Nakrm si svého koně 3: Jak nakrmit hobby koně?

28. 02. 2013 09:00

Obrázky: 2

Autor: Monika Mechová Foto: archiv autorky Seriál: Nakrm svého koně Počet přečtení: 24725 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Minulým dílem seriálu jsem ukončila obecné povídání o krmivech a fyziologii trávicího traktu koně a můžeme přejít k tomu asi nejzajímavějšímu, tedy krmení jednotlivých kategorií koní. Protože většina koní je vedena v rekreačním režimu, budu se nejprve věnovat jim. Za hobby koně považuji takové koně, kteří jsou prakticky bez práce nebo pracují jen lehce.

Základem jsou objemná krmiva

Zas a znovu opakovaná poučka, u rekreačních koní však platná ještě více než u koní sportovních. Hobby koně nepotřebují velké množství energie, ani nepracují tolik, aby je trávicí trakt nacpaný objemnými krmivy limitoval ve výkonu. Menší senné bříško v zimním období, kdy mnoho hobby koní téměř nepracuje, také nikoho nepobouří. Proto doporučuji koně v pastevním období co nejvíce nechávat na pastvině, v zimě jim pak umožnit přístup k senu ad libitum.

Venkovní odchov je zejména pro rekreační koně tím nejlepším řešením i proto, že mnoho zaměstnaných majitelů koním prostě nemůže dopřát tolik pohybu, kolik ho potřebují. To platí zejména v zimě, kdy se mnoho z nás z práce dostane až za tmy a hala je utopickým snem.

Krmení v pastevním období

Většina hobby koní s přístupem k pastvě si vystačí s tím, co za celý den sežere, a není potřeba je již nijak dokrmovat. Naopak na kvalitní pastvině někteří jedinci mohou dokonce tloustnout. Pokud vlastníte koně primitivního plemene, je dost možné, že si v říjnu domů přivedete kuličku :-) Takovým koním je někdy třeba pastvu omezit. Pokud máte pastvinu malou, chudou nebo přepásáte stařinu, je možné, že koně budete muset dokrmit. Zase je dobré volit objemná krmiva - dobré luční seno, někdy postačí sláma. Vždy hlídejte, aby koně měli dostatek čerstvé vody!

Hard keeper vs. easy keeper

sportovní a jezdecky nevyužívaný kůňRůzní lidé mají různě rychlý metabolismus. Někdo si dá k večeři guláš se šesti a nic mu to neudělá, jiný se na knedlík jen podívá a má kilogram nahoře. Stejně to funguje i u koní. Nejvýstižnější výraz má pro to angličtina, proto jej ponechávám bez překladu.

  • Kůň, který má pomalejší metabolismus, tzv. „easy keeper" vystačí s poměrně malým přísunem energie, snadno nabírá na váze a opravdu může z velké části fungovat pouze na objemných krmivech. Patří sem většina teplokrevníků, pony, velmi to platí pro plemena typu hucul nebo hafling.
  • Naopak tzv. „hard keeper" je kůň, který má rychlejší metabolismus, potřebuje vyšší příjem energie nejen na práci, ale i na záchovu. Patří sem zejména plnokrevníci, vzrušiví teplokrevní koně apod. Pokud je hard keeper využíván stejně jako easy keeper a bude také stejně krmen, bude s největší pravděpodobností ztrácet na váze. I tito koně mohou být z velké části krmeni objemnými krmivy, většinou je však potřeba do krmné dávky zařadit i další zdroje energie. Výborné jsou cukrovarské řízky nebo rýžové otruby, obojí je zdrojem pomalé energie a trávicí trakt koně nebude zatížen nadměrným přísunem škrobu. Je důležité těmto koním dávat vysoce kvalitní seno a pást je na pokud možno výživné pastvině, protože jen takto uhradíte koni potřebné množství energie, aniž byste museli sáhnout po obilninách. Dobrým krmným doplňkem pro tyto koně jsou také vojtěškové pelety, zde je ovšem potřeba dávat pozor na vyšší obsah vápníku. Využití krmiva také můžete zvýšit přídavkem probiotik nebo kvasnic do krmné dávky.

Krmení v zimním období

typický easy keeperNení důvod, proč by zdraví koně neměli trávit zimu venku. S ubývající trávou a její klesající kvalitou je ovšem potřeba koně začít dokrmovat. Máte-li k dispozici dostatek dobrého sena, máte vyhráno. S klesajícími teplotami bude spotřeba sena koňmi stoupat, ale stále platí, že velká většina koní si vystačí pouze s objemnými krmivy, pokud je seno trošku horší, je dobré jim přidat minerálně-vitaminový doplněk. Dobrou variantou v zimním období je pro koně senáž, která je živinově bohatší než seno a v mrazech vám vydrží déle otevřená, zvlášť pokud máte více koní. K senáži je dobré koním přidat krmnou slámu, protože té koním stačí méně a je potřeba, aby se něčím dožrali do pocitu nasycení. Jen v opravdu extrémních a dlouhotrvajících mrazech je potřeba hobby koně v zimním období dokrmovat koncentrovanými krmivy. Opět je ovšem potřeba respektovat metabolický typ koně.

V hlavní roli vláknina

Se snižujícími se teplotami u koně roste potřeba energie. Uvádí se, že s každým stupněm pod nulou tato potřeba roste o 1 %. Vláknina se tehdy pro koně stává takřka životně nezbytnou, zejména pokud zimu tráví na pastvině. Při trávení a fermentaci vlákniny v trávicím traktu koně vzniká velké množství tepla a kůň si tak krásně „topí zevnitř." Toho při krmení obilovinami nedosáhnete. Pokud nemáte k dispozici kvalitní seno, je opět potřeba sáhnout po jiném zdroji vlákniny.

Závěrem

Pokud máte doma hobby koně, se kterým nesportujete a nepožadujete od něho velké výkony, máte tu výsadu, že ho můžete krmit tím pro něho nejpřirozenějším možným způsobem:

  • nepoužívejte zbytečně obiloviny,
  • krmnou dávku postavte na kvalitních objemných krmivech a
  • případný přídavek energie řešte krmivy bohatými na vlákninu.

Při sestavování krmné dávky respektujte metabolický typ svého koně a mějte na paměti, že tento typ se může s věkem a zdravotním stavem koně měnit. Klasickým případem hard keepera bývají koně starší či dušní a je proto potřeba jim věnovat zvýšenou péči.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: