Naši koně na WEG: Alnaki

14. 07. 2014 10:00

Obrázky: 14

Autor: Eva Holubcová Foto: © archiv Machovcových, sporthorse data, G. Jeníčková, Stall Heinzelmann Rubrika: Světové jezdecké hry Počet přečtení: 6391 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Medailonků našich reprezentantů, kteří se chystají na Alltech FEI Světové jezdecké hry do Normandie, jste si mohli přečíst již několik. Neméně důležitou součástí týmu jsou však i koně! Proto jsme se rozhodli vám představit i pár vybraných čtyřnohých parťáků naší reprezentace. Začínáme plnokrevníkem "Ozzákem" všestranného Jirky Machovce.

Alnaki je letos patnáctiletý plnokrevník, který reprezentuje ČR na letošních WEG v Normandii společně se svým jezdcem Jiří Machovcem ve všestrannosti.

Medailonek Jiřího Machovce si přečtěte zde - Češi do Normandie: Jiří Machovec

Alnaki

Charakter a povaha:

Dle jeho stálého jezdce Jiřího Machovce je Alnaki typický plnokrevník se všemi dobrými i špatnými vlastnostmi, které lze od tohoto plemene očekávat. Na ošetřování je to s ním někdy „o nervy", ale jakmile odstartuje do závodu, ví Jirka, že se na něj může spolehnout a že udělá všechno proto, aby v pořádku a co nejlépe soutěž dokončili.

Zajímavosti:

Přezdívka: „Ozzák"
Oblíbený pamlsek: mrkvové granule
Nejoblíbenější disciplína: cross

K dennímu režimu koně: Alnaki je ustájen v boxu s paddockem, do kterého má přístup celodenně. Ježděn je většinou jednou denně (jezdí ho Zuzka nebo Jirka), pracuje na jízdárně (skoky, přiježďování), do terénu chodí odpočívat (na obhlídku vinohradů s Jirkou) a případně v přípravě na cvalovou a objemovou práci. Do výběhu chodí s klisnou Rosou, kterou má rád. Do výběhu chodí pravidelně, když má odpočinkový režim a v průběhu podzimu a zimy.

Zajímavostí je, že se velmi rád nechává hladit (asi jako každý kůň), má otevřený box, takže si pro pohlazení částo přijde sám. Při manipulaci ve stájové uličce ale dokáže být trochu splašený (přičítáme to dostihové minulosti). Asi jako každý plnokrevník je velmi vybíravý co se týče krmení a jen tak nějaké krmení ho nenadchne. Další zajímavostí je, že Ozzák drží dopolední siestu a rád si lehne a prospí se dopoledne, a to i na závodech (klidně i chvíli před crossem).

Alnaki s Jirkou MachovcemDomácí stáj:

JK Mikulov

Jezdec:

Jiří Machovec

Kariéra:
  • 2009: účast na Mistrovství Evropy mladých jezdců ve Waregemu (BEL) - 42. místo
  • 2010: Účast na Mistrovství Evropy mladých jezdců v Pardubicích, 37. místo jednotlivci, 5. místo týmy
  • 2011: CIC*** Montelibretti (ITA), 6. místo
  • 2012: CIC*** Feldbach (AUT), 3. místo, CCI** Wiener Neudstadt (AUT), 7. místo
  • 2013: CCI*** Strzegom (POL), 14. místo
  • 2013: kvalifikace na ME Evropy seniorů
  • 2014: CIC** Jaroszowka (POL), 6. místo

Původ

Alnakiho původ je pro nás v mnohém zajímavý s četnými linkami na zdejší prostředí.

BeryllusOtec Alnakiho Alwuhush (Nureyev) byl světoběžníkem jak na dráze, tak i v chovu. Jako tříletý získal dvě cenná black type vítězství v Anglii a dvě třetí místa v Gordon Stakes a Great Voltigeur Stakes. Nicméně na dráze byl nejúspěšnější ve svých čtyřech letech. To se stal šampiónem starších koní v Itálii, když tam vyhrál prestižní Grupy 1 Gran Premio di Milano a Premio Presidente della Repubblica, kdežto v USA pro sebe získal jinou Grupu 1 Carlton F. Burke Handicap ve světovém rekordu na 2 000 m a v Německu byl druhý v Aral Pokal. V pěti letech v USA získal výborná druhá místa v Turf Classic Invitational Stakes za znamenitým Cacoethes a v Tidal Handicap za kanadskou legendou With Approval. V chovu vystřídal vícero zemí a nakonec skončil ve střední Evropě.

Z potomstva je světově nejznámější Aly´Alley, který byl druhý v Breeder´s Cup Juvenile (Gr.1.) a nyní působí v chovu v Urugayi. V USA ještě vnučka Thunder Bertie vyhrála grupu 3. V Německu byla nejlepší listed vítězka a grupa 3 umístěná Secret Energy, která je bábou Gr.2. vítěze a mladého plemeníka v Německu Santiaga a třetího z Derby Trialu a také plemeníka Sordina. V Německu působí v teplokrevném chovu také jeho syn Beryllus. V našem regionu byl proslulý Stormrider, což byl znamenitý sprinter, který z 49 startů vytěžil 22 vítězství, a mezi lety 1999 až 2001 byl rakouským Koněm roku a roku 2000 i Koněm roku na Slovensku, k tomu samozřejmě čtyřnásobný šampión sprinterů.

NureyevNureyev byl jedním z nejlepších synů Northern Dancera (linie Nearco) v chovu. Byl schopný dát znamenité sprintery (Polar Falcon, Fasliyev), excelentní mílaře jako Miesque, Spinning World či držitele světového rekordu na míli Atticuse, ale i vítěze největšího dostihu Evropy na 2 400 m (Prix de l´Arc de Triomphe) Peintre Celebre. Dále lze z potomstva jmenovat Reams of Verse, Crystal Music, Sonic Lady, Zilzal či Theatrical. Jako mateřský otec figuruje u mnohonásobného šampión plemeníka v Austrálii Zabeela, znamenitého Peteski, Bago či Desert Kinga (otec Darsalama). Výše zmíněný Polar Falcon je otcem 1,60m skokana Polar Returna a mateřským otcem Il Diva, který působí v PK holštýna, hannoverána a BaWu.

V ČR působili po Nureyev plemeníci Eternity´s Breath (otec Diamantixy, která ve všestrannosti dosáhla na „S" úroveň) a Siam. Mnozí z vás jistě budete znát Beaconsfielda (Nureyev), plemeníka působícího ve vedlejším Polsku, protože je otcem trojnásobného vítěze Velké pardubické Tiumena a krom něj dal 1,30m skokana Jegiera.

Matka Albatra pocházela po neskutečném Dixieland (linie Tourbillon, dnes spíše Djebel - viz profil Tiznita), kterého obsáhle pojednáváme v profilu plemeníka Scater, takže si jenom zopakujeme hlavní fakta. Dixieland je považován za otce tvrdých a dosti univerzálních koní, od absolutní rovinové extratřídy jako Solozzo po excelentní steeplery nebo sportovce, kromě toho je excelentním mateřským otcem. Ve sportovním chovu dal Dixieland např. šampiónku Polska ve všestrannosti - angloarabku Banderolau (matka šampióna mladých koní Polska v drezuře Billy Elliota); a do teplokrevného chovu po něm zařadili v Polsku u nás tak populárního Masiniho či deset let běhajícího San Luise nebo Dziekanówa, který dal mistryni Polska ve všestrannosti, klisnu Donna Sara. Dixielandovy dcery dávaly dobré koně ve sportu, například Chiwien, Orlean, Okinawa; a na překážkách u nás běhali např. známí Duce či Almanzor. V Německu působil plemeník Longo (Dixieland), který měl úspěšná hříbata na šampionátech, uplatnil se i v pony chovu (jeho potomstvo až do něm. stupně „S"), jehož dcera Longa dala 1,60m skokanku Corlett (Consul). Dixielandův otec Conor Pass je u nás kladně zapsán synem Vortexem (s pot.: D: L, S: ST, C: Z, A: T) a vnukem Magnusem (Jape).

ArcaroOtcem báby je v Československu na různých místech působící Arcaro (Birkhahn). Tento tvrdý a rychlý hřebec se do zdejšího chovu pozitivně zapsal, neboť dal dobré koně jako Lorenzo, Negros, Norfolk, Pittsburgh, Rozalinda či Valid. Jako mateřský otec je dnes znám hlavně díky vnukovi Vronsky, který vyhrál Velkou pardubickou, a znamenitou Vinny, nicméně i na rovině měl řadu dobrých koní (Delimitace, Gorgonia, Havana Cuba, Larcan, Maur). Ve sportu byl znám skrze úspěšné potomstvo svých dcer, vnuček, pravnuček na stupních S až TT, za všechny lze zmínit „T" militaristku Karlu od pana Hatly, která nás reprezentovala na OH v Pekingu, nebo Fluta.

Otec prabáby Angeber (linie Fervor x Dark Ronald) byl příslušníkem posledního německého válečného ročníku a doběhl druhý v německé Velké jarní ceně i Derby, ale vyhrál St. Leger, Union Rennen či Gerling Preis. Sehrál v telokrevném chovu v Německu výraznou úlohu a je k vidění v původech sportovních koní různých německých PK. Z jeho linie vychází u nás působící plemeník Falkensee.

Otec praprabáby Grande i se svojí linií byl prezentován u Fallady, tak jen připomeňme, že je dědem čtyřnásobného vítěze Velké pardubické Železníka.

AmigoRodina Alnakiho není ve sportu neznámá. Praprabába Amorette (Grande) dala ¾ sestru prabáby Alnakiho jménem Ameise (po Angeberově synu Marino), která je matkou plemeníků Ambro (Malmö) a Amigo (Intervall). Ambro působil v PK Rheinl. a SAhn, krom špičkových sportovců dal také dva plemeníky: Adlerruf (v PK SAhn) a Amethys (v PK SAhn a Berl-Brandenb). Ambra můžeme vidět letos např. u Konrada (Kolibri), 1,50m skokana italského jezdce E. Carboneho. Ambrův syn Amethyst je mat. otcem 1,60m skokana Sama (Sandro Khan) a otcem báby Araldika (plemeník v PK RPSI, Sachs-Thur, BaWu, Bayern, DSP a Hann).
Druhý syn Ameise jménem Amigo dal Grand Prix drezúrního valacha Amicelli.

Alnaki je jinak z východoněmecké rodiny, jak už napovídají jména využitých plemeníků v rodokmenu, ale mnoho informací k dispozici není. Dostihovým fanouškům je znám polobratr Alnakiho jménem All Meine Träume (Second Set), který u nás vyhrál klasickou Velkou jarní cenu (L, 1600m), Cenu pojišťovny Generali (I.kat., 2424m) či Lázeňskou míli (NL, 1600m) a kromě toho nasbíral řadu umístění v dobře obsazených dostizích. Celkově si All Meine Träume u nás vydělal skoro 600 tisíc kč a v současné době je na Ranči na vyhlídce.

Alnaki a Jirka Machovec

Budete Alnakimu a Jirkovi Machovcovi držet palce spolu s námi?

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com