Moravský teplokrevník: Shagya a jeho sportovní stopy

12. 11. 2013 11:00

Obrázky: 2

Autor: Marie Urbanová Foto: archiv SCHPMT: K. Návojová, J. Fatěnová Seriál: Moravský teplokrevník Počet přečtení: 5803 Počet komentářů: 5 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

K producentům výkonných sportovních teplokrevných koní bezesporu patřil hřebec Shagya XV. Nejen o něm si přečtěte v dnešním článku zaměřeném na linii Shagya a její sportovní úspěchy.

Náležel k linii založené hřebcem Shagya VII dovezeném do Topolčianek z Bábolny. Jeho syn 300 Shagya VII byl v roce 1952 zařazen jako pepinier do hřebčína Albertovec pod jménem Shagya XV. Tento pak za čtyři roky působení v hřebčíně dal do plemenitby 4 syny a 7 dcer.

Ve sportu dali potomci linie Shagya XV mnoho talentovaných koní, často z matek po plnokrevných hřebcích. Valach Nestor z matky po plnokrevném Korsičan dosáhl výkonnosti stupně „ST", klisna Opera ze Záruby dosáhla stejné výkonnosti a byla dvakrát členkou vítězného družstva na mistrovství ČSR, dále Peršan z Furioso IV. V drezuře pak byla úspěšná klisna Arlleta z Nonius. Shagya XV byl v Albertovci úspěšný i jako otec matek dobrých sportovních koní, kteří skákali na úrovni „T". Byli to Przedswit XII-A (Svitáček) z 432 Shagya XV, klisna Iluze ze 431 Shagya XV, oba po hřebci Przedswit X.

2904 Przedswit RufaVýkonnost sportovních koní ovlivnil velkou měrou 1744 Shagya XV-6 (Sahib) (z kořistní klisny Babočka), bělouš, který podstatnou část své chovné kariéry strávil v Mimoni u pana Chýleho. V roce 1968 byl přesunut do Albertovce a dostal pepiniérské jméno Sahib. Ze svého působení v Mimoni zařadil do chovu 9 plemeníků, kteří byli označováni jako Shagyové mimoňští. Mnozí z nich měli i vlastní sportovní výkonnost.

Shagya mimoňský-2 sportovním jménem Smart, z matky po Przedswit III, dosáhl ve skocích výkonnosti stupně „T", bohužel byl brzy kastrován. I tak se ale ve sportu objevilo několik jeho významných potomků, kteří dosáhli výkonnosti „S" až „T". Byli to například Hurikán, Beryl a klisny Adéla a Smarta. Obě klisny byly i dobrými matkami a jejich potomstvo dosáhlo výkonnosti stupně „ST". Stejný osud jako Shagyu mimoňského potkal i Shagyu mosteckého z matky po Quoniam, který úspěšně sportoval pod jménem Mašaj. Jeho potomstvo dosáhlo úrovně výkonnosti „ST".

Dalším sportovně vydařeným potomkem hřebce Shagya XV-6 byl vítěz „Mistrovství republiky žen" Robin z Inkubace. V chovu dostatečně využitým synem hřebce Shagya XV-6 (Sahib) byl v hřebčíně Albertovec narozený 2125 Sahib-5 (Sahib I-A). Tento hřebec plodil vynikající potomstvo. Klisny Chůva z Chuť po Furioso XIV-27, Lusy z matky po Karneol-16, Sylva z matky po Furioso XXXIV-13, dosáhly výkonnosti stupně „T". První dvě ve skocích, poslední Sylva v zápřeži.

Sahib I MT / 2626 Sahib KubištaTato klisna je matkou plemenného hřebce 2904 Przedswit Rufa, který rovněž dosáhl výkonnosti ve skocích stupně „T". Další klisny Cora z matky po North Star IV-17 a Tina Mari z matky po Alan místecký dosáhly skokové výkonnosti „ST". Tina Mari měla i všestranně výkonné potomstvo na úrovni „L" v drezuře, „ST" ve skocích, a „T" ve všestrannosti.

2125 Sahib I-A se uplatnil i jako otec matek, kdy klisna Bosna z Kača (bez původu) dala dceru Bellevue, po plnokrevném Meandr, která dosáhla výkonnosti v drezuře „S", ve skocích „ST" a ve všestrannosti dokonce „TT". Další dcery Sahiba I-A daly potomstvo na úrovni „ST" ve skocích. Byly to klisny Ramona, Draga, Ema a Sahara.

Nejúspěšnějším potomkem Sahiba I-A je jeho syn, plemenný hřebec Sahib I MT / 2626 Sahib Kubišta, který s Jaroslavem Hatlou dosáhl výkonnosti ve skocích stupně „TT". V současné době dosáhlo jeho potomstvo výkonnosti stupně „S" v drezuře, „ST" ve všestrannosti a „T" ve skocích a v zápřeži.

V dalším díle si řekneme něco o ztraceném kmeni Star of Hannover.


Informace byly získány z:

1) Nejvýznamnější plemeníci v chovu českého teplokrevníka - Vlastimil Sixta
2) Chov koní v Československu - J.Dušek a kolektiv
3) Vývoj chovu koní v Čechách, na Moravě a na Slovensku - Drahoslav Misař
4) 20 let mistrovství republiky v jízdě na koni - Přemysl Neumann a Zdeněk Vilimovský
5) 75 let jezdectví v ČSSR - Přemysl Neumann a Zdeněk Vilimovský
6) Programy jezdeckých soutěží z let 1961 až 1976 z archivu Evy Wolné
7) Přehled sportovních koní v ČR - ČJF
8) Jezdecký sport v České republice - ČJF
9) Informace poskytli také pamětníci:

 • Ing. Stanislav Hošák,
 • Ing.Antonie Pellarová,
 • Eva Wolná,
 • Miroslav Nákelný.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Eva Holubcová

  Shagyové

  11:33 - 12. 11. 2013

  Po 1744 Shagya XV-6 jsem potkala úžasnou klisnu SČ 720 Čigy, vlastní výkonnosti S, dožila se 27let, potomstvo drezúra S, skoky ST... úžasný chov v rámci JK, který měl smysl.

  Samotný Shagya XV-6 musel být neskutečný krasavec - podle té jedné fotky...

 • 2. Ivetashena

  Díky za článek a...

  11:38 - 12. 11. 2013

  ... připojuji prosbu o prolinkování (alespoň u plemeníků - konkrétně někteří Shagyové jsou značeni několika různými jmény a čísly, neboť prošli chovy několika států - laik nemá šanci vyznat se...) s odkazy na rodokmeny v plem. knihách, myslím, že by to hodnotu článku ještě zvýšilo.

 • 3. nugetka

  Shagya Mimoňský

  20:59 - 12. 11. 2013

  Přiznávám, že mám velký zájem o rozbor čistě větve Shagyů Mimoňských. je jich víc a každý tu nechal poměně dost sportovních koní. Vím, že to už je asi dost velký úlet zpět....ale moc bych poprosila :)

 • 4. Eva Holubcová

  Shagyové mimoňští

  08:10 - 13. 11. 2013

  Také bych měla velký zájem, ale je otázkou, jestli je dost relevantních materiálů :(

 • 5. ŠárkaD

  Požadavky

  10:23 - 13. 11. 2013

  ráda přetlumočím autorkám a uvidíme, jestli bude možné s tím něco udělat.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: