Nahlédnutí pod pokličku – nejlepší skokoví koně ČR 2019

14. 7. 2020 Martina Cerhová Autor fotek: Cerhová Martina, Votavová Šárka

Sportovní sezóna 2020 je navzdory občas velmi nepříznivému počasí v plném proudu, ale já bych se přesto ještě jednou ráda ohlédla za loňským rokem. Přesněji, za nejlepšími skokovými koňmi loňského roku. Tentokrát se nezaměříme „jen“ na ty nejúspěšnější, ale za účelem nahlédnutí pod pokličku českému parkurovému sportu, a hlavně parkurovým koním, jsem si vzala jako vzorek nejlepších 100 skokových koní. A aby to bylo co nejvíce fér, protože každý můžeme mít jiná kritéria hodnocení, jako zdroj dat jsem využila výkonnostní žebříček ČJF (dostupný na JIS) bez ohledu na věk – mladým koním bude věnován příští článek.

Tři nejúspěšnější skokoví koně roku 2019

Tentokrát se chci sice opravdu zaměřit na celou nejlepší stovku skokových koní v ČR, ale i tak si musíme říct, komu patří medailové pozice. Zaslouží si to.

Nejúspěšnějším skokovým koněm ČR roku 2019 byl holštýnský hřebec 2498 Caleri II, dlouholetý sportovní partner Zuzany Zelinkové, který v letošním roce působí ve stáji HAPAX s.r.o. Asi není fanouška jezdeckého sportu v ČR, který by tohoto koně neznal. Caleri II je synem holštýnské legendy Calida I, otcem matky je pak holštýnský hřebec Leonid. Za zmínku také stojí Caleriho bába Wisma. Ta je totiž matkou legendárních holštýnských plemeníků Cassini I a II (po Capitol) a Clarimo (po Clearway), které jistě není nutné představovat.

Druhým nejúspěšnějším skokovým koněm loňského roku je valach českého teplokrevníka Forewer 1. I toto jméno je fanouškům českého skokového sportu velmi dobře známé, obzvlášť v letošní sezóně, kdy tento valach společně s Alešem Opatrným boduje, kam přijede, a navíc se jedná o naše želízka pro olympijské hry. Forewer je synem holštýnského hřebce 1475 Caruso Medimade (po Caretino) a matkou je westfálská ryzka Gina La Mexiko po westfálském Grossadmiral. Forewer 1 pochází z chovu Václava Opatrného.

Třetí příčka patří plemennému hřebci českého teplokrevníka, kterým je 1991 Quimero-M. Ten pochází z chovu Lenky Čechové. Jeho otcem není nikdo jiný než bohužel uhynulý, ale v ČR mimořádně oblíbený KWPN plemeník 1053 Guidam Sohn. Matkou je pak ryzka ČT 24/634 Mersi po holštýnském 2666 Porter.

Pro chovatele je velmi dobrou zprávou, že mezi nejlepšími skokovými koňmi jsou také plemenní hřebci v současnosti či dříve v chovu působící (či jen körovaní):

Umístění v žebříčku

Jméno hřebce

1

Caleri-II

3

Quimero-M

11

Cento Lano Arcus

13

Carison

15

Cachas

17

Warness

19

Carebis

27

Cool Paradise

34

Empire 1

37

Tallmann Tn

62

Norman 1

66

Cardiff Dwerse Hagen Z

99

Armani Code

 

A pokud se podíváme na zastoupení jednotlivých pohlaví, pak jednoznačně vedou valaši (50 %) před klisnami (28 %) a hřebci (22 %).

Chovatelé

Chovatelé jsou ti, kterým jezdci za své koně vděčí, a proto na ně nesmíme zapomínat. Hned dva čeští chovatelé odchovali každý dva koně umístěné v nejlepší stovce. Jsou to Jan Vaňha a jeho čtrnáctiletý plemenný hřebec českého teplokrevníka 1478 Cool Paradise (o: 5151 Colman, m: Papaya po Phantom, 27. příčka) a desetiletá klisna českého teplokrevníka 31/433 Britania (o: 1069 Beethowen, m: Susi po 5151 Colman, 29. místo). A také Stáj Mustang s.r.o. a její odchovanci: dvanáctiletý hannoverský plemenný hřebec 1738 Carison (o: 2947 Campbel, m: 65/329 Granada po 2706 Graf Czech, 13. místo) a desetiletý valach českého teplokrevníka 65/354 Demont (o: 1360 Drosselklang II, m: 65/1 Emma po 2754 Everden).

Dva odchovance má Jansen W M. (Nizozemsko): jedenáctiletého KWPN plemenného hřebce 2226 Empire 1 (o: 5044 Quidam de Revel, m: Contessa po 5073 Corrado I, 34. příčka) a devítiletého KWPN hřebce Gylord-S (o: Mylord Carthago, m: Rachel M po Cash, 42. příčka).

Absolutní hvězdou, co se odchovanců týče, a téměř dvorním dodavatelem pro český sport je ale evidentně Gestüt Lewitz. Mezi nejlepší stovkou skokových koní v ČR jich má rovných 11. A u dalšího koně figuruje jako chovatel přímo Paul Schockemöhle…

Koně z chovu Gestüt Lewitz:

Umístění v žebříčku

Jméno koně

Jméno otce

4

Sangris Boy

Sandro Boy

7

Chaccolan

Chacco-Blue

12

Balguero

Balou du Rouet

40

Chacco Gold

Chacco-Blue

45

Cabaret S

Cartoon

53

Catero Invest

Stakkatol

61

Colando 21

Conthargos

70

Pinky Pay

Chacco-Blue

79

Chacco-To

Chacco-Blue

85

Concaba

Conthargos

90

Chaccamila

Contendros

 

Řekni mi, odkud pocházíš?

Celých 16 % z nejlepší stovky skokových koní v ČR pochází z chovu českých chovatelů. Samozřejmě by bylo mnohem milejší, kdyby se jednalo alespoň o jednu čtvrtinu, ale i tak je třeba velká gratulace tuzemským chovatelům. Navíc dva z českých odchovanců obsadili druhou (Forewer 1, ČT) resp. třetí příčku (Quimero-M, ČT), viz výše.

Největší podíl ovšem mají koně importovaní z Německa – celých 38 %. Druhou nejčastější zemí původu (dle chovatelů) je Nizozemsko (25 %) a po ČR pak Belgie s 15% zastoupením. Celkem zanedbatelné (1 %) jsou dovozy koní z dalších zemí.

Koně českých chovatelů, kteří se umístili mezi stovkou nejlepších skokových koní ČR v roce 2019:

Umístění v žebříčku

Jméno koně

PK

Chovatel

2

Forewer 1

ČT

Opatrný Václav

3

Quimero-M

ČT

Čechová Lenka

13

Carison

HANN

Stáj Mustang s.r.o.

27

Cool Paradise

ČT

Vaňha Jan

29

Britania

ČT

Vaňha Jan

48

Grace Federica

ČT

Bajer Oldřich

54

Lara 13

ČT

Charvátová Petra

73

Delisa 3

HANN

MVDr. Gebauer Jiří

75

Casally

WB

IN-EXPO GROUP, s.r.o.

78

Lentilka 3

ČT

Kubrický Jan

80

Demont

ČT

Stáj Mustang s.r.o.

81

Censor

HOLST

Ing. Müller Zdeněk, CSc.

91

Vepora

ČT

Růžička Karel

93

Arven 2

ČT

Jarka Zdeněk

98

Electric Lady

KWPN

HAPAX, s.r.o.

100

Langar

ČT

Fojta Michael

Plemenná příslušnost nejlepších skokových koní

Čekali byste, že v České republice bude mezi nejlepšími koňmi nejvíce zástupců tuzemských plemenných knih nebo naopak očekáváte spíše větší úspěšnost koní ze zahraničí? Bohužel pro tuzemský chov je druhá možnost realitou. Koně plemene český teplokrevník tvoří jedenáct procent z uvedeného vzorku sta koní. Pro někoho je to „pouze“, pro jiného „dokonce“ – záleží na úhlu pohledu. Pro český chov je jednoznačně vynikající zprávou, že je český teplokrevník třetím nejvíce zastoupeným plemenem. Cílem českého chovu by ovšem měl být mnohem vyšší podíl tuzemských koní v tuzemském sportu (o zahraničním nemluvě). Cesta je to trnitá a nelehká, ale čeští koně se prosadit umí, ne že ne. Asi nebude překvapením, vzhledem k jejich světové dominanci, že mezi nejlepšími skokovými koňmi je nejvíce koní plemene KWPN - 24 %. Následují koně nesoucí holštýnský výžeh (14 %), již zmiňovaní koně plemene český teplokrevník (11 %), oldenburští skokoví koně a hannoverští koně (shodně 10% podíl). Ovšem 5 % v daném vzorku patří koním oldenburským, pokud bychom tedy pro tentokrát neignorovali rozdělení této plemenné knihy na oldenburského skokového koně a oldenburského koně, pak by jim totiž dohromady patřilo 15 % a to už by to byl druhý největší podíl. U dvou procent koní není uvedena plemenná příslušnost (typ teplokrevný).

Nutno podotknout, že v daném vzorku se neobjevil kůň příslušící k tuzemské plemenné knize CS (slovenský teplokrevník chovaný v ČR) nebo KK (kůň Kinský) ani anglický plnokrevník.

Koně plemene český teplokrevník patřící k nejlepší 100 skokových koní ČR pro rok 2019:

Umístění v žebříčku

Kůň

Plemeno

Chovatel

2

Forewer 1

ČT

Opatrný Václav

3

Quimero-M

ČT

Čechová Lenka

27

Cool Paradise

ČT

Vaňha Jan

29

Britania

ČT

Vaňha Jan

48

Grace Federica

ČT

Bajer Oldřich

54

Lara 13

ČT

Charvátová Petra

78

Lentilka 3

ČT

Kubrický Jan

80

Demont

ČT

Stáj Mustang s.r.o.

91

Vepora

ČT

Růžička Karel

93

Arven 2

ČT

Jarka Zdeněk

100

Langar

ČT

Fojta Michael

Otcové, matky a otcové matek...

Kdo alespoň občas čtete moje články, tak už asi víte, že bych to nebyla já, abych se nezajímala o původy jednotlivých koní.

Otcové

Nejvíce koní má za otce hřebce z holštýnské PK, celkem se jedná o 41 koní. U čtrnácti koní je otcem KWPN plemeník, u dvanácti koní je to hřebec BWP, u osmi hannoverský hřebec, u šesti koní oldenburský hřebec (u tří koní pak zástupce oldenburského skokového koně) a u pěti koní hřebec plemene Selle Français. Žádný z koní není potomkem hřebce plemene český teplokrevník, slovenský teplokrevník (CS) nebo anglického plnokrevníka.

Pokud bychom měli jmenovat jednotlivé hřebce, pak nejčastěji objevujícím se plemeníkem je bohužel již uhynulý Chacco-Blue (4 koně), po třech potomcích má Lordanos a po dvou potomcích pak Calido I, Casall, Catoki, Clinton II, Conthargos, Diamant de Semilly, Drosselklang II, Eldorado van de Zeshoek, Lord Z, Quintero a Warrant. Nutno podotknout, že jediný z výše zmíněných hřebců, který působil i přímo v ČR, je hannoverský hřebec roku Drosselklang II (Stáj Mustang s.r.o.).

Matky

Když se zaměříme na matky, pak nejvíce jsou zastoupeny klisny plemene KWPN, a to u 27 koní. Celkem 17 koní je potomky holštýnských klisen a 9 koní potomky hannoverských klisen. U osmi koní figuruje shodně coby matka klisna BWP nebo klisna českého teplokrevníka. Sedm matek přísluší k plemenné knize oldenburského koně a šest k plemenné knize oldenburského skokového koně. Žádná z matek nepřísluší k plemenné knize slovenského teplokrevníka (CS) nebo anglického plnokrevníka.

Potomci klisen plemene ČT:

Umístění v žebříčku

Jméno koně

Jméno matky

3

Quimero-M

24/634 Mersi

13

Carison

25/329 Granada

48

Grace Federica

67/949 Gallera

54

Lara 13

Lena (Lopez-23)

78

Lentilka 3

67/373 Little Love

80

Demont

65/1 Emma

93

Arven 2

57/513 Gery

100

Langar

54/512 Granada

 

Pokud se podíváme přímo na jednotlivé matky, pak jen jedna z nich má v nejlepší stovce více než jednoho potomka, a to klisna Mystery Dwerse Hagen. Ta je matkou dvou plemenných hřebců Cento Lano Arcus (11. příčka) a Cardifff Dwerse Hagen (66. příčka). Mezi klisnami je rovněž 2x Granada (ČT), ovšem jedná se o dvě různé klisny. Stejně je tomu i u klisen jménem France Gall.

Otcové matek:

Nejvíce hřebců mezi otci matek patří k holštýnské plemenné knize. Je jich celkem 36. Druhou nejpočetnější plemennou knihou je hannoverská PK (14 hřebců), Selle Français (13 hřebců) a KWPN (12 hřebců). Pět hřebců přísluší k oldenburské a BWP PK a čtyři hřebci patří k westfálské PK. Jeden jediný hřebec je zástupcem anglického plnokrevníka, a to Julio Mariner (GB) xx, který je mateřským otcem KWPN ryzáka Dukato VTH (32. příčka). Žádný z otců matek není zástupcem PK ČT, CS nebo snad KK.

Nejčastěji, přesněji čtyřikrát, se mezi otci matek objevuje holštýn Carthago Z. U tří koní figuruje Baloubet du Rouet a u dvou koní pak Ahorn, Andiamo Z, Cassini II, Colman, Contender, For Pleasure, Ircolando nebo Landor S.

Barva neskáče, nejezdí, ale...

A na závěr odlehčení pro „barvičkáře“. Sice stále platí, že barva neskáče, ale znáte to. Zkoušeli jste někdy prodat hříbě nebo dospělého koně? Pokud má tu dobrou barvu a optimálně i odznaky, jde to prostě snáze. A jak je to tedy se skokovými koňmi? Dle očekávání je největší podíl hnědáků (65 %), někým neoblíbení a někým milovaní ryzáci tvoří 20 %, bělouši (dohromady se šimly, přiznávám, a nestydím se za to – mimochodem, hnědáci uvedení výše jsou včetně černých hnědáků atd.) mají 12% podíl a nejméně je vraníků – pouhá tři procenta.

 

Poznámka na závěr: Naprostá většina dat byla čerpána z JIS (Jezdecký informační systém). Další informace, například plemenná příslušnost předků, pak byla čerpána z dostupných databází (Hippomundo atd.). Ty ovšem, ač jsou placené a celosvětově uznávané, mohou obsahovat chyby (objevila jsem například koně plemene CS uvedeného v zahraničních databázích jako ČT a naopak), ovšem jiné zdroje k dispozici nejsou (pokud bychom detailně nestudovali přímo průkazy původu jednotlivých koní).

 

Příště nás čekají mladí skokoví koně a samozřejmě si nemůžeme nechat ujít ani drezurní koně a koně startující ve všestrannosti. Pokud tedy bude zájem :)

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…