Profesor jinete Angel Cid v ČR

20. 04. 2012 12:00

Obrázky: 7

Autor: Jaroslav Brabenec Foto: archiv autora Rubrika: Kurzy, semináře, soustředění Počet přečtení: 5973 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Do České republiky poprvé zavítá Profesor jinete Angel Cid, dlouholetý člen Královské jezdecké školy v Jerez de la Frontera. Během pobytu zde plánuje ve spolupráci s MVDr. Veronikou Živnovou, jeho žačkou, uspořádat sérii výcviků u jednotlivých chovatelů andaluských koní a zájemců o drezurní ježdění.

Zcela určitě jeho návštěva nebude poslední, neboť další z plánů je založení Asociacione Alta Escuela Espaňola v České republice, která bude mít podporu španělské Real Alta Escuely a umožní chovatelům koní PRE u nás jejich oficiální prezentaci při závodech a výstavách. V článku přinášíme stručný životopis tohoto uznávaného jezdce a profesora.

Angel CidAngel Cid se narodil 1971 v Jerez de la Frontera (Cádiz). Od dětství žil v prostředí býčí farmy a zde vznikla i jeho láska ke koním. Práce s nimi tak patřila ke každodenní rutině a od raného dětství sbíral potřebné zkušenosti, které se zde dědí z generace na generaci. Angelův otec byl významný rejoneador, děd vedl chov a výcvik koní u D. Almaro Domecq Romea, takže Angel o zkušenosti nouzi neměl.

V roce 1985 se Angel stal studentem Královské jezdecké školy v Jerezu ( R.E.A.A.), která je jednou ze čtyř nejprestižnějších škol na světě. Zde studoval pod vedením D.Alvaro Domecq Romera. Alvaro byl kromě vynikajícího jezdce, rejoneadora a chovatele koní i významným ředitelem školy, který velice ovlivnil tvář soudobé Real Escuely (R.E.A.A.).

První roky Angelovy kariéry byly výlučně jen uvnitř R.E.A.A., kde se postupně z „obyčejného" jezdce propracoval na titul - „jinete" (jezdec profesionál) a poté až na titul nejvyšší - „jinete profesor" (jezdecký profesor), kterým dodnes je a stále tuto funkci vykonává. Angel se stal jedním z nejdůležitějších jezdců Španělské školy v Jerezu a v roce 1987 získal prestižní ocenění Premio Caballo de Oro de Jerez de la Frontera (zlatý kůň), určené pro významné jezdce Real Esculely.

Kromě výcviku jezdců a koní se také účastnil mnoha vystoupení jak na národní, tak i mezinárodní úrovni. Vystupoval na různých galavečerech, soutěžích alta escuely, doma vaquery, nebo nočních show nejvyšších úrovní atd. Prosadil se také jako závodní jezdec v oblasti Alta escuely, Doma vaquery, ale i v klasické drezuře úrovně Grand prix.

Angel Cid nezůstal jen u zkušeností, jež mu dala R.E.E.A., stal se mimo jiné žákem dalších známých a významných jezdců španělské školy, ale i trenérů klasické drezury. Můžeme zmínit jednoho z nejlepších jezdců a trenérů všech dob, který se zasloužil o rozvoj jezdectví - Nuno Oliveiru, ale i dalšího známého jezdce a trenéra - Reynera Klinkeho. A také mnoho dalších trenérů a jezdců jako Luis Ramos Paul, Rafael Jurado a další. Podnikl také mnoho zahraničních cest, kde předával své zkušenosti formou klinik (soustředění).
Můžeme jmenovat například:

  • Asociaci svazu chovatelů koní PRE na Costa Rica, Mexiko, Panama
  • Yeguada Molino de la Cruz, v Guatemale
  • Centrum pro anglickou drezuru v Lugano (Švýcarsko)
  • V současné době vede mnoho pravidelných klinik po celé Itálii např. (Milano, Brescia, Sicilie,...)

Angel CidNakonec můžeme zmínit jeho mnohá zahraniční vystoupení např. v Německu - Mnichov, Francii - Paříž, Bercy, Nimes, Arabských emirátech - Dubaj, Rakousku - Vídeň, Itálii - Fiera Cavalli Verona, Cannes, Bruselu - Forest Nacional, Lucembursku, Monaku, Španělsku atd.
Samozřejmostí je pak jeho účast na domácích akcích: Sicabu v Seville, Madridu - Plaza del Toro a v neposlední řadě pravidelná vystoupení a show v Ral escuele andaluza Jerez de la Frontera.

Mimo uvedené akce a show Angel připravuje koně a jezdce všech stupňů pro klasickou drezuru a vysokou španělskou školu. Díky svým zkušenostem a metodám, které při trénincích a soustředění dále předává, dosahují jeho žáci a svěřenci výtečných a hlavně významných úspěchů.
Během těchto let, kdy byl aktivní v oficiálním jezdeckém světě, si našel čas jezdit a vychovávat koně významných španělských chovatelů, jako je například:

  • Ganaderia de los Alburejos, D. Alvaro Domecq
  • Ganaderia D. Antonio Diosdado Galan
  • Ganaderia D. Andres Holgado, Yeguada Los Pozos.

Angel Cid při výcvikuDo České republiky přijíždí za účelem navázání trvalé spolupráce. Prvním krokem je ve spolupráci s MVDR. Veronikou Živnovou (jeho žačkou), založení Asociace Alta Escuela Espaňola v České republice a vytvoření skupiny žáků jezdících klasickou drezuru, vlastníků andalusanů a fanoušků Doma vaquery. Pod hlavičkou asociace a v návaznosti na přímou spolupráci se Španělskem plánují pořádat oficiální výstavy a závody Alta Escuely, Doma vaquery. Angelovi žáci pak mohou nejen na těchto domácích, ale i zahraničních akcích skvěle reprezentovat jeho školu.

Stage (soustředění) jsou zaměřeny nejen pro profesionální jezdce, kteří se chtějí zdokonalovat (zlepšovat) svoji techniku ve svém ježdění, ale i pro jezdce „amatéry" nebo jezdce, kteří milují španělské ježdění. Poskytují teoretickou část a část praktickou, která se odvíjí od stupně výcviku koně a jezdce. Učí se od základních prvků (dovnitř plec, ustupování na holeň, renver a traver) až po přechod ke složitějším cvikům jako je pirueta ve cvalu, přeskoky, pasague, piaffa, španělský krok, atd.

Angel je mimo jiné expert na výuku práce s koněm na dlouhých lonžích (ze země) a miluje Doma vaqueru, jež je typická pro španělský svět.

V České republice se nám Profesor Jinete Angel Cid představí poprvé od pátku 20. 4. do neděle 22. 4. 2012.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: