Pět set startů během čtyř dnů. Taková byla New Generation Horse Show

15. 09. 2020 06:00

Obrázky: 5

Autor: Iveta Šedivá Foto: Lenka Šilhová Rubrika: Western & Rodeo Počet přečtení: 444 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

První ročník dlouho plánovaného projektu New Generation Horse Show se uskutečnil již v loňském roce. Letošní ročník, který se konal na přelomu července a srpna v sympatickém areálu Královického Dvora, značně zkomplikovala pandemická situace ve světě. Přesto se ojedinělá akce vydařila na výbornou a úroveň se posunula zase o kousek výš.

Původ myšlenky tkvěl v touze uspořádat show pod hlavičkami amerických asociací koní plemene Paint Horse a Appaloosa a vytvoření tak něčeho nového v České republice. Letos se s organizátory domluvilo i vedení české asociace koní plemene quarter horse, a tak byla akce o toto plemeno bohatší a show o to pestřejší.

Podle slov hlavních organizátorek byly přípravy letošního ročníku podstatně jednodušší. Situace kolem koronaviru ale na více než dva měsíce přípravy úplně zastavila. Přestože se nakonec čtyřčlennému dívčímu týmu podařilo organizátorsky vše zvládnout, musel operativně řešit zásadní problém, a to změnu rozhodčích. Původně měly show rozhodcovat dvě americké rozhodčí Kathryn Kope a Lori Gordon, ale situace to neumožnila. Jak ale Jana Novotná za organizátorský tým uvedla, v případě pořádání NGHS v roce 2021 opět tyto americké rozhodčí pozvou a doufají, že na akci přilákají daleko více zahraničních jezdců. Ti měli od počátku o účast na show velký zájem, ale kvůli pandemii nakonec dorazil ze zahraničí jediný francouzsko-belgický tým v čele s italským trenérem Francescem Bassim.

Během čtyř dnů proběhlo téměř pět set startů v mnoha disciplínách a kategoriích. Velký zájem byl o ME CUP, což je týmová soutěž mimo oficiální disciplíny, kde vítězný tým získal originální trofejní přezky a ze všech účastníků byl vylosován výherce poukazu na libovolné sedlo v hodnotě 47 000 Kč z dílny sedláře Martina Eliáše. Prvního ročníku se zúčastnilo pět týmů a letos dokonce devět.

Nejobsazovanější disciplíny jsou vždy jackpotové, kde se závodí o finanční odměny a všechna plemena mohou v těchto třídách porovnat své dovednosti mezi sebou. Novinkou letošního ročníku bylo vyhlášení Novice Amateur Championa za každé plemeno. Těmi se stali Věra Fikarová s koněm Matrix Of Whizdom (ApHC – Appaloosa Horse Club) a Michaela Orlitová s EPR Obsession (APHA – American Paint Horse Association). „Rozhodli jsme se vypsat maximum novice amateur tříd a podpořit tak amatérské jezdce, aby se nebáli přijet a své koně předvést,“ říká Jana Novotná a dodává: „Když pomineme jackpotové třídy pro všechna plemena, tak v oficiálních třídách dominují koně plemene paint horse. Nejobsazovanější byly letos In Hand Trailové třídy.“ V této disciplíně excelovala dvouletá klisna Blue Heaven Zipi s Dagmar Svákovou.

V mládeži pak byly velmi úspěšné dvojice Sophia Sobotková s Justys Hope Future a Kateřina Brunová s Menny Jack.

Divácky nejatraktivnější jsou rozhodně rychlostní disciplíny. Vítězové disciplín Barrel race a Pole bending obdrželi kromě finanční odměny odvíjející se od počtu startujících také Paragan šek na 2 000 Kč a další věcné ceny. Vítězkou disciplíny Pole Bending se stala Petra Čechová s klisnou Sandy Holly Bay, v Barrel race pak nenašla přemožitele Iveta Šedivá s koněm Shock Time.

Rozhodčí Susanne Haug a Susanne V. Zahner byly s průběhem velmi spokojené a soutěžící byli nadšení. Báječnou atmosféru závodních dní završila sobotní zábava s živou kapelou Voice a bohatou tombolou.

Ohlasy účastníků byly dle slov pořadatelek velice motivující k tomu, aby v příštím roce NGHS opět uspořádaly. Nyní se ale spíše regenerují, jak připustila Jana Novotná, a na podzimní společné schůzce rozhodnou o budoucím ročníku NGHS.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: