Nový seriál: Zeleň pro koně a jejich lidi

3. 03. 2011 12:00

Obrázky: 1

Autor: Jana Syrová Foto: Karolína Havlová Seriál: Zeleň pro koně a jejich lidi Počet přečtení: 8502 Počet komentářů: 6 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 2 krát

Začíná březen a příjemné slunečné počasí dává tušit brzký příchod jara. Až rozmrzne zem, mnozí z nás začnou předělávat nebo jen upravovat okolí svých domů, ale také stájí, začnou připravovat jízdárny, výběhy a pastviny na novou „venkovní“ sezónu. Proto jsme se rozhodli jarnímu pastevnímu řádění věnovat březnové téma měsíce a k tomu i zbrusu nový seriál z pera Bc. Jany Syrové.

Úvod

Bude to seriál o zeleni u koní. Vždyť komu by se nelíbilo mít okolo sebe lahodně upravené prostředí protkané trávníky, stromky či keři, které bude na pohled příjemné? Ale nejen to. Komu by se nelíbilo mít okolí stájí, zahrádky, či výběhy a pastviny nejen hezké, ale hlavně funkční - v zimě bez větru, v létě stín, v dešti bez bahna a co nejdéle dostatečně zelené? Pak je tento seriál určen právě vám!

Najdete zde nejen přehled naprostých „zahradnických" zásad a zákonitostí, ale i různé vychytávky a rady, jak si to vše namyslet a třeba i realizovat s co nejmenšími náklady a co nejpřátelštěji k přírodě.

Seriál se bude zabývat například těmito oblastmi:
 • Travní porosty v jezdeckých areálech (pastviny, parkurová závodiště, štěrkové trávníky vhodné např. pro parkování, okrasné trávníky) včetně přehledu vhodných travin a jejich směsí;
 • Listnaté a jehličnaté stromy a keře - např. jak správně zasadit strom či vhodnost různých stromů na jednotlivá stanoviště;
 • Živé ploty, půdopokryvné dřeviny a osázení svahů;
 • Obecné představení problematiky a pravidel návrhu cest, komunikací a zeleně (tzn. jak se postupuje při jakémkoli návrhu, jak se vyvarovat nejčastějších chyb, jak poznat správný školkařský materiál, obecně vhodnost jednotlivých druhů stromů, keřů a rostlin ke koním, v jakém poměru kombinovat listnaté a jehličnaté dřeviny, atd.);
 • Cesty a dlažby, odvodnění terénu a úpravy terénu;
 • Kámen, dřevo a doplňková výsadba (jaký kámen použít, jak ho usadit do terénu, trvalky a balkonovky, ale třeba i jak jako krytinu na venkovních boxech lze použít zelenou střechu).

zeleň pro koně a jejich lidi

Samozřejmě témat je spousta a další mohou přibýt, pokud vy jako čtenáři vyjádříte svůj záměr v komentářích pod články.

Pokud bude zájem, autorka navrhuje věnovat některý z dílů konkrétnímu řešení - podle zaslaného půdorysu, fotek a popisu zpracuje jednoduchý návrh úprav včetně kalkulace.

Takže hurá do toho, ještě během dnešního dne můžeme začít. A to rovnou tam, kde začíná i život rostlin: půdou.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. myšák

  výborné

  12:15 - 03. 03. 2011

  tak to je super nápad! Jelikož letos budeme reorganizovat jak vzhled stáje, tak i okolí, cenné rady uvítám. Hlavně ohledně keřů, ráda bych nějaké rychlerostoucí a takové, co nedají moc na údržbu....přeci jen jsem taková ' nezahradnice ' a v zemi se nehrabu zrovna s nadšením... :-)

 • 2. techeska

  báječný nápad!!!

  13:56 - 03. 03. 2011

  Těším se na další pokračování...

 • 3. rumba07

  Děkuji!!

  14:58 - 03. 03. 2011

  Skvělé, to je téma pro mě. Jsem kytkomilec a fandím všemu zelenému. Těším se na články, rady, tipy a konkrétní návrhy různého osazování:-).

 • 4. zvidalek

  supr nápad!!!

  18:06 - 03. 03. 2011

  Tento nápad se mi velmi líbí. Hlavně aby koníci měli porád zelené pastviny a výběh a aby nebylo bahno opravdu super tento seriál si nemohu vynachválit!!!!!!! :)

 • 5. creatio

  Seriál

  23:25 - 03. 03. 2011

  Tak toto vyzerá sľubne, veľmi ma táto oblasť láka, tak budem mať čo čítať. Skvelé, už sa teším :))

 • 6. žofré

  Děkuji

  07:54 - 04. 03. 2011

  nápad slibný,budu se těšit na provedení a přemýšlet,kde vezmu pracovní síly:-).

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 3 čtenářů. Celkový počet bodů: 15.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: