Otevřený dopis ČJF a komisi všestrannosti a odpověď na něj

30. 04. 2019 07:00

Obrázky: 3

Autor: MUDr. Adéla Michalcová, Daniela Diringerová Foto: pixabay Rubrika: Všestrannost Počet přečtení: 8545 Počet komentářů: 5 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Lékařka rychlé záchranné služby reaguje na nešťastnou událost při jarní všestrannosti v Pardubicích. Otevřený dopis ČJF a komisi všestrannosti otiskujeme v plném znění, taktéž reakci Daniely Dirigerové za komisi všestrannosti.

Vážená paní prezidentko, vážené vedení ČJF, vážení členové komise všestrannosti,

po nešťastné události při všestrannosti v Pardubicích, kdy opět došlo ke smrtelnému úrazu účastnice závodů, vidím jako nutnost otevřít diskusi o bezpečnosti v našem sportu.

Poslední tragická událost jen potvrzuje, že jezdectví a zejména military je vysoce rizikový sport a že i přes maximální zajištění ze strany pořadatelů k podobným neštěstím docházet bude. A proto považuji za důležité, abychom vynaložili maximální úsilí k předcházení úrazů a k zlepšení zdravotnického zajištění závodů, a to zejména terénní zkoušky všestrannosti.

Jako lékařka rychlé záchranné služby vidím obrovské rozdíly v kvalitě zajištění první pomoci při závodech. Toto plyne jak z nepřesných požadavků komise, přeložených z doporučení FEI, tak z nedodržování požadavků ze strany pořadatelů a mnohdy i soukromých poskytovatelů zdravotní služby. Máme u nás v republice jeden z nejlepších systémů profesionální záchranné služby, jen část pořadatelů ho využívá, zejména kvůli vysokým finančním nákladům.

A tady apeluji na ČJF, aby začala přispívat pořadatelům na zajištění kvalitní zdravotnické služby a kontrolovala dodržování těchto podmínek. Bude to mít daleko větší přínos pro všechny účastníky závodů, než například proplacení výjezdů do zahraničí pár vybraným jezdcům.

Máme ale i další slabá místa, v zahraničí je běžné, že součástí komise všestrannosti Č JF je člen, který má na starosti bezpečnost. Informuje o nových doporučeních stran vybavení – např. nejnovějších normách pro krosové přilby, pro airbag vesty, spolupracuje s pořadateli na bezpečnosti organizace závodů, zpracovává údaje o pádech na závodech a zejména z těch závažných se snaží vyvodit doporučení, aby se podobné situace neopakovaly. Pořádají se kurzy pádů, zejména pro juniory, kurzy první pomoci pro organizátory...

Realita je taková, že si informace jednotlivě vyhledáváme sami ze zahraničních kanálů, organizátoři závodů improvizují, pokud se něco závažnějšího stane, informace nejsou většinou zveřejněny, a místo abychom se poučili, je snaha co nejvíce zatajit.

Není to dlouho, co tragicky zahynul pan Vrtek, teď jsme ztratili další z nás. Myslím, že je potřeba udělat víc, než jen stavět pomníčky.


S pozdravem

MUDr. Adéla Michalcová


Zde přidávám link na platné doporučení Společnosti urgentní medicíny v ČR, pro pořádání hromadných akcí
https://urgmed.cz/wp-content/uploads/2019/03/2014_hromadné_akce.pdf

 

Odpověď na otevřený dopis adresovaný komisi všestrannosti

Vážená paní doktorko, dovolte mi, abych odpověděla na Vaše připomínky.

ČJF už pořadatelům závodů finančně přispívá. Komise všestrannosti v loňském roce připravila několik projektů na podporu pořadatelů závodů. Z rozpočtu ČJF bylo pořadatelům na podporu uspořádání závodů ve všestrannosti v roce 2018 posláno celkem 233 000 Kč. Tyto peníze dostali pořadatelé bez jakýchkoliv podmínek, mohli je tedy použít na lékařské zabezpečení závodů. Stejně je tomu i v letošním roce, projekty komise na podporu pořadatelů existují a na webu ČJF v sekci závody v záložce seriály si můžete přečíst, jaký finanční příspěvek na pořádání závodů pořadatelé v jednotlivých projektech dostanou.

Tak jak je v zahraničí běžné, existuje i v ČJF funkce bezpečnostního komisaře. V ČJF je to pan Bohumil Rejnek, kterého jmenoval ještě VV ČJF pod vedením Ing. J. Pecháčka. Pan B. Rejnek aktivně pracuje v bezpečnostní komisi při FEI a úzce spolupracuje s komisí všestrannosti jak při FEI, tak i s naší. Zúčastňuje se pravidelně všech jednání, které FEI na téma bezpečnosti ve všestrannosti pořádá. Veškeré jeho poznatky a připomínky zapracováváme do pravidel.

Nácvik pádů probíhá v SCM všestrannost už více jak 10 let. Na základě požadavků, které pan B. Rejnek přivezl ze zasedání Bezpečnostní komise při FEI, jsem já osobně spolu s tehdejším vedoucím SCM panem Jaroslavem Grodlem zavedla nácvik pádů jako součást výcviku dětí a juniorů. Z výcviku bylo natočeno instruktážní video (natáčelo ho studio v Pardubicích, anglický komentář měla Bára Tomanová), které pan Rejnek spolu s tehdejším prezidentem ČJF ing. J. Pecháčkem vezl na zasedání FEI ohledně bezpečnosti. Náš výukový materiál zaznamenal velký ohlas a v dalších letech se k němu několikrát na zasedáních vraceli a dokonce pan Rejnek dostal děkovný dopis a podle vyjádření několika bezpečnostních komisařů z různých zemí bylo naše instruktážní DVD podkladem pro jejich metodiku výcviku.

V letošním roce se děti a junioři věnovali pádům v rámci cvičení pod vedením fyzioterapeuta M. Matejova.

Pokud se týká pravidel o zabezpečení lékařské služby na závodech, paní L. Šedá dala do pravidel přesné požadavky, které jste Vy osobně nadiktovala. Žádné další připomínky jsme od Vás nedostali, předpokládali jsme tedy, že jsou správně.

Na závěr s Vámi samozřejmě souhlasím, že je potřeba udělat víc.

Za komisi všestrannosti Daniela Diringerová

Diskuzi k tématu, kde se vyjadřuje například i MVDr. Petr Přikryl, najdete v příspěvku na FB Daniely Diringerové.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. NikaB

  kompletní informace

  09:33 - 30. 04. 2019

  Dobrý den, když už jste zveřejnili dopis paní doktorky Michalcové, bylo by fér zveřejnit k němu i reakci paní Diringerové, kde je mnohé vyčísleno, vysvětleno a myslím, že i k údivu mnohých. Takto je vše poněkud závádějící.
  Pěkný den. V.B.

 • 2. Kallisto

  Kde je k přečtení

  10:34 - 30. 04. 2019

  Reaguje na 1.

  Kde je toto vyjádření k přečteční? Na stránkách ČJF jsem ho nenašla.

 • 3. NikaB

  kde je k přečtení

  10:45 - 30. 04. 2019

  Reaguje na 2.

  na facebookovém profilu paní Diringerové, kde je k tomu všemu i několik vyjádření např. MVDr. Přikryla a i paní MUDr. Michalcové

  Daniela Diringerová
  25. dubna v 21:02 ·
  Odpověď na otevřený dopis adresovaný komisi všestrannosti.
  Vážená paní doktorko, dovolte mi abych odpověděla na Vaše připomínky.
  ČJF už pořadatelům závodů finančně přispívá. Komise všestrannosti v loňské roce připravila několik projektů na podporu pořadatelů závodů. Z rozpočtu ČJF bylo pořadatelům na podporu uspořádání závodů ve všestrannosti v roce 2018 posláno celkem 233.000,- Kč. Tyto peníze dostali pořadatelé bez jakýchkoliv podmínek, mohli je tedy použít na lékařské zabezpečení závodů. Stejně je tomu i v letošním roce, projekty komise na podporu pořadatelů existují a na webu ČJF v sekci závody v záložce seriály si může přečíst jaký finanční příspěvek na pořádání závodů pořadatelé v jednotlivých projektech dostanou.
  Tak jak je v zahraničí běžné, existuje i v ČJF funkce bezpečnostního komisaře . V ČJF je to pan Bohumil Rejnek, kterého jmenoval ještě VV ČJF pod vedením Ing. J. Pecháčka. Pan B. Rejnek aktivně pracuje v bezpečnostní komisi při FEI a úzce spolupracuje s komisí všestrannosti jak při FEI tak i s naší. Zúčastňuje se pravidelně všech jednání , které FEI na téma bezpečnosti ve všestrannosti pořádá. Veškeré jeho poznatky a připomínky zapracováváme do pravidel.
  Nácvik pádů probíhá v SCM všestrannost už více jak 10 let. Na základě požadavků, které pan B. Rejnek přivezl ze zasedání Bezpečnostní komise při FEI, jsem já osobně spolu s tehdejším vedoucím SCM panem Jaroslavem Grodlem zavedla nácvik pádů jako součást výcviku dětí a juniorů. Z výcviku bylo natočeno instruktážní video ( natáčelo ho studio v Pardubicích, anglický komentář měla Bára Tomanová) , které pan Rejnek spolu s tehdejším prezidentem ČJF ing. J. Pecháčkem vezl na zasedání FEI ohledně bezpečnosti. Náš výukový materiál zaznamenal velký ohlas a v dalších letech se k němu několikrát na zasedáních vraceli a dokonce pan Rejnek dostal děkovný dopis a podle vyjádření několika bezpečnostních komisařů z různých zemí bylo naše instruktážní DVD podkladem pro jejich metodiku výcviku. V letošním roce se děti a junioři věnovali pádům v rámci cvičení pod vedením fyzioterapeuta M.Matejova.
  Pokud se týká pravidel o zabezpečení lékařské služby na závodech, paní L. Šedá dala do pravidel přesné požadavky, které jste Vy osobně nadiktovala. Žádné další připomínky jsme od Vás nedostali, předpokládali jsme tedy, že jsou správně.
  Na závěr s Vámi samozřejmě souhlasím, že je potřeba udělat víc.
  Za komisi všestrannosti Daniela Diringerová.

  50Roman Zvěřina, Zuzana Švarcová a 48 dalším
  18 komentářů
  22 sdílení

  Daniela Diringerová Dobrý den, o tom kolik, kam a na jaké projekty peníze půjdou rozhoduje Rada ČJF a VV ČJF. Výši finančních prostředků pro pořadatele nemá komise možnost jakkoliv ovlivni…Zobrazit více
  7
  Skrýt nebo nahlásit
  To se mi líbí
  · Odpovědět · 4 d
  Kristýna Novotná
  Kristýna Novotná Drahá kolegyně, právě od Vás bych čekala více pochopení pro celou tuto záležitost. Jistě jste se již za svůj život setkala vícekrát ze situací, kdy můžete stát v plné „medicinské“ zbroji se zástupem ARO lékařů a celým chirurgickým týmem, ale pomoci už není. Nelze nás uchránit před životem a smrtí <3
  3
  Skrýt nebo nahlásit
  To se mi líbí
  · Odpovědět · 4 d
  Aďa Michalcova
  Aďa Michalcova Kristýna Novotná a z toho plyne, ze vse nechame osudu? Nezabranime padum, ani tem smrtelnym. Ale muzeme pomoct tem, kteri maji moznost prezit. O to tu jde. A stejne tak je dulezity vyznam prevence.
  3
  Skrýt nebo nahlásit
  To se mi líbí
  · Odpovědět · 4 d
  Aďa Michalcova
  Aďa Michalcova Daniela Diringerová také si myslim, že toto neni nejvhodnější místo na diskusi. Nicméně jsem musela zareagovat na Vaši odpověď zde v diskusi. Otevreny dopis jsem odeslala na adresy dostupne na vebovych strankach, pani prezidentka zaregovala okamzite a velmi korektne. Klidne Vam dopis zaslu znova, nicmene je i na sekretariatu CJF.
  Skrýt nebo nahlásit
  To se mi líbí
  · Odpovědět · 4 d
  VeroNika Zvěřinová
  Napište odpověď...

  Petr Přikryl
  Petr Přikryl Dobrý den, jiz asi 15 let působím na závodišti v Pardubicích tak mohu trošku posoudit poskytování zdravotní služby na tomto závodišti. Lěkařskou službu zde zajišťuje MUDr. Brož, který působil 20 let na záchrance a nyní pracuje jako primář neurochirurgi…Zobrazit více
  23
  Skrýt nebo nahlásit
  To se mi líbíZobrazit další reakce
  · Odpovědět · 4 d
  Aďa Michalcova
  Aďa Michalcova odpověděla

  ·
  1 odpověď
  Kateřina Vašáková
  Kateřina Vašáková Dobrý den vsem diskutujicim.
  Souhlasim s panem Přikrylem. Co se stalo je strašné, ale děláme tento krásný sport a nechceme si rizika připouštět. A pak se stane tragédie a vsichni diskutuji, co se melo udelat lépe.
  Někdy se věci prostě stanou a dopa…Zobrazit více
  9
  Skrýt nebo nahlásit
  To se mi líbí
  · Odpovědět · 4 d
  Aďa Michalcova
  Aďa Michalcova odpověděla

  ·
  1 odpověď
  Petr Tryzna
  Petr Tryzna CEST PAMATCE SKVĚLE JEZDKYNI ! Ať je tedy její oběť výzvou pro tzv . funkcionáře českého EVENTING. Neeeee...pro bezpečnost koni a jezdců se děla v teto krajině zatracene málo po všech stránkách provázející tento nejrizikovější jezdecký sport....25…Zobrazit více
  4
  Skrýt nebo nahlásit
  To se mi líbíZobrazit další reakce
  · Odpovědět · 4 d
  Markéta Písaříková
  Markéta Písaříková Dobrý den, jsem ráda, že se o tom diskutuje. Přilba je nutnost, co ale vesta s airbagem povinně do 25let? Krk asi neochranime, proti whiplashi mě nic nenapadá.
  Skrýt nebo nahlásit
  To se mi líbíZobrazit další reakce
  · Odpovědět · 3 d
  Aďa Michalcova
  Aďa Michalcova Markéta Písaříková zatim se v zadne studii neprokazalo, ze by airbag mel potvrzene pozitivni efekt na zraneni/prognozu. Zhorsuje moznost odvaleni ( pokud neni cilene trenovano), ne vzdy se aktivuje- pokud se jezdec nedostatecne nevzdali ze sedla. Coz je casto u rotacniho padu- zavaleni - paradoxne situace, pro kterou byl puvodne vyvinut. Tech dat je (nastesti) zatim malo. Ja osobne v nem jezdim.
  Skrýt nebo nahlásit
  To se mi líbí
  · Odpovědět · 1 d
  Markéta Písaříková
  Markéta Písaříková Aďa Michalcova a whiplash? něco na ochranu krční páteře?
  Skrýt nebo nahlásit
  To se mi líbí
  · Odpovědět · 1 d
  Aďa Michalcova
  Aďa Michalcova Markéta Písaříková da se koupit takovy pasek z peny na krk, neco jako uzky mekky krcni limec. Mam ho a nikdy jsem ho nepouzila. Jednak mi vadi a myslim ze nena ani nalezity efekt. Některé typy airbag vest mají díl, ktery vystřelí i nahoru za zátyle…Zobrazit více
  Skrýt nebo nahlásit
  To se mi líbí
  · Odpovědět · 1 d
  Markéta Písaříková
  Markéta Písaříková Aďa Michalcova to je nedomyšlené. Víc, že airbag v autě je smrtelná věc, pokud člověk není připoutaný. Myslela jsem něco jako mají piloti F1
  Skrýt nebo nahlásit
  To se mi líbí
  · Odpovědět · 1 d
  Markéta Písaříková
  Markéta Písaříková HANS se to jmenuje
  Skrýt nebo nahlásit
  To se mi líbí
  · Odpovědět · 1 d
  Aďa Michalcova
  Aďa Michalcova hmm, na to se musim podivat, priznam se ze to neznam
  Skrýt nebo nahlásit
  To se mi líbí
  · Odpovědět · 1 d
  Aďa Michalcova
  Aďa Michalcova Je tady jiny mechanismus urazu. U F1, v autech je telo pripoutano pevne pasy a dojde k prudkemu pohybu volne hlavy vuci telu, kdezto na koni mame i telo volne. Navic by asi podobna konstrukce omezovala pohyb.

 • 4. ŠárkaD

  Děkujeme!

  11:34 - 30. 04. 2019

  Reaguje na 1.

  Děkujeme za doplnění, odpověď paní Diringerové jsme přidali přímo do článku a uvedli link na další diskuzi - nevěděli jsme o tom.

 • 5. NikaB

  Děkujeme !

  12:00 - 30. 04. 2019

  Reaguje na 4.

  není zač i já děkuji za pozitivní a rychlou reakci

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 3 čtenářů. Celkový počet bodů: 15.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com