Moravský teplokrevník: North Star, kmen s menším zastoupením

1. 10. 2013 07:00

Obrázky: 5

Autor: Marie Urbanová Spoluautoři: Jana Fatenova Foto: archiv SCHPMT (E. Wolná, I. Maršálková, Ing. J. Richter, MVDr. V. Sixta, J. Hlaváčová) Seriál: Moravský teplokrevník Počet přečtení: 4785 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Koně kmene North Star založeného plnokrevníkem stejného jména neovlivnili sportovní dění u nás tak jako koně kmenů Furioso a Przedswit, a to z důvodu jejich menšího zastoupení v Čechách a na Moravě.

Koně tohoto kmene byli chováni hlavně v Maďarsku a Rumunsku a náš chov rozšířili prostřednictvím z Bontidy do Kladrub dovezeného hřebce North Star III - Bon. po North Star XXIV z Furioso XXXI-1. Díky kvalitním kladrubským matkám po Przedswit III, Star of Hannover III a Furioso XIV se zde narodilo několik úspěšných sportovních koní.

Jeho velmi úspěšným potomkem ve sportu byl plemenný hřebec North Star III-20 z 715 Star of Hannover III, který byl zařazen do chovu na Slovensku, kde také sportoval za Dynamo Šamorín pod jménem Rytier. Tento hřebec byl úspěšný v parkurovém sportu a dosáhl výkonnosti stupně „T". Chov moravského teplokrevníka však nijak neovlivnil.

SyčákDalší kladrubský produkt, hřebec North Star IV-K/ North Star III-2, z matky po Przedswit IV pohořelický byl otcem skokového koně Syčák z Chema po Furioso Žalud, který dosáhl výkonnosti stupně „ST". North Star IV-K byl úspěšný i v chovu a za svého působení v Kladrubech po něm byl zařazen syn North Star IV-15, z matky po Furioso XIV, jehož potomstvo dosáhlo výkonnosti ve skocích „ST" a ve spřežení „T". Klisna Sorry (Fauna) z matky po Alarm-106 dosáhla vlastní výkonnosti ve skocích stupně „ST" a je matkou plemenného hřebce Quoniam VII-1, který dosáhl výkonnosti ve skocích „T" a jeho potomstvo „ST". Dcera Rita, z matky po Remus židlochovický, dosáhla výkonnosti stupně „T" v zápřeži.

Przedswit III MT (Klasik)Další dcera North Star IV-15, z matky po Almhirt I, měla potomstvo úspěšné ve skocích do stupně „T" a rovněž byla matkou plemenného hřebce Topas 13. I ten měl potomstvo úspěšné ve sportu. Chov moravského teplokrevníka ovlivnila dcera Karta, z matky po Quoniam I-A, která dala dceru Kleriku po Gidran nošovický a ta dosáhla výkonnosti v drezuře stupně „S". Její potomci dosáhli této výkonnosti ve skocích. Dala celkem 11 hříbat a její syn Przedswit III MT / 2974 Przedswit Klasik byl zařazen do chovu MT. Sám měl sice, z důvodu úrazu, výkonnost ve skocích pouze „ZL", ale jeho dva praví bratři měli výkonnost ve skocích stupně „S".

North Star VI - KAsi nejúspěšnější potomek hřebce North Star III - Bontida byl další plemenný hřebec narozený v Kladrubech a to North Star VI-K z 561 Przedswit III, který rovněž působil ve slovenském Šamoríně, kde sportoval pod jménem Rytmus a v sedmdesátých letech patřil ke špičce našich skokových koní. Dosáhl výkonnosti stupně „T" a v roce 1966 se stal s Laco Gonosem mistrem republiky. V chovu bohužel tak úspěšný nebyl, i když několik jeho potomků dosáhlo špičkové výkonnosti. Byla to například klisna Nitra z matky po Nonius XXV, která dosáhla výkonnosti ve skocích stupně „T" a ve všestrannosti „L" a její potomstvo dosáhlo výkonnosti „S", také ve skocích.

2795 North Star VIII-30Plemenný hřebec North Star VIII, narozený v Topolčiankách, ze špičkové klisny Renata po Ibrahim - Fez, dosáhl ve skocích výkonnosti stupně „ST" a rovněž jeho potomstvo dosáhlo výkonnosti v drezuře „L", ve skocích „ST", ve všestrannosti „S" a v zápřeži „T". Na Moravě působil jeho syn North Star VIII-30, z matky po Ontario, který sportoval pod jménem Nor a dosáhl výkonnosti ve skocích „ST" a jeho potomstvo v drezuře „L", ve skocích „ST" a v zápřeži „T".

North Star I MT / North Star X-7 / JenisejDo chovu MT je v současné době zařazen vnuk North Stara VI-K, a to North Star I MT / North Star X-7 /Jenisej/ z matky po Furioso XVIII - motešický.

Angloarabský kmen Gidran a jeho zástupci na vás čekají v dalším díle seriálu.


Informace byly získány z:

1) Nejvýznamnější plemeníci v chovu českého teplokrevníka - Vlastimil Sixta.
2) Chov koní v Československu - J. Dušek a kolektiv.
3) Vývoj chovu koní v Čechách, na Moravě a na Slovensku - Drahoslav Misař.
4) 20 let mistrovství republiky v jízdě na koni - Přemysl Neumann a Zdeněk Vilimovský.
5) 75 let jezdectví v ČSSR - Přemysl Neumann a Zdeněk Vilimovský.
6) Programy jezdeckých soutěží z let 1961 až 1976 z archivu Evy Wolné.
7) Přehled sportovních koní v ČR - ČJF.
8) Jezdecký sport v České republice - ČJF.
9) Informace poskytli také pamětníci:

  • Ing. Stanislav Hošák,
  • Ing.Antonie Pellarová,
  • Eva Wolná,
  • Miroslav Nákelný.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: