Panská lícha hostila mistrovství ČR ve všestrannosti mladších

7. 9. 2015 Tisková informace Autor fotek: Zuzana Šedá

O cenné kovy a tituly mistra České republiky bojovali dětští a juniorští jezdci v disciplíně všestrannost od 4. do 6. září v Brně na Panské líše. Mezi dětmi zvítězila Kristýna Kačírková, v juniorské kategorii se dařilo Alžbětě Vyštajnové a Elišce Orctové.

Jednalo se o první ze dvou mistrovských klání v disciplíně všestrannost. V Brně se závodilo při mistrovství České republiky v kategoriích děti a junioři (mladší, starší). V polovině září se pak pro mladé jezdce, seniory a jezdce na pony koná mistrovství v jihočeské Borové u Chvalšin.

*Do soutěže dětí úspěšně vkročila Kristýna Kačírková s koněm Dantés. Vedení se ujala po páteční drezuře a první příčku si udržela až do posledního dne. Během terénní jízdy i parkuru totiž nepřidala na své konto žádné další zatížení a skončila třídenní zkoušku celkem s 47,94 trestnými body. Obdobně si vedla Barbora Vaňková, která s Lipton Sinajem taktéž obdržela trestné body pouze v drezuře. Stříbro získala s výsledkem 51,32 trestných bodů. Třetí nejlepší výkon předvedla Klára Čépeová a s koněm Devero získala bronz (63,38 trestných bodů).

Mezi mladšími juniory se do vedení dostala po prvním dnu Alžběta Vyštajnová. Této jezdkyni se nakonec podařilo získat zlatou medaili, rozhodlo se však o ní až v nedělním parkuru. Po drezuře totiž vedla s Elzarem, s ním se jí však nevydařila ideálně terénní jízda. Naopak s druhým koněm Darrius zajela sice šestou nejlépe hodnocenou drezuru, bezchybný projev v krosu ji však posunul na čtvrtou průběžnou příčku. Konečný postup nahoru završil parkur. Alžběta Vyštajnová s Darriusem totiž jako jediná absolvovala v neděli na parkuru bezchybnou jízdu, která ji nakonec zajistila zlatou medaili (58,22 trestných bodů). Naopak po sobotě vedoucí Vendula Rokytová a Disco Zen se pěti body na parkuru propadli na bronzové místo (60,48 trestných bodů). Stříbro si po jedné chybě ve skokové zkoušce vybojovala Helena Horáková a Maja 1 (59,72 trestných bodů).

Zcela s přehledem si pro zlato dojela v kategorii starších juniorů Eliška Orctová a Bonus 1. Tato dvojice vedla od první chvíle a jezdkyně si mohla dovolit na parkuru i dvě chyby, a přesto by zvítězila. Parkur však dokončila stejně jako terénní jízdu bez jediného zaváhání a s téměř desetibodovým náskokem si výsledkem 46,02 trestných bodů zajistili nejvyšší místo na stupních vítězů. Stejně jako zbylé dvě medailistky inkasovala trestné body pouze v drezuře. Druhou příčku si zasloužila za svůj výkon Inka Saparová a Sl. Fregata (55,0 trestných bodů) a bronzovou medaili si na krk pověsila Šárka Votavová, jež startovala s koněm Teddy Ready (58,98 trestných bodů).

V rámci mistrovského klání se konaly také další otevřené soutěže Benjamin Cup pony, Prostata cup a Šampionát ČR veteránů. Kompletní výsledkové listiny a další informace jsou dostupné na webu pořadatele, kam se dostanete pomocí adresy www.panskalicha.cz.

K nemalému počtu vážných nehod v nižších úrovních všestrannosti a u méně zkušených jezdců dochází, když se koně nekontrolovatelně řítí na překážky,…

Miroslav Trunda

Třídenní závody podzimní všestrannosti uzavřely jezdeckou sezónu v Pardubicích. Do sedmi soutěží nastoupilo celkem 154 koní. Deštivé počasí v prvních…