Porod hříběte prakticky

8. 05. 2020 07:00

Obrázky: 7

Autor: MVDr. Eva Klementová Foto: archiv EQUICHANNELu Rubrika: Zdraví a veterinární péče Počet přečtení: 2457 Počet komentářů: 1 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Předkládáme vám další díl stručného manuálu „Jak si nezabít koně“. Stejně jako minule bude povýtce praktický, hluboké teoretické rozbory jako prostý terénní zvěrodoktor nechám povolanějším. Zvolila jsem téma pro toto období aktuální – porody.

Jak poznám blížící se porod?

Ošidná otázka. Orientačních parametrů je více. Za prvé, ověříme datum připouštění. Nevěřili byste, kolik lidí mi už tvrdilo, že klisna měla dávno rodit, než se koukli do papírů. Dobrá, sedí to. Přenášení až měsíc, při kontrole pohybů hříběte, není nijak neobvyklé a nemívá žádné následky. Fyziologické rozmezí gravidity je 320–365 dní. Vyvolávat porod bez vážných medicínských důvodů se nedoporučuje.

Po obou stranách ocasu se nachází široké pánevní vazy. Ty až několik dní před porodem povolí, propadnou se, klisna má náhle záď jako utahaná drožkářská kobyla, a když to místo popleskáte, trochu se vlní. Současně s tím se jakoby protáhne vulva, bývá změklejší a prosáklá. Břicho poklesne a nahoře ve slabinách se jakoby propadne.

Co se týče vemínka, na strucích (ale i dva týdny před porodem) vidíme nažloutlé kapky podobné pryskyřici, „jantar“. Pár hodin před porodem může odkapávat mlezivo. Pokud se tak stane výrazně před termínem, může jít o známku placentitidy a hrozícího potratu, voláme tedy veterináře.

Jsou dnes na trhu různá mechanická udělátka, která však chovatelský dozor dle mých zkušeností nenahradí – tedy hlídejte.

Začíná to?

Klisna počne být neklidná, lehá, vstává, může opotit. To značí první dobu porodní, otvírá se děložní krček a nastupují děložní kontrakce. Pak se mezi stydkými pysky objeví průsvitný vak a v něm kopýtka hříběte. Jakmile vstoupí do pánve hlava, klisna uléhá.

Pokud je vše v pořádku, další fáze – tedy druhá doba porodní, je velmi rychlá a netřeba zasahovat.

Co se může teď pokazit?

Za prvé, je potřeba vidět obě nožičky. Může se stát, že se kopýtko zachytí za sliznici v klenbě poševní a obrovský tlak, který je klisna schopna vyvinout, vede pak k těžkým poraněním, kdy nožka protrhne rektum nebo perineum – tato zranění mohou být dost strašidelná a život klisny ohrožující. Nevidíme-li tedy obě nožky, namydlíme ruku nejlépe dezinfekčním mýdlem, zasuneme do pochvy podél hříběte a zjistíme situaci, nebo nožce pomůžeme. Současně zjistíme, máme-li na nožkách položenou hlavičku. Pokud ne, buď jsou nožky zadní (hlezna), nebo je hlavička svržena na bok či zvrácena dozadu – repozice těchto stavů patří do rukou veterináře nebo velmi zkušeného chovatele.

Totéž platí, najdete-li jen jednu nebo dokonce žádnou nožku. Podélná zadní poloha, tedy zadní nožky napřed, se nebere jako nepravidelná, ale je potřeba pomoc tahem dle kontrakcí klisny. Když totiž vstoupí do pánve pupečník a stiskne se, hříbě se reflexně nadechne – s hlavou ovšem v děloze.

Pokud pomáháme tahem za nožky, taháme v úhlu cca 45 stupňů směrem k hleznům matky. V obvyklé přední podélné poloze taháme při průchodu hrudníčku pánví jednu nožku „napřed“, zmenší se tím objem hříběte.

Pokud nemáte větší zkušenosti nebo očekáváte potíže, radím volat veterináře už při prvních příznacích porodu. Obvykle není vaším sousedem a nemá tryskáč. V případě problému je přežití hříběte v klisně maximálně hodina. Upozorněte svého veterináře na termín porodu vaší klisny, a protože náhoda je blbec, mějte telefon ještě na někoho dalšího.

Pokud se hříbě již narodilo…

…zvláště jestliže si nejste jisti průběhem, měl by veterinář zkontrolovat porodní cesty klisny a ujistit se, že nedošlo k poranění. Lůžko by mělo odejít maximálně do tří hodin, po dvou hodinách tedy již voláme veterináře! Než lůžko odejde, zajistit proti přišlápnutí a vytržení, hrozí vykrvácení klisny. Rozhodně NIKDY za lůžko netahat.

V případě neřešení zadrženého lůžka hrozí zánět dělohy a následně obvykle těžká laminitida, tedy schvácení kopyt.

Co dalšího vás může překvapit

Zřídka se stane, že do porodních cest vstoupí místo bělavého amniového vaku něco podobného masu. Může se jednat o předčasnou separaci choria, v tom případě je ve středu útvaru bělavá hvězda a uvnitř nahmatáte hříbě. Je nutné prostřihnout a hříběti pomoci s porodem, nicméně, pro možnost záměny s močovým měchýřem bych to raději svěřila veterináři.

S plodovou vodou mohou odtéct našedlé  zploštělé útvary, které mi jeden klient popisoval jako ASI Z NĚJ VYPADLA LEDVINA :-). Říká se tomu hříběcí chléb, hippomanes, a jsou to jen shluky epiteliálních buněk slepených plodovou vodou, k ničemu to neslouží a klidně to vyhoďte, ledviny má hříbě uvnitř a k jídlu to není :-).

Pokud je plodová voda nahnědlá nebo má hříbě na srsti nahnědlý povlak, došlo k dušení hříběte, k uvolnění smolky do plodové vody a dost možná i k aspiraci (vdechnutí) téhož. Volejte doktora.

Základní postulát pro zapamatování: v případě problému máte málo času, jednejte včas a zajistěte příjezd veterináře.

 

Ošetření hříběte se budeme věnovat příště.

Připojené obrázky

Připojené články

01.02. 2012 05:00 Jste připraveni na porod své klisny?

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

  • 1. Gabriela Rotová

    Ulenutí klisny

    08:25 - 08. 05. 2020

    Postřeh z praxe. Ne jednou nám klisna ulehla až po porodu, při puzení lůžka. Aby někoho náhodou nenapadlo klisnu k porodu cíleně pokládat, když se k tomu sama nechystá...:)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: