Nakrm si svého koně 2: Mýty a fakta o krmivech (pokračování)

21. 02. 2013 05:00

Obrázky: 1

Autor: Monika Mechová Foto: Dominika Švehlová Seriál: Nakrm svého koně Počet přečtení: 60007 Počet komentářů: 21 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

V minulém díle jsem se věnovala představení základních statkových krmiv, tedy objemným krmivům a obilovinám. Dnes se zaměřím zejména na doplňková krmiva, která krmnou dávku dotvářejí a jejichž účelem je doplnit chybějící živiny základní krmné dávky, zchutnit ji a v některých případech mohou sloužit také jako částečná náhrada krmiv základních.

Jadrná krmiva

Jadrná krmiva slouží primárně k doplnění chybějící energie do krmné dávky. Nevyhneme se jim u sportujících nebo pracovních koní ve vyšší zátěži. Zdrojem energie je zde škrob, na který koňské trávení není ideálně stavěno, a proto s sebou jejich zkrmování ve vyšších dávkách přináší jistá rizika. Některé druhy obilnin jsou pro koně vhodnější než jiné.

Často diskutovaným problémem při zkrmování jadrných krmiv je přílišná bujnost některých koní v důsledku zkrmování obilnin. Na toto téma proběhlo několik vědeckých studií a odborná veřejnost je rozdělená na dva tábory. Jedni tvrdí, že vysoký příjem energie nezpůsobí vyšší vzrušivost koní, ale vede „pouze" k obezitě, pokud kůň nemá dostatek práce. Druzí tvrdí, že prudký vzestup krevní glukózy, který nastává při odbourávání škrobu, nastartuje koňský metabolismus a zvířata jsou pak příliš divoká. Z mých zkušeností většina koní nemá s příjmem obilnin (v rozumné míře) problém, občas však opravdu můžete narazit na koně, který je na rychlý nárůst glukózy v krvi citlivější a je přehnaně bujný.

Oves

Nejčastěji je u koní jako jadrné krmivo využíván oves. Obsahuje nejvíce vlákniny (11 %) a nejméně energie (13 MJ) ze všech obilovin a je tedy pro trávicí trakt koně nejvhodnější. Jeho ne úplně ideální aminokyselinové složení vyvážíme kvalitním senem, stejně tak i nedostatek důležitých makroprvků jako je měď nebo zinek.

Někteří lidé svým koním oves nekrmí, protože jim tzv. „leze do hlavy". Většina koní však oves bez větších problémů snáší. U zdravých koní není potřeba oves nijak upravovat, koním nedělá problém zrno rozkousat a strávit. Naopak ho zařazením celého ovsa donutíte krmnou dávku důkladně rozkousat a proslinit, čímž předejdete rychlému hltání krmiva. Oves je dobré šrotovat nebo mačkat pouze starším koním s horším chrupem i trávením nebo koním s jinými poruchami trávicího traktu.

oves

Variantou žlutého ovsa je oves černý a můžete narazit na tvrzení, že černý oves je živinové bohatší a je tedy vhodnějším krmivem než oves žlutý. To je pravda, ale pozor: živinově bohatší je pouze černá varianta ovsa nahého (Avena nuda), černou variantu má i oves pluchatý (Avena strigosa), který je na tom živinově úplně stejně jako oves žlutý. Proto než zaplatíte za pytel černého ovsa vyšší cenu, přesvědčte se, že kupujete „ten správný" černý oves.

Ječmen

Obsahem stravitelné energie (14,5 MJ) leží ječmen mezi ovsem a kukuřicí (15,5 MJ). Zrna ječmene jsou velice tvrdá a pro koně špatně stravitelná, proto je nutné je před krmením namáčet (cca 6 hodin, klidně do studené vody, není nutné jej vařit, jde o to, aby zrna změkla - stravitelnost ječmene a přístupnost k živinám, tedy rozbití škrobových zrn, nejlépe udělá právě tepelná úprava), mačkat nebo šrotovat, abychom koni živiny v ječmeni obsažené více zpřístupnili. Mějte na paměti, že zrno narušené šrotováním nebo mačkáním (a to platí naprosto u všech obilnin) je velice náchylné ke žluknutí, proto jej nešrotujte dlouho dopředu. Ideální je našrotovat každý den ráno potřebné množství pro daný den a další den ráno šrotovat novou dávku.

Některým koním ječmen nechutná, což bohužel žádnou mechanickou úpravou neovlivníme :-). Z mých zkušeností je dobré ječmen volit u koní arabských plemen, kdy tito koně byli ve své domovině po mnoho let krmeni výhradně ječmenem a přijímají jej tedy lépe než oves.

Kukuřice

Kukuřice je mezi majiteli koní stále oblíbenější. Má vysokou energetikou hodnotu a koně ji většinou rádi přijímají. Krmná kukuřice je někdy velmi tvrdá, a proto je dobré ji před zkrmením pošrotovat. Kukuřice sice obsahuje více energie než oves, ale má nižší stravitelnost v tenkém střevě, a proto nezpůsobuje tak rychlý nárůst glukózy v krvi jako oves. To může být důležité, pokud krmíme koně před závody či jinou náročnou prací. Pošrotovaná kukuřice má vyšší stravitelnost, nejstravitelnější je však kukuřice extrudovaná (vločky), která se dá dnes také běžně koupit.

Pšenice a triticale

Pšenice není pro výživu koní příliš vhodná, což je dáno obsahem glutenu, který v trávicím traktu koně vytváří těstovitou strukturu (obdobně jako u žita), která je vůči trávicím šťávám koně imunní. Navíc je pšenice deficitní v lyzinu, který je pro koně velmi důležitý.

Triticale je kříženec pšenice a žita, jeho největší nevýhodou je poměrně vysoký obsah antinutričních látek jako jsou inhibitory proteáz (enzymy štěpící bílkoviny). Je však bohatší na lyzin a tryptofan. Obecně tyto obilniny nelze pro výživu koní moc doporučit.

Ostatní statková krmiva

Tento seriál svým rozsahem samozřejmě nemůže popsat všechny typy krmiv, která svému koni můžete nabídnout, pokusím se zde však zmínit alespoň nejčastěji používaná krmiva nebo ta, která za důležitá považuji já. Myslím, že u většiny zdravých koní v rekreační zátěži vystačíte s kvalitními objemnými krmivy a malým přídavkem krmiv jadrných (u některých jádro ani není třeba), pokud však máte koně hůře krmitelného, staršího nebo se zdravotními problémy, je na trhu mnoho dalších možností, které vám pomohou koně opět dostat do dobrého výživného stavu.

Sladový květ

Sladový květ je tvořen suchými kořínky sladu, které vznikají jako odpadní produkt při výrobě piva. Je velice bohatý na dusíkaté látky. Obsahuje cca 230 g stravitelných dusíkatých látek pro koně (SNLk) na kilogram. Pro porovnání oves obsahuje asi 90 g SNLk/kg. Co se týče obsahu energie, je na tom podobně jako ječmen. Je tedy možné ho zařadit do krmných dávek pro rostoucí koně či laktující klisny nebo pro těžce zatížené pracující koně. Pro většinu koní je však obsah bílkovin ve sladovém květu zbytečně vysoký a vede ke zbytečnému zatěžování organismu při jejich odbourávání.

Sladový květ po namočení silně bobtná a je proto nutné jej těsně před krmením namočit a nechat nabobtnat. Není nutné jej nechat máčet dlouho, naopak u mokrého květu rychle dochází k nežádoucí fermentaci. Při nákupu sladového květu je potřeba si dát pozor na přítomnost plísní, ke kterým je květ náchylný, pokud není při výrobě pořádně vysušený.

Otruby

Typickým a tradičním produktem jsou pšeničné otruby. V krmivářském průmyslu jsou nejčastěji používány jako nosič pro zamíchání nízce dávkovaných komponent v krmných směsích. Jejich nutriční hodnota není vysoká, přestože jsou poměrně bohaté na bílkoviny, vynikají však vysokou schopností vázat vodu a mají mírné projímavé účinky.

Jsou bohaté na fosfor, ale deficitní na vápník, což ve vysokých dávkách může způsobovat narušení využití právě vápníku, ale také zinku. To může následně vést k abnormalitám ve složení kostí. Dle mého názoru není důvod pšeničné otruby do koňských krmných dávek zařazovat, je však dobré mít ve stáji pár kilogramů pro zamíchání krmných doplňků nebo léků a vaši koně jistě ocení, pokud jim občas připravíte teplý mash.

V současné době jsou velmi populární rýžové otruby. Vyznačují se vysokým obsahem tuku, kolem 20 %, a jsou výborným krmivem pro hubené a špatně přibírající koně. Právě díky vysokému obsahu tuku jsou rýžové otruby náchylné na žluknutí a je nutné je chránit antioxidanty - takto ošetřené rýžové otruby se označují jako stabilizované a i u nás jsou bez problémů k dostání.

Melasa

Melasa se nejčastěji používá jako výborné technologické aditivum, jmenovitě slouží jako pojivo a zchutňovadlo krmných směsí. Její krmná hodnota není vysoká, a tak není mnoho důvodů, proč ji koním do krmné dávky přidávat. Zároveň však není třeba se obávat vysokého obsahu sacharidů, protože krmné směsi obsahují max. 10 % melasy, což je moc malé množství na to, aby byl negativně ovlivněn trávicí trakt koní.

Cukrovarské řízky

Na rozdíl od přesvědčení mnoha lidí obsahují cukrovarské řízky jen minimální množství sacharidů. Jsou odpadním produktem při výrobě cukru, najdeme v nich tedy jen jejich zbytkové množství. Jsou však vynikajícím zdrojem dobře stravitelné vlákniny a mohou tak například nahradit část objemných krmiv v krmných dávkách dušných koní. Jsou vhodným krmivem pro hubené koně, kteří po nich dobře přibírají, v porovnání s obilninami však obsahují méně tuku a také o něco méně stravitelné energie.

Nevýhodou cukrovarských řízků je nevyrovnaný poměr vápníku a fosforu, proto je nedoporučuji pro rostoucí koně, u kterých by mohlo dojít k narušení správného vývoje kostí (ale to se dá vyrovnat minerální směsí nebo přidáním dalšího vhodného krmiva, třeba vojtěšky), a dále koním, kteří mají problémy s ledvinami. Naopak díky již zmíněnému nízkému obsahu cukrů jsou dobrým zdrojem energie pro koně, kteří jsou citliví na vysoký obsah škrobu v krmné dávce (koně s tying-up syndromem atp.).

Cukrovarské řízky je dobré zkrmovat namočené, není potřeba je máčet 12 hodin, naopak by se měly máčet vždy pro každé krmení zvlášť, neboť u namočených řízků dochází k rychlé fermentaci. Bohatě postačí řízky namočit čtyři hodiny před krmením.

Více informací o zkrmování cukrovarských řízků najdete například ve článku M. Adamse Feeding Beet Pulp to Horses.

Minerální a vitaminové doplňky

Pokud kůň dostává vyváženou krmnou dávku složenou z kvalitních surovin, většinou není potřeba přidávat vitaminové ani minerální doplňky. Pokud však máte horší seno nebo chudou pastvu, zejména v zimním období, je dobré koni pořídit například minerální liz.

Co se týče vitaminů, u koní dochází k jejich deficienci jen zřídkakdy a pokud kůň netrpí specifickými obtížemi, není potřeba je speciálně doplňovat. Jiná situace nastává u sportovních nebo pracovních koní ve vysoké a dlouhotrvající zátěži, kdy v horkém počasí dochází k vysokým ztrátám elektrolytů, o tom si však budeme povídat v dalších dílech seriálu.

Co říci závěrem?

Vždy, když budete sestavovat krmnou dávku, začněte objemnými krmivy, uhraďte jimi co nejvíce z živinové potřeby koně a pak teprve sáhněte po doplňku jadrných, popřípadě jiných krmiv, podle specifických potřeb vašeho koně. Také nezapomeňte, že v jednoduchosti je krása, není potřeba používat spousty komponent, vyvážené krmné dávky většinou dosáhnete s použitím dvou tří krmiv.

Tímto končí základy nauky o krmivech a v dalších dílech se již budeme věnovat krmení jednotlivých kategorií koní.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. EFCA

  Super

  08:51 - 21. 02. 2013

  Moc pěkný a přehledný článek. Já hlavně děkuji za tuto větu:"Myslím, že u většiny zdravých koní v rekreační zátěži vystačíte s kvalitními objemnými krmivy a malým přídavkem krmiv jadrných (u některých jádro ani není třeba)." Konečně jsem se dočetla to, co jsem potřebovala :o)

 • 2. ivaf1

  Prosím o radu - Otruby

  16:09 - 21. 02. 2013

  Dobrý den, moc se mi líbí Vaše články. Vím že to sem až tak nepatří, ale přece jen se zeptám. Mému koni byla loni na jaře odebrána krev (hodnoty v předposledním sloupku) a doporučena mi byla změna KD právě na doplnění fosforu pšeničnými otrubami a na doplnění hořčíku jsem dostala Nutri horse Biomag, po půl roce byla krev odebrána znovu (hodnoty posledního sloupečku) - poměr Ca/P se značně zlepšil, ale narostla i hodnota Mg (pan doktor si myslí že je to právě otrubami, a že bych je měla vysadit, jenže já mám zase strach aby se mi nerozhodil právě poměr vápníku a fosforu) Myslíte, že je možné aby otruby takto zvýšili i přítomnost Mg? Nebo myslíte že to je způsobeno tím biomagem? (Ten hořčík dostával jen 14 dní jen aby se rychle doplnil hořčík aby právě na jaře se odvrátila hrozba pastevní tetanie) Případně, pokud zvýšení hořčíku způsobily právě otruby, čím doplnit fosfor?

  Ca mmol/l 2,0-3,0 3 3,07
  Mg mmol/l 0,9-1,20 0,65 1,68
  P mmol/l 1,2-2,00 0,84 1,25
  Ca/P 1,2-2,1 3,5 2,45

 • 3. Monika Mechová

  Obsah Mg

  20:34 - 21. 02. 2013

  Reaguje na 2.

  Dobrý den, děkuji za pochvalu :-) Co se týče obsahu horčíku v krvi Vašeho koně, měl by se pohybovat kolem 1mmol/l. Otruby obsahují horčíku poměrně dost, nicméně pochybuji o tom, že jich koni dáváte tolik, aby mohly za takové zvýšení obsahu Mg. Pokud navíc, jak píšete, koni dotujete Mg extra preparátem, nejjednodušší cesta je vysadit právě Biomag. Pro orientaci, 500 kg těžký kůň by měl denně dostat cca 7,5 g Mg a jeho poměr s Ca by měl být ideálě 2,5-3:1 Ca:Mg.

 • 4. ivaf1

  Děkuji

  21:19 - 21. 02. 2013

  Děkuji za Vaši odpověď, ale jak říkám ten Biomag dostával 14 dní pak už ne. Myslíte, že by ten hořčík zůstal v krvi půl roku? Za jak dlouho by měl opět klesnout k normálu? Otrub dávám cca 750 ml.

 • 5. veendy

  Řepné řízky

  22:47 - 21. 02. 2013

  Dobrý den, jen jsem se chtěla zeptat, jak je možné, že přidáním vojtěšky k řepným řízkům se vyrovná poměr Ca:P? Pokud vím, tak obě dvě krmiva jsou bohatá právě na vápník a fosforu mají málo. Děkuji

 • 6. Monika Mechová

  Otruby

  08:46 - 22. 02. 2013

  Reaguje na 4.

  Omlouvám se, pochopila jsem, že dáváte Biomag ještě teď, asi dlouhý den :-) Samozřejmě, že půl roku je dlouhá doba na to, aby se Biomag ještě projevil. 750ml otrub je poměrně dost, nicméně i tak by to nemělo způsobit problémy s překrmením Mg. Pokud Vám bylo doporučeno takovéto množství otrub pro vyrovnání Ca, předpokládám, že máte v krmné dávce dost vápníku - nekrmíte vojtěšku? Ta má také dost Mg a pak se to všechno sčítá. Já osobně bych krmnou dávku na otrubách nepostavila, ale pokud je teď odeberete, celou dávku si živinově rozhodíte. Takže ji pravděpodobně buď budete muset změnit celou a nebo ji nechat tak, jak je. Ono se takto od stolu špatně radí. Nevím, z jakých krmiv a v jakém množství KD skládáte, v jakém stavu je klisna apod. Do značné míry se domýšlím. Nicméně pokud máte takto krmnou dávku vybalancovanou v ostatních živinách a kobylka nemá problémy, nechala bych dávku, jak je. Mnoho sportovních koní přijímá denně až 200% denní doporučené dávky Mg a jsou ok :-)

 • 7. Monika Mechová

  Řepné řízky x vojtěška

  08:57 - 22. 02. 2013

  Reaguje na 5.

  Dobrý den, řepné řízky jsou v poměru Ca/P vyrovnanější než vojtěška, ale jako vyrovnávací krmivo bych je opravdu nepoužila :-)

 • 8. janda

  řepné řízky a vápník

  11:26 - 22. 02. 2013

  Dobrý den, velmi zajímavý článek, děkuji. Ale jsem upřímně také velmi zmatena. Dlouhou dobu žiji v přesvědčení že řepné řízky jsou právě na obsah Ca bohaté (což ostatně na mě vyskakuje i ze stránek různých prodejců krmiv apod.) a tudíž vhodné především pro mladé koně. Z vašeho článku však vyplývá že je to naopak, takže tomu nějak přestávám rozumět jak to s tou řepou vlastně je....

 • 9. Monika Mechová

  Rizky a vapnik

  11:35 - 22. 02. 2013

  Reaguje na 8.

  Dobry den, zijete ve spravnem presvedceni :) Problemy u mladych nedela mnozstvi Ca, ale jeho nevyrovnany pomer s P, ktery u rizku je. Ale jak pisu, da se to vyrovnat, pokud alespon trochu krmivarine rozumite. Snazim se ty clanky psat pro uplne laiky a jednostranne krmeni repnymi rizky u mladych muze byt problematicke. Proto to nedoporuceni. Jsem rada, ze se ptate, pokud mate nejasnosti, je tezke psat clanky pro vsechny a nemusi se kazda formulace povest :)

 • 10. gamblerka

  Ca:P

  12:03 - 22. 02. 2013

  Díky za článek. Vzhledem k tomu, že řízky se krmí obecně nyní hodně, zajímalo by mě:

  Je pravda, že vápník v řepných řízcích se hůře vstřebává (oxaláty), proto se toho vyššího obsahu nemusíme tolik bát a řešit ho?

  Pokud už chci vyvážit krmivem, které doladí fosfor – proč se řízky tak často kombinují s vojtěškou – a ne s rýžovými nebo holt pšeničnými otrubami?

  Na druhou stranu se leckde uvádí, že i když s vojtěškou je vápník dost vysoko, je to u dospělých koní lepší než obráceně (fosfor se vstřebá jen vápníkem – když ho nemá, vezme si ho z kostí). Od jakého „nepoměru“ ve prospěch vápníku už je to pro zdravého koně nebezpečné?

 • 11. Vap

  no nevím teda...

  12:59 - 22. 02. 2013

  Já si nemůžu pomoc, ale mě ty články příjdou strašně ploché, chybí tam základní informace...např. zmínka o aveninu v ovsu, poznámka u sladového květu a březích klisnách, nějak jsem tady nenašla info o vojtěškových granulích, které patří mezi statkové krmiva...Minulý článek se zabýval granulema, ale zapomněl na musli (čekala bych aspoň popsání rozdílu ve struktuře, zpracování, úpravě a následné využetolnosti. Když už to má být pro laiky, takhle ani nemá představu, jak to musli či granule vypadají), navíc informace o tom, že granule jsou jen pro koně s průměrnými nároky je mimo. Na současném trhu je mnoho značek a dají se pořídit pro jakéhokoliv koně, od hubených, špatně krmitelných, zavředovaných, přes schvácené, obézní, v rekonvalescenci, hobby, od lehké zátěže až po super dostiháky atd...nehledě na to, že už jsou i zvlášť pro různé kategorie jako western, endurance, parkur atd....Možná jsem náročný čtenář, ale tyto články mě nijak neoslovují - zatím....

 • 12. Monika Mechová

  Oxaláty

  13:29 - 22. 02. 2013

  Reaguje na 10.

  Dobrý den,
  oxaláty opravdu snižují stravitelnost vápníku, ale jde hlavně o poměr mezi obsahem vápníku a oxalátů. U řepných řízků se tento poměr pohybuje od 0,8 do 0,42, kdy stravitelnost je snížena u poměru nižšího než 0,5 včetně. Záleží tedy, jak jsou na tom s hodnotou oxalátu přesně Vaše řízky, ale myslím, že většinou k žádnému elkému snížení stravitelnosti nedochází.

  Co se týče kombinace řízků a vojtěšky, tak většina lidí je kombinuje z důvodu vláknina jako zdroj energie a vojtěška jako zdroj bílkovin a už neřeší poměr Ca:P. Z pohledu těchto dvou prvků tato kombinace není úplně vhodná.

  A co se týče poměru Ca:P, je pravda, že koně se s přebytkem vápníku vyrovnávají poměrně dobře, kdežto nadbytek fosforu může být toxický. Někteří autoři u rostoucích koní udávají poměr až 6:1, pohybovala bych se však v doporučených mezích 2,5-3:1, spodní kritická mez je 1:1 a ta je dle mého názoru důležitější.

 • 13. Monika Mechová

  Článek

  13:38 - 22. 02. 2013

  Reaguje na 11.

  Dobrý den,
  nu není na světe člověk ten, aby se zalíbil lidem všem ;-) Jsem ráda, že se ozvou i kritické hlasy. Je těžké se vměstnat do délky jednoho dílu, nenudit a snažit se poskytnout co možná nejvíce informací. O aveninu se toho dočtete všude spousty, stačí zadat do Googlu heslo oves. Navíc o některých jeho účincích na koňský organimus se vedou spory.Co se týče granulí a müsli, máte pravdu. Müsli jsem přeskočila záměrně, beru ho jako součást průmyslových krmiv a opravdu článek neposkytuje tolik prostoru, vojtěškové úsušky Vám dlužím, to je pravda :-) Ale za tvrzením, že jsou granule na průměrného koně si stojím . I když bude zavředovaný nebo hubený nebo špatně krmitelný, pokaždé k tomu bude mít jiný důvod a přímo na něho napasovaná krmná dávka bude nejvhodnější. Snad se Vám další články budou líbit více :-)

 • 14. gef

  clanek

  16:09 - 22. 02. 2013

  Ja se musim pridat k te kritictejsi casti ctenaru, protoze se mi zda pomerne dost informaci zavadejicich nebo prilis zjednodusenych.
  Cukrovarske rizky obsahuji (ne ze ne) velke mnozstvi sacharidu - celuloza a pektiny jsou take sacharidy.
  Psenicne otruby obsahuji znacne mnozstvi zinku, i kdyz hure dostupneho, ale i presto se jejich pridanim zasobeni timto prvkem zlepsuje, ne naopak.
  Kukurici bych v dnesni dobe, kdy je extruze naprosto beznou upravou, jinak nez extrudovanou vubec nepodavala. Bez extruze je jeji skrob v tenkem streve u koni velmi tezko vstrebatelny a dostava se do tlusteho streba, kde nema co delat.
  A celkove mi ten clanek prijde opravdu prilis povrchni na tenhle server. Cekala jsem neco vic nez jen encyklopedicky zpracovana hesla. Treba o traveni sacharidu, rozdily ve vstrebavani jednotlivych typu, ruzne typy mikrobialniho traveni... Tohle uz tu bylo asi dvacetkrat a navic si to kazdy muze precist na kazdem webu s prodejem krmiv...

 • 15. Ivetashena

  Já stále čekám...

  16:48 - 22. 02. 2013

  Také jsem čekala více, ale beru to pozitivně - to "více" přijde!
  Tohle byl určitě jen rozjezd pro začátečníky, ti pokročilí se určitě dočkají také...
  Autorce samozřejmě děkuji a držím palce, ať se nenechá odradit a naopak se nebojí být podrobnější a zacházet více do detailů.
  Těším se na více do hloubky zpracované díly pro pokročilejší :-)

 • 16. Monika Mechová

  Povrchnost

  17:11 - 22. 02. 2013

  Zdravim vas vsechny :) Podrobnejsi clanky prijdou. Puvodni pozadavek byl na serial o zakladech problematiky, vybrat to dulezite a podat to srozumitelne a stravitelne si obcas zada i zjednoduseni veci. Tento server nenavstevuji pouze zkuseni konaci, kteri uz mnoho veci znaji, budte tedy prosim trpelivi. Ad rizky, ano misto sacharidu melo byt napsano, ze obsahuji minimalni mnozstvi cukru, ne sacharidu.

 • 17. petrcmb

  sladovy květ

  08:22 - 04. 03. 2013

  dobry den, někde jsem slyšel že sladovy květ ma špatny vliv na březost koní je to pravda? děkuji za odpověď

 • 18. Ondřej POSEJPAL

  článek

  15:32 - 04. 03. 2013

  Mě se to líbí. Namísto odborného kázání, místy přerůstajícího přes hlavu i autorovi, tu máme milé vyprávění s řadou podnětných a i faktických informací. Klidně bych řekl, že článek je spolu s některými sekvencemi působení K.Holleho, na špičce místní tvorby. Je moderního střihu a to je další plus.

 • 19. Monika Mechová

  sladový květ

  09:45 - 25. 03. 2013

  Reaguje na 17.

  Dobrý den,
  sladový květ jsou vlastně klíčky ječmene. Víceméně o všech typech klíčků se říká ( a to i v humánní medicíně), že mohou způsobit ve vyšších dávkách potrat nebo deformity plodu. Problém ovšem není v klíčkách jako takových, ty jsou výborným zdrojem mnoha živin, ale v tom, že při klíčení je velmi vlhké a teplé prostředí, což je ideální pro různé bakteriální infekce, které právě ve vyšším množství mohou být pro plod nebezpečné. Takže pokud si nejste 100% jist kvalitou a čistotou Vašeho sladového květu, raději se mu u březích vyhněte.

 • 20. Monika Mechová

  Díky

  09:46 - 25. 03. 2013

  Reaguje na 18.

  Děkuji, Ondřeji, to je opravdu poklona :-)

 • 21. elisabet.h.

  sladový květ a máčení

  10:50 - 31. 03. 2015

  Dobrý den, ten slad se nemůže máčet ani večer cca v 9 hodin když se krmí ráno v 5? je to i tak moc dlouhá doba?

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com