Návrat mušketýrů na zámek Sychrov, letos poprvé s koňmi

13. 08. 2009 11:00

Obrázky: 16

Autor: Běla Fialová Foto: Běla Fialová Rubrika: Výstavy a show Počet přečtení: 8308 Počet komentářů: 3 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Cestovat v čase sice stále ještě neumíme, přesto jste se spolu s námi mohli o víkendu přenést o několik staletí zpět – do dob rytířů, mušketýrů a zručných řemeslníků. Na zámku Sychrov totiž uspořádala šermířská skupina Merlet program, nazvaný Návrat mušketýrů. Tradičně hlavní program patřil právě šermířům, letos se však rozhodli zapojit i zvířecí aktéry – koně, psy a dravé ptáky...

Celý program probíhal v zámecké zahradě, a to hned na několika místech. Naštěstí byla jednotlivá čísla koncipována tak, aby si je divák mohl spokojeně a v klidu vychutnat a zároveň se stihl na příslušné místo včas přesunout.

Milan StrakaStředověké tržiště zvalo k nákupům rozličných rukodělných prací, ve válečném ležení jste si vy či vaše ratolesti mohli vyzkoušet střelbu lukem a různé bojové hry. Hlavní pódium patřilo především šermířům, ale čas od času se o něj ochotně podělili s fakírem a jeho show. Svůj prostor nedaleko pódia měli dravci sokolníka Milana Straky, který je na Sychrově domácí a i vy jej jistě znáte z ukázek v rámci pardubické výstavy Koně v akci. No a nakonec, ovšem trochu hlouběji v parku, jste mohli shlédnout jezdeckou show v podání České barokní společnosti a skupiny Caballos.

Bohužel nedělní program byl ochuzen o vždy vynikající vystoupení Petra Skořepy, který předvádí umění práce s garrochou a také o ukázky tance se psem. I tak ale jezdecká čísla přilákala velké množství diváků.

Programová čísla na sebe navazovala a na hlavním pódiu se postupně střídaly skupiny Maledictus (šerm), In Flamenus (fakír a jeho show) a Merlet (šerm). Jejich vystoupení přerušil v půl jedné první koňský vstup, nazvaný Kůň a pes. Toho se ujala Anna Reinbergerová z České barokní společnosti se strakáčem Westem a černým chlupáčem, jako vždy doslova sršícím energií, Rickym.

Caballos - džigitovkaDalší čistě koňské vystoupení patřilo Johance Moutelíkové rovněž z České barokní společnosti. Šlo ohorseback archery, neboli střelbu z luku na cíl ze sedla koně. Tím koněm nebyl nikdo jiný, než bílý lipicán Romeo. Tuto dvojici pravidelní návštěvníci výstavy koní v Lysé nad Labem určitě velmi dobře znají. Bohužel však Johanka musela kvůli svému zranění ruky tak trochu improvizovat. Do sedla Romea se proto nejprve vyhoupl náhodný divák alias hunský válečník. Teprve po něm se na Romeův hřbet vrátila Johanka a přihlížejícím předvedla, jak taková střelba na cíl z cválajícího koně má opravdu vypadat.

V prostoru před diváky Johanku naposledy vystřídala Anna Reinbergerová, tentokrát ale s klisnou Coronou. Tu předváděla při práci na dlouhé otěži. Mnohem energičtěji však pojali svůj jediný nedělní vstup zástupci kaskadérské skupiny Caballos, kteří předvedli krátkou ukázku džigitovky.

Definitivně poslední slovo v koňské části programu řekla na sychrovském zámku Johanka Moutelíková, zástupkyně České barokní společnosti. Vystoupení nazvala práce filmových koní a prezentovala v ní opět svého zkušeného filmového koně Romea a s ním i další nadějný přírůstek filmařské „rodiny", valacha jménem Hoka He.

 

Anna Reinbergerová s CoronouJak již bylo zmíněno v úvodu, v nedělním programu scházely oproti sobotě některé body, ale i tak si v rámci svých krátkých vstupů vedli všichni účastníci velmi dobře."Program jsme připravili tak, aby maximálně vyhovoval rodinám s dětmi a také tomu, kdo se nepřišel podívat jen na koně," řekla po svém vystoupení Johanka Moutelíková. A to se myslím podařilo.

Můžeme proto jen doufat, že stejně úspěšné bylo zařazení koní do akce, zvané "Návrat mušketýrů", také v očích organizátorů a snad se můžeme už nyní těšit na jeho další ročník. Za koňáky tedy určitě "na viděnou" znovu u koní na zámku Sychrov!

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. alisch

  Díky za článek

  13:23 - 13. 08. 2009

  Na Sychrov jsem se chystala, bohužel mi to někdo nahoře nepřál. Podle článku to vypadá na možnost dobře stráveného víkendového dne. I pan Straka má velmi zajímavá vystoupení s dravci a hezky se poslouchá.

 • 2. HelenaG

  Sokolnictví

  14:06 - 13. 08. 2009

  Reaguje na 1.

  Milan Straka je nesmírně charismatický člověk, který ví o svých kamarádech všechno, dýchá pro ně, skutečně i umí vyprávět a navíc má blízko i ke koním. Musím souhlasit, že i jako koňák se už teď těším na to, jak zase doplní pardubickou výstavu a opravdu moc se těším, jestli zase bude noční "venčení orla" na závodišti :o)
  Pokud by tu bylo více fanoušků sokolnictví, můžeme se věnovat okrajově i tématu dravců u koní...

 • 3. Johnny

  Sokolnictví

  16:37 - 14. 08. 2009

  Reaguje na 2.

  Jo jo je moc fajn, dokonce ochotně poskytl na noc azyl našemu harisovi Virgilovi (ještě jednou děkuji) :-) Dravců u koní zas tolik není, ale rozhodně je to velmi, a to i historicky, zajímavé téma ;-)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com