Největší výstava welsh pony a cob zná své šampiony

22. 06. 2010 22:00, Aktualizováno 23. 06. 2010 20:51

Obrázky: 8

Autor: Veronika Jiroutová Foto: Běla Fialová Rubrika: Chov koní Počet přečtení: 8822 Počet komentářů: 7 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Po dvou letech změnila největší a nejprestižnější výstava welšských pony a cob u nás své dějiště. Malebnost slaťiňanského parku vystřídala dvě předvadiště a kolbiště pro jezdecké hry pardubického závodiště. Změna byla nutná, letos se na šampionát přihlásilo rekorních 102 koní.

Účast zahraničních posuzovatelů je již tradicí, letos do České republiky zavítali hned dva Velšané: pan Owen Jones posuzoval postupně rubriky sekcí C a D. Rubriky WPBR, A a B měl na starosti jeho kolega Edwin Prosser. Oba pánové jsou nejen významnými chovateli a posuzovateli, ale i úspěšnými aktéry nejvýznamnější velšské výstavy Royal Welsh Show. Pan Jones vlastní spolu s rodiči hřebčín Nebo, který má významný vliv na chov velšských kobů a velšských pony v typu kob po celém světě. Sám díky roli posuzovatele procestoval kus světa, zúčastnil se již výstav v Nizozemsku, Německu, Belgii, USA, Jižní Africe. V lednu letošního roku posuzoval dokonce v australském Melbourne na Victorian All Welsh Show. Edwin Prosser v svém medailonku uvádí dlouhý seznam úspěchů nejen s vlastními koňmi, ale i s poníky hřebčína Mintfield a Cottrell, pro který vystavoval více než 20 let.

Na programu bylo celkem 5 sekcí, ve kterých se vystavovalo v několika kategoriích rozdělěných podle věku a pohlaví. O šampióna sekce se tak vždy utkali nejlepší jedinci z rubrik.

Šampiónkou sekce WPBR se stala 6letá klisna Sabri majitelky Moniky Zemánkové z Trutnova. Klisna má 50 % velšské krve po otci Brit (Welsh B) a je z matky po Sabat CZ (shagya-arab). Vicešampiónem sekce se stal 17letý hřebec Golem, majitele Martina Blažka. Hřebec má 43,75 % velšské krve po otci Golf (WPBR) a je z matky po po Saturn (arab).

Ve stejnou chvíli, ale na druhém předvadišti, se o vítežství v sekci C utkalo sedm zástupců velšských pony v typu kob. Šampiónkou sekce C se stala 10letá klisna Hardys Sonnet majitele Václava Homoly z Čelákovic, importovaná z Velké Británie. Klisna byla zařazena do hlavní plemenné knihy. Vicešampiónkou sekce C se stala teprve 2letá klisnička Erfan Cadi Mai, reprezentující Hřebčín Amerika, taktéž importovaná z Velké Británie.Ysselvliedt´s Highflyer

Nejlepším z početné skupiny sekce A - velšský horský pony - byl a šampionem se tak stal 7letý hřebec Ysselvliedt's Highflyer majitele Harolda Zoeta z Nizozemska. Harolda Zoeta jistě mnozí obdivovatelé velšských koní dobře znají. V loňském roce již navštívil Česku republiku a spolu se svou ženou připravil přednášku na téma Příprava a prezentování velšských koní na výstavách. Držitelem hřebce je Ladislav Procházka, Vémyslice. Tento hřebec se stal zároveň Vicešampiónem celé výstavy. Vicešampionkou sekce A je letos 13letá Trawel Riviera majitele a chovatele Pavla Blažka.

I mezi velšskými pony sekce B vévodila klisna, šampiónkou se stala 8letá klisna Apollon Celebration z hřebčína Karlen před vícešampiónem, 3letým hřebcem Spring Star's Jarno chovatele a majitele J. E. van Lente z Nizozemska, držitelem je Tomáš Firbacher z Nymburka.

Zároveň se sekcemi A a B probíhalo vystavování velšských kobů, tedy sekce D. Zde patřil hlavní slovo hřebcům. Šampiónem byl zvolen 5letý hřebec Vazan Cymro Du. Tento hřebec českého chovu se stal i šampionem celé výstavy. Chovatelkou je MUDr. M. Richterová a majitelem stáj Vazan, Ostružná. Vicešampión sekce D, 4letý hřebec Bryncadno Fflamddwyn majitelky Michaely Pešíkové, je zařazen do akceleračního programu.

Vyhlášeno bylo i několik dalších titulů:

Nejlepší mladá klisna z českého chovu: 3letá klisna sekce B - Bohemian (CZ) Ffion

Nejlepší mladý hřebec z českého chovu: 3letý hřebec sekce D - Limetree Invasion

Šampión seniorů: hřebec sekce WPBR - Golem (17 let) - mimo soutěž
cena předána druhému nejstaršímu: valach sekce WPBR - Golf II (16 let)

Šampión hříbat: hřebeček sekce A - Trawel Redy - mimo soutěž
Cena předána druhému nejlepšímu hříběti: klisničce sekce B - Karlen Flower

Součástí dne byly i jezdecké hry, kde byli přihlášení poníci prověřeni pod sedlem ve sportovních disciplínách, ale na programu byly i v Anglii tradiční rubriky začínající jezdec, dítě na poníku s vodičem a mladý vystavovatel. Trawel Riviera

Pěkné počasí přilákalo do Pardubic nejen vystavovatele ze všech koutů republiky, ale větší zájem byl zaznamenán i mezi diváky. Je vidět, že chov velšských koní u nás získává stále větší oblibu. Roste kvalita koní, a to nejen důsledkem importu, ale i díky kvalitním koním již odchovaným u nás. Několikrát se posuzovatelé zmínili, že někteří jedinci jsou na světové úrovni a nebyla by ostuda účastnit se s nimi výstav v zahraničí. Nechme se tedy překvapit, kdy začnou naši chovatelé sbírat úspěchy i na mezinárodní scéně. I úroveň předvedení koní se opět posunula o stupínek výš. Celá akce a rostoucí kvalita chovu je jasným důkazem, že práce ČSHVP, týmu lidí okolo paní Vuurenové, má smysl. Několikrát během dne se posuzovatelé zmínili, že vystavovný jedinec je až v příliš dobré kondici,což je jen daším jasným důkazem, že se u nás welshům velice daří :).

Výstava byla zároveň celostátním výběrem hřebců pro plemenitbu, pro sekci WPBR jediným výběrem konaným v roce 2010 (viz též Řád PK), celostátním svodem klisen a pro zájemce i registrací letošních hříbat.

Šampionát Welsh Pony & Cob 2010 uspořádala tradičně ČSCHVP, tedy organizace pověřená vedením národních plemenných knih velšských koní v České republice. Za podpory ASCHK ČR o.s. a Dostihového spolku a.s. Pardubice.

Kompletní výsledky najdete na webu Českého svazu velšských plemen pony a kob.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Martin Blažek

  Velké poděkování Ireně van Vuuren a celému realizačnímu týmu.

  08:14 - 23. 06. 2010

  Výstava byla opravdu SUPER. Od výběru místa - Pardubické závodiště je na tyto akce opravdu ideálním místem. Je tam prostor pro parkování i koně - což ocení zejména majitelé hřebců, kteří se mají možnost držet opodál a přes to stále sledovat co se děje. Občerstvení s rozmanitým výběrem, příjemné prostředí pro vystavování i sportovní soutěže. Prostě areál je na tyto akce stavěný a i vzhledem ke své poloze, která je napůl cesty ze západu i východu doufám, že se tam napřesrok sejdem ve stejně hojném počtu, jako letos...

  I po organizační stránce bylo vše zvládnuté na jedničku, však ono stihnout odposoudit 102 koní v jednom dni, souběh dvou posuzovatelských kruhů a ještě to skloubit s dětskými a sportovními soutěžemi, to rozhodně není legrace. Posuzování odsýpalo jako po drátkách a z výstavy jsme odjížděli někdy kolem 18 hodiny, což jsem pri takovém množství koní nečekal..

  Rok od roku se přihlašuje na výstavu více a více koní, což svědčí o vzrůstající popularitě i prestiži tohoto šampionátu. Škoda jen, že se k nám stále nedaří nalákat nějaké cizince, ale věřím, že se i toto podaří prolomit.

  Bohužel i návštěvnost veřejnosti byla poměrně nízká a přitom se opravdu bylo nač koukat. Nejednou se posuzovatel vyjádřil o posuzovaném zvířeti, že by se jeho majitel nemusel stydět toto zvíře představit na Royal Welsh Show, a to je ohromným oceněním chovatelů těchto překrásných koní v ČR..

  Ještě jednou - ohrnomný dík všem, co se na pořádání podíleli a mnoho elánu do dalších let!!

 • 2. Petra Zabavíková

  Děkujeme :-)

  08:38 - 23. 06. 2010

  Reaguje na 1.

  Určitě patří velké poděkování celému realizačnímu týmu Šampionátu 2010 za pěknou výstavu. Přesun výstavy do Pardubic znamenal obrovský skok v úrovni akce i počtu vystavovatelů. Snad by i stálo za zmínku co nebo kdo přiměl organizační tým, aby se vrátil se Šampionátem do Pardubic. Co myslíte paní van Vuurenová? Zdraví, Mojmír Fiala

 • 3. Petra Zabavíková

  WALES, Anglie, Skotsko a Severní Irsko = Spojené království Velké Británie

  08:47 - 23. 06. 2010

  Prosím opravte slečno (paní) Jiroutová ve svém článku zmínky o Angličanech a Anglii. Oba posuzovatelé jsou z WALESU (CYMRU velšsky) a jsou to Velšani a nikoliv Angličani. Nechci si ani představit, co by nastalo kdybych před Velšany prohodil, že u nich v Anglii je moc hezky :-)) Pamatujte si, že kdyby se Wales oddělila od Anglie, tak by byla větší než Anglie (citát textu z hrnku, který je ve Walesu na prodej v každém stánku se suvenýry) !

 • 4. jaja

  ty národnosti

  09:59 - 23. 06. 2010

  Reaguje na 3.

  Děkujeme ze upozornění, už jsme v textu opravili.

 • 5. Martin Blažek

  Fotogalerie z výstavy na Equimarketu.eu

  09:59 - 23. 06. 2010

  Na serveru Equimarket.eu naleznete kompletní fotogalerii ze šampionátu:

  http://www.equimarket.eu/index.php?action=video_pardubice_2010&page=1

 • 6. Petra Zabavíková

  WALES, Anglie, Skotsko a Severní Irsko = Spojené království Velké Británie ještě jednou :-)

  12:23 - 23. 06. 2010

  Říct ve Walesu, že Royal Welsh Show je největší "anglická" výstava, tak se velmi pravděpodobně dostanete do určitých potíží. RWS je největší VELŠSKÁ výstava a národní svátek Walesu!!!!!!!!!!!!!!

 • 7. mamka

  Detailík

  14:37 - 23. 06. 2010

  Reaguje na 4.

  Omlouvám se za rýpání, ale když už jste v těch opravách, velké V by vypadalo líp;-)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 4.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com