Hřebec plemene slezský norik 1589 Baramis je vítězem divize C ankety Nejkrásnější kůň České republiky (2014). Šestiletý hnědák, syn plemeníka 2952 Brys Slezský v majetku Roberta Bambucha z Velkých Karlovic obdržel 236 hlasů, tedy 39,7 % všech hlasů odevzdaných.
Reprezentant norických koní, vraník 43/241 Grand, dostal o 71 hlasů méně a obsadil jasně druhé místo. Irský cob a českomoravský belgický kůň do boje o stříbrnou pozici prakticky nezasáhli.
Oficiální výsledek hlasování divize C chladnokrevná plemena:
Platných hlasů bylo odevzdáno celkem 595.
Desetiletý věkový rozdíl mezi nejmladším a nejstarším z nich opět nebude pro hlasující nijak rozhodující. Daleko podstatnějším faktorem by při výběru odborníků bylo to, co koně zatím dokázali:
Uvedené skutečnosti jsou určitě podstatné, ale příděl hlasů stejně zásadně a jako vždy ovlivní exteriér – přesněji to, jak je portrétem prezentován. V této chvíli je dobré si opět připomenout, že portrét poskytuje pořadatelům hlasování majitel nominovaného koně. Ani samotné obrázky koní ale anketu nevyhrávají. Velmi důležitá bude organizovaná podpora těch, které čtyři hřebci v anketě zastupují.
Hlasování začíná v pondělí 16. června a končí úderem nedělní půlnoci 22. června, hlasuje se pouze na www.nejkuncr.cz.
Vítěz divize postupuje do finále ankety a jeho majitel má už za tento výsledek jistých 1 000 Kč. Podrobnosti k anketě a pravidla naleznete na www.nejkuncr.cz.
Do půlnoci 22. června se hlasuje pro chladnokrevná plemena.
V této kategorii se vám představují tito koně:
Českomoravský belgický kůň
2882 SAGÍR
Hřebec, ryzák, nar. 2002
Otec: 2768 Sany
Matka: 54/254 Sára (po 2396 Abagir)
Chovatel: AGRO Vnorovy
Majitel: Zemský hřebčinec Tlumačov
Držitel: Rostislav Svoboda, Petrov u Hodonína

Hřebec z linie Successeur de Bonef. (1928), rodina 147 Damita. Genetický zdroj, podíl původních genů 65,2 %.
Výkonnostní zkoušky absolvoval v roce 2004 s těmito výsledky: třída 7,5, body exteriér 7,50, výkon 8,00.
Z jeho potomků působí v chovu hřebci 1586 Santys a 1726 Subar. V plemenné knize má zapsány dvě klisny a v ostatních PK jednu další.

Foto Silvie Krausová a Veronika Kučírková Kroftová
Irský cob
BASTIEN HABRŮVKA
Hřebec, tmavý ryzák, nar. 2012
Otec: Meadows Selwyn
Matka: June (po Apart 4)
Chovatel i majitel: Iveta Hladká, Farma Habrůvka (Křtiny, okres Blansko)

Vítěz svodu ICS CR (Litohošť 2014) jak mezi dvouletými hřebci, tak hřebci všech věkových kategorií, získal 1. prémii.
Bastion Habrůvka má celou kariéru teprve před sebou: Svod v roce 2015 bude absolvovat s cílem být zapsán do plemenné knihy jako plemeník (zájem o připouštění s ním už je). Měl by rovněž absolvovat výkonnostní zkoušky v tahu.
V současné době chodí rekreačně pod sedlem.
Velmi učenlivý kůň je povahově bezproblémový.

Foto Iveta Hladká a Gabriela Rotová
Norický kůň
43/241 GRAND
Hřebec, vraník, nar. 2011
Otec: 946 Tann – Sedrik
Matka: 43/78 Riga (po 444 Neugot I – 20)
Chovatel i majitel: Hřebčín Jeníkov, v. o. s., Hořice v Podkrkonoší

Mladý nadějný hřebec, připravovaný na zkoušky výkonnosti. Jeho předností jsou prostorné chody, dobrá mechanika pohybu i odpovídající charakter.
Oba rodiče, bába Harfa i prabába Halima se narodili v Hřebčíně Jeníkov.
Otec 946 Tann – Sedrik je synem významného, z Rakouska importovaného plemeníka 657 Tango (po Tango Vulkan XIII).
43/241 Grand je tedy pokračovatelem linie Tann – Vulkan a nositelem 25 % původních genů rakouského norika.

Foto Jana Nerudová
Slezský norický kůň
1589 BARAMIS
Hřebec, hnědák, nar. 2008
Otec: 2952 Brys Slezský
Matka: 72/484 Sasanka (po 2691 Streimur)
Chovatel: ZEFA Zbytiny s.r.o., Prachatice
Majitel: Robert Bambuch, Střed,Velké Karlovice
Držitel: Vítkovská zemědělská s. r. o., Vítkov – Klokočov

Baramis je šestiletý plemenný hřebec, typický představitel linie 419 Bravo (1914). Genetický zdroj, podíl původních genů 49,4 %.
Do plemenitby byl zařazen v roce 2010 po úspěšném absolvování šedesátidenního testu v hřebčinci Tlumačov. Po něm byl odkoupen Robertem Bambuchem z Velkých Karlovic, na jehož stanici působil v sezónách 2011, 2012 a 2013. V letošní sezóně připouští na stanici v Klokočově.
Hřebec je velmi dobře hodnocen po pracovní stránce, soutěží chladnokrevných koní se ale prozatím nezúčastňoval.
Byl dobře hodnocen na výstavě v Prostřední Bečvě a letos na výstavě v Novém Jičíně. V současnosti již má 35 narozených hříbat, z toho dva hřebečci byli vybráni do testační odchovny. V příštím roce uvidíme jeho první dcery ve výkonnostních zkouškách.
Hřebec je ve velmi dobrém typu slezského norika, má atraktivní a momentálně žádanou barvu. Vyniká dobrým charakterem.

Foto Pavla Švanová
Představíme vám jezdecký oddíl TJ Krakonoš Trutnov, který má svůj areál ve Svobodě nad Úpou. Dnes patří...
Vojta Kotek se ve svém podcastu o farmě svěřil s velmi dojemným příběhem o svém koni, který ...