On-line mapa pro koně a lidi na vandrech

13. 05. 2020 06:00

Obrázky: 6

Autor: Kamila Machová Foto: Kamila Machová Rubrika: Jezdecká turistika Počet přečtení: 6465 Počet komentářů: 1 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Nová on-line mapa usnadní milovníkům turistiky s koňmi plánování vícedenních putování. V mapě najdete možnosti, kde složit hlavu přes noc, upozornění na nástrahy terénu, horse-friendly restaurace nebo třeba místa vhodná k plavení koní. Přidat a spravovat nové místo může každý, stačí se registrovat do systému Mapotic.

Po měsíci a kousek od spuštění je na mapě 180 možností ubytování. Na své si přijdou pohodlnější jezdci, kteří ocení na noc postel, i nenároční čundráci, kteří budou radši za místo na stan poblíž ohrádky, kde se pasou jejich koně. Možnost přenocovat často nabízejí koňáci, kteří sami rádi podnikají vandry. Potkáte tak zajímavé lidi a získáte od nich rady na další cestu. Kromě nejrůznějších stájí najedete v mapě i pár méně obvyklých možností ustájení, například skanzen s jediným funkčním větrným mlýnem v Čechách, farmu s chovem bizonů či vysokohorského skotu a starý ovocný sad.

Kromě ubytování v mapce najdete také restaurace, kde uvítají jezdce a jejich koně, místa na plavení či brody, několik zajímavostí převážně s koňskou tematikou a překážky v cestě. Poslední zmíněná kategorie slouží jako upozornění na pro koně náročné či úplně neprůchozí úseky na trase, například lávky s nízkou nosností, strmé schody, příliš úzké průrvy mezi skalami či extrémně prudké kluzké svahy. Největším přínosem pro ostatní jsou takové překážky, které způsobí cestovatelům velkou zacházku, nevědí-li o nich dopředu.

Zatím málo využívanou funkcí mapy je možnost podělit se s ostatními koňáky o své osvědčené trasy výletů s koňmi. Mnoho turistických cest je kamenitých, vede po asfaltu a mohou na nich být výše zmiňované překážky. Místní koňáci obvykle vědí, kudy tato nepříjemná místa objet, ale turista tyto alternativní trasy napoprvé často nenajde.

Mapový projekt je založen na ochotě koňáků sdílet informace s ostatními a poskytnout místo na přenocování.

Máte-li možnost ostatním nabídnout třeba i jen skromnou možnost přespání, přidejte svou stáj do mapy. Zapojit se ale určitě můžete, i pokud takovou možnost nemáte. Jestliže už jste v minulosti na vandru s koněm u někoho přespávali, zeptejte se ho, zda by byl ochotný se do projektu zapojit. Přidávejte do mapy restaurace, překážky v cestě, místa na plavení a brody či vaše osvědčené trasy. Čím víc se nás zapojí, tím užitečnější mapa bude.

Pokud byste měli s přidáním bodů jakékoli potíže, napište správci mapy přes kontaktní formulář či na e-mail putovaniskonmi@gmail.com.

Z dlouhodobého hlediska bude výzva udržet informace v mapě aktuální. Zjistíte-li tedy například, že již některá z uvedených stájí možnost ubytování nenabízí nebo že most uvedený jako překážka na trase byl opraven a nyní koně bez problémů unese, dejte to vědět správci mapy výše uvedeným způsobem. Pokud jste v nějakém místě uvedeném v mapě přespávali, napište to do komentářů k místu, ať ostatní vidí, že je možnost přenocování stále aktuální. Doufám, že mapa ulehčí plánování vandrů všem milovníkům koňské turistiky.

O autorce: Jmenuji se Kamila a ráda se svým koněm Eragonem a psem Dustym podnikám vícedenní výlety. Při výpomoci s projektem damerousky.cz jsem narazila na Mapotic a napadlo mě založit tuhle mapku, protože mi přišlo, že u nás celorepubliková on-line mapa pro výlety s koňmi chybí. Doufám, že bude užitečná. Ráda přijmu posily do týmu.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

  • 1. KamčaM

    Obnova značení jezdeckých stezek

    21:05 - 17. 05. 2020

    Pokud byste se někdo chtěl podílet na obnovení jezdeckých stezek, tak letos bude několik termínů značkařského kurzu v jižních Čechách. V případě zájmu napište svůj telefon a email paní Andrlové z KČT (milena.andrlova@seznam.cz ) a ona Vám pošle bližší informace.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com