Proč se Savi nedokáže uvolnit?

8. 12. 2020 06:00

Obrázky: 12

Autor: Nadine Szymanski Foto: Lisa Rädlein Rubrika: Teorie ježdění Zdroj: Cavallo Překladatel: Michaela Burdová Počet přečtení: 2428 Počet komentářů: 2 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Valach jménem Savigny při práci často ztuhne. Bolí ho hřbet, nebo je to v hlavě? S drezurní trenérkou Sabine Ellinger odhalíme jádro problému.

Jezdkyně a její kůň

Silvia List-Reichart si svého valacha Savigny (9) sama odchovala. Když ho předala do základního výcviku, ukázalo se, že Savi reaguje velmi citlivě na tlak a má tendenci ztuhnout. Ztrácí rytmus i v kroku, nebo dokonce capluje na místě. Během dalšího výcviku se to zlepšilo, ale pořád má problémy s uvolněním. Zatím je valach opět u své majitelky.

Savi je velmi citlivý kůň. Dnes devítiletého valacha po Sir Donnerhall si majitelka sama odchovala a dala ho na výcvik do zkušených rukou. Poté, co měl navzdory velké trpělivosti problémy s uvolněním a často působil ztuhle, vzala si Silvia List-Reinhart koně zase k sobě. Nechala Saviho vyšetřit osteopatem a veterinářem. Bez nálezu. Zjistilo se pouze, že má jen ztuhlé svaly; někteří odborníci měli podezření na potíže se zády. V minulém roce valach kulhal, ale nebyla odhalena příčina. Majitelka mu tedy dala delší přestávku ve venkovním ustájení, kde kulhání pominulo. Valach se pohyboval čistě; vypadal, že je zdravý a v dobré kondici. Tým Cavallo a drezurní trenérka Sabine Elliger byli ohromeni: Saviho hřbet je pastva pro oči, dobře osvalený od začátku do konce, žádné prohlubně, žádné boule. Čtenářka Cavalla nám sdělila, že Savi stále citlivě reaguje na jakýkoliv tlak. Když ho vzala pod sedlo, viděli jsme, že ho jezdí velmi opatrně a ohleduplně, aniž by od něj mnoho očekávala. Také se jí podařilo koně pod sedlem uvolnit. V čem je tedy problém?

Nejsem si jistá, jestli dělám všechno správně,“ tvrdí Saviho majitelka. „Kolik toho po něm mohu chtít? Nemá přece jen bolavá záda?

Trenérka Sabine Ellinger nejprve provádí „kontrolu“ a Saviho vyšetřuje. Drezurní jezdkyně vede výcvikové a rehabilitační centrum a věnuje se zde mnoha koním se zdravotními problémy. „Nejsem sice fyzioterapeutka nebo osteopat, ale umím zkontrolovat body, které mohou být zdrojem potíží,“ vysvětluje Ellinger. Na páteři není Savi citlivý, ale při lehkém tlaku na krku reaguje podrážděně a uhýbá. „Má ztuhlý ramenní zvedač hlavy. Tenhle sval je antagonista pilovitého svalu hrudního, který stabilizuje horní linii. Pokud nepracuje správně, nemůže Savi používat ani pilovitý sval,“ vysvětluje Ellinger. „Nemůže zvednout hrudní koš,“ dodává. Sedlo je pro Saviho čerstvě napasované a vypadá, že mu sedí dobře. Valach nejeví známky tělesného problému, je v dobré kondici a má korektní exteriér, který ho nijak neomezuje. Jde se na další kolo – na lonž!

Trenérka Sabine Ellinger: Drezurní jezdkyně a autorka, vede výcvikové a rehabilitační středisko pro koně ve švábském Murrhardtu. www.dressur-design.de

Na lonži chodí v klidu.Ale nepůsobí líně, spíš zdráhavě,“ domnívá se Sabine Ellinger. Majitelka Saviho se zmíní, že má valach trávicí potíže, a ptá se, zda by mohly být příčinou, proč se nepohybuje volně dopředu. „Ano,“ souhlasí trenérka, „tyto problémy mohou určitě vést k tomu, že kůň v první řadě ztuhne ve hřbetě.

Savi nechává krk padnout hluboko, ale zadníma nohama nedošlapuje pod tělo dostatečně. Hrudní koš klesá, jde po předku. „To, co teď vidíme, není žádné dopředu a dolů. Právě tohle se často označuje jako natáhnutí, a proto se to kritizuje. Je ale špatné vyvodit z toho závěr, že takové natáhnutí koni nějak škodí.“

Když majitelka Saviho pobídne, aby více zapojil zadní nohy, hodí zadkem a prchá ve cvalu. „Je to jeho způsob úniku od toho, co je pro něj příliš obtížné,“ komentuje jeho chování Sabine. „Jsem zvědavá, jak bude reagovat pod sedlem.

Na dlouhé otěži je valach spokojený. Silvia List-Reichart sedí hluboko a pružně s jemnou rukou, za což jí trenérka pochválí. Přesto v kroku a v klusu nejsou zadní nohy dostatečně aktivní a courá špičkami kopyt v písku. „Je to hezké a klidné, ale nemá to žádný výcvikový efekt.

Je potřeba Savimu nahodit motor a vyvést ho z jeho komfortní zóny. Tak se také víc uvolní a zbaví napětí ve hřbetě.“ Sabine požádá Saviho jezdkyni, aby si vytvořila stejný kontakt na obou otěžích. Má si představit, že nechce jet rychleji, ale aby dělal větší a prostornější kroky. Na pobídky Savi reaguje nejprve vlažně a před holení spíše uhýbá. Při přechodu ze zastavení do kroku dokonce zpočátku couvne. „Nemá dobře nastavené pobídky,“ míní Sabine a radí jezdkyni, aby tento zažitý vzorec chování narušila. „Například, když couvne, přiměj ho, aby couval ještě několik kroků nebo ho jednou klepni bičíkem.

Po několika kolech v klusu se začal valach pohybovat živěji, ovšem tu a tam s nosem za kolmicí. „Tady pomůže jen pobídka,“ poznamená trenérka. Jezdkyně to dobře vnímá a nos je rychle zpátky před kolmicí. Sabina dále doporučuje, aby Saviho střídavě nechala vytáhnout otěže a pak ho zase pobídla a přitom vzala na otěž a sebrala: „Nejprve ho pobídneš, aby angažoval zadní nohy, trochu povolíš rukou dopředu a necháš ho jít hluboko. Pak ho zase opatrně vezmeš na otěž a pobídneš dopředu.“ Tak se naučí lépe se nést. Když valach v určitých fázích zrychlil, viditelně hned ztuhnul. Důvod: Savi nemůže takové tempo udržet, protože mu na to ještě chybí síla. Sabine Ellinger radí jezdkyni, aby si dávala pozor a nechtěla po něm větší rychlost. Přesto je v tom koni víc, než ukazoval na začátku. Došlapuje pod těžiště, jde s lepším kmihem a dynamikou. Vypadá to dobře!

Na závěr si může zacválat. Silvia List-Reichart by přitom mohla jít rukou víc dopředu. „Saviho trochu brzdí především tvoje vnitřní ruka. Snaž se vypustit cvalový skok oběma rukama – vždycky v okamžiku, kdy se v kyčlích zhoupneš dopředu,“ radí Ellinger.

Trenérka je spokojená. „Savi má pěkný exteriér, který mu nepřekáží. Nemyslím si, že ho bolí záda, ale musí se lépe uvolnit. To se podaří, když nastartuje motor.“ Jeho jezdkyně to dokáže!

A) Zpočátku Savi courá zadní nohy za sebou.

 

B) Na konci – zadní nohy jsou mnohem aktivnější, Savi jde více „do kopce“ a je v pohybu volnější v plecích.

 

C) Na některých místech reaguje na tlak trochu podrážděně.

 

D) Známka ztuhlého vazu – a ztuhlého koně: kopyta se sotva pohnou.

 

E) Další test: Přední noha směřuje do středu těla. Čím je pohyblivější, tím slabší jsou vazy.

 

F) Savi nechává krk klesnout dolů, ale nedošlapuje dostatečně pod tělo. Není to správné „dopředu a dolů“.

 

G) „Nech toho“ – takhle valach reaguje na pobídku.

 

H) Krok na dlouhé otěži mu jde pěkně.

 

J) Sabine Ellinger vysvětluje jezdkyni, že by měla udržet v obou otěžích stejný kontakt.

 

K) Na konci Savi cválá s aktivní zádí s tendencí „do kopce“, přičemž nos nejde za kolmici.

 

Tento článek obsahuje originální materiály z německého časopisu CAVALLO vydávaného společností Motor Presse Stuttgart GmbH & Co.KG.

Připojené obrázky

Připojené články

20.02. 2020 06:00 Kreativně rozehřívat
22.06. 2020 06:00 Řešíme problém: „Rubi při ježdění vyplazuje jazyk“

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Ecola00

  Pouze lépe uvolnit?

  09:29 - 08. 12. 2020

  Hezký článek. Podle popsaných příznaků v článku ale kůň vypadá jako typický představitel onemocnění PSSM2. A to mám pocit, že Sir Donnerhall je zrovna pozitivní na variantu P2.

 • 2. gamblerka

  PSSM2

  12:41 - 08. 12. 2020

  Dobrý postřeh, díky za něj. V článku je uvedeno, že byl vyšetřen, ale nijak to dále nespecifikovali, což je možná škoda, že neuvedli, zda byl konkrétně i tímto směrem vyšetřený..Zlepšil se změnou ježdění, což je inspirativní pro koně s podobnými problémy,u kterých se o PSSM2 nejedná. Ano, tužší svaly a to nevysvětlitelné kulhání leccos napovídají, ale předpokládejme, že byl vyšetřený důkladně:)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com