Profesor jinete Angel Cid trénoval v ČR

4. 05. 2012 11:00

Obrázky: 20

Autor: Jaroslav Brabenec Foto: Jaroslav Brabenec Rubrika: Kurzy, semináře, soustředění Počet přečtení: 10353 Počet komentářů: 5 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V pátek 20. dubna došlo na dlouho očekávanou událost. Letadlo s Angel Cidem přistálo na letišti ve Vídni, kde na něj již čekala jeho hostitelka a žačka v jedné osobě, MVDr. Veronika Živnová s doprovodem. Po přivítání následovala cesta do Hostěnic na Ranč Barevný sen, který sloužil jako Angelovo útočiště při jeho zdejším pobytu.

Aby čas využil zcela maximálně, ještě týž den v podvečer absolvoval první trénink v Ochozu u Brna. Robert Šlapanský z historické skupiny Štvanci zde chtěl poradit s přípravou mladého fríského koně, používaného k vystoupení skupiny.

Robert Šlapanský poslouchá výklad.Zadání znělo: přivést koně ke správně provedené piafě. Angel počáteční nadšení trošku zbrzdil a dřív, než přistoupil ke složitějším prvkům, nechal si předvést koně ve všech chodech a výcvik začal nácvikem správného uvolnění a přilnutí koně v kroku a klusu. To považuje za nezbytný základ pro jakoukoliv další práci. Dvojice se pod Angelovým vedením postupně propracovala až k naprostému uvolnění koně i jezdce a mohla následovat tolik kýžená práce na vyšších prvcích ježdění. Mezitím nás ovšem přicházející bouřka zahnala do přilehlé haly, kde výcvik pokračoval. Robert Šlapanský vše nakonec s bravurou zvládl a jako poděkování s koněm Angelovi předvedl i některé figury, používané při jejich turnajových vystoupeních.

V sobotu ráno jsme pak vyrazili hned na osmou hodinu do Olšan za Miriam Pavlouškovou vlastnící koně úrovně Grand Prix. Zde Angel předvedl komplexní výcvik takového koně. Začal opět s předvedením práce ve všech chodech, kde si otipoval jak koně, tak jezdce a začal s výcvikem. Pracoval opět na uvolnění koně, ale s vyšším důrazem na preciznost provedení jednotlivých cviků. Postupně přidával vyšší prvky a složitější kombinace. Po celou dobu byl zcela zaujat trénovanou dvojicí. Kontroloval obě strany koně i jezdce a okamžitě opravoval veškeré maličkosti a velice zaujatě vysvětloval, proč to či ono po trénované dvojici chce a k čemu to později bude sloužit. Veronika Živnová pak veškeré jeho povídání profesionálně tlumočila a díky jejím zkušenostem s Angelovým výcvikem jí nedělalo problém zcela přesně vysvětlit jeho pokyny.

Maruška Zouharová a Ulita.Po hodině jsme opustili Miriam s jejím koněm a přesunuli se zpět do Hostěnic, kde již čekali dva další žáci. Veronika Srbová, která připravuje svého koně pro přechod na vyšší prvky drezury, a nejmladší účastnice kurzu, Maruška Zouharová. Koně i jezdci se na domácí půdě řádně zapotili a Angel jim neodpustil ani chybičku a obě si tak připravil na následující nedělní hodinu.

Po dobrém obědě jsem vyrazili na sever Moravy, kde na nás čekali dva mladí a výcvikem nedotknutí andaluští hřebečci v majetku Pavly Sokolové a jejího manžela Jirky. Zde Angel předvedl zcela jiný druh práce, kdy i ostřílení koňáci zůstávali v údivu. První hřebeček byl spíše poctivý a klidnější pracant, takže jeho prvotní seznámení s výcvikem proběhlo víceméně bez větších problémů a pozdvižení. Ale i přes to, nedal svoji kůži jen tak zadarmo. Angel jej však s naprostým klidem jemu vlastním nechal pochopit požadovanou práci a po chvíli již nebyl žádný problém. Druhý hřebeček se pak postaral o pořádný rozruch a donutil Angela ukázat, co v něm opravdu je. Na lonži předváděl naprosto neuvěřitelné figury, a že by měl vůbec nějak pracovat, jej ani nenapadlo. Celá jízdárna tak patřila pouze jemu a Angelovi. Dokonce i všeteční fotografové volili útěk do bezpečí za ohradou.

Campeonovo vyvádění.Angel jej ale nenechal jen vyvádět, ale celou dobu mu neustále podsouval, co že po něm vlastně chce, což se mu po cca 30 minutách podařilo. Hřebec si nakonec bez větších problémů nechal nasadit obřišník a bez problému i vylonžovat. Zde se projevil naprostý Angelův klid a přehled. Vždy byl ve správný okamžik na správném místě a po celou dobu s koněm doslova tančil bez náznaků jakékoliv agrese nebo přehnaného tlaku. I sami majitelé uznali, že takovou práci ještě neviděli.

Dle Angela je prvotní příprava koně a ze země dobře připravený kůň, nezbytným základem pro další práci. Kůň se nesmí v tomto období znechutit a měl by se neustále zaměstnávat přijímáním nových informací a prací tak, aby neupadl do nežádoucího stereotypu. Bohužel, tato práce je všeobecně podceňována a objevily se i názory, že pozvat si maestra "jen" na přípravu mladého koně jsou vlastně jen vyhozené peníze. Angel nám všem přítomným v sobotu názorně předvedl pravý opak.

Nedělní dopoledne proběhlo podle stejného scénáře jako sobotní. Pouze s tím rozdílem, že si Angel v Olšanech nakonec na koně i sedl. Sám s koněm pracoval na uvolnění a názorně vysvětloval všechny nutné cviky vedoucí k dobře uvolněnému a naladěnému koni.

U Kuzďasových.Odpoledne jsme pak vyrazili do Cerhýnek na farmu rodiny Kuzďasů, kde nás již čekal 10letý andaluský hřebec se svojí majitelkou. Hřebec byl připraven pro vyšší práci ve španělském stylu. I přesto ale Angel začal znovu pracovat na uvolnění a prostupnosti celé dvojice. A opět zvyšoval postupně své nároky od důrazu na kmih a kadenci až po složitější prvky klasické drezury jako kontracvaly, ustupování na holeň v klusu a cvalu, přeskoky a podobně. Vyšší prvky španělské školy tentokrát na programu nebyly a to ani ne tak proto, že by je cvičená dvojice nezvládla, jako spíš proto, aby zapracoval na výuce správné přípravy koně nezbytné pro precizní zvládnutí těchto cviků. Jejich výcvik přijde na řadu při Angelově další návštěvě.

 

Lucie Čejková nacvičuje piafu.Pondělní ráno nás zastihlo na cestě do Borové u Chvalšin. Zde se Angelovi předvedli dva koně v majetku Petry Kejhové Čejkové, na úrovni nižší T, ježděné její dcerou Lucií. V krátkém sledu se opět Angel seznámil s koněm a jezdcem, otestoval jejich možnosti a začal opravovat bolavá místa. První kůň byl mladý ryzák, který však už byl schopen základů těžších cviků, na přání majitelky se procvičovala hlavně správná piafa, druhý kůň byl zkušenější a tam se Angel s dvojicí propracoval k názorné ukázce přípravy na pasáž. Přes všechny obtížné cviky, které koně zvládli, znovu zdůrazňoval nutnost kmihu, dodržování rytmu a kadence, správnou reakci na prodloužení a zkrácení chodu jako jedinou možnost správného dopředného ježdění koně.

Tímto se návštěva Angel Cida v ČR zakončila a následoval spěšný přesun na Vídeňské letiště a jeho cesta domů. Zanechal zde spoustu kladných dojmů, zkušeností a hlavně spokojené majitele, kteří se nebáli do kurzu investovat svůj čas a peníze a kteří této investice nelitují.

A dobrá zpráva nakonec, Angel Cid naši republiku opět navštíví v druhém červnovém týdnu (9.-10. 6.) Máme se tedy znovu na co těšit.

Připojené články

20.04. 2012 12:00 Profesor jinete Angel Cid v ČR

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. pavlar

  Díky!!

  11:23 - 04. 05. 2012

  Děkujeme MVDr. Veronice Živnové a jejímu týmu za zorganizování návštěvy maestra Angela Cida v ČR. Byl to úžasný zážitek. Angel Cid nám velmi pomohl s další prací s našimi mladýmy PRE hřebci. Teď už oba pracují na lonži uvolněně, bez problému a práce s nimi je opravdu radost. Těšíme se na další návštěvu v červnu!
  Pavla

 • 2. sasetka

  Divák?

  12:01 - 04. 05. 2012

  Je možné se zúčastnit jako divák?

 • 3. Jaroslav Brabenec

  Re: Divák

  12:08 - 04. 05. 2012

  Reaguje na 2.

  Ano, je to možné, ale po předchozí domluvě. Někteří majitelé koní si přítomnost diváků nepřejí. Pokud se nám ozvete na email: barevnysen@email.cz, dáme Vám vědět, kde nejblíž budeme a jestli dotyčnému majiteli nebude vadit Vaše přítomnost. V tento okamžik je to o domluvě.

 • 4. jarmila kuzďasová

  PODĚKOVÁNÍ

  12:59 - 04. 05. 2012

  i já se připojuji k poděkování a moc se těšíme na další návštěvu a tréninky na našem ranči.
  Jarmila Kuzďasová

 • 5. Hermy

  Děkuji!!

  13:42 - 04. 05. 2012

  Já se též připojuji k poděkování. Za pomoc s přípravou koně a mě, za velmi srozumitelné překlady paní MVDr. Veroniky Živnové, velkou trpělivost Pana Profesora jinete Angela Cida a chuť pomoci ! Také se těším na další spolupráci ! Díky :-)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: