Propršené Malenické rodeo

15. 08. 2010 14:00, Aktualizováno 16. 08. 2010 03:56

Obrázky: 12

Autor: Ivana Čelikovská Foto: Ivana Čelikovská Rubrika: Western & Rodeo Počet přečtení: 7442 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Letošní již druhé Malenické rodeo (divize II.) v sobotu 7.8.2010 skoro celé propršelo, ale to nic neubralo na úžasné atmosféře a výkonech jezdců s jejich koňmi. Při ne úplně ideálním počasí dorazilo 27 jezdců, z toho 6 juniorů. I diváci přišli ve slušném počtu...

Pořadatelé v čele s ředitelem závodu a majitelem ranche Romanem Mrázem, pro ně připravili stan, odkud se dalo v suchu celé klání sledovat. Nicméně většina přítomných nasadila pláštěnky nebo deštníky a šla k hrazení corralu užít si vše pěkně z blízka, případně si pěkně vychutnat i cákající mokrý písek. Ten občas koně vyhodili mimo corral, aby z té břečky něco měli i přihlížející a nezáviděli jezdcům, koním a telatům. Naštěstí diváci většinou byli vybaveni stejně dobře jako jezdci a proto si rodeo užívali i přes nepřízeň počasí.

Nástup byl stylovější než kdy jindy, protože jezdci tradičně včele s českou, americkou a rancherskou vlajkou vjeli do corralu v dlouhých australských kabátech a zdálo se, že budou v dešti hnát stádo krav přes rozbouřenou řeku jako to bývá v některých westernech.
Po nástupu se hlavní rozhodčí Aleš Baudis odebral na své stanoviště, kde měl přehled po celém corralu. Již nic nebránilo zahájení rodea první disciplínou - cattle branding.

Při Cattle brandingu se dva jezdci snaží zahnat určené tele do značkovacího boxu a tam jej označkovat barvou na kýtu. Jeden z jezdců zajišťuje tele proti úniku, druhý pak musí seskočit z koně a označit tele.

První vjeli do corralu junioři. Bohužel ani jednomu ze tří juniorských párů se nepodařilo tele do boxu dostat. Telata v tomto počasí byla živější než obvykle a proto nebylo snadné je zahnat do ohrádky a označkovat. Ani pro seniory to nebyl lehký úkol. Jakub Strnad a Ondra Hlaváček už měli tele v boxu, ale než jej Jakub stačil označkovat, proklouzlo Ondrovi pod koněm ven z boxu. Tedy ani senioři nezabodovali.

Poté se jel juniorský a seniorský Barrel Race (barelový závod). Jezdci do barelů šli naplno i přes zcela promáčený povrch corralu. Pro lítající mokrý písek a vodu od kopyt koní byly jízdy ještě efektnější...

V juniorech zvítězila součtem časů 0:38,50 Johana Kučerová s mohutným valachem Šeborem (Hodějov), druhé nejrychlejší časy zajela Jana Lisická (součet časů 0:40,73, kůň Silver Lucky, Sussie Ranch Mladíkov) a třetí Lenka Roučová (součet časů 0:44,49, kůň Gabriela, Přečínské chalupy). Na start nastoupila i nejmladší účastnice rodea Eliška Roučová se svou poničkou Monikou. Následující jezdec, Daniel Koutník, příliš do pořadí juniorů nepromluvil, protože měl v druhém kole problém s uzdečkou a neprojel časomírou.

Seniorské barely nejrychleji zajela Tereza Třeštíková (součet časů 0:34,78 - kůň Chico Blue Sky, M Malenice) před druhým Aloisem Blažekem (součet časů 0:34,79 - kůň Three World Jack, Němčice ) a třetím Miroslavem Fenclem (součet časů 0:35,39 - kůň Benny Boy, western klub Lysá n. Labem ).

Následoval Calf roping aneb lasování. Dobytkářská disciplína, kdy se jezdec na koni snaží tele, které musí cválat, chytit do lasa. Platné je pouze hození smyčky lasa na krk telete.

V prvním kole zalasoval Míra Fencl teleti i nohu, proto byl pokus neplatný. Další velmi nadějný pokus měl Patrik Urban, který již i seskočil z koně, ovšem ukázalo se, že také on zalasoval i nohu telete. Ani v této disciplíně nechyběly dvě cowgirls. Bohužel dámám se zalasovat nepodařilo. Jediný Honza Veselý (s koněm April) měl platný pokus v prvním kole. Druhý pokus Miroslavu Fenclovi (s koněm Benny Boy) už vyšel o poznání lépe a zalasoval úspěšně v čase 5:14,70, ovšem na výkon Honzy Veselého s časem 5:12,61 už to nestačilo. Nakonec byly tedy pouze dva platné pokusy, z toho vítězný byl Honzy Veselého.

V team penningu je úkolem týmu tří jezdců oddělit ze stáda tři určená dobytčata a zahnat je do malého corralu. Úkol je splněn i v případě, že tým oddělí jedno nebo dvě telata. Soutěžní tým může disciplínu ukončit před časovým limitem. Lepšího umístění dosáhne tým, který v malém corralu uzavře více telat. Při stejném počtu telat rozhoduje kratší čas.

V juniorské team penningu bodoval tým Johana Kučerová, Pavlína Veselá a Daniel Koutník. Nadějní mladí jezdci zavřeli jedno tele v čase 0: 25,62.

Ze seniorských týmů se nejlépe vedlo trojici Patrik Urban, Jana Lisická a Honza Veselý, kterým se podařilo zavřít všechna tři telata (v čase 1: 17,00) . Tři trojice zavřely po dvou telatech, proto byl rozhodující čas. Tým Ondra Hlaváček, Katka Šoltysová a Adéla Nováčková zavřeli za 1: 21, 28 tím si zajistili druhé místo. Třetí se velmi těsně umístila trojice Alois Blažek, Miroslav Fencl a Tereza Třeštíková s časem 1: 21,53. Tým Mirek Kraus, Milo Ptáčník a Alena Zvolská skončil čtvrtý v čase 1: 49,24 .

Další se jel juniorský pole bending, při němž je ve středu arény za sebou šest tyčí. Po projetí startu musí jezdec co nejrychleji dojet na druhý konec kolbiště, udělat obrat a jet slalom mezi tyčemi tam i zpět, udělat opět obrat a jet co nejrychleji do cíle. Za každé poražení tyče se jezdci přičítá penalizace 5 trestných vteřin.

Ve vydatném dešti si první místo vybojoval Daniel Koutník na svém velmi rychlém a obratném koni Diablo Son of Mariola (součtem časů 0:50,32, A&B Baudisovi). Druhá byla Johana Kučerová (součet časů 0:55,61, kůň Šebor, Hodějov) a třetí Lenka Roučová (součtem časů 0:64,24, kůň Gabriela, Přečínské chalupy). Ani v pole bendingu se nenechala malá Eliška Roučová se svou poničkou zahanbit, ale samozřejmě se nemohla měřit s již ostřílenými juniory, proto jako nejmenší z jezdců dostala speciální cenu.

Kdo přežil celodenní déšť si nemohl nechat ujít královskou disciplínu steer wrestling (úkolem jezdce při této disciplíně je skočit na cválající tele a povalit ho na bok). Počasí na tuto disciplínu bylo opravdu ,,výživné´´ - déšť ještě přidal na intenzitě a telátka od minulého rodea ještě trošku povyrostla.

Všichni čekali, kdo se první vrhne na tele a pěkně se vyválí v té úžasné břečce, spoléhalo se hlavně na Mirka Krause (místními přezdívaného kamikadze). Všichni čekali, že on ,,to dá´´. Bohužel na Míru vyšlo velmi rychlé tele a neměl příliš příležitostí se na něj vrhnout. Příležitost měl a na tele skočil až Honza Veselý, kterému se po dlouhém boji na zemi tele vysmeklo a nepodařilo se mu povalit ho na bok. Ovšem Honza se dle očekávání pěkně zmáchal. Druhým, kdo byl odhodlaný se pěkně vykoupat, byl Milo Ptáčník, kterému se mokré tele vysmeklo hned při skoku a on přistál tak trochu na ústa. Tito dva opravdu tvrdí kovbojové sklidili velký velmi zasloužený potlesk, ovšem pro tentokrát vyhrála telata.

Celkovým vítězem, tedy All Around Championem se stal Mirek Fencl s koněm Benny Boy.

Kdo měl větší výdrž a nevadilo mu trochu toho mokra, zůstal na country bál pod širým nebem, který je tradičním vyvrcholením celého rodového dne v Malenicích.

Další snímky najdete na http://celik.rajce.idnes.cz/Rodeo_malenice_7.8.2010/

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com