Moravský teplokrevník: Ztracený kmen Star of Hannover

25. 11. 2013 Marie Urbanová Autor fotek: archiv SCHPMT: Dr. Ing. F. Lerche, E. Wolná

Co se týče výkonných koní ve sportu, vynikl v minulosti angloarabský kmen Star of Hannover. A právě o něm je dnešní pokračování seriálu o historii a vývoji moravského teplokrevníka.

Star of Hannover přišel do Hostouně z Radovce hned po založení hřebčína.

Star of HannoverZakladatel, plnokrevný Star of Hannover, byl zakoupen ve Francii. V Radovci zplodil s klisnou 288 Dahoman XII angloarabského pozdějšího hostouňského pepiniera. Tuto krev bohužel dnes najdeme již jen v pozadí rodokmenů moravského teplokrevníka.

Koně této linie byli úspěšnými sportovci ve všech kategoriích. Hlavně v drezurních soutěžích neměli konkurenci. Českoslovenští vojenští jezdci a jejich koně Ideal, Lékař, Ludevít, Neklan, Michoň a Nestor, všichni hostouňského chovu kmene Star of Hannover, patřili k drezurnímu družstvu Vojenského jezdeckého učiliště v Pardubicích a dosahovali pozoruhodných výsledků na mezinárodních kolbištích. Toto družstvo po olympijském roce 1936 patřilo k největším konkurentům téměř neporazitelného družstva hannoverského jezdeckého učiliště německého.

Klisna Komtesa, jedna z posledních zástupkyň linie Star of Hannover, z matky Constabler sedmkrát zvítězila na mistrovství ČSR v drezuře žen v letech 1964 až 1971. Klisna vynikala krásou a elegancí, jako ostatně většina příslušníků linie Star of Hannover.

Ani skoková výkonnost ale této linii nechyběla. Za všechny můžeme jmenovat koně Jelec z 40 Úhlava, Děva z Lenka, Ibrahim z Bělina a Kason z Drina.

HornádVe všestrannosti ale i na parkurech byl úspěšný valach Hornád z matky po plnokrevném Si-si.

Hřebci kmene Star of Hannover nezklamali ani jako otcové matek. K nejvýkonnějším skokanům patřila Gardina po Div, dále slovenští reprezentanti Luna a Toska - obě po Furioso XXIII, Polár po Ramzes, Rytier po North Star III a Uran po Przedswit. V drezuře byl úspěšný Alarm 9 po Alarm.

Příště si přečtete povídání Václava Procházky, který sedlal Operu, Nestora a Gradinu.

Informace byly získány z:

1) Nejvýznamnější plemeníci v chovu českého teplokrevníka - Vlastimil Sixta.
2) Chov koní v Československu - J.Dušek a kolektiv.
3) Vývoj chovu koní v Čechách, na Moravě a na Slovensku - Drahoslav Misař.
4) 20 let mistrovství republiky v jízdě na koni - Přemysl Neumann a Zdeněk Vilimovský.
5) 75 let jezdectví v ČSSR - Přemysl Neumann a Zdeněk Vilimovský.
6) Programy jezdeckých soutěží z let 1961 až 1976 z archivu Evy Wolné.
7) Přehled sportovních koní v ČR - ČJF.
8) Jezdecký sport v České republice - ČJF.
9) Informace poskytli také pamětníci:

  • Ing. Stanislav Hošák,
  • Ing.Antonie Pellarová,
  • Eva Wolná,
  • Miroslav Nákelný.
Podobné články
František Lamich s Aresem

Letos 8. července by František Lamich oslavil sté narozeniny. Celý jeho život byl nerozlučně spjat s koňmi a později také s jeho milovaným…

Když jsem před pár lety začala dělat rozhovory o koních s našimi předními jezdci, bylo mi líto, že už nikdy neudělám rozhovor s Jirkou Lamichem,…