Pomoc! Můj kůň je tlustý!

10. 10. 2013 11:00

Obrázky: 3

Autor: Monika Mechová Foto: Lucie Komoňová Seriál: Nakrm svého koně Počet přečtení: 24935 Počet komentářů: 20 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

V diskusích se čas od času probírá téma, jak krmit koně, který je tlustý. Co mu ubrat, co ponechat. Svůj názor na krmení otylých koní a jejich redukční dietu vám prozradí výživářka Monika Mechová. Pokud chcete hubnoucího koně udržet zdravého, budete totiž muset dodržet několik velmi důležitých zásad.

Tak jako je trendem u lidí být co nejštíhlejší, u koní se stále častěji setkáváme s jevem opačným. A nejen u koní. Obezita u psů začíná být až alarmující. Majitelé nechtějí svým miláčkům nic odepřít, a tak na procházkách potkáváme těžce dýchající kuličky, které se sotva vlečou, a jejich pánečci si jen ve zlomku případů uvědomují, že je něco špatně. Touha po tom, aby se naše zvířata měla co nejlépe a aby nestrádala, nás vede k opačnému extrému. Proč je obezita u koní riziková, jak vlastně vypadá optimální výživný stav koně a jak koně zdravě zhubnout?

Rizika obezity

Rizika obezity u koní jsou v mnohém společná rizikům u obézních lidí. Nadměrné zatěžování kloubů, oběhového systému a zejména srdce a plic. Obézní koně jsou náchylní k laminitidám, u chovných koní se snižuje reprodukční schopnost. Velkým strašákem je inzulinová rezistence, obdoba cukrovky u lidí.

Metabolický syndrom (EMS)

Je spojením výše uvedených faktorů. Náchylní jsou zejména snadno krmitelní koně primitivních a pony plemen, může ovšem ohrozit každého obézního koně. Jeho průvodním jevem je právě inzulinová rezistence a náchylnost k laminitidám. Diagnostikuje se přes rezistenci na inzulin pomocí krevních testů. Jakmile má kůň 5 hodin po nakrmení vysokou hladinu inzulínu v krvi spolu s vyšší hladinou glukózy, je velmi pravděpodobné, že rezistencí na inzulin trpí.

Takovým koním se musí sestavit dieta na míru, je potřeba se vyhnout krmivům s vyšším glykemickým indexem, tzn. eliminovat z krmné dávky obilniny, ale také vyhnout se mladé a bohaté pastvě, která obsahuje velké množství snadno dostupných sacharidů. S glykemickým indexem je ovšem ta potíž, že nejsou k dispozici standardizované laboratorní testy a každá laboratoř jej určuje trošku jinak. Jedním ze způsobů je použití ovsa jako referenčního krmiva, se kterým se pak další testovaná krmiva porovnávají. V tomto případě, pokud se ovsu určí hodnota glykemického indexu 100, cukrovarské řízky mají 1, vojtěškové seno 26, bojínkové seno 32, mrkev 51, ječmen 101 a kukuřice 117. Zajímavé je, že ne všechna krmiva, která vedla ke zvýšení obsahu krevní glukózy, vedla také k vyšší produkci inzulinu. Ten je však při krmení koní trpících inzulinovou rezistencí daleko důležitější.

Poslední výzkumy ukazují, že omega 3 mastné kyseliny zlepšují reakci organizmu na inzulín, proto je dobré koni přidat např. lněné semínko, lososový olej nebo mořské řasy. Glykemickou odpověď organismu také ovlivňuje

 • velikost krmné dávky, tedy množství jednotlivých krmiv,
 • jejich technologické zpracování a
 • stravitelnost. Dále
 • obsah vlákniny, tuku a vodou rozpustných cukrů.

Jak poznat, že je kůň tlustý?

Abychom mohli rozhodnout, že má náš kůň nadváhu a potřebuje redukční dietu, musíme nejprve objektivně zhodnotit jeho výživný stav. Jistě každý zná klasickou stupnici, kde se kondice koně boduje od 1 do 9. Od stupně 6 pak začínáme mluvit o obezitě. Pro představu, stupeň 7 znamená, že asi 20-25 % tělesné hmotnosti koně tvoří tuk. Detailní popis této stupnice můžete najít v článku zde na EQCH Stupnice tělesné kondice koně.

obézní kůňMožná trochu úsměvně může působit, že pro rozpoznání nadváhy koně existuje i aplikace pro iPhone. Najdete ji na iTunes pod názvem Healthy Horse a jejím autorem je Minnesotská univerzita.

Při posuzování výživného stavu koně je také velmi důležité brát v potaz jeho genetické založení a typ práce, kterou kůň vykonává. Fríský kůň bude vždycky trošku kulatější než český teplokrevník a achaltekinec v optimální kondici bude mnohým připadat hubený. Stejně tak bude distanční kůň štíhlejší než kůň připravovaný do drezur.

Jak tedy co nejjednodušeji poznáme, že kůň začíná být obézní a potřebuje nasadit dietu? Jakmile začne mít výrazný tukový hřeben na krku, plochý široký hřbet (tzn. hůře rozlišujeme kohoutek, lopatku, nad ocasem je znatelný tukový polštář) a jdou mu hůře nahmatat žebra, je potřeba koně převážit a pečlivě zhodnotit, ke kterému stupni kondice jej zařadit. Hezké video (v angličtině) najdete na YouTube.

Jak by měla vypadat správná redukční dieta?

Říká se, že téměř každý člověk se někdy snažil zhubnout a každá druhá kamarádka má ten správný a zaručený recept na rychlé a efektivní hubnutí. Návody, jak se zbavit nadbytečných kilogramů, najdete i v mnoha (nejen dámských) časopisech. U koní se nejčastěji setkáte se dvěma metodami. Jedna radí sebrat jádro a ponechat objemná krmiva, druhá pak snížit dávku objemných krmiv a ponechat část jádra, protože kůň musí mít energii na práci. A která je ta správná?

stejný kůň po roce dietyUž několikrát jsem v předcházejících článcích zmínila, že objemná krmiva by měla tvořit základ krmné dávky každého koně (ponechme stranou dostihové koně). To platí i u koní, kteří potřebují zhubnout. Důvod je jediný, a to zachovat zdravý trávicí trakt. Pokud koni seberete objemná krmiva a ponecháte mu jádro, zatěžujete nadměrně jeho trávicí trakt. Vedle rizika kolik či schvácení dochází ke změně ve složení a počtu mikroorganismů slepého střeva, následně pak zhoršenému vstřebávání živin.

Stejně jako u lidí platí, že hubnout se má pomalu, s rozmyslem a dostatečnou fyzickou aktivitou.

Prvním krokem při úpravě krmných dávek obézních koní je omezení jádra na minimum, což je ve většině případů nula. Ideální je, pokud má kůň ad libitně k dispozici seno nebo pastvu a je pravidelně ježděn. Samozřejmě je lepší, pokud obézního koně vypustíte na chudší pastvinu a nebo pokud víte, že se kůň pravidelně přecpává, rovnou mu omezíte i seno nebo pastvu na pár hodin denně. Hubnoucí kůň ovšem nikdy nesmí mít hlad, proto doporučuji být s omezováním objemu velmi opatrný. Je dobré koni přidat vitamino-minerální premix, který mu právě spolu s dostatkem objemných krmiv zajistí adekvátní příjem živin.

kvalitní pastvinaNež začnete snižovat množství sena či pastvy, zkuste ho nejprve „naředit" slámou (1:2 sláma k senu bývá optimální) nebo koně převést na ještě chudší pastvinu. Pokud ani toto nezabírá, přistupte k dávkování sena nebo pastevnímu náhubku. Dávkování sena lze provádět buď pomocí sítí na seno (ty s malými oky koně také na delší dobu zabaví a dávku mu dobře rozloží do delšího časového úseku) nebo organizačně náročnějším postupným přihazováním. Tlustí koně mají většinou tendenci žrát hodně rychle, takže aby se předešlo hladovění, je potřeba jim určenou denní dávku sena rozhodit alespoň do pěti dílčích dávek.

Zde je ještě na místě podotknout, že ubírání jádra i objemných krmiv by mělo být prováděno postupně a ne rychleji než o 10 % za 10 dní.

Optimální krmná dávka pro obézního koně se sestavuje na jeho cílovou váhu, nikoli váhu aktuální. Pokud se toho budete držet, jednoduše už si spočítáte, kolik objemu by kůň měl denně mít. Pro představu, jestliže máme koně o váze 500 kg, který by měl mít ideální váhu okolo 420 kg a budeme ho krmit pouze senem, měl by ho sežrat cca 10-11 kg denně.

Kůň by měl ztrácet mezi 0,7-1 % své váhy týdně. Určitě ne víc. Pokud nemáte k dispozici váhu, změřte obvod hrudníku koně, délku těla (od ramenního kloubu po sedací hrbol kosti kyčelní) a použijte následující vzorec:

hmotnost [kg]=(obvod hrudi [cm]2 x délka [cm]) / 11877

Jakmile kůň dosáhne ideální váhy, je dobré mu sestavit adekvátní a živinově vyváženou krmnou dávku odpovídající jeho genetické výbavě, apetitu i stupni zatížení a na tu ho pomalu převést. Zde je potřeba si uvědomit, proč byl kůň před tím obézní a vyvarovat se předchozích chyb. Tzn. zejména snadno krmitelné koně budu držet na chudší pastvě s minimálním přísunem koncentrovaných krmiv, u všech koní budu opatrně zacházet s obilninami v krmné dávce a pečlivě vážit jakékoli energetické přídavky. Je dobré si také dávat pozor na živinami nabitou jarní pastvu apod. Obezita koní je většinou způsobena zbytečným překrmováním. A tím nemyslím jen nadměrný příjem krmiv žlabových, ale také adlibitní přístup k objemným krmivům u koní, kteří snadno nabírají a je potřeba jim kontrolovat právě i příjem objemných krmiv (primitivní plemena apod.).

Závěrem

Na závěr bych chtěla zopakovat, že hubnutí je proces dlouhodobý, je k němu potřeba přistupovat trpělivě a s rozmyslem:

 • Všechny změny provádějte pomalu a dejte koni (a jeho trávicímu traktu) dostatek času, aby se změnám přizpůsobil.
 • Je také dobré si uvědomit, kde jsme ve výživě koně udělali chybu a tuto chybu napravit, jinak se brzy vrátíme tam, kde jsme byli.
 • Hubnoucí kůň nesmí hladovět, ale musí se mu předložit krmná dávka s menší koncentrací živin.
 • Pokud koni omezujete i objemná krmiva, krmnou dávku mu rozdělte do několika menších, aby měl celý den něco málo v žaludku a neměl hlad.
 • A v neposlední řadě je potřeba koni dopřát dostatek pohybu a pravidelné práce.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Tamtam

  dotaz -fruktany

  18:34 - 10. 10. 2013

  dlouhodobě řeším následující otázku - co je pro tlusté (a IR) koně horší/lepší - menší, velmi vypasený prostor (tj se stresovanou fruktanovou travou, zvlášť teď na podzim) nebo větší pastvina s delší travou.. (na větším rpostoru budou mít víc pohybu, ale zas spousta trávy na futrování..)
  U nás konkrétně ještě bohužel s vysokým obsahem jetele (normálně ho nežerou, v případě omezení prostoru se obávám že začnou..). koně jsou 24/7, seno dostávají až v zimě, když opravdu není co pást.

 • 2. Monika Mechová

  Pastva - fruktany

  19:52 - 10. 10. 2013

  Reaguje na 1.

  Ono záleží na mnoha faktorech - jak moc je menší výběh vypasený, jak moc je malý apod. Pokud mám střelit od boku, raději bych koně viděla na rozlehlé stařině, v případě potřeby s pastevním náhubkem nebo na kratší dobu než ho na celý den zavřít na malý plácek, kde bude stát a koukat do dáli v lepším případě, v tom horším si vypěstuje zlozvyky z dlouhé chvíle. Dlouhá tráva také pokaždé neznamená stařina, záleží na druhu trávy, také jestli je kůň "jen" tlustý s náchylností k IR nebo ji má opravdu potvrzenou.

 • 3. TeriRez

  fruktany

  21:45 - 10. 10. 2013

  Reaguje na 2.

  Řeším v podstatě podobnou otázku. Máme pastvinu udělanou částečně podle principu Paddock Paradise. Píšu částečně, protože máme jak "cestu" kolem dokola ( okruh cca 750 metrů) tak současně i několik pastvin, kam chodí omezeně a kontrolovaně. A mnohokrát jsem řešila, co je vlastně lepší. Jestli ta nizkoučkatá vypasená travička v cestě a nebo bohatý porost v pastvině. Prostoru k pohybu mají v obou případech dost, ale výživová hodnota (a tím i riziko schvácení) mi není úplně jasná. Přijde mi to trochu jako "prašť nebo uhoď". Buď se cpou menším množstvím silně stresované trávy a nebo se cpou obrovským množstvím normální klasické nestresované pastvy...

 • 4. klafus

  už není co víc odebrat

  23:53 - 10. 10. 2013

  Dobrý den, prvně děkuji za pěkný článek a pokud se nebudete zlobit, připojila bych se se svým problémem a dotazem. Máme 11letou huculku, která žije v režimu 12h denně výběh a na noc box, ježděna rekreačně minimálně 4x v týdnu (vyjížďka, kruhovka, zápřež v sulce), nikdy nedostávala a ani nedostává ŽÁDNÉ jádro (krom příležitostného Mashe na jaře a na podzim pro rychlejší obnovu srsti- nárazové minimální dávky) + příležitostně bylinný čaj a ovoce a zelenina jako pamlsek. Přes léto žije v podstatě jen na bohaté několikahektarové pastvě (pobyt 12h někdy i déle) přes noc do boxu už nedostává žádné seno, je podestalná jen slámou- slámu nežere. V zimě dostává do ohrady seno 2x denně(společně s ostatními koňmi) a na noc do boxu 1/4 vidlí jak pro křečka. A v tomto režimu je opravdu dost tlustá, hlavně v okolí břicha, kohoutku a ledvin + se jí začali dělat "váčky pod očima". Již jsem informovala veterináře o tom, že chci nechat odebrat krve na stanovení IR, takže počkáme na výsledky. Každopádně pokud budou kladné či záporné, chci v obou případech vyřešit její tělesnou kondici. To byl popsán náš problém a teď přicházím s tím dotazem. Jakou konkrétní dietu bych měla u takového koně nasadit, když ji v podstatě nemám kde ubrat, aby nestrádala. Zároveň to nechci řešit pastevním náhubkem, který by si na 100% sundala a ještě by jí dohnal do stresové situace, což by ani tělesnému, ani duševnímu stavu nepomohlo. Mockrát děkuji za Vaši odpověď, Klára.

 • 5. žofré

  podoteky

  05:34 - 11. 10. 2013

  Monika Mechová: díky za článek. Pokud ho vezmeme jako "level A", bude nějaký navazující na levelu B/myslím tím třeba s uvedením, kam poslat jak odebranou krev nejspíš stočenou na inzulinémii, jestli je tato stanovována na "koňském" nebo "lidském" kitu, jak vidíte užití metforminu atd?
  klafus: to teda je, co odebrat."Jen bohatá pastva 12 hodin" je na ni prostě moc..

  stresovaná tráva x stařina:jo, taky si pomáháme vyslovenou stařinou, zejména na jarní trávu, kterou necháme rašit přes tu ladem ponechanou už od sena, maximálně od otavy.Jen pak zas nespím krzevá mykotoxiny.

 • 6. jaja

  fruktany

  08:31 - 11. 10. 2013

  Zatím se mi nikde nepodařilo zjistit, KOLIK fruktanů je tedy na určité množství vypasené "stresované" trávy (taky záleží, jaký je to travní druh) a KOLIK fruktanů je na jané množství kvalitní pastvy (opět záleží i na druhu trávy atd atd). Takže odpovědět taky neumím.

  Ale jdu dál: má někdo změřené KOLIK vypasené trávy může kůň sežrat a KOLIK trávy poctivé, bohaté? Osobně si myslím, že té vypasené prostě sežere méně, protože jí nemůže hltat (jak ty obezity umí a dělají).

  Takže beru to čistě selským rozumem: vypasené trávy, která bude asi mít více fruktanů, sežere méně, takže do sebe dostane méně fruktanů nebo dejme stejně jako z té bohaté pastvy.

  Ale to je jen bod 1. Teď jde bod 2. Bohatá tráva kromě fruktanů obsahuje hromadu dalších živin, kromě jiného i bílkoviny a stravitelnou vlákninu, pokud má již semena, tak i škroby z obilek, nějaké tuky (minimálně...). To ta vypasená bude mít velmi, velmi omezeně.

  Osobně mi z toho vyplývá následující: obezitám raději vypasenou trávu, popřípadě s náhubkem a k tomu aby měli k dispozici třeba na dosycení živinově méně kvalitní seno (to je taková psychická pojistka, aby jakože neládovali jenom ty fruktany, ale šli zobnout něco méně fruktanového).

  Ale pokud někdo má odkazy na zdroje, KOLIK těch fruktanů je v jak vypasené a stresované trávě na jednotku množství (objem, hmotnost...), ve srovnání s trávou bujnou a výživnou, sem s tím :-)

 • 7. marky.sugar

  boj s tukem

  08:55 - 11. 10. 2013

  Dotazy do diskuze k hubnutí tlusťocha jsem podávala taky. Vlastním araboida se "syndromem útulkového psa" (asi v mládí strádal, tzn, má snahu žrát za jakýchkoliv okolností i kdyby si kvůli tomu měl hlavu vyvrátit). Tukový hřeben má, varhánky na krku a na zadku měl taky. Na základě podoteků žofré jsem se vyprdla na vědecké bádání po IR (zřejmě je) a prostě nasadila náhubek + zvýšené dávky pohybu. Tzn. nejezdil jen o víkendech ale 3-4x týdně, výsledky byly vidět cca po dvou měsících. A to prosím se nejednalo o nějaké honění koně po lese. Prostě dvouhodinové vyjížďky krok/klus, pokud kůň nabídl tak i cval, neměl absolutně žádnou kondici. Toto praktikujeme od května, co jsme změnili ustájení, už není na několikahektarové metrové trávě, ale pastva přes den, na noc vypasený výběh se senem v síti. Pokud pastva tak s náhubkem (ale větší otvor, je mi ho líto :-) ). Aby blbě nečuměl tak do kýble dostává vojtěškové granule a hrstečku směsi pro koně náchylné na laminitis, na váhu tak půl kila víc ne. A ono to kupodivu stačí. Kůň je každý měsíc lepší, není nervní a na náhubek si zvykl asi tak za 10 minut, teď s ním i žere jabko, tak že si ho náhubkem o zem rozmáčkne a rozdrtí skrz mříže :-) Mám ale ten dražší od Cermanů...
  PS. Zajímalo by mě, jaký dávat ten vitamino-minerální premix, nějaké doporučení?

 • 8. Monika Mechová

  Fruktany

  08:58 - 11. 10. 2013

  Reaguje na 6.

  Já ta přesná čísla také neznám, jestli někdo ano - sem s nimi :-) Pokud se budeme bavit vypasená stresovaná tráva x bohatá pastva, tak je to bez debat pro krátkou stresovanou, důvody popsala Dominika výše. Ale já si pořád myslím, že je úplně nejlepší je toho koně p pustit na stařinu, nažere se, ale nebude to zdaleka taková živinová bomba. Nebo na nějakou hodně chudou pastvu. Upřímně řečeno, pěknou a bohatou pastvu v ČR má k dispozici hodně málo koní.... Pokud je pastva bohatá a není možnost koně šoupnout na tu vypasenou, pak je dobré ho tam nechat jen chvíli a pak mu dát seno do sítě na nějaký vydupaný plácek. To je případ i koně z dotazu Klafus - tomu koni je rozhodně co brát, jak už psala Žofré - tlustý hucul s minimem pohybu se prostě nemůže pást 12h denně. Nechat ho na pastvě jen třeba šest hodin, pak dávkovaně seno, pokud to nebude stačit, ještě pastvu ubrat a tak dál.

  Co se týče dalšího podrobnějšího článku, to jsou dotazy spíše na Dominiku, ke mně se většinou dostanou hotové krve, se kterými pracuji. Podle výsledků sestavuji KD a techniku krmení pro daného koně, ale jak přesně probíhá laboratorní test apod., to nevím. Pokud by byl zájem a Dominika chtěla, můžeme se do toho pustit, já můžu doplnit příklady diet koní s IR, Cushing syndromem, nové poznatky co se týče krmivářství, ale nemůžu fušovat do řemesla vetům :-)

 • 9. Monika Mechová

  Premix

  09:02 - 11. 10. 2013

  Reaguje na 7.

  Já většinou koním dávám klasickou minerálku - značku zde psát nebudu, mám několik oblíbených osvědčených, ale nebudu tu dělat reklamu. Na trhu jsou ovšem produkty přímo pro koně s IR a někteří jsou s nimi velmi spokojení. Já nemám dlouhodobou zkušenost s jejich podáváním a na základě pár koní nehodlám vyřknout ortel dobré x špatné.

 • 10. žofré

  V základech jasno a shoda

  09:52 - 11. 10. 2013

  už asi panuje.Já prostě myslím, že doba je těhotná očekáváním toho levelu B- což by bylo trochu víc než základy v obezitologii a IR a EMS koní pro lajky. Ať už v podobě nějakých zpřesnění obsahu fruktanů/nedoufám, fruktanové zpravodajství v NL se aktualizuje dle počasí po hodinách jevíce/, nebo kontaktu typu" inzulinémie takto /mno, někdo říká 5 hodin po krmení-a čeho v jaké dávce?/, nekdo zas říká/doc Bezděková/ inzulinový test tj lačná + po glykemie + inzulin/ a někdo zas jinak, kam na jakou labinu poslat, standardizovanou na koně, jak hodnotit jednotkyevent. přepočet na zahraničí, dále něco o těch "bohatých a chudých pastvách", zatím nejvíc mi dal článek ing Jiříkové o rizikových pastevních biotopech, potom jak tedy udržovat pastvinu pro IR koně, co dosívat/co má cenu a v našich šířkách se vysemení a udrží i při ošlapu/ , čímjak kdy hnojit..až pak by byl ten metformin, když už tedy máme na trhu glukometr pro koně:-)..Tak já si napíšu jéžiškovi, nicméně děkuji za reakce.

 • 11. žofré

  obecně x konkrétně

  09:55 - 11. 10. 2013

  je věčné dilema.Pokud se přidržíte obecného" kvalitní trenér-minerálka-kovář", vlastně to neříká skoro nic.Pokud budete konkrétní-jméno, značka-čekejte reakce, různé:-), ale zas to čtoucímu víc dá.Musí každý edukátor podle sebe.

 • 12. Monika Mechová

  Obecně x konkrétně

  10:26 - 11. 10. 2013

  Reaguje na 11.

  Víte, Žofré, já už konkrétně nic psát nebudu, tady na internet, já prostě na pár řádcích nedokážu obecně napsat proč to ano a proč to ne - vždycky se nějak blbě vyjádřím nebo pohaním něco o čem je někdo jiná zas přesvědčen, že je to božský produkt a na netu se hůře vedou diskuze, já to prostě neumím :-) Na seminářích nebo pokud jsem u koně, nemám problém mluvit o konkrétních značkách čehokoli, ale abych to napsala jen tak sem, z toho by byla akorát zlá krev. Už takhle mi občas v mailu přistanou nepříliš příjemné zprávy a já na to opravdu nemám náladu ani čas ;-) Mám tu moc pěknou kapitolu o inzulinové sensitivitě a rezistenci v Equine applied and clinical nutrition (Geor, Harris, Coenen, 2013), pokud by byl zájem, můžu si vyžádat práva pro překlad a přeložit. To by možná bylo pro Vás zajímavé. Ovšem obávám se, že pro většinu zde nestravitelné (a teď nechci nikoho urazit).

 • 13. Tamtam

  kniha

  11:40 - 11. 10. 2013

  Reaguje na 12.

  z mé strany by zájem určitě byl a nemusíte to ani překládat:) jistě se najdou i další zájemci, problém s obezitou a IR je stále víc aktuální.. • 14. Tamtam

  tak konkrétně

  12:01 - 11. 10. 2013

  Reaguje na 8.

  zvažujeme opatření proti obezitě v jednom pastevku - 25 koní na 15 ha kvalitní pastvy (nějaká speciální směs pro koně, nevím přesně, ale bohužel se tam hodně rozmnožil jetel). Většina koní na hranici obezity, někteří za ní, dva až tři IR. Na jaře tráva dosahuje na celé ploše tak 20 cm, teď už je vypasená docela dost, stařina jako taková, ale nezůstává vůbec. Uvažuje se o zmenšení výběhu na jaro a podzim na polovinu - důsledkem by byla kraťoučká stresovaná travička, ale v podstatně menším množství (plus bohužel ten jetel, který by asi v takových podmínkách prosperoval ještě víc), plus méně pohybu po menším.. otázka zní, zda je to dobrý nápad a jestli jak se obávám kvůli fruktanům nebudou koně ještě víc náchylnější na schvácení (zvlášť u těch IR).

 • 15. Monika Mechová

  Tak konkrétně

  12:22 - 11. 10. 2013

  Reaguje na 14.

  25 koní na 15 ha není až tak moc a já bych se bála, že vám koně pastvinu zničí, pokud jim to zmenšíte na polovinu. Zvlášť na jaře a na podzim, kdy je hodně mokro. Předpokládám, že koně nemáte kam přehnat - menší obětovaný výběh, aby se pastva pošetřila. Pak je to asi rozumná varianta, potřebujete systémové řešení, těžko budete 25 koním kupovat náhubky. Takže ano, pastvu bych zkusila zmenšit s tím rizikem, že o ni přijdete. Jak už psala Dominika výše, přesný obsah fruktanů nikdo nezná, takže se leze jen dohadovat, jak na to IR koně zareagují, ale pokud bude na 7 ha 25 koní, moc tam toho na ně nezbyde. Vypase se to hodně rychle a těch fruktanů do sebe moc nedostanou. Budete muset dokrmovat senem - tam si zvolíte průměrnou kvalitu a uvidíte, jestli koně zhubnou. Další varianta je vypustit na pár hodin, zavřít, dokrmit senem. Ale to je u pastevka asi neřešitelné, nevím, jak to máte s organizací, navíc pokud koně, co jsou zvyklí být 24/7 venku, to je pro ně velká změna a stres. A samozřejmě vycházím z předpokladu, že ti koně nedostávají žádný příkrm...

 • 16. žofré

  díky za odkaz

  15:23 - 11. 10. 2013

  na knihu, safra, ta je dobrá :-).Vy ji máte?Ono by bylo výchovnější mi nic nepřekládat, ale přinutit mě číst originál:-). Nestravitelné by to bylo možná i pro mě,ale zajímavé moc, to je totiž asi to, po čem se pídím, ono tam bude na str. 36 i struktura inzulinu a snad i odpověď na tu záhadu, proč na lidském RIA kitu inzulinémii koně dělat jde, ale C peptid nefunguje...neviděla jsem ukázku z klinické části, ale co jsme viděla je fakt dobré...překvapila mě hladina laktátu ve střevě po ovsu, kupř....a nadchlo, že kniha myslí i na výživu mul:-).Já už s tím OT mizím-ale moc děkuji za odkaz, opravdu moc:-).

  A já to chápu velmi dobře, ta úskalí konkrétních písemných vyjádření,to nebyla kritika, jen povzdech- ze strany čtenáře:-).

 • 17. Monika Mechová

  Kniha

  16:21 - 11. 10. 2013

  Ano, já ji mám :-) Mám zvyk dávat si bokem drobné a pak když se takový poklad objeví, rozbiji prasátko, levná rozhodně není. Jenže když chce člověk držet krok s dobou, nedá se svítit ;-) A tuhle knihu řadím k tomu nejlepšímu, co se za poslední roky objevilo. A souhlas, originál je vždycky lepší, pokud vládnete daným jazykem.

  P.S. Žofré, jestli Vás to hodně zajímá, ten C peptid tam je a když mi dáte nějaký čas, můžu Vám udělat výtah a poslat na mail - prosím napište mi na info@krmeni-koni.cz. Ať neplevelíme prosím.

 • 18. Kašpar

  Základy

  19:49 - 11. 10. 2013

  Reaguje na 10.

  Aniž bych chtěla jakkoli snižovat/zvyšovat odbornou úroveň koňské a equichanellácké veřejnosti, vyslovím obavu z rozšiřování článků na odbornost levelu hardcore. Myslím, že u většiny čtenářů dle Gaussovky se to stejně mine účinkem a mám trochu strach z nadšenců, kteří do problematiky skočí po hlavě, aniž umí plavat, a pustí se do experimentování.
  Současná úroveň je dle mého názoru výborná - dobrá k tomu, aby se čtenář zastavil a zamyslil, zda mu náhodou podobný problém neběhá doma po ohradě. A budu lobbovat za svoje bratrstvo - komunikace s vaším veterinářem by měla být alfou a omegou řešení konkrétního případu. Dobrých koňských veterinářů bude přibývat a metabolické problémy a jiné v minulosti řekněme "okrajové" koňské potíže budou lépe diagnostikovatelné a řešitelné běžně v terénu.
  Takže nás vlastně všechny čekají skvělý časy:-)

 • 19. žofré

  základy-re

  21:58 - 11. 10. 2013

  při vší úctě k bratrstvu/ svého veta si vážím, svého náhradního veta též, jsem spokojena , oni ze mě minimálně nešílí a na problémy je vždy volám, raději víc než méně, snažím se jen o co nejlepší rozlišení, co je problém, a předlékařskou péči/: když jsem při náběru na převoz při jednom vpichu chtěla letos inzulinémii, věděla jsem já, ne vet, kam a jak.Když jsem se před týdnem ptala doc Bezděkové na ten C peptid a standardizované vyšetřování koňské inzulinémie, odpověděla, že je to dotaz pro laboratoř /což je/.Když jsem se na totéž ptala vetky, která se snad trochu angažuje v distribuci glukometrů , který se krom pro kočky a psy dá nakodovat i pro koně, odkázala mě na paní docentku, ona dělá psy a kočky:-).O metforminu čtu jen na zahraničních stránkách.A tím pls neříkám, že si myslím, že inzulinémie nebo metformin je něco základního, bez čeho u IR nebudeme.
  Naopak není vůbec problém, abych si na netu našla deset kilo zaručených zázraků/ výživových doplňků většinou/. které jsou výborné na léčbu laminitidních koní , a různě pomýlených rad a návodů.Distribuují většinou lajky.
  Metabolicky problémoví koně v kotlině mají na počet před vety- metabolisty náskok, současný zamýšlecí level jsem myslím četla už před rokem, ne-li dříve, a debatovala na téma inzulinémie s jaja-a jestli si za rok zas přečtu další článek na téma "tlustej kůň je problém nejen estetický, může být metabolický, je dobré ozřejmit laboratorně , jestli nejde o inzulinovou resistenci" a na dotaz"konkrétně kde a jak to mám udělat, kdyby můj vet nevěděl, neb není bůch" se strhne ticho, začnu se zřejmě válet po zemi a kopat patičkama.
  Za hardcore považuju knihu od Moniky Mechové-a tu si maximálně koupím sama ad usum proprium, a pls-jsem velká holka, netřeba mi digestovat, co mám číst a co s tím dělat. Mezi hadrcore a periodicky opakovaným úvodem do problematiky bez jakéhokoli posunu je ale široká škála.Buď ty informace a informovanost lajek trochu posune bratrstvo,nebo se toho-a tomu věřte- ochotně ujmou lajky, a nejen nadšenci.V nejlepším případě budou obě skupiny existovat paralelně- problém s vlastní obezitou dnes můžete také řešit na STOBu, na OBklinik, ale taky náušnicemi a náplastí a Dukanem.Nedávno tu ami prosila o kontakty na vety pro schvácenou poničku-jediný dostala od kováře.Je to jen na bratrstvu.Já se zatím ve svém volnu budu věnovat svému koníčku, což je právě IR, na skvělé časy se těším, ale věřím, že je třeba si je pomáhat budovat, ne na ně čekat.:-)

 • 20. Veronika

  kniha

  18:17 - 12. 10. 2013

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: