Paradrezúristé před odjezdem na Mistrovství světa v belgickém Lanakenu

20. 08. 2003 00:00

Autor: Jan Rous Spoluautoři: Iva Hnízdilová Rubrika: Parajezdectví Počet přečtení: 5410 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Vážení přátelé, dovolte, abychom Vás seznámili s výsledky paradrezurních jezdců Ivy Hnízdilové a Jana Rouse. Doposud se mohli tito jezdci zúčastnit třech závodů v rámci České republiky a jednoho zahraničního výjezdu na Mezinárodní mistrovství Rakouska.

Všechny závody jel Jan Rous na vlastním koni jménem Karino. Iva Hnízdilová závodila na Unionovi (tento kůň je ve vlastnictví Moravské jezdecké společnosti).

Jako první se v této sezóně uskutečnily závody dne 12. dubna na Přední Kopanině, kde Jan Rous získal 1.místo. Tyto závody byly vypsané především pro zdravé jezdce a paradrezura byla vloženou soutěží. Přesto sedm zúčastněných paradrezuristů mělo maximální podporu pořadatelů a hlavně nejvíce diváků – nejen z řad rodičů a kamarádů, ale i příchozích, kteří fandili „jako o život“ a vytvořili tak skvělou atmosféru. Třešničkou na dortu bylo pro náš tým samozřejmě vítězství Honzy a Karina.

Na začátku května jsme využili pozvání na již zmiňované Mezinárodní mistrovství Rakouska, které se konalo v jezdeckém středisku Kreuttal.

Kreuttal je chráněná krajinná oblast 15 kilometrů od Vídně. Stejnojmenné středisko je velmi luxusní i rakouské poměry a naše ekipa byla mile překvapena neformálním a příjemným chováním majitelů tohoto equicentra.

Naším největším překvapením se stala skutečnost, že tyto závody byly otevřeným Mistrovstvím Rakouska pro zdravé jezdce a paradrezury byly opět vložené soutěže (vznikl informační šum, jsme jeli „jen“ na paradrezury ). Těchto závodů se zúčastnily hvězdy drezurního nebe – například olympijská vítězka Ula Salzbeger..

Těchto závodů využila většina evropských paradrezurních jezdců jako generální zkoušku na Mistrovství světa - kromě rakouských jezdců zde závodili také jezdci z Dánska, Maďarska, Belgie, Francie a Norska. Samotné soutěže byly rozděleny do několika dnů a soutěžilo se ve čtyřech skupinách podle postižení.

Jan Rous, který jel ve třetí skupině, se umístil v povinné úloze i v úloze na hudbu na 5.místě. Iva Hnízdilová, jezdkyně čtvrté skupiny, získala v obou těchto soutěžích 7.místo. Takže spokojenost veliká, v tak silné konkurenci zatím žádný český jezdec nestartoval a přesto, že je stále co zlepšovat, odjížděli jsme s dobrým pocitem.

Další akce pro postižené jezdce proběhla dne 11. května na Panské Líše v Brně při Oblastních přeborech Jihomoravského kraje v drezuře. Jezdci z různých skupin zde byli hodnoceni dohromady a o výsledcích rozhodoval bodový zisk. 1. místo obsadil po pěkném výkonu Jan Rous. Iva Hnízdilová skončila na místě třetím.

Na Panské Líše se konají paradrezurní soutěže pravidelně a nám nezbývá než doufat, že organizátoři těchto závodů zůstanou postiženým sportovcům příznivě nakloněni.

Zatím poslední oficiální závody, které se v tomto roce konaly, byly zorganizovány hiporehabilitačním pracovištěm dne 22.června v Třebíči. Zde se Iva Hnízdilová umístila na 1. místě a Jan Rous si odvezl místo třetí. Iva potvrdila své vedoucí místo v žebříčku paradrezurních jezdců a hlavně startovala na domácí půdě, kam jí přišla fandit celá rodina včetně půlroční neteře. Přes úmorné vedro oba naši svěřenci předvedli vyrovnané výkony a poslední zkoušku před Mistrovstvím světa zvládli na jedničku.

V současné době je před námi odjezd na Mistrovství světa v Belgickém Lanaken, které se koná od 2.-9.září 2003. Čeká nás 1000 km dlouhá cesta a konkurence opravdu světová – Japonsko, Kostarika, USA – prostě jezdci celkem ze 35 zemí naší planety. Budeme se snažit uspět a naším cílem je umístit se do 2/3 startovního pole a nominovat se tak na sen každého sportovce-olympiádu do Athén (v našem případě samozřejmě para).

Doufáme, že nám budete držet palce a ihned po návratu z Mistrovství vás budeme informovat o výsledcích naší ekipy.
Rádi bychom zároveň poděkovali našim sponzorům, především pak: TransGas, Cembrit CZ, a.s. a Kentaur - Ing.Petr Kuba