28. 02. 2013 09:00
Autor: Monika Mechová Foto: archiv autorky Seriál: Nakrm svého koně Počet přečtení: 24725 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát
Minulým dílem seriálu jsem ukončila obecné povídání o krmivech a fyziologii trávicího traktu koně a můžeme přejít k tomu asi nejzajímavějšímu, tedy krmení jednotlivých kategorií koní. Protože většina koní je vedena v rekreačním režimu, budu se nejprve věnovat jim. Za hobby koně považuji takové koně, kteří jsou prakticky bez práce nebo pracují jen lehce.
Zas a znovu opakovaná poučka, u rekreačních koní však platná ještě více než u koní sportovních. Hobby koně nepotřebují velké množství energie, ani nepracují tolik, aby je trávicí trakt nacpaný objemnými krmivy limitoval ve výkonu. Menší senné bříško v zimním období, kdy mnoho hobby koní téměř nepracuje, také nikoho nepobouří. Proto doporučuji koně v pastevním období co nejvíce nechávat na pastvině, v zimě jim pak umožnit přístup k senu ad libitum.
Venkovní odchov je zejména pro rekreační koně tím nejlepším řešením i proto, že mnoho zaměstnaných majitelů koním prostě nemůže dopřát tolik pohybu, kolik ho potřebují. To platí zejména v zimě, kdy se mnoho z nás z práce dostane až za tmy a hala je utopickým snem.
Většina hobby koní s přístupem k pastvě si vystačí s tím, co za celý den sežere, a není potřeba je již nijak dokrmovat. Naopak na kvalitní pastvině někteří jedinci mohou dokonce tloustnout. Pokud vlastníte koně primitivního plemene, je dost možné, že si v říjnu domů přivedete kuličku :-) Takovým koním je někdy třeba pastvu omezit. Pokud máte pastvinu malou, chudou nebo přepásáte stařinu, je možné, že koně budete muset dokrmit. Zase je dobré volit objemná krmiva - dobré luční seno, někdy postačí sláma. Vždy hlídejte, aby koně měli dostatek čerstvé vody!
Různí lidé mají různě rychlý metabolismus. Někdo si dá k večeři guláš se šesti a nic mu to neudělá, jiný se na knedlík jen podívá a má kilogram nahoře. Stejně to funguje i u koní. Nejvýstižnější výraz má pro to angličtina, proto jej ponechávám bez překladu.
Není důvod, proč by zdraví koně neměli trávit zimu venku. S ubývající trávou a její klesající kvalitou je ovšem potřeba koně začít dokrmovat. Máte-li k dispozici dostatek dobrého sena, máte vyhráno. S klesajícími teplotami bude spotřeba sena koňmi stoupat, ale stále platí, že velká většina koní si vystačí pouze s objemnými krmivy, pokud je seno trošku horší, je dobré jim přidat minerálně-vitaminový doplněk. Dobrou variantou v zimním období je pro koně senáž, která je živinově bohatší než seno a v mrazech vám vydrží déle otevřená, zvlášť pokud máte více koní. K senáži je dobré koním přidat krmnou slámu, protože té koním stačí méně a je potřeba, aby se něčím dožrali do pocitu nasycení. Jen v opravdu extrémních a dlouhotrvajících mrazech je potřeba hobby koně v zimním období dokrmovat koncentrovanými krmivy. Opět je ovšem potřeba respektovat metabolický typ koně.
Se snižujícími se teplotami u koně roste potřeba energie. Uvádí se, že s každým stupněm pod nulou tato potřeba roste o 1 %. Vláknina se tehdy pro koně stává takřka životně nezbytnou, zejména pokud zimu tráví na pastvině. Při trávení a fermentaci vlákniny v trávicím traktu koně vzniká velké množství tepla a kůň si tak krásně „topí zevnitř." Toho při krmení obilovinami nedosáhnete. Pokud nemáte k dispozici kvalitní seno, je opět potřeba sáhnout po jiném zdroji vlákniny.
Pokud máte doma hobby koně, se kterým nesportujete a nepožadujete od něho velké výkony, máte tu výsadu, že ho můžete krmit tím pro něho nejpřirozenějším možným způsobem:
Při sestavování krmné dávky respektujte metabolický typ svého koně a mějte na paměti, že tento typ se může s věkem a zdravotním stavem koně měnit. Klasickým případem hard keepera bývají koně starší či dušní a je proto potřeba jim věnovat zvýšenou péči.