Můj seznam vánočních přání

15. 12. 2016 05:00

Obrázky: 4

Autor: Katka Lipinská Foto: Archiv autorky, pixabay.com Rubrika: Počet přečtení: 6455 Počet komentářů: 2 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Každý rok pro vás někdo z nás připravuje článek o tipech na vánoční dárky... letos jsem si černého Petra vytáhla já. Tedy ten pravý, koho moc nezajímá, že má bundu od „čongů“ a „gerlachy“, které kdysi kdosi našel při úklidu stájové šatny. „Na boty to přeci nejezdí.“ No, to určitě ne, ale za poslední roky jsem zjistila, že nenáročnost je sice fajn věc, ale existují udělátka, která vám každodenní milovanou řeholi u koní zpříjemní. A naopak, spousta věcí, které vypadají úžasné, se v praxi ukážou jako nepraktické. Takže tady jsou moje tipy.

Začneme třeba těmi botami. Dobrá bota je totiž sakra znát. V zimě hlavně teplá. Ať už jste na dlouhé vyjížďce, brodíte se bahnem výběhu nebo postáváte pár hodin se svými svěřenci na jízdárně, chce to teplé boty, i když na každou tuhle aktivitu jiné. Osobně preferuji takové, ve kterých se dá pohodlně chodit a i na koně vlézt. Dřív vyráběli jen jeden typ termobot, povrch byl z jakési šusťákové látky a sloužily mi hodně let, než se mi povedlo je úplně roztrhat. Předloni jsem tudíž psala Ježíškovi o nové a ejhle, nový model je vylepšený pogumovaným spodkem. Zaručeně nepromokavý a lépe se udržuje. To jistě ano, v bahně super, i v holomrazech je v nich krásně teplíčko, ale ve sněhu s nimi mám problém - jakmile se obalí sněhem, je v nich strašná zima. A to i potom, co z nich sníh sklepu. Stačí se projít sněhem, pak nasednout na koně a další hodinu venku mi mrznou nohy. Další pokus byl s plastovými botami a dopadl o něco lépe, ale... Velmi příjemné, teplé, ovšem druhou sezónu začal plast praskat. Poprvé jsem je úspěšně reklamovala, ovšem jedna z prodavaček mi na rovinu řekla, že pokud chci termoboty, které jsou příjemné, teplé a navíc vydrží, ať jdu rozhodně do kožených. Které jsou ovšem výrazně dražší a nevím, nakolik vhodné na chození, resp. brodění se výběhem... takže to asi bude chtít boty rovnou dvoje. Nebo že by do výběhu stále sloužily moje drahé gerlachy? Nu, milý Ježíšku, dělej, co umíš, toto je první položka v mém seznamu :-)

b sExperimentovala jsem i s vyhřívanými vložkami do bot, psala jsem si o ně Ježíškovi před pár lety, kdy byly dostupné za relativně malou sumu v Lidlu. Ježíšek donesl a první zimu jsem si lebedila, hřály skvěle. Druhou zimu už šel ale výkon rychle dolů, a protože byly ještě v záruce, odnesla jsem je na reklamaci. Nové mi přišly na jaře, což nepotěšilo. A opět, další zimu už nehřály. Tentokrát jsem se rozhodla, že už je reklamovat nebudu, ale že když levné z Lidlu takhle pěkně, i když bohužel krátce, posloužily, zainvestuji letos do kvalitních, třeba vydrží déle. Beztak babičky nejvíc uvítají, když si něco koupím sama a donesu jim to, aby mi to zabalily pod stromeček :-) Pohledala jsem na internetu a nabídka je poměrně široká, v cenovém rozpětí od pár set po pár tisíc.

Po peripetiích s předchozími vložkami jsem ale tušila, že bude dost možná třeba reklamace a že jednodušší, než si telefonovat a posílat balíčky, bude koupit je v kamenném obchodě, kam je při nefunkčnosti snadno odnesu. A tady jsem narazila. V jezdeckých obchodech jsem je nenašla, tak jsem zkusila sport - velký i malý. Ve velkém nic, v malém pouze vložky za skoro tři tisíce s úchytem do lyžáků, který bych na termoboty nenasadila. Další tip byl rybářský obchod, tam teplé věci mají. Nepochodila jsem, a i když byl prodavač jinak velmi ochotný, nechtěl mi je ani objednat právě z důvodu špatných zkušeností. Prý je dřív bral a lidé mu je hodně reklamovali, proto přestal. Doporučil mi, ať investuji raději do kvalitních zimních bot. Díky čemuž jsem zjistila, že ve sportu lze koupit nepromokavé zimní boty (při troše štěstí v akci i celkem levně) až do -32 °C. Tak jsem hodně zvědavá, zda Ježíšek i pracovní boty přinese a zda v reálu vydrží do těch běžných -10 :-)

 bsNa dalším místě v mém seznamu jsou rukavice. To je tak trochu spotřební zboží, kupovala jsem většinou nějaké levné, ovšem předloni jsem pod stromečkem našla Roeckl a rozdíl byl sakra znát. Vyndala jsem je letos na zimu a najednou to nějak nebylo ono. I když si je šetřím, vypadají pořád dobře a na rozdíl od těch levnějších se ještě neprodřely, poněkud se sedřel jejich pogumovaný vzorek a začínají klouzat. Na práci dobré, ale na ježdění by to chtělo nové a už se mi nechce do levnějších, protože už jsem zjistila, jaký to je rozdíl. Milí Ježíškové, pokud chcete komukoli ze svých jezdeckých přátel, trenérů a podobně udělat radost, kvalitními a ne nutně zimními rukavicemi nepohrdne určitě nikdo z nich (a velikost rukou velmi snadno odhadnete nebo si prohlédnete a porovnáte se svými).

Mohla bych se rozepisovat o dalším oblečení, o tom, jaký rozdíl je mezi no name rajtkami a pikeury, o krásných jezdeckých mikinách nebo funkčním prádle z Litexu, ale to letos na svém seznamu nemám. Pokud vy ano, pak vězte, že zvlášť u softshellových rajtek je znát, zda šetříte nebo ne. Mně ty od Pikeuru slouží už možná pět sezón a nové stále nepotřebuji. A termotrička z Litexu mám od loňska dvě a také nevypadají, že by potřebovala měnit. Pokud ale pořádné termoprádlo nemáte, rozhodně by v seznamu chybět nemělo, ať už s koňmi nebo kolem nich děláte cokoli.

Poslední věc, která by každému dvounožci pod stromečkem neměla chybět, je pěkná knížka. Můj letošní tip je knížka nakladatelství Brázda Když mají koně problémy. Přiznávám, že jsem ji ještě nedržela v ruce, ale... autorkou je Karin Kattwinkel, kterou jsem viděla pracovat před pár lety na Equitaně a její koně problémy opravdu neměli. Moc se mi ta práce líbila a tudíž si tu knížku rozhodně přečtu. Jinak je samozřejmě na trhu zajímavých knížek spousta a za zmínku ještě stojí, že vyšlo potřetí Paalmanovo Skokové ježdění. Nu a pokud vám někomu povyrostla dítka, nějaká „Táňa" se u mě ještě najde a ráda vám ji pošlu :-)

Ještě mám jeden dárek, i když ne věc, o který si píšu Ježíškovi každoročně a většinou mě vyslyší (doufám, že i letos). Je to poukázka na trénink nebo soustředění a bez mučení se přiznám, že pro mě má mnohem větší hodnotu než „hmotné statky" popsané výše. Zážitkové dárky dnes frčí a jaký lepší zážitek věnovat koňákovi než jezdecký? Takže pokud můj Ježíšek nemá čas shánět, úplně postačí, když mi přinese obálku s nějakým obnosem, na které bude napsáno „na trénink". Trenéra už si zvládnu najít sama :-)

A co naši milovaní koníčci?

Jestlipak dceřina klisna ocení tu sadu bílých závodních chráničů a zvonů, o kterou si napsala dcera? Pokud ji tedy dostane... Osobně se obávám, že má nohy chráněné mnohem radši pořádnou vrstvou bahna, ale kecat jim do toho nebudu... ostatně není nic špatného na tom udělat si radost a pořídit si něco pěkného. Všimli jste si někdy, že když koně a/nebo sebe pěkně vyladíte, jezdí se vám lépe? Jezdit lépe to člověka samozřejmě nenaučí, ale když se cítíte dobře vy, cítí se tak i kůň. A když vám to sluší a jste si toho vědomi, nebudete se v sedle stydlivě choulit a hrbit, ale posadíte se pěkně sebevědomě zpříma a asi nemusím popisovat, jaké účinky na koně má takový sed.

Nemá cenu si ale dělat iluze, že je to dárek pro vašeho koně, tomu je to buřt, dárek je to pro nás. Zimní dárečky pro koně mám každoročně stejné a zoufale nudné - řepné řízky, aby měli dost vlákniny na topení v mrazech, a olej. Ptala jsem se svých koní při krmení, který preferují (na výběr měli řepkový, lněný a rýžový) a tvářili se, že je jim to fuk, takže většinou skončím u řepkového kvůli dostupnosti. Když dojde, dokoupím ho v každé sámošce. Slunečnicový je prý méně vhodný než nízkoerukový řepkový, zůstávám tedy u toho. Dáreček v podobě volnějšího režimu dostala letos moje kobylka hned po náročné sezóně začátkem listopadu a zjevně už ho má dost, protože se nezvykle dožaduje nejen fyzického kontaktu, který běžně až tak nevyhledává, ale i práce.

nd

A vůbec, ta má letos Ježíška vybraného, v září dostala nové sedlo a zjevně tohle byl ten správný dárek nejen pro mě, ale i pro ni. Vůbec mi nepřišlo, že by ho potřebovala vyměnit, měla kvalitního drezurního passiera, netvářila se bolavě, nebyla neochotná ani ztuhlá a sedlo na pohled sedělo rozumně, rozhodně ji netlačilo. Já se necítila úplně v rovnováze, ale přikládala jsem to tomu, že je holka ještě remonta na předku. V srpnu mě pozval Honza Zamec na skvělou akci, kterou pořádal - drezurní soustředění spojené s prezentací a možností vyzkoušení drezurních sedel holandské firmy Vivary. Původně měla jet dcera se svou klisnou, ale ta kulhala, tak jsme „zaskočily". Moje klisna dostala jiné sedlo a mně se najednou sedělo úplně jinak. A ona taky jinak chodila... sedlo jsem nakonec koupila jiné, které na kobylčin hřbet pasovalo ještě o trochu lépe, nicméně jsem Honzovi nesmírně vděčná za nakopnutí, které mě dovedlo k tomu, že i když kůň neprojevuje vysloveně nepohodlí, nemusí to znamenat, že má to nejvhodnější sedlo. Teď po sepsání článku o podbřišnících jen přemýšlím, jestli ji mám podarovat i novým podbřišníkem, nebo si něco nechat na příští rok.

Můj letošní vánoční tip pro vaše koně tedy je: nespokojte se s tím, že se kůň tváří „normálně", ale nechte si cajky zkouknout a případně si pod dohledem zaexperimentujte. Možná budete docela překvapení, že i když to až dosud vůbec nebylo špatné, může to být ještě mnohem lepší.

bedJeště by bylo ohleduplné pamatovat nějakým tipem na ty z našich čtenářů, kteří mají koně doma, resp. venku a víc než ježdění, na které v krátkých dnech nezbývá čas, světlo ani energie, řeší péči, která je v podzimním a zimním období opravdu těžká dřina. Necítím se na to dostatečně kvalifikovaná, nicméně Ivetu Jebáčkovou za kvalifikovanou považuji, proto jsem se inspirovala u ní: „Nejvíc doporučuji investovat do všeho, co ulehčuje dřinu. Což je nejen technika (a začíná to už takovou „drobností", jako je motorové kolečko Motúčko), ale hlavně zpevnění ploch v základních (zimních) výbězích. Čím víc toho zpevníte, tím lehčí bude váš život." Vzhledem k tomu, že Iveta má koně venku přes deset let, myslím, že dobře ví, o čem mluví. A poděkují vám i vaši koně.

PS: Další tipy a zkušenosti v diskuzi pod článkem jsou vřele vítané!

Připojené obrázky

Připojené články

02.12. 2010 14:00 Vánoční tipy aneb dárky s koňmi, o koních a pro koně
16.12. 2012 20:00 Dary, dárky, dárečky...
06.12. 2013 07:00 Kniha jako dárek
20.12. 2013 10:00 Vánoční cukroví pro koně?

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Jánošík

  Boty

  10:23 - 15. 12. 2016

  Já mám u koní 2 tváře. Jedna je pražská, kdy si platím lekce a přeci jenom nechci vypadat úplně jako "bezďák". A navíc u Prahy jen jezdím. Přijdu, probrodím se bahnem po kotníky několik stovek metrů pro koně do výběhu, odjezdím a opět se brodím zpátky. Občas pomůžu a přivedu/odvedu další koně, co se namanou. K tomuto účelu jsem si pořídila vysoké kožené HKM Country arctic, z venku to je olejovaná kůže, vevnitř kožíšek (teď nevím jestlli pravý nebo ne) a pro mě ideál. I 3 hodinová vyjížďku převážně krokem v -5 a větru jsem z apomoci merino ponožek přežila bez bílých prstů (špatné dokrvování, když je mi zima, bělají mi postupně prsty na nohou).
  Druhou tvář u koní nazývám v období říjen-duben inuitský bezdomovec. Jsme u koní kousek od chalupy v Podrkonoší, kde ježdění je to poslední. K tomuto účelu jsem si pořídila velmi levné zimní kožené pracovní boty, spolu s merino ponožkou a kvalitně zatepleným zbytkem těla nemají chybu. Podrážka není ani moc vzorovaná, přitom neklouže, s podpatkem asi jako mají perka a do třmenů se krásně vejdu, takže na ty naše zimní kroko-klusové couračky dostačující. A když zrovna nestojím hodinu na místě, tak ani sníh nevadí.

  Letos nedostanu od Ježíška nic ke koním, nějak mi nezbývá čas na výlet do Rudný :-(

 • 2. Katka K.

  Re:

  19:43 - 15. 12. 2016

  Reaguje na 1.

  Já to mám podobně, většinou je mi celkem jedno, co mám na sobě, ale občas se podívám na své nádherné koně a mám chuť jim to nekazit.:-) Většinou ale zkonstatuju, že stejně nejsem tak fotogenická jako dcera, takže pěkné věci kupuju jí a spíš se kochám ze země.:-)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: