První ročník benefiční akce Fríští koně pro Kapku naděje je za námi

21. 08. 2013 16:00

Obrázky: 28

Autor: Pavlína Vacátková Foto: Blanka Satranová, Dalibor Gregor, Martina Burianová, Karel Soldát, Michal Kverka Rubrika: Různé Počet přečtení: 6839 Počet komentářů: 1 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Na začátku s velkou radostí musím upřesnit sumu celkového výtěžku, který byl předán paní ředitelce nadačního fondu, paní Elen Švarcové, a to s částkou 34 911 Kč. Velký dík patří vám, divákům a návštěvníkům, že jste přišli obdivovat krásu fríských koní a tím skutečně pomoci. Získané finanční prostředky budou použity pro Kliniku dětské hematologie a onkologie FN Motol.

Ale pěkně popořádku...

 Příjezd v kočáře taženém 4 frískými hřebciSpolečně jsme přivítali hlavní hrdiny celého dne, léčené děti z motolské hematoonkologie a děti z Dětského domova v Solenicích. Slavnostního zahájení se pak ujal svým projevem velvyslanec Nizozemského království pan Ed Hoeks, dále jsme vyslechli krásná a dojemná slova pana přednosty Kliniky dětské hematologie a onkologie ve FN Motol Prof. MUDr. Jana Starého, DrSc., a prezidentky NF Kapka naděje paní Venduly Svobodové.

Atmosféru umocnil jejich příjezd v kočáře taženém čtyřspřežím překrásných fríských hřebců pod vedením pana Josefa Iše. Hřebci Rindert, Bento, Bente a Arke byli zapřaženi do nádherného kočáru zvaného Glaslandaur, který nám pro tuto příležitost zapůjčila a dovezla jeho majitelka Vanda Trojanová. Ta má podobných skvostů doma hned několik a tímto znovu velmi děkujeme!

Scénář programu byl plný koňské krásy, ale i napětí a elegance. Svým zpěvem a nádherným „duetem" s hřebcem Pieter Van Diphoorn ve volnosti a písní Lullaby otevřela dopolední program moderátorka celé akce, báječná Dana Kusebauchová. Musím prozradit, že ona společně s panem Gabem Micovským je autorkou této písně, která dojala nejednoho návštěvníka. Jejich vystoupení bylo opravdu působivé, Pieter doslova tančil a užíval si zaslouženého obdivu diváků...

Dáma v sedle paní Sandra Doležalová s lipickou klisnouNásledovala překrásná vystoupení... Dáma v sedle paní Sandra Doležalová se svým týmem Equidance sklidila obrovský úspěch, její doslova ohnivé vystoupení diváci sledovali s napětím a obdivem. Dále kolbiště patřilo dvěma jednospřežím, pod taktovkou pana Josefa Iše a jeho kolegy Michala Žáka.

Pieter van Diphoorn s majitelkou Vendulkou Šponarovou si přišel znovu vychutnat potlesk diváků, a to zaslouženě za předvedení klasické drezurní ukázky, s lehkostí a obrovskou elegancí předvedl složité drezurní prvky.

Anastasja VištalováNa kolbišti se poté ukázala paradrezurní jezdkyně Anastasja Vištalová, která předvedla s klisnou Orange Nynke manželů Pickových ukázku z paradrezurního küru za asistence trenérky paní Andrey Beránkové. Znovu jí patří náš obdiv za to, jak zvládá svůj handicap a jaké má za sebou úspěchy.

Dopolední část programu zakončil opět mistr opratí, kdo jiný než pan Josef Iš, s hřebci Rindert a Bento v netradiční zápřeži zvané tandem.

V polední pauze se mohly děti zabavit v úžasně připraveném doprovodném programu, za který děkujeme společnosti Vojenské lesy a statky, s.p. Děti byly doslova nadšené zábavnou formou lesní pedagogiky, s velikým soustředěním se vrhly na obří skládačky a radovaly se z krásných reklamních předmětů, naučného pexesa a jiných neméně krásných dárků, jež jim společnost VLS, s.p. věnovala - znovu děkujeme!

Dále byla polední pauza vhodná na návštěvu zámecké kavárny a restaurace, děti mohly před kavárnou vyzkoušet, kam až doskočí ve skákacím hradu, který zapůjčil kdo jiný, než opět VLS, s.p. Hrad byl plný dětí ještě skoro v podvečer, kdy překrásné prostory zámeckého areálu opouštěli poslední návštěvníci. A další velmi oblíbenou kratochvílí v polední pauze bylo vožení se v sedle fríských klisen Oranje Nynke a Sijke manželů Petry a Romana Pickových, kterým také patří velký dík, protože díky jejich krásným, černým dámám mohly děti obdivovat krásu zámeckého parku z koňského hřbetu, mohly zjistit, jak jemná je hříva fríských koní, byl to pro děti jistě nezapomenutelný zážitek.

Výstava Dalibora GregoraPři projížďkách v sedle po kruhové jízdárně a odpoledne při procházkách v zámeckém parku děti fotografovala Martina Burianová, jejíž krásné fotografie naleznete i v tomto článku. Brzy zveřejníme galerii a rodiče si budou moci napsat o fotografie svých ratolestí. V prostorách kočárovny mohli návštěvníci zhlédnout výstavu známého fotografa pana Dalibora Gregora s názvem Black and White.

Polední přestávka tedy mnohým utekla doslova jako voda a diváci již očekávali, co pěkného jsme pro ně připravili v odpolední části programu.
Tu slavnostně zahájila poslankyně PČR paní Mgr. Dana Váhalová, které za její milá slova patří velký dík.

Hned jako první vykouzlila dětem a nejen jim úsměv Sandra Doležalová a představení Kašpárek. Kousky opravdu nevídané, parádní choreografie a děti jásaly... Sandru a její lipickou klisnu Arwen vystřídala další dáma, tentokrát černá, chovná fríská klisna majitelky Moniky Novotné, krásná Tsjerry fan Henswoude, kterou její majitelka předvedla v ukázce pod sedlem.

Sandra Doležalová a představení Kašpárek

A u předvedení pod sedlem zůstalo i nadále. Na kolbiště za aplausu nadšených diváků doslova vletěli řehtající, impozantní, temperamentní hřebci manželů Sekotových. V sedle Raina Alice Sekotová, Michal Kleil měl pevně v rukou otěže hřebce Elca R. Drezurní pas-de-deux diváci ohodnotili zasloužilým potleskem.

Vanda Trojanová a její děti v trikovém sedle španělského koněDalší číslo, takzvaná „trikovka", při kterém tuhla krev v žilách a chvílemi se tajil dech, bylo pod taktovkou Vandy Trojanové a jejích odvážných, úžasných dcer Nikolky a Libušky. Holky vzhledem k svému věku bravurně předvedly kaskadérské kousky, naprostou důvěru a souhru s hřebcem Diegem, sklidily obrovský aplaus a mají můj hluboký obdiv!

Trigu nebo také antické trojspřeží najdete v Praze pouze na budově Národního divadla, ta sobotní triga v zámeckém areálu však neměla a nemá kromě Národního žádnou konkurenci. Zvláštní druh zápřahu, tři koně jdoucí vedle sebe, notnou dávku fyzické zdatnosti a osobní obratnosti předvedl s hřebci Rindert, Bento a Bente pan Josef Iš.

Vendulka Šponarová a hřebec Pieter van Diphoorn sladěni do oranžovéSpřežení za velkého potlesku opustilo kolbiště a taneční parket patřil opět Pietru van Diphoornovi a Vendulce Šponarové. Sladěni do oranžové barvy opět upoutali pozornost všech diváků a jejich ukázka práce ze země na dlouhých opratích byla dokonalou souhrou vzájemného porozumění, citu a obrovského přátelství.

A dlouhé opratě byly hlavní doménou i při dalším neméně krásném vystoupení. Své hřebce přivedl do kolbiště majitel pan Ladislav Fiala. Syn Petr Fiala a hřebec Ritze, Sitze pod vedením pana Branislava Dubovana. Pánové, klobouk dolů...

Tajemná hudba linoucí se z reprobeden uváděla diváky v napětí... Kolbiště ovládla divoká Xena, princezna bojovnice v podání Sandry Doležalové a jejího týmu Equidance. Bojovnice vládla mečem jak na koni, tak bez něj a my děkujeme celému týmu za krásné divadelní představení s perfektními prvky, celé vystoupení mělo neuvěřitelný šmrnc...

Tým Vandy Trojanové - dcery Libuška a NikolkaA v dobách antických bojovníků jsme spolu s diváky zůstali i nadále. Kolbiště se zaplnilo dalším početným týmem. Týmem Vandy Trojanové - Stáj Trojan a hlavními hrdinkami byly kdo jiný než Libuška a Nikolka, které vládly v sedlech svých hřebců i s kopím v ruce, předvedly nevídané jezdecké umění a hlavně to, že mají pro strach uděláno. Svým turnajem ohromily myslím všechny diváky a zasloužily si aplaus jako opravdové hvězdy ... úžasné vystoupení!

Po tomto emočně náročném představení nechali účastníci diváky malinko vydechnout, ne však úplně, protože i další aktéři předvedli své přednosti v tempu, tak aby vynikly chody, jimiž se pyšní fríský kůň. Osmiletý valach s titulem Ster a druhou prémií se představil na opratích. Majitelka Monika Novotná, fyzické zdatnosti předvedl její manžel, pan Leoš Novotný a Steven fan Wiekes Hiem.

Leoš Novotný a Steven Fan Wiekes HiemPosledním vystoupením byla opět ukázka spřežení a to kdo jiný než Josef Iš s jednospřežím a Michal Žák s párem krásných hřebců.

Pak už byli pozváni všichni účinkující k závěrečnému slavnostnímu defilé. Diváci potleskem odměňovali zaslouženě každého účastníka. Před nastoupenou koňskou krásou došlo k předání symbolického šeku ředitelce NF Kapka naděje paní Elen Švarcové a ta na oplátku jako poděkování odekorovala symbolickou kokardou s motivem celé akce všechny zúčastněné.

Pak jsme si všichni společně užili závěrečné čestné kolo všech účinkujících a bylo opravdu veselo. Po skončení programu se pokračovalo v plnění zážitků, a to v sedlech v zámeckém parku nebo projížďkách v kočáře kouzelnou cestou kolem rybníka. Sitze a Ritze s panem Fialou udělali radost nejedné dětské duši a nejen té dětské... vozili se s velkou radostí a nadšením i maminky a tatínkové. Tímto moc děkuji panu Fialovi a jeho krasavcům!

Předání symbolického šeku ředitelce NF Kapka naděje paní Elen Švarcové

Dovolte mi na závěr znovu poděkovat všem partnerům. Mediálním - za podporu, za propagaci a medializaci celé akce. Dále všem sponzorům - za to, že podpořili tento projekt a děkuji za projevenou důvěru. Samozřejmě obrovský dík patří všem účastníkům a jejich nádherným koním. Velký dík za úžasná vystoupení, za báječnou spolupráci, velice si vážím jejich přístupu, vstřícnosti a děkuji jim za krásný den plný dobrých skutků. Poděkování za nádhernou dokumentaci patří fotografům akce, jmenovitě pan Dalibor Gregor, pan Karel Soldát, slečna Blanka Satranová, slečna Martina Burianová a pan Michal Kverka.

Den plný milých úsměvůDále chci poděkovat moderátorce, zpěvačce a mojí velké opoře Daně Kusebauchové, která vás provázela celým dnem, panu Františku Štamfestovi a Vlaďce Odnohové za velkou pomoc s organizací, panu Miloši Harantovi, zvukaři panu Michalu Krausovi a hlavně paní ředitelce NF Kapka naděje, paní Elen Švarcové, že se spolu se mnou vrhli do tak nezvyklé akce, i jim děkuji za důvěru. Bylo mi potěšením smět použít logo nadačního fondu jako logo partnera a velice si toho vážím. Děkuji TV Metropol a štábu České televize, jmenovitě paní Heleně Cynkové, za dokumentaci a podporu.

Reportáž TV Metropol najdete pod tímto ODKAZEM.

Vám divákům, návštěvníkům děkuji moc za to, že jste přišli a že jste každý z vás přispěli tou svou kapkou... a společně jsme dokázali, že i koňská krása může a bude pomáhat tam, kde je skutečně třeba. Mým velkým přáním je zachovat toto krásné spojení „Koně a Kapka naděje", proto se díky milým reakcím od vás návštěvníků vrhneme s velkou radostí do dalšího ročníku a obrovskou motivací nám bude překonání letošní výše výtěžku. Sledujte tedy webové stránky, zasílejte případné náměty, nápady a těšíme se na další ročník benefiční akce Fríští koně pro Kapku naděje...

Děkuji, Pavlína Vacátková

Další krásné fotografie můžete najít v galeriích na Facebooku Koně pro Kapku.


První ročník benefiční akce Fríští koně pro Kapku naděje bude samozřejmě zdokumentovaný a připravujeme DVD z celého dne, které si můžete objednat e-mailem nebo na Facebooku. Cena DVD je 250 Kč včetně poštovného a balného.

Připojené články

07.08. 2013 18:00 Fríští koně pro Kapku naděje

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

  • 1. gamblerka

    Díky:))

    21:16 - 21. 08. 2013

    Úžasný nápad, moc hezká akce:)) Předpokládám, že výtěžek z prodeje DVD jde také na NF?

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: