Na Šumavě letos podruhé … chladnokrevně

4. 7. 2018 Josef Našinec Autor fotek: Michaela Šindelářová

I letos se konalo druhé kvalifikační kolo kompletní soutěže chladnokrevníků na Šumavě, a to konkrétně ve Zdeslavi (okr. Klatovy, kraj Plzeňský), kde akci pořádali Tomáš a Radek Jandovi, kteří dlouhou řadu let vedou Stanici hřebců Zdeslav.

Trať soutěže byla postavena Honzou Hudačem a Pepou Reytmajerem ve čtvrtek, v pátek přibyl stan pro diváky, v sobotu věž rozhodčích, ozvučení – a mohlo se začít.

Hlavním rozhodčím byl Josef Našinec, rozhodčími Jan Hudač, Jaroslav Straka a Jiří Zasadil, komentoval Miroslav Maršálek, zapisovala Jana Březinová – no a ředitelem soutěže byl samozřejmě Tomáš Janda, který ale svou funkci pojal letos hodně sportovně a většinou akci sledoval společně s diváky ze zázemí.

Pro děti byl na akci připraven Lenkou N. dětský koutek – děti měly, stejně jako v minulých ročnících, možnost si zasoutěžit v malování koně a při vyhlášení a předání věcných cen na kolbišti před věží samotnými rozhodčími soutěže koní si to náležitě užily.

Ovladatelnost s kládou

V jednospřeží soutěžilo celkem 13 koní, v párech 6 spřežení.

Obtížnou překážkou – i když ne nesplnitelnou – se ukázala Tomášova oblíbená skládka s navalením a začelením, kterou ale dlouho nikdo nesplnil – z jednospřeží nakonec uspěli jen někteří, ale bez trestných bodů z nich neodjel nikdo. Jistě to bylo dáno i druhem použitého stromu na skládku – dost kluzké osiky a tím, že jedna z klád skládky byla znatelně slabší, proto udržet taženou kládu na vrchu byl opravdu problém. Ze skládky se po navalení a začelení mělo pokračovat bez přepřahání dál, ale když v jednom případě kočí skládku splnil, ale omylem si vypřáhl koně z klády, měl pak veliké problémy znovu zapřáhnout – koník chtěl zřejmě jít na slabý konec klády a nemohl pochopit, že to tak ve Zdeslavi nebude :-)

Z párů splnili navalení a začelení jen koně kočích Karla Školky a Míry Ježka.

Ostatní překážky, včetně couvání, nečinily větší obtíže, pořadí soutěžících pak bylo v jednospřeží toto: první místo obsadil Jirka Foist (Narex) v čase 263,91 vteřin a 5 tr. bodů, druhý byl Míra Ježek (Nikon) v čase 279,13 vteřin a 10 tr. body, třetí Jakub Beran (Neklan) v čase 306,03 a 10 tr. bodů , čtvrtou příčku obsadil Jirka Foist (Baramis) v čase 335,0 vteřin a 10 tr. body a pátý byl Petr Procházka ml. (Junius Elmar XV) v čase 343,0 vteřin a 10 tr. bodů.

V párech obsadil první místo Míra Ježek (Koby + Nikon) v čase 398,17 vteřin a 15 tr. bodů, druhý byl Jirka Foist (Baramis + Narex) v čase 335,42 vteřin a 20 tr. bodů, třetí příčku obsadil Míra Ježek (Cita + Bára) v čase 427,62 vteřin a 20 tr. bodů, čtvrtou Franta Beran (Egon + Neklan) v čase 431,40 vteřin a 25 tr. bodů a pátý byl Honza Jílek (Harmonie + Helena) v čase 523,15 vteřin a 50 tr. bodů.

Druhou zkouškou byla formanská jízda

Této disciplíny se zúčastnilo 11 jednospřeží a 7 párů. Od letošního roku povinná překážka – COUVÁNÍ – nedělala větší problémy, bylo na první pohled jasné, že kočí couvání doma trénovali :-)

A ani ostatní překážky nebyly záludné, proto se hrálo hlavně o čas projetí trati, trochu to bylo ztíženo tím, že povolený byl pouze krok a klus.

První příčku obsadil Franta Beran (Egon) v čase 127,36 vteřin (0 tr. bodů) , druhým byl Jirka Foist (Baramis) v čase 130,07 (0 tr. bodů). Třetí se umístil Karel Školka (Bořek) v čase 132,25 (0 tr. bodů), čtvrtý byl Jirka Foist (Narex) v čase 137,55 (0 tr. bodů) a pátý Jakub Beran (Neklan) v čase 136,51 (+ 10 tr. bodů).

V párech na stejné trati se první umístila Jana Šůsová (Šumák + Palma) ve výsledném čase 115,94 vteřin (20 tr. bodů), která jela s maratoňákem – a proto získala Zvláštní cenu sboru rozhodčích. Druhou příčku obsadil Míra Ježek (Koby + Nikon) v čase 137,40 (0 tr. bodů), třetím byl Karel Školka (Brit + Bořek) v čase 129,92 (10 tr. bodů), čtvrtý Jirka Foist (Baramis + Narex) v čase 154,88 vteřin (10 tr. bodů) a pátou příčku obsadil Franta Beran (Egon + Neklan) v čase 139,73 (30 tr. bodů).

Následovala třetí a poslední zkouška – těžký tah

Vzhledem k suchému počasí před závodem samotným byl terén Jandovic louky velmi pevný, vůbec neklouzal – proto šest soutěžících v jednospřeží skončilo na váze 1 100 kg, váhu 1 300 kg tahalo jen 6 koní a do váhy 1 400 se probojovali jen koně dva. Pořadí v jednotkách proto bylo – první Franta Beran (Egon) 1 400 kg a 8 metrů, těsně ho dojel jeho syn Jakub Beran (Neklan) – druhý na váze 1 400 kg a 4,7 metru, třetí byl Míra Ježek (Nikon) skončil na váze 1 300 kg a 20 metrech, čtvrtý byl Jirka Foist (Baramis) s váhou 1 300 kg a 10,3 metry a pak pátou příčku obsadil opět Jirka Foist (Narex) na váze 1 300 kg a 2 metrech.

Bylo jasné stejně jako v Přeštěnicích, že rodina Beranova dává do soutěže v těžkém tahu všechno, nečekal jsem ale, že tentokrát syn Jakub nechá otci Frantovi první místo, když dobrovolně na vzdálenosti 4,7 metru zastavil a zvedl čepici… ale asi musel :-), jinak by třeba příště už nemohl jet vůbec nikam :-)

Pohár starosty Obce Poleň získal tak vítěz těžkého tahu jednospřeží – Franta Beran (Egon)!

V párech rozhodoval podle nového čas, a protože všichni soutěžící utáhli váhu 2 200 kg, na které soutěž končila – podle rychlosti překonání trati byl prvním Honza Jílek (Harmonie + Helena) v čase 11 vteřin, druhý Karel Školka (Brit + Bořek) v čase 26 vteřin, třetí s časem 27 vteřin Franta Beran (Egon + Neklan), čtvrtý Míra Ježek (Koby + Nikon) s časem 29 vteřin a pátý opět Míra Ježek (Bára + Cita) v čase 31 vteřin.

Na tomto místě považuji za vhodné podotknout, že určování pořadí – pokud soutěžící skončí na stejné váze a vzdálenosti – podle času nutného k absolvování trati považuji za nevhodné, protože se přece nejedná o soutěž rychlostní, nehledě na to, co všechno ještě má rozhodčí měřit a sledovat.