Příprava na sezónu: parkur

16. 03. 2011 05:00

Obrázky: 6

Autor: Miloslav Perníček Foto: archiv manželů Perníčkových, archiv Dominiky Švehlové Rubrika: Teorie ježdění Počet přečtení: 11584 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Přestože o předsezónní přípravě koní na různé jezdecké disciplíny jsme psali už v únoru, přidáme ještě dnes několik rad určených dvojicím soutěžícím v parkurech a odpoledne se můžete těšit na velké finále celého tohoto tématu - v poněkud odlehčeném duchu ;-)

Zimní období není pro sportovní koně v současných technických podmínkách jízdáren a moderních stájí obdobím nečinnosti. Nyní koně tráví zimu aktivním odpočinkem a někteří se zúčastňují zimních halových závodů.

kavaletová práce v klusu i cvalu je výborným zahájením skokové přípravyAktivní odpočinek musí zajistit koním dostatečný pohyb, aby nedocházelo k úbytku svalové hmoty. Různé pohybové trenažery (různé druhy kolotočů, chodící pásy) umožní koním aktivní relaxaci při nenamáhání hřbetu a huby koně, ke kterému by mohlo docházet při práci pod jezdcem. Dobré jsou také vyjížďky do terénu při slušném počasí a zachování bezpečnosti.

Tréninkový plán pro přípravu koní je specificky vypracován pro každého koně zvlášť. Rozdíly jsou v přípravě různě starých a různě zkušených koní a také koní pro jednotlivé jezdecké disciplíny.

Přípravu skokového koně do sezony je vždy dobré začínat jednoduchými tréninkovými lekcemi a postupně zátěž zvyšovat - od kavaletové práce přes skokovou gymnastiku na řadách pokračovat skákáním distancí a kombinací a teprve potom zařazovat skákání parkuru. Je také třeba nezapomínat na skákání různých profilů, aby pak koním v sezoně nečinily problémy.

První absolvované soutěže jsou ještě tréninkem. Mladý začínající kůň by měl před prvními závody navštívit několik kolbišť, aby si zažil cizí prostředí a závodní atmosféru bez soutěžení.

skokové řady

Samozřejmě, že tréninkový plán i při zvýšeném zatížení koně pamatuje na dny pro koně oddechové a na změny (drezura, kondiční práce v terénu, gymnastika, skoky).

překonávání skokových kombinací a distancíStále musíme mít na paměti, že jak člověk, tak i kůň se učí na chybách, a proto nelze koně za chyby trestat, ale snažit se, aby chybu příště neudělali.

Kůň jako sportovec samozřejmě nemá po celou sezonu stálou výkonnost - v tréninku se vždy musíme snažit o načasování a vypilování formy na důležité závody. Ty ostatní závody jsou pouze tréninkovým procesem, který má směřovat k jednotlivým vrcholům sezony.

Miloslav Perníček, jezdec, trenér a chovatel koní, majitel farmy Heroutice

Miloslav Perníček na skokovém soustředění

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: