Moravský teplokrevník: Úspěšní zástupci kmene Furioso

14. 06. 2013 11:00

Obrázky: 6

Autor: Marie Urbanová Spoluautoři: Jana Fatenova Foto: archiv SCHPMT: Dr.Ing. F. Lerche, B. Soušek, K. Návojová, Ing. A. Vitalík, J. Fatěnová Seriál: Moravský teplokrevník Počet přečtení: 5188 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V seriálu o moravském teplokrevníku se dostáváme ke kmeni Furioso. Dnešním článkem si představíme úspěšné zástupce tohoto kmene - Vanku, Fraka, Turbínku. Ve sportu by nebylo tolik výkonných koní kmene Furioso, nebýt moravského Zemského hřebčína Pohořelice.

Významným představitelem linie Furioso XIII byl 34 Furioso XIII-19 (viz obr. 1). Narodil se 7. 11. 1929 v Zemském hřebčíně Pohořelice po Furioso XIII-R z 11 Dealer (bába 27 Gidran XXVIII). Jeho synové přenášeli na své potomstvo výrazné sportovní vlohy.

34 Furioso XIIINejvýznamnějším z nich byl Furioso XV-pohořelický z 71 Przedswit VIII-8. Tento hřebec se prosadil jak v chovu, tak ve sportu a to prostřednictvím svých synů. K nejvýznamnějším z nich patřil Furioso XXV-Mot./ Furioso XV-74, který se narodil v Motešicích z 184 Double 11.

Jeho nejúspěšnější dcerou byla albertovská 527 Furioso XXV, sportovním jménem Vanka, z 324 Tulák. Vanka zvítězila v roce 1967 s Erichem Režnarem na mistrovství ČSR ve všestrannosti a dosáhla výkonnosti stupně „T". Další, tentokrát kladrubská dcera, 835 Furioso XXV z 688 Przedswit V vynikla svým potomstvem, které dosáhlo taktéž výkonnosti stupně „T", rovněž ve všestrannosti.

Ve skocích pak vynikl valach Frak z matky po Furioso XIV a další úspěšní koně byli Zifán z matky po Przedswit III, Floret z Flora a také Rubín z Hala a klisna Hláska z 320 Furioso XIV.

Furioso XXVI - Mot./ Furioso XV-79 se narodil v Motešicích z angloarabské 39 Star of Hannover II-18 (bába 208 Alter Drahrer). Prabábou byla opět klisna po Star of Hannover. Kumulace genů této drezurní linie dala vyniknout potomstvu hřebce Furioso XXVI v této disciplíně, albertovská klisna 635 Turbínka z 535 Przedswit dosáhla výkonnosti stupně „T". Ve skocích pak dosáhlo jeho potomstvo - Ula z 299 Horymír a Víra z matky po Przedswit III - stupně „T".

Furioso XXVI se osvědčil i jako otec matek úspěšných sportovních koní. Svým potomstvem vynikla klisna 574 Furioso XXVI Valuta (původově pohořelická), která byla matkou vynikajícího parkurového skokana 2221 Quoniam II-146 sportovním jménem Quido, který dosáhl výkonnosti ve skocích „TT". Následně jeho potomstvo dosáhlo výkonnosti ve skocích a spřežení „T", v drezuře „S" a ve všestrannosti „L". Všechny tyto klisny patřily ke kmenovému albertoveckému stádu. Další zajímavá dcera se také narodila v hřebčíně Pohořelice a byla to klisna Furioso XXVI (Lasička) z 62 Furioso XVIII. Lasička je bábou úspěšné sportovně testované Lamíry po Topas-7, jejíž potomstvo dosáhlo v drezuře výkonnosti stupně „S" a ve skocích „ST". Nejúspěšnější potomek Lamíry - Bramín byl vítězem mladých koní do 8 let, pak byl prodán do Německa, kde obsadil třetí místo na Mistrovství německa žen.

Do chovu byl po hřebci Furioso XXVI zařazen syn 2244 Furioso XXVI-99, který působil na stanici v Kojetíně a poté jako pepiniér Furioso I v Motešicích a Topolčiankách. Narodil se v roce 1970 z 673 Furioso XXXI-22 a co do sportovní výkonnosti ovlivňuje chov moravského teplokrevníka dodnes. Je otcem klisny 6-697 Harita, která je matkou plemenného hřebce působícího v chovu MT Przedswita V MT /1485 Hary.

4332 Furioso I-21 (Honor)Ovšem nejúspěšnější potomek Furiosa I-Mot., který rovněž ovlivnil chov moravského teplokrevníka, byl bělouš Furioso XV-Top./ 4332 Furioso I-21 (Honor) (viz obr. 2). Narodil se v hřebčíně Topolčianky v roce 1977 z 185 Hubertus I-21 (po velkopolském plemeníkovi Hubertus I) a bábou byla špičková klisna 120 Renata po arabském hřebci Ibrahim - Fez. Honor dosáhl ve sportu vlastní výkonnosti ve skocích „ST" a vynikl naprosto všestranným potomstvem, které dosáhlo výkonnosti stupně „TT" v drezuře, „T**" ve skocích, „Z" ve všestrannosti a „T" v zápřeži.

HvězdaZa všechny lze jmenovat valacha 70/721 Graf, který dosáhl v drezuře výkonnosti „TT", klisna Hvězda (viz obr. 3) dosáhla ve skocích stupně „T**" a je stále ve sportu a klisna 60/276 Ruby, která dosáhla výkonnosti stupně „T" v zápřeži. Honor má v plemenné knize MT zařazeno několik dcer a vnuček.

Jediný hřebec po Furioso XV pohořelický, který pro chov moravského teplokrevníka zachoval do dnešních dnů pohořelickou linii Furioso XIII-19, byl Furioso XLI-Mot / Furioso XV-154, narozený v roce 1955 z 77 Star of Hannover II. Do chovu měl tento hřebec na Slovensku zařazeného syna 501 Furioso XIV (Rinaldo) z 587 Furioso XXIII -13. Rinaldo byl úspěšný ve sportu na Slovensku, kde byl ježděn významným parkurovým jezdcem Lacem Gonosem. Dcerou Rinalda byla ve sportu úspěšná klisna Nivea z matky po plnokrevném Phalaris, která dosáhla výkonnosti stupně „L" v drezuře a „S" ve skocích.

Furioso II MT (Rinaldo II)54/397 Furioso R-4Do chovu byl po Rinaldovi zařazen syn Furioso II MT / Furioso XXIII-Mot. / 2802 Furioso XIV-5 /Rinaldo II (viz obr. 4) z 892 Catalin II - 53. Tento motešický odchovanec se narodil v roce 1989 a působil v Zemském hřebčinci Tlumačov. Byl testován ve sportu v Maďarsku a dosáhl výkonnosti stupně „S" ve skocích. Jeho potomstvo dosáhlo zatím výkonnosti stupně „L" v drezuře a ve skocích a „T" v zápřeži.

Furioso IX MTV současné době má ve sportovní testaci dva mladé hřebce. Ve skocích je testován hřebec 54/397 Furioso R-4 (viz obr. 5) z 185 Fátima (po Koheilan V-3) a v drezuře pak plemenný hřebec Furioso IX MT /1601 Furioso Rinaldo III (viz obr. 6) z Katy (po Przedswit XXII).

 

Co ještě zástupci kmene Furioso dokázali ve sportu? O tom příště.


Informace byly získány z:

1) Nejvýznamnější plemeníci v chovu českého teplokrevníka - Vlastimil Sixta.
2) Chov koní v Československu - J. Dušek a kolektiv.
3) Vývoj chovu koní v Čechách, na Moravě a na Slovensku - Drahoslav Misař.
4) 20 let mistrovství republiky v jízdě na koni - Přemysl Neumann a Zdeněk Vilimovský.
5) 75 let jezdectví v ČSSR - Přemysl Neumann a Zdeněk Vilimovský.
6) Programy jezdeckých soutěží z let 1961 až 1976 z archivu Evy Wolné.
7) Přehled sportovních koní v ČR - ČJF.
8) Jezdecký sport v České republice - ČJF.
9) Informace poskytli také pamětníci:

  • Ing. Stanislav Hošák,
  • Ing. Antonie Pellarová,
  • Eva Wolná,
  • Miroslav Nákelný.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: