošklivé záběry v TV by měli být všichni koníci i jezdci z Velké pardubické v pořádku.

 • 3. Sanchopanda

  Co Peintre Abstrait?

  16:48 - 12. 10. 2015

  Nekoukala jsem všechny dostihy, ale co jsem viděla, tak ve 3. dostihu Cena ČASH se fatálně zranil Dunagiri. Spadl hned na prvním skoku, vodním příkopu, jestli si dobře pamatuju.

  Ale taky by mě zajímalo, jak ve Velké dopadl Peintre Abstrait, sražený volným koněm na rovince. V té chvilce, co to zabírali, tak to vypadalo, že má problém se postavit. Ale pak už ani zmínka. To mi třeba vadí, že po dostihu neinformují, jak na tom ti koně jsou.

 • 4. such.monika

  Peintre Abstrait

  17:31 - 12. 10. 2015

  Reaguje na 3.

  Peintre po srážce běžel s ostatními až do cíle. Dokonce krásně finišoval hned za vítězným Nikasem, bohužel bez svého jezdce. Volný kůň byl pravděpodobně Pareto, který si asi zamotal nohu do otěží, proto to vypadal tak dramaticky, ale i ten by měl být v pořádku.

 • 5. ajda

  Nedavala si pozor ? :-)

  17:34 - 12. 10. 2015

  První omyl - Dunagiri upadl na třetím skoku, ne na prvním. Zraněni opravdu fatální :-( Peintre Abstrait vesele se trochu zamotal do otezi, ale pak vesele cvalal celou VP po boku vedoucího Universe :-) do cíle doběhl druhy :-) Jinak http://m.jezdci.cz/clanky/Dobre-i-spatne-zpravy-o-konich-z-Velke-pardubicke/

 • 6. Sanchopanda

  Re: Nedavala si pozor ? :-)

  08:08 - 13. 10. 2015

  Reaguje na 5.

  Díky za info. Jo, nedávala jsem pozor - když musí člověk pořád od telky odbíhat, tak mu leccos unikne :-)

 • 7. Regiuska

  Zranění/utracení koně

  09:59 - 13. 10. 2015

  Reaguje na 1.

  O zraněných se kompletně neví, ale utracení byli 2 koně z 1. a 3. dostihu. Ze 3. to byl ten, co nechal předky na příkopu. Ten ošklivý pád přímo ve VP prý byly zamotané otěže kolem nohy. Závodiště mě v tomto případě dost zklamalo, protože oficiálně prohlásilo, že žádný utracený kůň nebyl. je nesmysl to tajit, prostě to k tomu sportu patří a hotovo. Navíc od těch stájových týmů pak stejně prosákne...

 • 8. Veronicie

  Utracení koně

  14:53 - 13. 10. 2015

  Reaguje na 7.

  Řekla bych, že jste na omylu. Nikde jsem se nedočetla, že by se v celém dostihovém dnu neutrácelo, pouze, že ve Velké Pardubické nedošlo k žádnému velmi vážnému zranění - http://www.vpcp.cz/cs/home/364-dostihovy-svatek-velka-pardubicka-prinesl-nekolik-prekvapeni.html - "V reakci na různé spekulace také dodal, že k žádnému fatálnímu zranění koní ve Velké pardubické nedošlo.". Kdy z textu nad touto větou zcela jasně plyne, že mluví pouze o samotné VP. Nabízí se tedy otázka, zda-li váš závěr není poněkud ukvapený...

 • 9. Jana Velká

  satisfakce, za jezdeckou chybu?

  18:09 - 18. 10. 2015

  Co mě vadí ze všeho nejvíc je jak se neustále mluví o satisfakce za r.2008, kdy byl Stromský A.Grisem diskvalifikováni, nebyl tehdy už žádný nováček a neprojetí kolem točného bodu je jednoznačně JEZDECKÁ chyba, kdo satifikuje již mrtvého majitele koně a tehdejšího trenéra? Jinak panu Stromskému gratuluji byl to letos skvělý výkon ;-)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com