Nakrm si svého koně 5: Krmení chovných koní a rostoucích hříbat (pokračování)

21. 03. 2013 07:00

Obrázky: 1

Autor: Monika Mechová Foto: Dominika Švehlová Seriál: Nakrm svého koně Počet přečtení: 15730 Počet komentářů: 8 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Dnešní díl budu věnovat zejména krmení mladých koní, které bezprostředně navazuje na krmení chovných klisen z předchozího článku. Jak jsem již zmínila, výživa hříbat a mladých koní je klíčovým prvkem při odchovávání nejen budoucích sportovců, ale i hobby koní, kteří nám pak mohou po dlouhá léta být dobrými společníky na toulkách přírodou i občasných závodech. V závěru se pak podíváme i na krmení plemenných hřebců.

Krmení hříbat a mladých koní

Výživa hříbat začíná pro chovatele okamžikem narození, a to skrze mléko klisny. Výživou matky můžeme do jisté míry ovlivnit kvalitu a množství mléka, které je hříběti první potravou. Velmi brzy však hříbě začíná také uštipovat trávu nebo ochutnávat žlabová krmiva a seno, které dostává klisna. Ta pravá alchymie však začíná v okamžiku, kdy hříbě odstavíme. Vezměme to ale od začátku, tedy od nejdůležitějších živin a kritických okamžiků ve vývoji hříběte.

Živiny důležité pro optimální růst

Je dobré, pokud si uvědomíte, že hříbě při narození váží asi 10 % ze své budoucí váhy, ve dvanácti měsících asi 61 % a ve dvou letech je to zhruba 96 % (Brown-Douglas et al., 2011). Co se v této době zkazí, později se napravuje velmi obtížně. Při špatné výživě rostoucích koní vzniká velké riziko vzniku ortopedických onemocnění jako jsou záněty epifýzy, špatné zaúhlení končetin nebo osteochondritida. Při krmení mladých koní je velmi důležité vybalancovat jejich krmnou dávku zejména v těchto živinách:

 • výživa hříbatenergie
 • bílkoviny (vhodná skladba aminokyselin a zejména dostatečné množství lyzinu)
 • vápník
 • fosfor
 • zinek
 • měď
 • jód

Příjem energie velmi často u mladých koní určuje rychlost růstu. Zde je rizikem zejména její nadměrný příjem, který způsobuje překotný růst, což nahrává právě vzniku ortopedických poruch.

U bílkovin je velmi důležité dbát na kvalitu, tedy na aminokyselinové složení. Limitující aminokyselinou u koní je zejména lyzin následovaný treoninem. Jako velmi dobrý zdroj bílkovin při krmení rostoucích koní je možné použít sojový extrahovaný šrot, jeho nevýhodou je však vyšší cena. Často se můžete setkat s názorem, že nadměrný příjem bílkovin u mladých koní může způsobovat poruchy ve vývoji kostí, několik výzkumů to však vyvrátilo (např. Savage et al., 1993). Denní dávka bílkovin pro rostoucí koně se většinou určuje v závislosti na příjmu energie a množství přijatých bílkovin na jednotku energie se s věkem koně snižuje.

Vápník a fosfor je podobně jako u dospělých koní potřeba posuzovat společně. Jejich ideální poměr je u rostoucích koní 1,5:1, rozhodně by neměl spadnout pod 1:1 vápník ku fosforu.

Co se týče mědi a zinku, opět je důležitý jejich poměr, protože v organismu využívají stejný transportní mechanismus. Ideální poměr je 1:3-4 měď ku zinku (Brown-Douglas 2012).

Ještě je dobré u rostoucích koní hlídat příjem hořčíku, který je mimo jiné důležitý pro syntézu chondroitin sulfátu a pomáhá předcházet kostním malformacím.

Nedostatek, ale i nadměrný příjem jódu může způsobit zvětšení štítné žlázy. Dlouhodobé předávkování jódem může být také příčinou abnormalit ve vývoji kostí. (Harris, 2008). Pozor na předávkování jódem si dejte, pokud krmíte větší množství krmiv s obsahem mořských řas, která i u nás začínají být poměrně populární.

Jaká krmiva jsou tedy vhodná pro mladé koně?

Základem stále zůstávají objemná krmiva, ideální je kvalitní pastvina.

Pokud ovšem nemáte k dispozici dostatek kvalitní čerstvé píce, budete muset pro optimální příjem živin koni přidat koncentrovaná krmiva. Na trhu jsou k dispozici vybalancované krmné směsi speciálně pro rostoucí koně, většina chovatelů však sahá po obilninách, nejčastěji ovsu nebo ječmeni. To s sebou ale nese několik problémů. Jednak obiloviny sice obsahují dostatek energie, nikoli však minerálů jako jsou již zmiňované vápník, fosfor, zinek a měď. Problematický je také nadměrný příjem škrobu u mladých koní, týká se to zejména odstávčat. Vysoký příjem škrobu způsobuje také vyšší množství glukózy a následně inzulínu v krvi, což může být predispozicí pro výskyt osteochondritidy (Brown-Douglas, 2011 nebo Pagan et al, 2001).

Pro krmení mladých koní je tedy lepší použít krmiva, která nezpůsobují vysokou glykemickou reakci organismu, např. tolikrát zmiňované řepné řízky.

U odstávčat je velmi důležité, aby již v době odstavu byla plně navyklá na krmiva, kterými je chceme dále krmit. Pokud hříběti nedáte dostatek času, aby se s krmivy seznámilo, s největší pravděpodobností je určitou dobu po odstavu nebude přijímat vůbec nebo v minimálním množství, čímž se značně zpomalí jeho růst. Jakmile si hříbě na příjem nové potravy zvykne, s velkou pravděpodobností u něho dojde ke kompenzačnímu růstovému spurtu, který je opět predispozicí ke vzniku ortopedických onemocnění.

Krmení plemenných hřebců

Jak jsem slíbila, krátce se podíváme i na krmení plemenných hřebců. K plemeníkům je potřeba při sestavování krmné dávky přistupovat velmi individuálně, protože někteří hřebci jsou i během připouštěcí sezóny pravidelně ježděni nebo dokonce sportují, jiní jsou většinu dne ve stáji nebo na výběhu a ježděni prakticky nejsou. Podle toho se také mění jejich živinové požadavky. Průměrně jsou však nutriční požadavky hřebců během připouštěcí sezóny o cca čtvrtinu vyšší než mimo připouštěcí sezónu. Velmi také záleží na povaze hřebce. Nervózní a velmi vzrušiví hřebci budou potřebovat vyšší příjem energie než hřebci klidní a vyrovnaní.

Přídavek živin na práci je pak stejný jako u ostatních kategorií koní.

U starších hřebců, kteří mají problémy s udržením hmotnosti, je dobré zařadit do krmné dávky tuk, například ve formě rostlinného oleje.

Mimo připouštěcí sezónu bude mnoho nepracujících hřebců schopno vystačit s kvalitními objemnými krmivy, při jakékoli práci však nejspíš budete muset do krmné dávky zařadit i koncentrovaná krmiva. Často se také hřebcům zvyšuje dotace vitamínů A a E pro zvýšení plodnosti, studie však prokázaly, že to na plodnost nemá žádný výrazný vliv (Ralston et al., 1985, Rich et al., 1983).


Použité zdroje:

C. Brown-Douglas, Nutritional management of growing horses, Kentucky, USA, 2012

S. Duren, Delivering essentials nutriet to young, growing horses, Kentucky, USA

P. A. Harris, Hints on nutrition for optimal growth, Leics, UK, 2008

P. Gibbs, Stallion nutrition, Texas, USA, 2012

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Romualdo

  pokud je kvalitní pastva, přikrmovat?

  13:53 - 21. 03. 2013

  Dobrý den,

  měla bych dotaz na přikrmování rostoucího hříběte, pokud má kvalitní pastvu. Je potřeba dodávat něco dalšího? Jediné, co mne napadá, tak snad minerály v lizu, nebo je bohatá pastva dostačující(minerály by měly být obsažené i v pastevním porostu, ne?)? Mám rostoucí hříbě, primitivní plemeno, a na farmách, po kterých jsem jezdila jsem nezažila, že by něco přikrmovali, přesto se zvířata dožívají vysokého věku a velmi dobrého zdraví i při zatížení v turistické jízdárně. Bez jakéhokoliv problému. Nevím, zda dnešní produkty zaměřené na krmení koní nejsou spíš útokem na majitelovu peněženku, kdy prodejce přesvědčuje, jak bez toho a onoho výrobku nemůže kůň vůbec existovat, než opravdu nutností. Pochopila bych příkrm při zatížení, ale pokud je hříbě 24/7 na velké pastvině s dostupnou travou, příp. senáží/senem+lizem, krom zatížení vývinem(které je velké), by to mělo postačovat. V přírodě by nic z průmyslově vyráběných produktů také nenašel. Nebo se mýlím? díky za info.

 • 2. Monika Mechová

  Přikrmování hříbat

  23:05 - 21. 03. 2013

  Reaguje na 1.

  Dobrý večer, ono hodně záleží na tom, jakou máte pastvinu a také na tom, jakého máte koně. Primivní plemena, ale i poníci, vystačí většinou s kvalitní (!) pastvou. Také většina teplokrevných hříbat nemusí být přikrmována. Pokud však nemáte k dispozici odpovídající pastvinu nebo máte hříbě pouze na seně, pak je vhodné zvolit příkrm.

 • 3. janka107

  Poněkud strohé

  12:27 - 25. 03. 2013

  Musím být chtě nechtě kritická. Rozhodně bych si na tomto místě představovala více informací, jak a čím vlastně hříbata krmit. Rozhodně bych nedoporučovala striktně ony směsi pro rostoucí hříbata, protože z mých zkušeností jejich složení mnohdy nebývá vhodné a kolikrát přikrmování jimi byť i u koní s chudší pastvou může vést k tomu zrychlenému růstu a ortopedickým problémům. Chybí mi zde větší rozebrání tématu, jaká statková krmiva volit, jaké kombinace (vojtěška - řízky), chybí mi zde nějaké shrnutí, kolik vlastně které věkové kategorie hříbat zhruba potřebují bílkovin, kolik potřebují energie apod. Musím říci, že já osobně od těchto článků čekala více.... zatím mám pocit, že je to jen opakovaní obecných informací, ale do hloubky články nejdou. Je to škoda.

 • 4. Monika Mechová

  Poněkud strohé

  12:21 - 26. 03. 2013

  Reaguje na 3.

  Zdravím Janko,
  už jsem tu jednou psala, že tyto články fungují jako jakýsi základ a úvod do problematiky. Nastiňují problémy, které by mohly nastat a snažím se v nich naznačit směr, kterým by se výživa daných kategorií koní měla ubírat. V článcích, které chystám a které s ejiž budou objevovat jednotlivě, nikoli jako seriál, se budu různým tématům věnovat hlouběji a podrobněji. Bude proto větší prostor.
  Co se týče krmných směsí, nikde nepíšu, že je striktně doporučuji, pouze píšu, že jich je na trhu dostatek, samozřejmě se mezi nimi mohou vyskytnout i horší produkty, ale tak je to u jakéhokoli zboží.

 • 5. janka107

  Re: 4

  17:48 - 26. 03. 2013

  Reaguje na 4.

  V tom případě se omlouvám, pravdou je, že všechny komentáře pod články jsem nečetla. A těším se tedy na další podrobnější články.

 • 6. HelenaG

  Jsme web i pro začátečníky.

  20:41 - 26. 03. 2013

  Reaguje na 5.

  Musíme si všichni uvědomit, že EQUICHANNEL berou jako startovací stránku i spousty méně zkušených koňáků. Proto jsme zvolili formu, kdy začínáme skutečně základy.
  Vy pokročilejší se určitě můžete těšit na obsah i pro vás. Postupně.

 • 7. wersi

  roček

  19:49 - 02. 04. 2013

  dobrý den mužete mi prosím poradit zda se granule energys baby mohou krmit samotné bez ovsa a v jaké dávce pro roční čt ? doted byl bohužel krmen jen otrubami s vitamíny premin grower, neni hubený spíš ,,napapaný,, ale ani tlustý..avšak spíše menší..:/ tak nevím kde je chyba, rodiče mají oba akolo 178..celý den je venku, na noc box. a zda mohu granule kombinovat s víše zmíněnými vitamíny nebo to už je moc??

 • 8. Monika Mechová

  Roček

  22:09 - 16. 04. 2013

  Reaguje na 7.

  Dobrý den, z Vašeho příspěvku moc nerozumím, v jaké kondici hříbě vlastně je, ale granule určitě můžete krmit i bez ovsa. Minerální doplněk u granulí obecně nebývá nutný, jsou sestaveny pro danou kategorii koní a tedy obshaují i dostatečné množství minerálů a vitamínů, pokud krmíte v dávce uvedené výrobcem. Pokud budete krmit množství menší než doporučené, je dobré nějakou minerálku hříběti dát.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: