Odyssea pokračuje: Ustulina

6. 05. 2010 19:00

Obrázky: 2

Autor: EQCH redakce Foto: Helena Görnerová Rubrika: Soutěže Počet přečtení: 5188 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Zatím poslední vybraný kůň naší soutěže Odyssea mého koně je huculka Ustulina. Doplňuje – a dá se říct převažuje - skupinku koní hubených anebo zanedbaných, které si v rámci soutěže vzala fa. Dibaq do své péče. Pojďte se s námi podívat na první návštěvu této chlupaté „kuličky“.

Proč zrovna Ustulina

Velmi lehce krmitelnou (nechci psát nehezké slovo obézní) huculku Ustulinu jsme vybrali po delším přemýšlení, protože/přestože nebyla klasickým příkladem „chudáčka koníčka". Na druhé straně je udržování takto snadno krmitelných koní, s prodělaným schvácením a suspektní rezistencí na inzulín pořádná Odyssea - a hlavně takových koní není u nás vůbec málo, takže zabývat se i Ustulinou jako „zástupcem" této skupiny nám přišlo smysluplné. Spíš nastala otázka, v rámci soutěže, o co konkrétně z krmivářského hlediska usilovat...

Jak Ustulina žije

Při naší první návštěvě 10. 3. 2010 byla v místě ustájení Ustuliny ještě poctivá zima, foukal ledový vítr a vše kolem bylo zasypané vysokou vrstvou sněhu. Ustulina nás přivítala ne právě přívětivým obličejem ve výběhu, kde pobývá se svojí nerozlučnou kamarádkou. Z výběhu má možnost jít do přístřešku, po sněhu byly rozházené „chomáčky" sena, aby klisny mohly průběžně „zobat".

Výběh má podle majitelky různorodý povrch - což samozřejmě pod vrstvou sněhu vidět nebylo, na jednom místě vykukovaly plastové rohože, které mají za úkol zpevnit povrch, který by byl v mokru jinak rozblácený.

Majitelka Ustuliny se v problematice schvácení kopyt i metabolického syndromu koní (včetně obezity, rezistence na inzulín a dalších možných problémů s tím spojených) orientuje a snaží se všemožně udržet váhu klisny na co nejnižších hodnotách. Krmí po celý den omezeným množstvím sena, které rozhazuje po trochách ve výběhu, aby klisny podnítila k pohybu. Na Ustulině v době naší návštěvy nejezdila, nechávala ji běhat volně při vyjížďkách na její mladší kolegyni, aby měla pohyb bez zátěže jezdcem.

¨

Majitelčiny plány do budoucna

Majitelka chce mít samozřejmě klisnu zdravou a v takové kondici, aby ji mohla jezdecky využívat a pohyb jí nedělal žádné problémy. Znamená to dát co nejlepší podmínky kopytům, zajistit klisně pohyb a co nejlépe ji krmit. Tomu přizpůsobila i povrch výběhu, aby byl co nejpevnější, snaží se, aby koně museli celý den popocházet, na jarní pastvu zamýšlí koupit náhubek. Z hlediska výživy nyní stojí na prvním místě analýza sena, ideálně možnost zjistit množství rozpustných cukrů, které představují pro zdraví Ustuliny největší hrozbu, dále omezení příjmu kalorií a přitom optimální doplnění minerálů.

O Ustulině si můžete přečíst také na stránkách majitelky http://laminitis.webnode.cz/o-nas/.


Ustulina 10.3.2010Výživářské postřehy a měření:

 • obvod hrudníku: 172 cm
 • obvod holeně: 17 cm
 • kohoutková výška pásková: 140 cm
 • vypočtená hmotnost: 444 kg
 • vypočtená optimální hmotnost: 304 kg
 • stupeň tělesné kondice: 7-8

Výživářský cíl:

 • dosáhnout stupně tělesné kondice 6-7
 • snížit hmotnost při respektování pravděpodobné IR (pozn. red.: podle předběžných výsledků laboratorního vyšetření má Ustulina pravděpodobně kompenzovanou IR) a zajištění vyvážené krmné dávky

Majitelce bylo doporučeno nechat vyšetřit klisnu na případnou rezistenci na inzulín (za stávajících podmínek to znamená stanovit hladinu glukózy a inzulínu v krvi), vyšetření bude hradit Equichannel.cz. Také by bylo dobré zjistit množství rozpustných cukrů v seně či různých druzích sena (doporučení na laboratoř v ČR, která to dělá) a na základě toho vybrat nejvhodnější seno pro krmení Ustuliny. Z hlediska práce s koněm bylo doporučeno začít s pravidelnou lehkou a delší prací, která prospěje fyzické kondici koně, podpoří hubnutí a bude šetrná k pohybovému aparátu.

Odyssea soutěž logoKrmná dávka pro Ustulinu

je v tabulkách a grafem přiložená v DOC souboru pod článkem. Skládá se z:

 • luční seno 6 kg
 • formula IR 150 g (doplňkové krmivo pro koně trpících laminitis a koně s rezistencí na inzulin, podrobné informace viz DOC soubor pod článkem)
 • sůl

Pod článkem také najdete výsledky základního rozboru tří druhů sena, které má majitelka k dispozici (případný rozbor na rozpustné cukry je v jednání).


Ustulinu, stejně jako všechny ostatní vybrané koně, budeme nyní namátkově kontrolovat a zůstaneme v kontaktu s celým jeho týmem, který má na straně EQUICHANNELu i Dibaqu otevřenou možnost konzultací. Držme všem palce k dobrému rozhodování i další péči o koně.


Odyssea Ustuliny perem majitelky: Odyssea mého koně: příběh huculky Ustuliny

Podrobnosti k soutěži: Velká soutěž Equichannelu a Fitminu: Odyssea mého koně


Příběh byl zaslán do soutěže "Odyssea mého koně" o krmení a výživářskou poradnu zdarma, kterou vyhlásil EQUICHANNEL.cz společně se společností Dibaq a.s., výrobcem krmiv a doplňků zn. FITMIN. I vy nám můžete zaslat svůj příběh. Přečtěte si podrobnosti a pravidla v článku "Velká soutěž Equichannelu a Fitminu: Odyssea mého koně".

Připojené obrázky

Připojená videa

Ustulina 10.3.2010

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: