Ovoce, zelenina a jiné dobroty ve výživě koní

9. 05. 2013 08:00

Obrázky: 2

Autor: Monika Mechová Foto: archiv autorky Seriál: Nakrm svého koně Počet přečtení: 58574 Počet komentářů: 13 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Snad každý z nás dá koni občas jako odměnu nebo pamlsek kousek jablka, mrkve či sušeného pečiva. Někteří svým koním přilepšují také hruškami, banány, švestkami, prakticky čímkoli, co můžete najít v oddělení ovoce a zeleniny. Co však s jídelníčkem vašeho koně udělá větší množství těchto krmiv? A jak je to s tolik diskutovaným pečivem? Na to se podíváme v následujícím článku.

Ovoce a zelenina se koním nejčastěji přidávají pro zchutnění a zpestření krmné dávky. Kromě snahy zamaskovat krmivo, které kůň zrovna nemusí, zde také často figuruje snaha majitele koni přilepšit, ozvláštnit krmnou dávku, aby nebyla tak fádní. To může fungovat, pokud koni dáte pár jablek, když mu však zničehonic vyklopíte do výběhu kolečko padavčat, pravděpodobně se nevyhnete zažívacím potížím. I pro ovoce a zeleninu platí, že navykat na jakékoli nové krmivo se má postupně. Co se týče chutí, koně jsou stejně různí, jako lidé - někteří mají rádi peprmintové bonbony, jiní příchuť hořké čokolády. Pokusy ukázaly, že koně nejvíce vyhledávají chuť pískavice řecké seno, banánů, třešní, rozmarýnu, kmínu, mrkve, peprmintu a oregána (Goodwin a kol., 2005). Což může být zajímavá informace v momentě, kdy koně krmíte průmyslově vyráběnými krmivy, která velmi často bývají ochucená.

Jablečno-mrkvový evergreen

Nejčastěji najdete v krmných dávkách koní různé množství jablek nebo mrkve. Jsou snadno dostupné a také nejlevnější. Mrkev je poměrně bohatá na jednoduché cukry (glukóza, fruktóza, sacharóza), a proto se často nedoporučuje koním obézním nebo náchylným k laminitidě. Pravdou je, že mrkev sice obsahuje značné množství cukrů, ovšem v sušině. V čerstvém stavu, tedy tak, jak ji koni dáváme, obsahuje téměř 90 % vody, takže aby výše zmíněná obava byla oprávněná, museli byste koni mrkve dávat opravdu kvanta. Přesto, pokud máte doma například snadno krmitelného ponyho nebo koně na dietě, neměli byste to s mrkví přehánět. To je dáno tím, že obézní koně jsou náchylní k inzulínové rezistenci a jejich krmná dávka by měla být, co se týče jednoduchých cukrů, stažena na minimum. Aby se však projevily nějaké negativní vlastnosti zkrmování mrkve u zdravých koní v normální kondici, museli by jí mít k dispozici téměř adlibitně. Při zkrmování opravdu velkého množství mrkve byla u některých koní zaznamenána změna barvy kůže, což je dáno značným obsahem karotenů. Závažné zdravotní obtíže ovšem zaznamenány nebyly. Mrkev naopak díky obsahu vlákniny napomáhá udržení střevní peristaltiky, u sportovních koní je právě díky vysokému obsahu vody výborným pomocníkem pro udržení dostatečné hydratace organismu. Používá se také u koní v rekonvalescenci pro zvýšení chuti k jídlu.

jablkaCo se týče jablek, ta obsahují mnohem více jednoduchých cukrů než mrkev, takže výše zmíněná doporučení pro ně platí dvojnásob. Kromě monosacharidů jsou jablka bohatá také na pektiny (cca 1 % objemu), které organismus zpracovává podobně jako tolik obávané fruktany, tedy mikrobiální fermentací v tlustém střevě. Proto není příliš vhodné koni předkládat velké množství jablek najednou. Koně se mohou vyššímu příjmu jablek do jisté míry přizpůsobit, nicméně zdraví trávicího traktu to rozhodně neprospívá. Dochází k nežádoucímu snižování pH v tlustém střevě, změnám ve složení střevní mikroflóry a také zhoršenému využívání nerozpustné vlákniny.

A malá zajímavost k jablkům na závěr: semínka jablek (a také třešní, hrušek nebo mandlí) obsahují mimo jiné také kyanogenní glykosidy, takže se můžete setkat i s radou jablka koni krájet a zbavovat jádřince. Obsah kyanovodíku, který se z glykosidů může uvolnit, je však pro zvíře velikosti koně takřka zanedbatelný, takže se nemusíte ničeho bát. Naopak mnohem větší riziko při krájení jablek na příliš malé kousky a u hltavých koní je potenciální ucpání jícnu.

Ostatní ovoce a zelenina

V některých oblastech Německa se můžete setkat s krmením koní hruškami spíše než jablky. Oblíbené jsou tam také hruškové výlisky, které se prodávají jako vedlejší produkt při výrobě pálenky. Jejich výhodou je velký obsah vlákniny (20-30 %). Ve Francii se zase můžete setkat s hroznovými výlisky, které slouží jako doplněk energie. Aneb jiný kraj, jiný mrav :-).

Stále častěji se ve výživě koní začínají objevovat banány. Mohou se krmit loupané i neloupané. Velmi často se krmí distančním koním, protože obsahují vyšší množství škrobu. Zvyk jíst banány v průběhu sportovního výkonu mají také lidští sportovci, kteří potřebují rychle získat energii. Jejich další výhodou je zvýšený obsah draslíku, který pomáhá udržet acidobazickou rovnováhu organismu, k jeho značným ztrátám dochází pocením.

Pravděpodobně jste již slyšeli o krmení koní sušenými datlemi nebo fíky, nejčastěji je toto ovoce zmiňováno ve spojení s arabskými koňmi a ano, je to velmi hodnotné krmivo. Speciálně fíky jsou vynikajícím zdrojem vápníku a vlákniny. Sušené datle jsou velmi sladké a koním chutnají, stejně jako banány obsahují vyšší množství draslíku, cca 10 % vlákniny a 65 % cukru. Ve Španělsku se koním dávají speciální druhy fazolí nebo rohovník.

A co dál?

Výborným zdrojem energie je med, obsahuje vysoké množství fruktózy, která je organismem odbourávána o něco pomaleji než čistá glukóza, takže je vhodný zejména pro distanční koně. Například Francouzi svým vytrvalostním koním med často dávají mezi jednotlivými koly dostihu.

pečivoNakonec se podívejme na pečivo. To je neustálým zdrojem debat, zda krmit, či nekrmit, popřípadě kolik. Prvním problémem je obsah škrobu, který způsobuje vyšší glykemickou reakci organismu, většinou však kůň pečiva nedostává tolik, aby to představovalo problém. Další věcí je pšeničný gluten, který může v trávicím traktu koně nadělat škody, nicméně pečení jeho účinky do značné míry zmenšuje a opět zde hraje roli množství, které koni dáte. Obecně se nedoporučuje krmit více než půl kila pečiva denně. A co se týče toho, zda sušit nebo nesušit, v mnoha zemích se krmí den starý chléb, který je spíše polosuchý a pokud se koni dává jako odměna, nepředstavuje to žádný problém. Pečivo se suší spíše kvůli zvýšení doby skladování. Takže pečiva není třeba se bát.

A abychom to shrnuli, zde najdete přehledný seznam ovoce a zeleniny, která je a není pro koně vhodná:

Pro koně vhodné:

 • Jablka
 • Mrkve
 • Hrušky
 • Hrozny
 • Vodní meloun
 • Datle, fíky
 • Dýně
 • Banány

Pro koně nevhodné:

 • Avokádo
 • Cibule
 • Květák, brokolice
 • Paprika
 • Rajčata
 • Čokoláda

Použitá literatura:

- Crandell, You feed your horse what?, Equinews, ročník 15, číslo 1, dostupné na http://www.ker.com/library/equinews/v15n1/v15n134.pdf
- Goodwin a kol., Selection and acceptance of flavours in concentrate diets for stabled horses. Applied Animal Behaviour Science, 2005, abstrakt dostupný na http://www.journals.elsevierhealth.com/periodicals/applan/article/S0168-1591%2805%2900097-3/abstract
- Kennedy, et al., The influence of fruit flavor on feed preference in thoroughbred horses, Kentucky Equine Research , 1999, dostupné na http://www.ker.com/library/advances/220.pdf
- http://www.esc.rutgers.edu/ask_expert/ate_nuto.htm#bok - Zde najdete vyčerpávající odpověď na otázku, zda koně krmit pečivem a jak (v angličtině)

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. megera

  krmiva

  10:08 - 09. 05. 2013

  trochu mi u odborného a jinak velmi čtivě napsaného článku chybí fakta, jako kolik je (alespoň orientačně přiměřené množství) U mrkve lze překrmit, ale množství přesahuje asi ekonomické možnosti majitele, podle mne už 15 kilo mrkve na koně a den je problém, protože je rozdíl mezi zkrmováním vitamínů rozpustných ve vodě a rozpustných v tucích. TAké by bylo zajímavé uvádět minimální množství u krmiv, která tedy mají nějaký význam. Příkladně banány, fíky, melouny - množství v kilech na koně by jistě nejednomu pomohlo v orientaci. Sušení chleba a rohlíků si já osobně spíše spojuji s prevencí nadýmání, u králíků naprosto triktně, u kní opět asi podle množství, ale jeden má jako odměnu malou kostičku chleba, další nasype koni kýbl rohlíků. Půl kilo pečiva je myšleno v původním čerstvém stavu nebo ve stavu po usušení.... obsah živin zůstává, mění se obsah vody... takže čerstvých půl kila je půl bochníku, sušených půl kila bude pěkná hromádka :-) Zmínila bych lepší stravitelnost a využitelnost díky procesu tepelné úpravy.
  Čistě jako doplnění pro zábavu jen zmíním, že mí koně milují divoké jahody a borůvky... v lese, trhají si individuálně.
  A ještě jedna otázka na okraj - je vodní meloun (ať už je koním přínosný čímkoli) ovoce nebo zelenina a jak je to s jahodou... respektive podle čeho se plodiny rozřazují do kategorie ovoce a zelenina...?

 • 2. Monika Mechová

  krmiva

  20:23 - 09. 05. 2013

  Reaguje na 1.

  Zdravím, megero :-) Zrovna tady se čísla jako tolik a tolik je bezpečné a tolik a tolik už ne určuje dost špatně. Je to u každého živočišného druhu individuální, stejně, jako je to individuální dál u každého jedince toho daného druhu. Navíc koním se nikde nezkrmují uvedené druhy ovoce a zeleniny v takovém množství, aby to někdo zásadně řešil nebo zkoumal, takže vědecky potvrzenými daty nemůžu sloužit. Jediné, co se dá, je sednout nad obsah živin jednotlivých druhů ovoce nebo zeleniny a porovnávat s normou. U vitamínů je ošemetné hlavně to, že jejich využití je závislé na přítomnosti a aktivitě mnoha enzymů, i jejich formě, takže pokud vezmu normu třeba pro 500 kg koně na vitamín A, což je asi 28 tis. m.j., tak jsou koně, kteří baští denně 170 tis m.j. a vrcholově sportují - to je mimochodem asi 10 kg mrkve :-)

  Jinak se ani u jablek, ani u mrkve vitaminů rozpustných v tucích bát nemusíš. Jen u mrkve zlobí to Ačko. Já osobě považuji za rozumnou dávku do 5 kg den.

  Pečivo myslím neusušené, ale je to extrém, každý den koni dávat půl kila chleba asi nikdo nebude, je to neekonomické a pro TT zatěžující.

  A nakonec: meloun je zelenina, je příbuzný okurky. Rajče je sporné a pravidel spousty. Vtipné čtení je třeba zde: http://www.chytrous.cz/ovoce-nebo-zelenina/ Tohle v malíku opravdu nemám ;-)

 • 3. Irmovka

  Meloun

  22:14 - 09. 05. 2013

  Zdravím.Co se melounu týče,nemám z něj vůbec strach,tedy dávat i obrovské melouny koním...Obsahují převážně vodu:-)a koně to zbožnují!:-)

 • 4. Smilehorse

  Hrušky, opravdu bez skrupulí ?

  23:38 - 09. 05. 2013

  Nechci se držet nějakých předsudků, ale většina koňáků říká, že hrušky v žádném případě, že nadýmají a způsobují zažívací potíže a koliky... Opravdu prověřeno, vyzkoušeno, že je lze podávat ve stejném množství, jako jablka? Díky za odpověď....

 • 5. Monika Mechová

  hrušky

  07:48 - 10. 05. 2013

  Zdravím, ono principiálně nadýmají hrušky i jablka, je to dáno vysokým obsahem jednoduchých cukrů, kterých hrušky obsahují ještě víc než právě jablka. A není to problém jen u koní, ale třeba i u lidských miminek :-) Takže se hrušek nemusíte bát, pokud jich nebudete krmit velké množství - pokud jich koni dáte kilo až dvě denně, nevidím v tom problém.

 • 6. barbaruch

  Květák, brokolice

  09:24 - 10. 05. 2013

  Dobrý den, mě by zajímalo, proč jsou pro koně nevhodné květák a brokolice. A co třeba kedlubny a jejich listy? Děkuji za odpověď.

 • 7. Monika Mechová

  Květák, brokolice

  10:38 - 10. 05. 2013

  Reaguje na 6.

  Dobrý den, u květáku a brokolice je riziko nadmutí a náslendé plynové koliky velmi vysoké. Kedlubny i jejich listy koním můžete krmit bez obav, velké kedlubny koně většinou na nějakou chvíli zabaví například ve vydupaném výběhu :-)

 • 8. saly

  Med a banány

  10:49 - 12. 05. 2013

  Zdravim, mate nekdo zkusenosti s krmenim bananu a medu? Kolik toho muzu dat koni co na to neni navykly, ale aby to k necemu bylo. Jde mi hlavne o vytrvalostni zavody a tedy zdroj energie...

 • 9. Monika Mechová

  Med a banány

  19:24 - 12. 05. 2013

  Reaguje na 8.

  Klidně můžete v každé přestávce mezi koly koni banán dát, medu v dostihu klidně kůň může dostat až dvě kila (po částech, cca 500g v přestávkách mezi koly). Navykat nemusíte, pár banánů koni nic neudělá a co se medu týče, nedávejte jej koni, co v průběhu dostihu nežere objem, popřípadě dejte medu jen trošku. Na prázdný a nezvyklý trávicí trakt je půl kila naráz hodně.

 • 10. Kateřina Hamáčková

  meloun

  23:21 - 12. 05. 2013

  Rozumí se krmení melounu i se slupkou? Konkrétně, můžu koni dát slupku potom je vyjedena dužina? Nikdy jsem si to neodvážila...

 • 11. Monika Mechová

  melounové šlupky

  10:14 - 13. 05. 2013

  Reaguje na 10.

  Klidně můžete :-)

 • 12. vevka

  Topinambury

  14:03 - 23. 05. 2013

  Je možné dát koni topinambury? Mně osobně hlíza velice chutná :-)

 • 13. Monika Mechová

  Topinambury

  16:18 - 29. 07. 2013

  Reaguje na 12.

  Ano, topinambury můžete koni dát, jen pozor, jsou poměrně bohaté na obsah cukrů, takže pokud máte snadno krmitelného koně, nedávejte jich moc.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 8.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: