Poslední zářijový víkend plný událostí před námi

26. 09. 2019 07:00

Obrázky: 9

Autor: EQCH redakce Foto: Archiv událostí, Gabriela Rotová Rubrika: Počet přečtení: 992 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Ani poslední zářijový víkend rozhodně nebude víkendem odpočinkovým. Kalendář akcí je opět naplněný událostmi až po okraj. Vyberete si z nabídky, kterou jsme pro vás v redakci sesumírovali? Věříme, že ano!

ZVV chladnokrevných hřebců a zahájení šedesátidenního testu

Příznivci chladnokrevných koní pozor! Již dnes, 26. září, se v areálu Zemského hřebčince Tlumačov uskuteční základní zkoušky výkonnosti chladnokrevných hřebců a zároveň bude zahájen i šedesátidenní výkonnostní test.

Začátek události je naplánován na devátou hodinu ranní.

Pokud tedy chcete vědět, co nového chov chladnokrevných koní přinesl, vyražte do Tlumačova!

Mezinárodní soutěž tradičních zápřeží

Zcela ojedinělá akce se bude ve dnech 28. a 29. září 2019 konat v kroměřížské Podzámecké zahradě. Čeká nás historicky první mezinárodní soutěž tradičních zápřeží v České republice. Účast v soutěži již potvrdili vozatajové z České republiky, Slovenska, Polska, Německa a Španělska.

Organizátorem této mimořádné sportovně-společenské události, uspořádané pod hlavičkou mezinárodní organizace AIAT, je Zemský hřebčinec Tlumačov ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, Arcibiskupstvím olomouckým, Městem Kroměříž a Střední školou hotelovou a služeb Kroměříž.

Kdo je organizace AIAT? AIAT (Association Internationale d'Attelage de Tradition) je mezinárodní organizace založená v roce 1973, jejímž cílem je obnovit, zachovat, udržovat a předávat následujícím generacím tradici jízdy se spřežením, poskytovat co nejvíce informací o technice jízdy, o historii, kultuře, tradici a řemeslech s tím souvisejících.

Diváci si tedy budou moci v Kroměříži prohlédnout historické kočáry, krásné koně v tradičních postrojích a sledovat umění mistrů opratí.

V sobotu 28. září od 10.00 hodin se uskuteční v Podzámecké zahradě komentovaná prezentace a hodnocení spřežení.

Ve 13.00 vyjede slavnostní průvod kočárů z Pionýrské louky ulicí Kovářskou na Velké náměstí, Sněmovní náměstí a vrátí se do Podzámecké zahrady.

V neděli 29. září v 8.00 hodin vyrazí soutěžní zápřeže na terénní jízdu kolem Kroměříže a ve 13.00 předvedou mistři opratí svůj um při vozatajském parkuru na zadních loukách Podzámecké zahrady. Předpokládané ukončení soutěže s vyhlášením výsledků je v 17.00 hodin v Podzámecké zahradě před zámkem.

V dnešní době je věcí prestiže pro většinu mužů a gentlemanů z vyšší společnosti vlastnit ten nejelegantnější, nejmodernější, nejrychlejší a mnohdy i ten nejdražší automobil... V minulosti to byla ekvipáž, která budila zasloužený obdiv svého okolí. Ekvipáží se rozumí celé spřežení, které se skládá z koní, jejich postrojů, kočáru, kočího, jeho přísedícího a všeho, co k tomu patří, až po ty nejmenší drobnosti a detaily.
Tradiční kočárové ježdění bude vždy obrazem elegance, stylu, krásy, praktičnosti a dovednosti, což musí být i do budoucna zachováno.Při soutěžích tradičních zápřeží se nejedná o vozatajské závody, jak je známe dnes, ale jde o soutěže, kde se klade důraz hlavně na soulad, eleganci, tradici, dovednosti vozataje a ovladatelnost koní.

Soutěž se skládá ze tří částí:
• hodnocení zápřeže
• terénní jízda s překážkami
• vozatajský parkur

Těchto soutěží se mohou zúčastnit vozatajové jak s historickými vozy, tak s moderními kočáry, kromě kočárů maratonových. Prezentovat se budou i zápřeže v „lidovém“ či „regionálním“ stylu.

Vzhledem k ojedinělosti této události můžeme návštěvu této akce jen doporučit. Nejen, že se zde tváří v tvář setkáte s nostalgií a nádherou "starých časů", ale svým zájmem podpoříte i organizátory akce. I vy tedy můžete přispět k realizaci dalších ročníků!

 

Evropský pohár žokejů 2019

I dostihový svět má před sebou významný mezník. V pražské Velké Chuchli se bude v sobotu, 28. září, konat pátý ročník jednoho z vrcholů dostihové sezóny, kterým je Evropský pohár žokejů 2019.

Sportovním vrcholem akce je nejbohatší středoevropský rovinový dostih Leram EJC Million s cenou 2,6 mil. Kč, dalšími skvělými dostihy pak nepochybně opět budou EJC Middle, EJC Long - Velká cena českého turfu a EJC Gerschův memoriál, každý o 750 tis. Kč.

Celkem se ve Velké Chuchli uskuteční devět dostihů, včetně dostihu trenérů a osobností turfu. Těšit se můžeme i na dostih poníků. To vše bude opět doplněno bohatým doprovodným programem.

 

Coloured Celebration 2019

Ti, kteří se věnují westernovým disciplínám a americkým plemenům koní, mohou o tomto víkendu zamířit na Wanted Ranch (Veselíčko 5, Děčín). V sobotu 28. září se zde koná Coloured Celebration 2019!

Těšit se můžete na více než čtyřicet přihlášených koní a více než 200 startů! Roli rozhodčích přijala paní Ann Jones (USA) a paní Susan Robinson (Kanada). Velmi dobře budou obsazeny třídy Halter klisen, Open Longe Line, Showmanshipy, In Hand Traily včetně Jackpotu. Pokud tedy na Wanted Ranch o tomto víkendu vyrazíte, nejspíše zklamaní nebudete.

 

III. výstava plemene český sportovní pony a I. výstava plemene connemara

Příznivci pony plemen mohou navštívit III. českou výstavu plemene český sportovní pony, která se koná souběžně s I. výstavu plemene connemara. Výstavy se budou konat dne 28. září ve Stáji u Ryzáčka ve Straskově a proběhnou ve spolupráci s Národní pony společností.

Plemeno connemara pony bude mít, v souvislosti s výstavnictvím, v tento den svou premiéru a u tohoto chovatelsky významného mezníku by ctitelé původních britských plemen rozhodně neměli chybět.

Pozvání posuzovat tuto událost přijala renomovaná britská posuzovatelka, paní Alex Kelly, která je na panelu British Connemara Pony Society. Tak je zajištěno, že výstava chovatelům nabídne fundované výstupy, které jistě úroveň chovu tohoto plemene na území České republiky posunou kupředu.

Pony den Studénka

Co nabídnout ale má i Morava. Na Jarošově statku ve Studénce proběhne v sobotu, 28. září, 5. kolo Moravského show pony šampionátu. MSPŠ je seriálová výstavní soutěž ve speciálních výstavních třídách. Letošní seriál úspěšně navázal na předchozí ročníky, které se na Moravě organizují již od roku 2016.

Na programu jsou speciální výstavní třídy Mladý vystavovatel, Lead Rein, First Ridden, Open Ridden, ale i třídy vozatajské. Očekává se více než sto startů a dá se tedy předpokládat, že se rozhodně bude na co dívat. Těšit se můžete i na bohatý doprovodný program. Pozvání posuzovat tuto výstavu přijala paní Gabriela Rotová.

Předběžný časový harmonogram dne:

10:00 - Zahájení výstavy

 • Mladý vystavovatel: SHP, welsh pony a WPBr, otevřená třída
 • Junior vystavovatel
 • Lead Rein: SHP, welsh pony a WPBr, otevřená třída
 • First Ridden: SHP, welsh pony a WPBr, otevřená třída
 • Open Ridden
 • Driving

14:30 - Sportovní soutěže pro děti a pony

 • Jízda zručnosti pro děti na poníkovi vedeném vodičem
 • Jízda zručnosti pro děti na poníkovi bez vodiče
 • Jízda zručnosti na opratích
 • Křížkový parkur do 30 cm – poník s vodičem
 • Křížkový parkur do 30 cm – dítě na poníku s vodičem
 • Mistr křížkového parkuru
 • Přeskoč, přelez, nepodlez – soutěž pro diváky

 

 

Svod fríských koní

Pozvat vás můžeme také na další ročník svodu fríských koní, který připravila Česká asociace fríských koní. Akce se koná v sobotu 28. září od 9:00 v areálu Královický Dvůr.

Jedná se o závěrečnou a zároveň i vrcholnou akci tohoto roku pro plemeno fríský kůň. K vidění budou tři desítky fríských koní různých věkových kategorií a v letošním roce se ve své kategorii utkají i fríští hřebci.

V polední pauze se můžete těšit na bohatý doprovodný program, ve kterém uvidíte nejen krásné černé perly pod sedlem a ve volnosti, ale i koně andaluské a kladrubské. Vrcholem události pak bude vystoupení dvou zahraničních fríských hřebců. Celým poledním programem bude diváky provázet moderátor TV Prima pan Petr Vágner.

 

Světový den zvířat 2019

Pozvání přišlo také od Nadace na ochranu zvířat. Ta pořádá v sobotu 28. září, od 11 do 18 hodin, v pražském parku Na Pankráci (dříve Centrální park Pankrác) oslavu mezinárodního svátku zvířat – SVĚTOVÝ DEN ZVÍŘAT 2019.

Nadace na ochranu zvířat připravila zajímavý a bohatý program zaměřený na soužití a vzájemný vztah lidí a zvířat. Součástí programu budou mimo jiné ukázky volnočasových, zájmových a sportovních aktivit se psy (např. dogdancing, agility, dogfrisbee, treibball, dog puller, aj.), ukázky práce záchranné zdravotnické služby veterinární (PET-MEDIC) či ukázky práce a výcviku asistenčních, vodicích, signálních nebo také záchranářských psů (Pestrá, o.p.s.; Záchranná brigáda kynologů Praha), dále ukázky práce útvaru psovodů Celní správy hl. m. Prahy.

Návštěvníci akce budou mít příležitost zhlédnout živé netopýry, dravé ptáky a jiné volně žijící živočichy ze záchranných stanic (Záchranná stanice lesy hl. m. Prahy; Stanice Pavlov, o.p.s.), dále také prasátka chovaná v domácnosti (Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti, z.s), ježky (Klub chovatelů ježků, z.s. ) nebo holuby (Českomoravský klub chovatelů poštovních holubů).  

Své místo v programu mají každoročně i koně a jinak tomu nebude ani v roce letošním. Přijměte tedy pozvání Nadace na ochranu zvířat a podpořte tak Světový den zvířat!

 

Přejeme vám krásný konec září!

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: