Nový protiepidemický systém PES... co můžeme a co nemůžeme

16. 11. 2020 09:00

Obrázky: 2

Autor: EQCH redakce Rubrika: Různé Počet přečtení: 183 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pátek 13. listopadu představil nový protiepidemický systém opatření pro různé fáze pandemie označovaný zkratkou PES. Rizika jsou rozdělena do pěti stupňů v bodové škále 0 až 100. Co to pro nás znamená?

Stav epidemie v Česku se bude hodnotit rizikovým skóre na škále nula až sto. Toto rizikové skóre zařadí republiku nebo region do jednoho z pěti pásem přísnosti opatření. Číslo se bude vypočítávat podle reprodukčního čísla, podílu pozitivních testů a počtu nakažených za 14 dní na 100 000 obyvatel v celkové populaci a populaci seniorů.

Nově představený systém PES počítá s pěti barevně odlišenými pásmy. Nejmírnější je pásmo zelené do 20 bodů, druhé žluté do 40 bodů, třetí oranžové do 60 bodů, čtvrté červené do 75 bodů a páté fialové v případě vyššího skóre. Na každý stupeň jsou navázaná konkrétní opatření.

PES a sport

Ve dvou nejrizikovějších epidemických pásmech – fialovém a červeném – je nařízeno úplné uzavření vnitřních sportovišť pro rekreační sporty, využívání venkovních sportovišť je omezeno počtem osob. Pro provozovatele jezdeckých škol tedy platí, a platit i při přechodu na čtvrtý stupeň protiepidemiologických opatření bude, že pro potřebu rekreačního sportu zůstanou vnitřní sportoviště uzavřena. Jízda na koni tedy bude na amatérské úrovni možná nadále výhradně venku. Na venkovních jízdárnách se mohou v současné době pohybovat jen dvě osoby, při přechodu na stupeň čtyři to bude osob šest

Profesionální sportovní soutěže by se už kvůli koronaviru zastavovat neměly. Budou povoleny i ve čtvrtém pásmu, ale i nadále bez diváků a ve specifickém režimu. Amatérské soutěže jsou zakázány a zakázány zůstanou i při čtvrtém stupni, na který by se mohlo Česko přepnout od pondělí 23. listopadu.

Pouze v případě, že se podaří přejít na třetí stupeň protiepidemiologického systému PES, mohly by být amatérské soutěže povoleny, avšak stále bez diváků. Totéž by se mělo týkat i profesionálního sportu.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: