Praha poprvé hostila mistrovství ČR v paravoltiži

15. 09. 2014 21:00

Obrázky: 2

Autor: Tisková informace Rubrika: Parajezdectví Počet přečtení: 2648 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V pražských Modřanech se uskutečnilo ve dnech 13. a 14. září mistrovství České republiky v paravoltiži 2014. Vůbec poprvé se tak stalo na území hlavního města, a to díky organizátorům z Tělovýchovné jednoty Orion Praha.

Na republikový šampionát probíhaly dlouhodobé přípravy, i kvůli tomu, že je to jen něco málo přes rok, kdy byl celý areál při povodni v červnu 2013 zaplaven 70 centimetry vody a povrch jízdárny byl zcela zničen a kontaminován jemným povodňovým bahnem, které zhoršilo i kvalitu podloží jízdárny. Za finanční podpory Městské části Praha 4, hlavního města Prahy a Nadace AGROFERT ve spolupráci s firmou BD Tech s.r.o. byl zcela vyměněn povrch kryté jízdárny a zároveň byl zrealizován projekt akumulace dešťové vody dopadající na střechu jízdárny a její využití na zavlažování povrchu zastřešeného kolbiště. Kromě zajištění požadované vlhkosti povrchu a jeho správné funkce byla cílem tohoto projektu ochrana rekonstruované jízdárny před poškozením vodou z přívalových dešťů. Kvalitní podmínky pro jezdecký sport tak byly zajištěny nejen pro paravoltižní mistrovství, ale snad i na dlouhá léta dopředu.

Mistrovských soutěží proběhlo sedm, z nichž pět bylo pro jednotlivce a dvě pro dvojice. Mezi ženami s mentálním handicapem obsadila pěkné třetí místo Petra Maláková, která dosáhla celkové známky 6,53 bodu. Sedmibodovou hranici překročila těsně o jednu desetinu Petra Vrátná, což jí stačilo na stříbro za Terezou Titěrovou. Ta v žádném ze tří kol nenašla s výsledkem 7,52 bodu přemožitele.

Muži s mentálním handicapem nedosahovali tak vysokých známek jako ženy, ale zato se jednalo o napínavý souboj. Ten se tolik netýkal Sebastiána Lodina, který zejména kvůli nevydařené úvodní části nedosáhl na lepší než třetí místo. Zato Štěpán Švarc předváděl každým kolem lepší výsledky a v druhé části volné sestavy dosáhl na nejvyšší známku 7,38. Po zprůměrování všech výkonů se ovšem přece jen musel spokojit se stříbrem. Josef Kočí totiž získal 6,75 bodu, a to bylo o 15 setin více než v případě vicemistra.

Mistrovství v paravoltiži

V kategorii s lehkým handicapem soutěžily jen ženy a všechny byly velmi vyrovnané. Konečné známky se pohybovaly mezi 6,11 a 6,90 body. Každá větší chyba tak znamenala ztrátu cenných pozic. Pořadí se míchalo v jednotlivých částech i na nejvyšších příčkách. Tak např. třetí celkově umístěná Karolína Kuncová byla v 1. kole volné sestavy nejlepší, stejně jako stříbrná Tereza Chmelařová v 2. kole. Veronika Marečková si však hned v úvodní povinné sestavě vytvořila dostatečný náskok a mistrovský titul jí neunikl.

Mezi zdravotně oslabenými se také výrazně známky nelišily. S rozdílem pouhých 6 setin sekundy zůstalo třetí místo na Soňu Černíkovou, kterou nakonec předstihla Terezie Tůmová se 7,42 body. Z prvenství se ale radovala Markéta Černíková, která dosáhla na známku 7,63 bodu.

Mistrovské klání sportovců s tělesným handicapem přineslo bronzovou medaili Michalu Obstovi, který tentokrát nestačil na své dvě soupeřky Jitku Váhalovou a Veroniku Písaříkovou. Jitka sice byla nejlepší v 1. kole volné sestavy, avšak Veronice vítězství přesto nakonec neuniklo a jistě měla velkou radost z několika dílčích známek od rozhodčích, jež přesahovaly číslovku 8.

Velmi zajímavé byly soutěže dvojic. V kategorii s mentálním a tělesným handicapem se konečné známky lišily jen v řádech setin bodu, a tak se mistry mohly stát všechny tři zúčastněné dvojice. Trocha sportovního štěstí chyběla Sebastiánovi Lodinovi s Petrou Vrátnou, kteří jako jediní zůstali pod hranicí 6,5 bodu. Petru Mikuláštíkovou a Michala Obsta muselo mrzet zejména nevydařené první kolo. Volné sestavy totiž měli jednoznačně nejlepší. Přesto skončili druzí za Josefem Kočím a Veronikou Písaříkovou.

Vůbec nejmenší bodový rozdíl mezi sebou měly ovšem dvojice s lehkým handicapem na druhém a třetím místě. Stříbro uniklo Anně Lubalové a Sofii Votavové o pouhopouhé 3 setiny bodu. Právě ty hovořily ve prospěch Petry Malákové a Štěpána Švarce. Výkony hodné mistrovského titulu se však podařilo předvést Markétě a Soně Černíkovým, jež s průměrnou známkou 6,39 bodu nechaly své soupeře za sebou o více jak 3 desetiny bodu.

I když je kvalitní umístění pro účastníky samozřejmě důležité, není to to hlavní. Podstatné je, že se všichni paravoltižní cvičenci společně po roce potkali a mohli předvést to, co se na koních naučili.

Reportáž z průběhu mistrovství České republiky v paravoltiži připravuje Česká televize pro kanál ČT Sport na pondělí 22. září od 20.00 hodin.

Připojené obrázky

Připojené články

26.08. 2014 11:00 Veronika – mistryně v paravoltiži

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: